Jump to content

Galaxy S4 vs LG G2


ventura
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηρθε η ωρα να παρω καινουργιο κινητο και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 μοντελα

 

Πανω απ ολα θελω μια δυνατη μπαταρια, πηγαινοερχομαι σχεδον καθημερινα, με το κτελ χαλκιδα (4 ωρες πηγαινελα),

μπαινω youtube,facebook,σερφαρισμα, pdf, viber και mails, και καμια ταινια και παιχνιδι.

Το κινητο που εχω τωρα αντεχει 2 ωρες το πολυ, οποτε με το που φτανω κλεινει και ψαχνω μπαταρια για την επιστροφη

Για αυτο το λογo βαζω το θεμα μπαταριας πολυ ψηλα γιατι εχω κουραστει πλεον, και δεν θελω αλλο να ειμαι σαν τζανκι που ψαχνει την μπριζα του. :lol:

 

Αυτο που σας περιεγραψα ειναι και η κυρα χρηση που κανω στο κινητο, θελω να ειναι οσο το δυνατον απροβληματιστη, χωρις λαγκς κολληματα κλπ.

Στο θεμα της φωτογραφιας, αρκουμε σε μια νορμαλ φωτογραφικη που θα βγαζει αξιοπρεπεις φωτογραφιες, χωρις καποιο χτυπητο προβλημα, πχ θολες, κουνημενες,πολυ σκοτεινες κλπ.

 

Στην περιπτωση του g2 μιλαω για την εκδοση των 32gb!

Γενικοτερα πειτε την γνωμη σας ειδικα αν εχετε χρησιμοποιησει και τις 2 σαν κυριες συσκευες σας.

Τελος εχω σκοπο οποια και να παρω να την αλλαξω στην 2ετια οποτε πειτε ποια πιστευετε οτι θα με κρατησει περισσοτερο καιρο μεσα στα πραγματα (Δεν θα ξεπεραστει τοοοσο γρηγορα)

Το s4 το βρισκω skroutz 420 ενω το g2 expansys 510 (565 πλεον), δεν ειναι κυριο κριτηριο η τιμη τους αλλα πειτε μια αποψη και για την διαφορα τιμης. Η τιμη στο expansys ειναι στα 565, οποτε θα περιμενω λιγο καιρο και θα κινηθω αναλογα.

Edited by ventura
Link to comment
Share on other sites

Το g2 είναι παντού ανώτερο....μόνο στη κάμερα δεν ξέρω τι γινεται!
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα περίμενα το nexus 5.αναμένεται να έχει αρκετά καλή τιμή και δεν αναμένεται να υπολείπεται σημαντικά του g2. Όσον αφορά την μπαταρία μπορείς να αγοράσεις μια εξωτερική μπαταρία των 10Ah και να μην ψάχνεις για μπριζες
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου μιλησω σαν χρηστης s4..

Με ενα s4 δεν θα μπορεσεις να κανεις χρηση πανω απο 3ωρες 3G-Gaming..

Εγω προσωπικα πλησιαζω τις 4 αλλα με wifi και φωτεινοτητα στη μεση.

Οποτε με συνεχη αλλαγη δικτυων 3g gaming πολυ φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις και θα σκεφτεσαι τη μπαταρια συνεχως.

Για lg δεν έχω αποψη ακούω καλά πραγματα ομως.

 

Για τετοια χρηση προσωπικα θα επελεγα note 2 το οποιο ειχα και ηταν κτηνος σε ολα του.

Απολαυση gaming μπαταρια κλπ,σε αρκετα μεγαλυτερη οθονη και τρελη τιμη πλεον

Link to comment
Share on other sites

για τη μπαταρία του g2 πάντως ακούγονται πολύ καλά λόγια και ότι πλησιάζει note 2. απο μένα g2. με το s4 εισαι μια γενια πίσω(που λέει ο λόγος) με το note 2 δυο γενιες πισω(αν και κορυφαία συσκευή) με το g2 παίρνεις ότι πιο προσφατο υπάρχει.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

για τη μπαταρία του g2 πάντως ακούγονται πολύ καλά λόγια και ότι πλησιάζει note 2. απο μένα g2. με το s4 εισαι μια γενια πίσω(που λέει ο λόγος) με το note 2 δυο γενιες πισω(αν και κορυφαία συσκευή) με το g2 παίρνεις ότι πιο προσφατο υπάρχει.

 

Συμφωνώ με το φίλο εδώ... G2 παρα πολύ καλο και το μόνο τηλ που θα σκεφτομουν να αφήσω το iphone. Το G2 το είδα σήμερα και απο κοντά και εντυπωσιαστηκα

Link to comment
Share on other sites

Παρε το G2 ;) 3000 μπαταρια, τερας... βγαζεις ανετα ενα 8ρι ωρες οθονη ;)

 

Θα καλυφθει σιγουρα, η Procordia σε τηλ. επικοινωνια με ειπε καλυπτει οποιαδηποτε ζημια ειναι ιδια στο 16ρι (δηλαδη ολα εκτος της μνημης!), ενω αναμενεται να φερει και το 32ρι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το G2 έχει εκπληκτική απόδοση μπαταρίας και γενικά είναι ότι πιο ολοκληρωμένο αυτή την στιγμή που μιλάμε. Πιστεύω δεν θα το μετανιώσεις.. Και το S4 είναι εξαιρετικό σε όλα του αλλα η μπαταρία του ίσως να μην σε φτάνει με τέτοια χρήση που περιγράφεις. Αλλιώς note2/note3
Link to comment
Share on other sites

το g2 ειναι πιο καλο γενικα.τωρα για τα δυο χρονια που λες πιστευω το s4 θα εχει πιο καλη υποστήριξη.α και για την μπαταρια με το s4 δεν νομιζω να εχεις προβλημα γιατι με λιγα ευρω παιρνεις οσες μπαταριες χρειάζεσαι για να αλλάζεις.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Δύσπιστος με την LG, αλλά με το G2 η εταιρία έκανε την διαφορά, άψογη οθόνη με πολύ ζωντανά χρώματα, εξαιρετικά επίπεδα φωτεινότητα, ικανοποιητική αυτονομία, έξυπνη σχεδίαση, ωραία αίσθηση στο χέρι όταν κρατάς την συσκευή και πανίσχυρο σε επιδόσεις με τον υπερχρονισμένο Snapdragon 800.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καμιά σύγκριση, το G2 είναι μίλια μπροστά. Η μπαταρία του είναι πολύ καλύτερη κατά 30-40 τοις εκατό, και η απόδοση του ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειδικά στο θέμα μπαταρία, το G2 είναι πολύ καλύτερο.

Αν και για μένα σε όλα είναι καλύτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Kαλησπερα, ειμαι κι εγω σε αυτο το διλημμα.

Εχω ενα samsung galaxy s και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο κινητα. Κανω αρκετη χρηση του ιντερνετ, με ενδιαφερει να εχει καλη καμερα, δεν με ενδιαφερει το ραδιοφωνο, ουτε παιζω κανα σημαντικο παιχνιδι ή χρειαζομαι τις σουπερ ντουπερ εφαρμογες. Αυτο που με απασχολει κυριως ειναι να μην κολλαει, με το galaxy s σχεδον απο τον πρωτο μηνα, κολλαγε τρομερα, προσπαθουσα να παρω τηλεφωνο και με εβγαζε στην αρχικη οθονη και συνηθως μου κλεινει μονο του 2-3 φορες τη μερα, κυριως οταν μπαινω στο ιντερνετ. Να σημειωσω εδω οτι το κινητο το πηρα λιγο πριν βγει το s3, δεν το εχω απο την αρχη που βγηκε.

Σιχτηριζω καθημερινα με ολο αυτο που γινεται, καταλαβαινω οτι ειναι παλιο κινητο, αλλα το εχω παρατηρησει και σε πολυ νεοτερα μοντελα (samsung ace, samsung neo), oποτε ειναι το μονο που "τρεμω" αλλιως θα ειχα προχωρησει ηδη στην αγορα του s4. Υπαρχει περιπτωση με απλες εφαρμογες, χωρις να το πολυζοριζω να μου κολλαει? Μηπως το g2 ειναι πιο safe επιλογη?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το πιο μεγάλο αρνητικό στο s4 είναι η αυτονομία και το knox (που λογικά εσένα δεν σε απασχολεί ) . Όχι το κινητό δεν είναι ερειπιο ούτε θα σου κολλάει ούτε τπτ. Είναι μεν αργό και υπερφορτωμενο αλλά αν δεν είσαι hardcore χρήστης δεν θα το αισθάνεσαι καν. Η κάμερα του είναι πιο καλή από g2 ιδιαίτερα το βράδυ αλλά και στα δύο κινητά είναι καλές αλλά όχι τέλειες! Το μόνο συν που έχει είναι ότι παίρνει κάρτα μνήμης. Αντε και ότι βγαίνει η μπαταρία.

Αν ο χώρος δεν είναι πρόβλημα για σένα εννοείται το g2 που είναι και πιο όμορφο πιο γρήγορο με καλή μπαταρία και πιο οικονομικό . Αλλά και το s4 να πάρεις πάλι ικανοποιημενος θα μείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα ομορφιας μαρεσει φουλ το σ4, μια φιλη μου εχει το g2 και οταν το επιασα στα χερια μου δεν μου εκανε καμια αισθηση :X

 

Ο μονος λογος που κολλαω λιγο και το σκεφτομαι ειναι το οτι οσα "απλα" samsung εχουν γνωστοι μου, αλλα κι εγω που εχω το παλιο galaxy, ολοι εχουν θεμα που κολλαει τοσο πολυ(αραγε γιατι εχουν τετοιο προβλημα τα samsung?). Ελπιζω, αν τελικα παρω το σ4 να μη το μετανιωσω και σιχτηριζω παλι οπως κανω με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα ομορφιας μαρεσει φουλ το σ4, μια φιλη μου εχει το g2 και οταν το επιασα στα χερια μου δεν μου εκανε καμια αισθηση :X

 

Ο μονος λογος που κολλαω λιγο και το σκεφτομαι ειναι το οτι οσα "απλα" samsung εχουν γνωστοι μου, αλλα κι εγω που εχω το παλιο galaxy, ολοι εχουν θεμα που κολλαει τοσο πολυ(αραγε γιατι εχουν τετοιο προβλημα τα samsung?). Ελπιζω, αν τελικα παρω το σ4 να μη το μετανιωσω και σιχτηριζω παλι οπως κανω με αυτο.

 

Αφού σου αρέσει τόσο το s4 δώσε 40 ευρώ παραπανω και πάρε το 9506.

Πολύ πιο δυνατό από το 9505.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...