Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναμένουμε και στην Ευρώπη την εμφάνιση του Alcatel Idol X+ μιας και έχει ήδη κυκλοφορήσει στην Κίνα με το όνομα TCL Idol X+ ή TCL s960, το πρώτο κινητό με τον νέο octacore επεξεργαστή της mediatek χρονισμένο στα 2Ghz. Από τη στιγμή που όμως δε βρήκα κάποιο θέμα σχετικό είπα να ανοίξω ένα, να μαζευτούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι που είτε θα περιμένουν την έλευση του στη γηραιά ήπειρο είτε θα το αγοράσουν από Κίνα.

 

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/104275-thumb/IDOL-X-Color-Range.png

 

Τα κύρια χαρακτηριστικά του:

 

5-inch 1080p HD display

2GHz octa-core MediaTek processor

2GB of RAM

16GB of storage

13.1 megapixel rear camera

2 megapixel front camera

2,500mAh battery

Android 4.2 Jelly Bean

 

Ως προς τα υλικά κατασκευής, θα έχουμε κυρίως χρήση πλαστικού. Η οθόνη προστατεύεται με dragontrail glass ενώ έχει και μικρές διαστάσεις για 5ιντσο κινητό: 140.4 x 69.1 x 7.9 mm.

Το κινητό αναμένεται να έχει εξαιρετικές επιδόσεις και καλή ποιότητα κατασκευής αν και δεν είμαι fan του πίσω μέρους του που θυμίζει κάτι από Galaxy S4. Κατά τα άλλα θα έχουμε την εξαιρετική οθόνη του Idol X, άφθονη ram και ικανοποιητική κάμερα, καθώς αν και δε φημίζεται στο συγκεκριμένο θέμα η Alcatel, τα τηλέφωνά της έχουν κάμερες με καλές επιδόσεις. Τέλος, άξιο αναφοράς είναι και το ότι θα έχει στερεοφωνικά ηχεία στο κάτω μέρος της συσκευής που θα προσφέρουν δυνατό και ποιοτικό ήχο.

 

Προσωπικά, θα περιμένω να το δω Ευρώπη και θα το τσιμπήσω. Η Alcatel έχει κάνει άλματα προόδου και προσφέρει αξιόλογες προτάσεις στην αγορά. Αναμένω από το συγκεκριμένο, πέρα από τούμπανες επιδόσεις, να έχει και καλή κάμερα γιατί με τα περισσότερα κινέζικα, δεν έχω δει κάτι ικανοποιητικό στο θέμα αυτό.

Κλείνοντας, να πω ότι αν και η Alcatel δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στην Ελλάδα, αναμένεται να υπάρχει υποστήριξη από XDA μεριά όπως γίνεται με πολλές άλλες συσκευές της εταιρείας, επομένως δε χρειάζεται κάποιος να απορρίψει κινητά της συγκεκριμένης εταιρείας για λόγους ρουτ κλπ.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρα πολυ καλη συσκευή οπως και ολες οι τελευταίες συσκευές της alcatel το μονο ασχημο ,που κανουν πανω απο ενα εξαμηνο για να κυκλοφορησουν και κατι παραπανω μηνες για να ρθουν ελλαδισταν οποτε κυκλοφορει κατι αλλο και τις ξεχναμε.Υπαρχει η επιλογη της tcl αλλα εκει δεν υποστηρίζουν τα ελληνικα Edited by irovoudou
Link to comment
Share on other sites

Στην Κινα κυκλοφορησε στα 330$ ενω τα μαγαζια της Κινας που το εξαγουν το εχουν απο 350 μεχρι 399 δολλαρια. Στην Ελλαδα αν ερθει επισημως φοβαμαι μη φτασει ή ξεπερασει το φραγμα των 400€. Μενει να δουμε σε τι τιμη θα κυκλοφορησει στις ευρωπαϊκες χωρες που θα πρωτοεμφανιστει...
Link to comment
Share on other sites

Αναμένω το tcl idol x +(που ειναι το alcatel ουσιαστικά) από eternal team.

Εχει γίνει shipped και περιμένω να το δω στο singapore post.

Θα προσπαθήσω για ένα καλό review(αν αφήσει ο υιος)

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω το tcl idol x +(που ειναι το alcatel ουσιαστικά) από eternal team.

Εχει γίνει shipped και περιμένω να το δω στο singapore post.

Θα προσπαθήσω για ένα καλό review(αν αφήσει ο υιος)

 

Ωραια και εμεις αναμενουμε το review σου! :p

 

Υπαρχουν ηδη καποια μικρα hands on στο youtube οπως επισης και καποια λιγα review στο κινεζικο "youtube" που λεγεται youku, ωστοσο τα βιντεο περα απο κακη ποιοτητα δε φορτωνουν ποτε! Αμα εχεις τουμπανη συνδεση και πιανεις καθαρα πανω απο 10mbps τοτε μπορεις να τα δεις για να εχεις μια πρωτη εικονα για το τι να περιμενεις. Αν παλι δεν εχεις την υπομονη και τη διαθεση, σε καταλαβαινω απολυτα γιατι περα απο interface δεν μπορουν να σου δειξουν κατι αλλο.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο youtube βγηκε βιντεακι που δειχνει το tcl s960 αρκετα διαφορετικο απο το αλκατελ το ασπρο ειναι ολα τα λεφτα ειδα οτι εχει και ελληνικα αλλα η οθονη του δεν μου γεμισε και πολυ το ματι απως και η φωταγραφικη μπρει να φταίει το βιντεο
Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο youtube βγηκε βιντεακι που δειχνει το tcl s960 αρκετα διαφορετικο απο το αλκατελ το ασπρο ειναι ολα τα λεφτα ειδα οτι εχει και ελληνικα αλλα η οθονη του δεν μου γεμισε και πολυ το ματι απως και η φωταγραφικη μπρει να φταίει το βιντεο

 

Η οθονη ειναι ιδια με αυτη του απλου idol x. Νομιζω και η καμερα. Μπορεις να τη δεις κι απο κοντα πηγαινοντας στα public (εχουν το idol x). Σε οσα hands on εχουν γινει στο CES ειπαν πολυ καλα λογια για την οθονη. Το προβλημα ειναι οτι το βλεπω να ερχεται Ευρωπη του χρονου και μεχρι τοτε μαλλον θα εχω παει στο phablet της alcatel, το Hero που βγαινει νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το τελευταίο εχει απολύτως δικαιο το hero παρουσιαστηκε το 2013 στην βαρκελωνη στην κινα κυκλοφορει εδω και κατι μηνες και το αντίστοιχο αλκατελ hero ακομα δεν κυκλοφόρησε ευρωπη αρα καλα λες του χρονου θα το δουμε , για αυτο στερφομαι στο κνεζικο tcl s960 Edited by irovoudou
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανο να ειναι θεμα καμερας αυτου που κανει το hands on παρα να εχει θεμα η οθονη. Αν αγχωνεσαι γι αυτο το θεμα, τοτε τσαμπα ανησυχεις. Ως προς την καμερα, ως χρηστης αλκατελ εχω να πω πως κανει απο τις καλυτερες δουλειες σε σχεση με τους συμπατριωτες κατασκευαστες του. Ενω οι περισσοτεροι (με εξαιρεσεις τις κορυφαιες πχ Oppo) κινεζικοι φακοι εχουν εντονο προβλημα με θορυβο στις φωτογραφιες, το 997D των 8mp βγαζει πολυ καλυτερες απο πχ το Jiayu G4 των 13mp. Τα 13,4mp της αλκατελ που εχει βαλει σε ολα τα τελευταια μοντελα της, ειναι αρκετα τιμια, τα εχω δει και απο κοντα στο Idol X και δε νομιζω να σε αφησουν ανικανοποιητο. Μπορεις να διαβασεις και σχολια χρηστων του Idol X και του alcatel Hero, εδω στο forum, που ειναι θετικα σε αυτον τον τομεα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα ειναι υπεροχα εχω το star και ειναι σουπερ το hero ειναι ενα θαυμα σε τεοιες διαστασεις εχει 6ιντση οθονη το εχω ερωτευτεί αλλα για μενα το οριο ειναι τα 5ιντσα να μπορεις να τα χειριστείς ευκολα και να χωρα και σε τσεπη παντελονιού
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα ειναι υπεροχα εχω το star και ειναι σουπερ το hero ειναι ενα θαυμα σε τεοιες διαστασεις εχει 6ιντση οθονη το εχω ερωτευτεί αλλα για μενα το οριο ειναι τα 5ιντσα να μπορεις να τα χειριστείς ευκολα και να χωρα και σε τσεπη παντελονιού

 

Εκανα ενα τεστ με ενα "καλουπι" στις διαστασεις του Hero και μπαινει μια χαρα στις τσεπες των παντελονιων μου! :p

Η αληθεια ομως ειναι πως το X+ ειναι πιο "κινητο" απο το Hero. Αμα το παρεις το s960 γραψε και ενα review εδω, να ξερουμε τι γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα τεστ με ενα "καλουπι" στις διαστασεις του Hero και μπαινει μια χαρα στις τσεπες των παντελονιων μου! :p

Η αληθεια ομως ειναι πως το X+ ειναι πιο "κινητο" απο το Hero. Αμα το παρεις το s960 γραψε και ενα review εδω, να ξερουμε τι γινεται!

 

Σίγουρα θα το παρω κατα τις 15 Φλεβάρη εξαλου μεχρι τις 6 φλεβαρη ειναι ολα κλειστα λογου κινεζικου νεου ετους και θα γραψω εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ROM για το κινητο που βρισκουμε παιδια ?

 

Αν το εχεις θα σε παρακαλουσα να μας πεις λιγα πραγματα για το κινητο.

Rom βρισκεις στο needrom.com για tcl s960

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω το tcl idol x +(που ειναι το alcatel ουσιαστικά) από eternal team.

Εχει γίνει shipped και περιμένω να το δω στο singapore post.

Θα προσπαθήσω για ένα καλό review(αν αφήσει ο υιος)

 

Καλησπέρα !! Αν το πήρες από Eternal Team ετοιμάσου για τελωνείο το πήρα και εγώ από αυτούς τους κοπαν@@@ς και ενώ πριν το παραγγείλω συμφωνήσαμε να βάλει χαμηλή αξία για τα γνωστά προβλήματα που έχουμε και ο τύπος έβαλε ότι ήθελε οπότε ετοιμάσου και εσύ για τελωνείο ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! Αν το πήρες από Eternal Team ετοιμάσου για τελωνείο το πήρα και εγώ από αυτούς τους κοπαν@@@ς και ενώ πριν το παραγγείλω συμφωνήσαμε να βάλει χαμηλή αξία για τα γνωστά προβλήματα που έχουμε και ο τύπος έβαλε ότι ήθελε οπότε ετοιμάσου και εσύ για τελωνείο ...

 

Πλήρωσες τελωνείο με απλό ταχυδρομείο?

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσες τελωνείο με απλό ταχυδρομείο?

 

Τους το γυρνάω πίσω γιατί δεν έγραψαν αυτό που συμφωνήσαμε και απ'ότι κατάλαβα έτσι τα στέλνουν όλα οπότε ακόμα και απλό ταχυδρομείο να είναι , σε περιμένουν στη γωνία

Link to comment
Share on other sites

Από eternal team το παρήγγειλα με sing post. Όπως φαίνεται μέχρι στιγμής από το tracking των ΕΛΤΑ courier το γλίτωσα το τελωνείο.θα ενημερώσω αν περάσει τελικά

 

 

Νεότερη ενημέρωση.Το τηλέφωνο οριστικά δεν πέρασε τελωνειο. Ειναι στο κέντρο διαλογής ΑΤΤΙΚΗΣ

Edited by nsourm
Link to comment
Share on other sites

Από eternal team το παρήγγειλα με sing post. Όπως φαίνεται μέχρι στιγμής από το tracking των ΕΛΤΑ courier το γλίτωσα το τελωνείο.θα ενημερώσω αν περάσει τελικά

 

 

Νεότερη ενημέρωση.Το τηλέφωνο οριστικά δεν πέρασε τελωνειο. Ειναι στο κέντρο διαλογής ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Καλός να το παραλάβεις αν δεν σου κάνει κόπο τράβα μια φωτογραφία του πακέτο εκεί που γράφουν την τιμή για να τους ξεστραβωσω

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλημέρα.

Παρέλαβα πριν λίγο το κινητό.

 

Παιδιά έχω πάθει πλάκα.Κατ'αρχήν νοιώθεις ότι έχεις πάρει κάτι αρκετά ποιοτικό και όχι κινεζιά όπως θα το χαρακτήριζαμε.

Το κινητό έρχετε με google play και ροοτ. H rom που φοράει φαίνεται σαν miui. Μαζί μου στάλθηκε μία θήκη, ένα καλώδιο otc και ένας αντάπτορας για το ρεύμα.

Σήμερα δοκίμασα το gps.Κλειδώνει το πολύ σε 5 δευτερόλεπτα.Με το gps test έδειχνε ότι βλέπει 16 δορυφόρους και χρησιμοποιούσε τους 8.

Η αισθηση στα χέρια μου είναι πάρα πολύ καλή.Ως κάτοχος και του s3 μπορώ να πω καλύτερη.

Το μόνο πρόβλημα που έχω μέχρι τώρα είναι το update της rom που μου βγάζει.Κατ'αρχήν ο servel της TCL φαίνεται πολύ αργός.Για 25mb μου έκανε τουλάχιστον μία ώρα.Ανεξάρτητα από αυτό όταν κάνει reboot για να μπει στο recovery και να το flashαρει κάπου χτυπάει και κάνει failed.Δυστυχώς το recovery ειναι Κινέζικο και δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Αργότερα θα βγάλω και κάποιες φωτογραφίες και θα ανεβάσω.Δυστυχώς γύρω μου δεν έχω κανένα καλό τοπίο να δούμε.

Εάν θέλετε να τεστάρω κάποια πράγματα πείτε μου να τα δοκιμάσω και να ενημερώσω

Edited by nsourm
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλημέρα.

Παρέλαβα πριν λίγο το κινητό.

 

Παιδιά έχω πάθει πλάκα.Κατ'αρχήν νοιώθεις ότι έχεις πάρει κάτι αρκετά ποιοτικό και όχι κινεζιά όπως θα το χαρακτήριζαμε.

Το κινητό έρχετε με google play και ροοτ. H rom που φοράει φαίνεται σαν miui. Μαζί μου στάλθηκε μία θήκη, ένα καλώδιο otc και ένας αντάπτορας για το ρεύμα.

 

Το περιμένω και εγώ.Κάνεις εάν θες ενα τεστ του GPS snr πόσους δορυφόρους πιάνει

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλημέρα.

Παρέλαβα πριν λίγο το κινητό.

 

Παιδιά έχω πάθει πλάκα.Κατ'αρχήν νοιώθεις ότι έχεις πάρει κάτι αρκετά ποιοτικό και όχι κινεζιά όπως θα το χαρακτήριζαμε.

Το κινητό έρχετε με google play και ροοτ. H rom που φοράει φαίνεται σαν miui. Μαζί μου στάλθηκε μία θήκη, ένα καλώδιο otc και ένας αντάπτορας για το ρεύμα.

 

Μεγεια! Αμα μπορεις να ανεβασεις μερικες φωτογραφιες απο την καμερα του και να μας πεις περισσοτερες εντυπωσεις θα μας βοηθουσες πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τα γνωστά κινέζικα επειδή έχω TCL είναι ακριβώς όπως και τα ALCATEL δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το Gps και τα άλλα προβλήματα που αναφέρονται στο φόρουμ ακόμα και το TCL J330 που είναι το φθηνότερο κλειδώνει 8-9 δορυφόρους στα 10sec
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...