Jump to content

Galaxy S Duos (S7562) : Root / Flash Custom ROM


xristosxat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SAMSUNG GALAXY S DUOS ( GT-S7562 )

ΟΔΗΓΟΣ ROOT

 

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ

1. Συσκευη SAMSUNG GALAXY S DUOS GT-S7562

2. Προσφατους drivers της συσκευης

( http://forum.xdadevelopers.com/showthread.php?t=961956 )

3. Odin Flashing Tool

( http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1383328&d=1349631901 )

4. CWM 5 RECOVERY

( http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1384777&d=1349682668 )

5. Superuser η SuperSU ZIP

( http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1384788&d=1349683486 SUPERSU )

( http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1384789&d=1349683486 SUPERUSER )

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

 

1. Εγκαταστηστε τους τελευταιους drivers για την συσκευη

2. Κλειστε την συσκευη

3. Πατηστε και κρατηστε πατημενα ταυτοχρονα "Vol. Down + Home + Power" μεχρι η συσκευη να δονηθει. Μολις δονηθει αφηστε ολα τα κουμπια.

4. Θα σας βγαλει μια προειδοποίηση. Πατηστε το Vol. UP για να συνεχισετε.

5. Θα σας δειξει την Odin3 οθονη σε κατασταση download mode

6. Συνδεστε τη συσκευη στον υπολογιστη σας και περιμενετε να εγκατασταθουν οι drivers ( αν δεν υπαρχουν ηδη )

7. Κατεβαστε και αποσυμπιεστε το Odin Flashing Tool.

Ανοιξτε το Odin. Θα διαβασει τη συσκευη σας σε καποια COM Port.

Θα δειτε μια εικονα σαν αυτη :

http://i.imgur.com/1krfn.jpg

 

8. Πατηστε στο PDA και διαλεξτε το CWM 5 Recovery που κατεβασατε πριν.

Θα δειτε αυτο :

http://i.imgur.com/8FbMS.jpg

9. Βεβαιωθειτε οτι ειναι τσεκαρισμενα τα:

Auto-Reboot τσεκαρισμενο.

F. Reset Time τσεκαρισμενο.

Ολα τα υπολοιπα οχι.

Πατηστε start.

Το odin θα αρχισει να κανει flashing.

Περιμενετε 2 - 3 λεπτα.

Θα γινει αυτοματη επανεκινηση στη συσκευη σας και στον υπολογιστη σας θα

γραψει pass στο προγραμμα Odin.

Αφηστε τη συσκευη σενδεδεμενη στον υπολογιστη σας.

10. Αφηστε τη συσκευη σας να ανοιξει κανονικα και μετα κλειστε το odin απο

τον υπολογιστη σας.

11. Τωρα εχετε δυο επιλογες. Η να περασετε το Superuser η το SuperSU, και τα δυο

δουλευουν το ιδιο καλα. Οποτε επιλεγετε οποιο θελετε.

Οποιο διαλεξετε περαστε το στην καρτα μνημης η στην μνημη του τηλεφωνου.

12. Καντε επανεκινηση σε Recovery Mode πατωντας Vol. UP + Vol. Down + Home + Power

Κρατηστε τα πατημενα μεχρι να δειτε το λογοτυπο της Samsung και μολις το δειτε

αφηστε τα κουμπια.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΤΟ BACK AND RESTORE ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΤΕ FULL NADROID

BACKUP ΔΙΑΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ BACKUP. θΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ

Με τα πληκτρα Vol. Up και Down μεταφερθητε στο install zip from sdcard και

πατηστε το Home Button για να το επιλεξετε.

Επιλεξτε install zip from sd card.

Επιλεξτε choose zip from sdcard (αν τα αρχεια ειναι στην εξωτερικη καρτα)

η choose zip from internal sdcard ( αν ειναι στην μνημη του τηλεφωνου ).

Επιλεξτε το Superuser η το SuperSU που διαλεξατε πριν και αφηστε το να

εγκατασταθει.

 

Αυτο ηταν. Με το power button μεταφερθητε πισω και επιλεξτε reboot the phone.

 

 

Ο οδηγος ειναι απλα μια μεταφραση απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1912654&page=4 post 40.

Παροτι η διαδικασια δεν εχει κινδυνους να ξερετε οτι αν κατι παει στραβα υπευθυνοι ειστε εσεις και μονο. Σε καμια περιπτωση δεν φταιει αυτος που εφτιαξε τον οδηγο και ποσο μαλλον εγω που τον μετεφρασα.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ CUSTOM ROM

 

 

1. Σιγουρευτειτε οτι εχετε την baseband S7562DDBMD1 (S7562XXBMF2_S7562ODDBMF1_S7562DDBMD1)

Αν οχι περαστε την στη συσκευη σας μεσω του Odin. Δουλευει και σε αλλες baseband, ισως και στην δικη σας, αλλα θα πρεπει να το δοκιμασετε!

2. Κατεβαστε την PMP Light ROM v7

3. Αποθηκευστε την PMP_Light_ROMv7.zip στη συσκευη σας

4. Καντε επανεκινηση σε CWM Recovery

5. Καντε Wipe data, cache και dalvik cache. Και επισης wipe battery stats.

6. Καντε εγκατασταση της Pmp Light ROM απο τη συσκευη σας

7. Καντε reboot

8. Η πρωτη εκκινηση θα παρει λιγη ωρα

9. Αυτα, η συσκευη σας δουλευει πλεον με την νεα custom rom :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Και οπως λεει και αυτος που εφτιαηε την rom

NOTE: I am NOT responsible for any bricked devices or whatever happens to your device

 

Το επισημο αρθρο ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2343108 μαζι με πολλα αλλα καλουδια για την συσκευη μας!!!

 

Ο οδηγος αυτος ειναι για την PMP Light Rom που εχω και εγω στην συσκευη μου. Με παρομοιο τροπο μπορειτε να περασετε και οποιαδηποτε αλλη custom rom!!!

Edited by xristosxat
Link to comment
Share on other sites

Για οποιαδηποτε αλλη απορια εχετε ρωτηστε με και αν εχω γνωση εγω η καποιος αλλος χρηστης θα βοηθησουμε!!! Edited by xristosxat
Link to comment
Share on other sites

Για το προβλημα με το ελληνικο πληκτρολογια κατεβαστε αυτο το αρχειο http://www.filedropper.com/t9db και με εναν οποιοδηποτε file manager ( π.χ. es file explorer ) που θα του εχετε δωσει δικαιωματα root βαλτε το φακελο αφου τον αποσυμπιεσετε μεσα στον φακελο system της συσκευης. Λογικα αμεσως θα εχετε και ελληνικο πληκτρολογιο. Καλο θα ηταν και μια επανεκινηση της συσκευης!!!

 

Απο οσο ξερω ο φιλος που εφτιαξε την rom θα λυσει το θεμα με επομενο update. Παρολα αυτα για μενα δουλευουν ολα ρολοι με αυτη τη λυση!

Edited by xristosxat
Link to comment
Share on other sites

Την 5η διαδικασία δεν την έκανα πριν την εγκατάσταση πειράζει αυτό σε κάτι ....

5. Καντε Wipe data, cache και dalvik cache. Και επισης wipe battery stats.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε xristosxat και σε υπερευχαριστώ εγώ προσωπικά γι' αυτό τον οδηγό. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμος και πολύ κατατοπιστικός.

Παρόλα αυτά εγώ έχω ακόμα κάτι απορίες...

 

 


  • Τι είναι το Superuser και το SuperSU, γιατί πρέπει να το εγκαταστήσουμε και ποιες οι διαφορές τους???

 

 


  • "ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΤΟ BACK AND RESTORE ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΤΕ FULL NADROID BACKUP ΔΙΑΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ BACKUP. θΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ". Που πάμε για να επιλέξουμε το back and restore και κυρίως πως το χρησιμοποιούμε σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά???

 

 


  • Στο βημα 12 του ROOT. Καντε επανεκινηση σε Recovery Mode πατωντας Vol. UP + Vol. Down + Home + Power
    Κρατηστε τα πατημενα μεχρι να δειτε το λογοτυπο της Samsung και μολις το δειτε
    αφηστε τα κουμπια. Με κλειστό ή ανοιχτό κινητό το κάνουμε αυτό???

 

 


  • 4. Καντε επανεκινηση σε CWM Recovery
    5. Καντε Wipe data, cache και dalvik cache. Και επισης wipe battery stats.
    Αυτά πως γίνονται??? Που πάμε, τι πατάμε, τι γίνεται κτλ

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

εδώ. Κι εγώ την κατέβασα να την έχω για παν ενδεχόμενο...

Σιγουρα ειναι ROM αυτο η ειναι baseband

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω. Υποθέτω υπάρχει ένα firmware και κυκλοφορεί σε διαφορετικά baseband ανάλογα με τη χώρα. Και εχθές που κατέβασα το άλλο, λογικά είναι ολόκληρο firmware, καθώς περνώντας το είδα κάποιες αλλαγές μετά (π.χ. μπλοκάρισμα κλήσεων στις ρυθμίσεις που με το στοκ firmware δεν είχε).

 

 


  • Τι είναι το Superuser και το SuperSU, γιατί πρέπει να το εγκαταστήσουμε και ποιες οι διαφορές τους???

Είναι ένα πρόγραμμα που υπάρχει στο τηλέφωνο όταν έχει γίνει root, για να δίνει δικαιώματα σε εφαρμογές που ζητάνε πρόσβαση σε διάφορες λειτουργίες της συσκευής. Στην πράξη είναι αυτό που σου κάνει root το τηλέφωνο.

 


  • "ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΤΟ BACK AND RESTORE ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΤΕ FULL NADROID BACKUP ΔΙΑΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ BACKUP. θΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ". Που πάμε για να επιλέξουμε το back and restore και κυρίως πως το χρησιμοποιούμε σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά???

Μπαίνεις στο recovery με το συνδυασμό πλήκτρων που είπαμε και εκεί έχει επιλογή backup/restore.

 


  • Στο βημα 12 του ROOT. Καντε επανεκινηση σε Recovery Mode πατωντας Vol. UP + Vol. Down + Home + Power
    Κρατηστε τα πατημενα μεχρι να δειτε το λογοτυπο της Samsung και μολις το δειτε
    αφηστε τα κουμπια. Με κλειστό ή ανοιχτό κινητό το κάνουμε αυτό???

Κλειστό.

 


  • 4. Καντε επανεκινηση σε CWM Recovery
    5. Καντε Wipe data, cache και dalvik cache. Και επισης wipe battery stats.
    Αυτά πως γίνονται??? Που πάμε, τι πατάμε, τι γίνεται κτλ

Ευχαριστώ!!!

Αν μπεις στο recovery θα τα δεις. Τα τελευταία νομίζω είναι στο advanced options ή κάπως έτσι.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και μπραβο

ολα καλα με τον οδηγο

θελω να ρωτησω κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε.πως μπορω να μεταφερω απο την μνημη του τηλεφωνου στην sd τις εφαρμογες να "χαλαρωσει" λιγο??

δοκιμασα τις εφαρμογες link2sd AppMgrIII App2Sd αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και μπραβο

ολα καλα με τον οδηγο

θελω να ρωτησω κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε.πως μπορω να μεταφερω απο την μνημη του τηλεφωνου στην sd τις εφαρμογες να "χαλαρωσει" λιγο??

δοκιμασα τις εφαρμογες link2sd AppMgrIII App2Sd αλλα τιποτα

 

το Link2sd δουλευει πολυ καλα εφοσων εισαι Root απλα πρεπει να χωρισεις την καρτα σε δυο διαμερισματα (partition )Fat32( Primary και τα δυο )με το MiniTool Partition Wizard Home Edition (οταν το link2sd ανοιξει τις εφαρμογες δεν παταμε Μετακινηση σε SD αλλα παταμε Συνδεση)

Edited by kostas47y
Link to comment
Share on other sites

Την 5η διαδικασία δεν την έκανα πριν την εγκατάσταση πειράζει αυτό σε κάτι ....

5. Καντε Wipe data, cache και dalvik cache. Και επισης wipe battery stats.

 

Κωστα δεν εκανες τιποτα απο ολα αυτα; Καταρχην χωρις το wipe battery stats δεν θα δεις την διαφορα στην καταναλωση μπαταριας. Cache και dalvik cache καθαριζουμε για να διαγραφουν απο την μνημη τα διαφορα αρχεια που κραταει. Με το wipe data επαναφερουμε εντελως το τηλ στην αρχικη του κατασταση.... πραγμα που σημαινει οτι χανονται ολα απο μεσα και το ξαναστηνεις απο την αρχη. Ομως πρεπει να το κανεις ωστε να δουλεψουν τα script της custom rom σωστα και να μην υπολειτουργουν. Κατεβασε το super backup και κανε ενα backup στις εφαρμογες σου, στα μηνυματα σου, στα τηλεφωνα σου, και σε οτι αλλο θες απο το προγραμμα!!!! Μετα κανε σωστα ολη την διαδικασια και οταν ολα τελειωσουν κανε restore τις εφαρμογες σου απο το προγραμμα και ολα τα υπολοιπα που εκανες backup!!!!

 

Καλησπέρα φίλε xristosxat και σε υπερευχαριστώ εγώ προσωπικά γι' αυτό τον οδηγό. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμος και πολύ κατατοπιστικός.

Παρόλα αυτά εγώ έχω ακόμα κάτι απορίες...

 

 


  • Τι είναι το Superuser και το SuperSU, γιατί πρέπει να το εγκαταστήσουμε και ποιες οι διαφορές τους???

 

 


  • "ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΤΟ BACK AND RESTORE ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΤΕ FULL NADROID BACKUP ΔΙΑΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ BACKUP. θΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ". Που πάμε για να επιλέξουμε το back and restore και κυρίως πως το χρησιμοποιούμε σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά???

 

 


  • Στο βημα 12 του ROOT. Καντε επανεκινηση σε Recovery Mode πατωντας Vol. UP + Vol. Down + Home + Power
    Κρατηστε τα πατημενα μεχρι να δειτε το λογοτυπο της Samsung και μολις το δειτε
    αφηστε τα κουμπια. Με κλειστό ή ανοιχτό κινητό το κάνουμε αυτό???

 

 


  • 4. Καντε επανεκινηση σε CWM Recovery
    5. Καντε Wipe data, cache και dalvik cache. Και επισης wipe battery stats.
    Αυτά πως γίνονται??? Που πάμε, τι πατάμε, τι γίνεται κτλ

 

Ευχαριστώ!!!

 

 

Free4you νομιζω σε καλυψε πληρως ο Μαρκος; Το ερωτηματικο παει στο ονομα γιατι δεν ξερω αν τον λενε ετσι :)

 

καλησπερα και μπραβο

ολα καλα με τον οδηγο

θελω να ρωτησω κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε.πως μπορω να μεταφερω απο την μνημη του τηλεφωνου στην sd τις εφαρμογες να "χαλαρωσει" λιγο??

δοκιμασα τις εφαρμογες link2sd AppMgrIII App2Sd αλλα τιποτα

 

Το εκανες οπως σου ειπε ο Κωστας; Ο τροπος που σου περιεγραψε δουλευει αψογα!!!

Edited by xristosxat
Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχει και ενας οδηγος για το πως θα μεταφερετε τις εφαρμογες σας στη καρτα μνημης. Νομιζω οτι αυτο που πρεπει να κανετε ειναι απο το step 5 και κατω.... τα υπολοιπα οχι. Αν ολα γινουν οπως τα λεει θα μπορειτε να κανετε Link τις εφαρμογες σας στην καρτα μνημης!!!
Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν εκανες τιποτα απο ολα αυτα; Καταρχην χωρις το wipe battery stats δεν θα δεις την διαφορα στην καταναλωση μπαταριας. Cache και dalvik cache καθαριζουμε για να διαγραφουν απο την μνημη τα διαφορα αρχεια που κραταει. Με το wipe data επαναφερουμε εντελως το τηλ στην αρχικη του κατασταση.... πραγμα που σημαινει οτι χανονται ολα απο μεσα και το ξαναστηνεις απο την αρχη. Ομως πρεπει να το κανεις ωστε να δουλεψουν τα script της custom rom σωστα και να μην υπολειτουργουν. Κατεβασε το super backup και κανε ενα backup στις εφαρμογες σου, στα μηνυματα σου, στα τηλεφωνα σου, και σε οτι αλλο θες απο το προγραμμα!!!! Μετα κανε σωστα ολη την διαδικασια και οταν ολα τελειωσουν κανε ρεστορε τις εφαρμογες σου απο το προγραμμα και ολα τα υπολοιπα που εκανες

Τελικά xristo το ξαναπέρασα με όλες τις παραπάνω διαδικασίες και είδα πράγματι την διαφορά… Πρώτα δεν είχε διαγράψει τίποτα είχα όλες τις εφαρμογές μου

Link to comment
Share on other sites

Τελικά xristo το ξαναπέρασα με όλες τις παραπάνω διαδικασίες και είδα πράγματι την διαφορά… Πρώτα δεν είχε διαγράψει τίποτα είχα όλες τις εφαρμογές μου

 

Αυτο ειναι το κακο με το wipe data οτι χανεται οτι εχεις μεσα. Αλλα αν θες να δεις την διαφορα πρεπει να το κανεις. Αλλωστε με το προγραμμα που προτεινα κανεις backup και τα επαναφερεις ολα εκει που ηταν. Ειδικα για αυτους που παιζουν καποιο παιχνιδι ειναι πολυ χρησιμο για να συνεχισουν παλι απο εκει που σταματησαν και οχι απο την αρχη!!!

 

Αλλο ενα πολυ καλο προγραμμα που θα βοηθησει ακομα παραπανο μαζι με αυτη τη rom ειναι το greenify, θα το βρειτε στο play store. Κλεινει τις εφαρμογες που παραμενουν στο backround αλλα στην ουσια απλα τις κοιμιζει και αναλαμβανει να τις ξυπνησει οταν υπαρχει λογος και μονο τοτε.... π.χ. μια ενημερωση απο την συγκεκριμενη εφαρμογη!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το κακο με το wipe data οτι χανεται οτι εχεις μεσα. Αλλα αν θες να δεις την διαφορα πρεπει να το κανεις. Αλλωστε με το προγραμμα που προτεινα κανεις backup και τα επαναφερεις ολα εκει που ηταν. Ειδικα για αυτους που παιζουν καποιο παιχνιδι ειναι πολυ χρησιμο για να συνεχισουν παλι απο εκει που σταματησαν και οχι απο την αρχη!!!

 

Αλλο ενα πολυ καλο προγραμμα που θα βοηθησει ακομα παραπανο μαζι με αυτη τη rom ειναι το greenify, θα το βρειτε στο play store. Κλεινει τις εφαρμογες που παραμενουν στο backround αλλα στην ουσια απλα τις κοιμιζει και αναλαμβανει να τις ξυπνησει οταν υπαρχει λογος και μονο τοτε.... π.χ. μια ενημερωση απο την συγκεκριμενη εφαρμογη!!!

Συμφωνώ xristo το Greenify το έχω εγκαταστήσει ….Νομίζω 3 εφαρμογές είναι απαραίτητες για να ελευθερώσουμε την SD του τηλεφώνου το Link2SD το Folder Mount και το Greenify για να αδρανοποιήσουμε τις εφαρμογές που θέλουμε

Link to comment
Share on other sites

το Link2sd δουλευει πολυ καλα εφοσων εισαι Root απλα πρεπει να χωρισεις την καρτα σε δυο διαμερισματα (partition )Fat32( Primary και τα δυο )με το MiniTool Partition Wizard Home Edition (οταν το link2sd ανοιξει τις εφαρμογες δεν παταμε Μετακινηση σε SD αλλα παταμε Συνδεση)

 

χωρισα την καρτα (8gb) σε ενα φατ32 1980mb primary + το υπολοιπο παλι φατ32

ανοιγω το link2sd ζηταει αδεια superuser (την δινω) κ μολις πανε να ανοιξουν οι εφαρμογες γραφει..."σφαλμα σεναριου προσαρτησης.το σεναριο προσαρτησης δεν μπορει να δημιουργηθει.mount:invalid argument"

 

επ τα καταφερα...εκανα λαλακια και το μεγαλο διαμερισμα ηταν logical και οχι primary...ολα κομπλε σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις :)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινεται η συσκευη οσοι περασατε την custom rom; Εχει αλλαξει η συμπεριφορα της απο θεμα ταχυτητας; Νομιζω οτι η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη σε σχεση με πριν!!!
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να πώ συγχαρητήρια για ότι έχεις κάνει και να κάνω μια ερώτηση! η ROM που λέμε να περάσουμε δεν έχει Ελληνικά Menu και πληκτρολόγιο;; επίσης δεν κατάλαβα την διαδικασία με την baseband μέσο odin.. Θα εκτιμούσα λίγο ακόμα απο τα φώτα σας!! Μόλις έκανα το Root της συσκευής!
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαινεται η συσκευη οσοι περασατε την custom rom; Εχει αλλαξει η συμπεριφορα της απο θεμα ταχυτητας; Νομιζω οτι η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη σε σχεση με πριν!!!

 

Από χθες το βράδυ που το ξαναπέρασα σωστά αυτήν την φορά..το δοκιμάζω και πράγματι έχει διαφορά μεγάλη δεν κολάι όπως κόλαγε το άλλο τώρα στο τεστ με το AnTuTu δεν με πάει πάνω από 4487 σε σχέση με 4100 που με πήγαινε πρώτα με το άλλο το original

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς με αυτή την baseband S7562XXLJ3??? Επίσης αν δοκιμάσω με την δική μου baseband και προκύψουν προβλήματα, πρέπει να περάσω κάποια άλλη και μετά να περάσω ξανά την rom ή αλλάζω μόνο baseband???

 

Το σκορ μου στο antutu είναι 4354!!! Δεν είναι και πολύ κακό, αλλά το κινητό σέρνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κι εμένα στο 4300-4400 έπαιζε πριν. Τώρα το καλύτερο που έχω πετύχει είναι 4991. Γενικά πάει μια χαρά. Έτσι θα έπρεπε να το βγάζουν από το εργοστάσιο. Έχω βάλει και το θέμα που το ξανακάνει οπτικά ίδιο με το εργοστασιακό, γιατί δε μ'αρέσουν τα custom γραφικά, και είναι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να πώ συγχαρητήρια για ότι έχεις κάνει και να κάνω μια ερώτηση! η ROM που λέμε να περάσουμε δεν έχει Ελληνικά Menu και πληκτρολόγιο;; επίσης δεν κατάλαβα την διαδικασία με την baseband μέσο odin.. Θα εκτιμούσα λίγο ακόμα απο τα φώτα σας!! Μόλις έκανα το Root της συσκευής!

 

Την baseband θα την περασειες με τον ιδιο τροπο που περασες το CWM Recovery. Θα ανοιξεις το odin και στο σημειο που γραφει PDA θα πατησεις και θα διαλεξεις την καινουρια baseband. Και θα κανεις την διαδικασια.

Οταν αλλαζουμε baseband το κινητο γυρναει στις εργοστασιακες ρυθμισεις και χανει το root αν εχουμε κανει και το CWM Recovery Που εχουμε περασει. Οποτε περνας καινουρια baseband, ξαναπερνας CWM Recovery, και μετα περνας την custom rom.... root δε θα χρειαστεις σε αυτη την περιπτωση γιατι η custom rom ειναι ηδη rootαρισμενη!!!

 

Από χθες το βράδυ που το ξαναπέρασα σωστά αυτήν την φορά..το δοκιμάζω και πράγματι έχει διαφορά μεγάλη δεν κολάι όπως κόλαγε το άλλο τώρα στο τεστ με το AnTuTu δεν με πάει πάνω από 4487 σε σχέση με 4100 που με πήγαινε πρώτα με το άλλο το original

 

Κωστα κατι κανεις λαθος με το AnTuTu και σε παει πολυ χαμηλα.... μηπως το εχεις περασμενο στην καρτα μνημης; Δοκιμασε να κανεις test αφου το εγκαταστησεις στη συσκευη.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς με αυτή την baseband S7562XXLJ3??? Επίσης αν δοκιμάσω με την δική μου baseband και προκύψουν προβλήματα, πρέπει να περάσω κάποια άλλη και μετά να περάσω ξανά την rom ή αλλάζω μόνο baseband???

 

Το σκορ μου στο antutu είναι 4354!!! Δεν είναι και πολύ κακό, αλλά το κινητό σέρνεται!!!

 

Κανε την δοκιμη και πες μας να ξερουμε αν δουλευει καλα η οχι. Αν εχεις προβληματα περνας αλλη baseband μετα ξανα cwm recovery και μετα την custom rom!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι

εχω προβλημα μαλλον (ή εγω ειμαι προβληματικος)

μετα απο επανεκινηση του τηλεφωνου,ολες οι εφαρμογες που ειχα συνδεσει με την sd στο πρωτο partition της καρτας (2gb περιπου) εγιναν "αχνες" και δεν ξεκινανε με τιποτα.ακομα το 2ο partition (6gb περιπου,το υπολοιπο της 8αρας καρτας) εχει εξαφανιστει και δεν το διαβαζει το τηλεφωνο .!!!!!καμια ιδεα???

 

ακομα εχω να προσθεσω οτι μετα το ρουτ το τηλεφωνο ειναι πολυ πιο αργο

Link to comment
Share on other sites

Κωστα κατι κανεις λαθος με το AnTuTu και σε παει πολυ χαμηλα.... μηπως το εχεις περασμενο στην καρτα μνημης; Δοκιμασε να κανεις test αφου το εγκαταστησεις στη συσκευη.

Χρηστο Το δοκιμασα και με εγκατασταση απο την συσκευη μου βγαζει λιγο παραπανω 4533 δεν ξερω γιατι τοσο λιγο ,,,τι αλλο να φταιει ;;

 

γεια σας και παλι

εχω προβλημα μαλλον (ή εγω ειμαι προβληματικος)

μετα απο επανεκινηση του τηλεφωνου,ολες οι εφαρμογες που ειχα συνδεσει με την sd στο πρωτο partition της καρτας (2gb περιπου) εγιναν "αχνες" και δεν ξεκινανε με τιποτα.ακομα το 2ο partition (6gb περιπου,το υπολοιπο της 8αρας καρτας) εχει εξαφανιστει και δεν το διαβαζει το τηλεφωνο .!!!!!καμια ιδεα???

 

ακομα εχω να προσθεσω οτι μετα το ρουτ το τηλεφωνο ειναι πολυ πιο αργο

Φίλε hrakleiwths πρώτα να σου πω ότι το πρώτο διαμέρισμα θα είναι το extSdcard που θα αποθηκεύεις εσυ ότι θέλεις και πρέπει να είναι μεγαλύτερο κάντο 6 gbκαι το δεύτερο είναι αυτό που μεταφέροντα οι εφαρμογές κάντο 2 gb είναι αρκετό …πράγματι το 2ο διαμέρισμα δεν φαίνετε από τους file manager του τηλεφώνου αλλά ούτε και του υπολογιστή …φαίνετε μόνο από το Link2SD πατάς για να δεις τις ρυθμίσεις και γράφει… Αποθηκευτικός χώρος πατάς και μετά βλέπεις όλες τις μνήμες Sd τηλέφωνου …συστήματος και Sd κάρτα που είναι η extSDCard kai SD 2ο διαμέρισμα που είναι αυτή που αποθηκεύονται οι εφαρμογές

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο Το δοκιμασα και με εγκατασταση απο την συσκευη μου βγαζει λιγο παραπανω 4533 δεν ξερω γιατι τοσο λιγο ,,,τι αλλο να φταιει ;;

 

Μηπως η μνημη του τηλεφωνου σου ειναι γεματη; Το AnTuTu μετραει και την ταχυτητα διαβασματος και εγγραφης sd. Σε παλαιοτερη εκδοση διαλεγες αν θες να μετρησει την εσωτερικη η την εξωτερικη. Στην καινουρια δεν βλεπω τετοια επιλογη αρα μαλλον διαβαζει την εσωτερικη. Για να κανει τον ελεγχο ειχα διαβασει παλαιοτερα οτι θελει εναν ελευθερο χωρο γυρο στα 300 mb, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο αλλα με τη προηγουμενη εκδοση τουλαχιστον αν ειχα γεματη την εσωτερικη μνημη προσπερναγε το κομματι αυτο του ελεγχου με συνεπεια να δινει μικροτερο αποτελεσμα, αφου ελειπαν οι μετρησεις για την sd!

 

γεια σας και παλι

εχω προβλημα μαλλον (ή εγω ειμαι προβληματικος)

μετα απο επανεκινηση του τηλεφωνου,ολες οι εφαρμογες που ειχα συνδεσει με την sd στο πρωτο partition της καρτας (2gb περιπου) εγιναν "αχνες" και δεν ξεκινανε με τιποτα.ακομα το 2ο partition (6gb περιπου,το υπολοιπο της 8αρας καρτας) εχει εξαφανιστει και δεν το διαβαζει το τηλεφωνο .!!!!!καμια ιδεα???

 

ακομα εχω να προσθεσω οτι μετα το ρουτ το τηλεφωνο ειναι πολυ πιο αργο

 

Κατι λαθος πρεπει να εχει γινει στις ρυθμισεις σου για να στις δειχνει αχνες. Δεν μπορει να τις διαβασει. Τωρα το οτι εγινε αργομετα το root δεν το ξερω αυτο. Περασες custom rom; Η απλα εκανες root και γεμισες μετα την συσκευη με πολλες εφαρμογες με αποτελεσμα να βαρυνει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...