blogging @ myphone.gr: Editor's voice, Samsung Galaxy Note 3

Απάντηση

Stavros_595

Stavros_595's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Νότια Αθήνα
Παράθεση από T-mobile >
Παρ'όλο που δεν μου αρέσει το Note2 σχεδιαστικά, μπορώ να πω οτι το 3 είναι πολύ ποιο premium και όχι απαραίτητα λόγο του καπακιού. Το όλο look δείχνει πλέον ωριμότητα, κάτι που σαφώς έλειπε στα προηγούμενα.
Δέν έχουν και έντονες/ιδιαίτερες σχεδιαστικές διαφορές. Κάποιος που δεν τα γνωρίζει καλά μάλλον θα είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσει σε πρώτη ματιά κλειστά βλέποντάς τα από μπροστά. Το patern δεν έχει αλλάξει, γνήσιο σχεδιαστικό τέκνο της Samsung. Όχι ότι έχεις άδικο στο look, αλλά θεωρώ πως αυτό ισχύει πιο πολύ έχοντας κατά νου την τεχνολογία, τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες που κουβαλάει.

fanatikos

fanatikos's Avatar: LG V500 G Pad
HSDPA Member
Περιοχή: Somewhere in my mind.
Παράθεση από kodorevi8ulis >
g1iorgos ή έχεις πολύ παλιά tv ή δεν ξες τι λες )

όχι η tv δεν έχει fixed ανάλυση μέχρι και στη δικιά μου (3ετίας+ ) μπορείς να της αλλάξεις ανάλυση (μέσω των συσκευών που συνδέεις) και προφανώς και δεν δείχνει το ίδιο σε κάθε ανάλυση

Μια χαρα τα λεει ο ανθρωπος. Σωστα, απλα και εκλαϊκευμενα!

Παράθεση από g1orgos >
Για τα τηλεφωνα μπορει να πω και καμια @@ρια αλλα για τις τηλεορασεις λιγο δυσκολο Εσεις μπερδευετε την αναλυση του σηματος/υλικου με την αναλυση της τηλεορασης/οθονης ενω ειναι διαφορετικα πραγματα.

Η αναλυση καθε τηλεορασης/οθονης ειναι fixed (στις οθονες υπολογιστων καμια αφορα αναφερεται και ως native), και ειναι ο αριθμος των pixels/εικονοστοιχειων. Αυτα δεν γινεται ουτε να αυξηθουν ουτε να μειωθουν.

Η αναλυση που αλλαζεις εσυ εχει να κανει με το σημα που στελνεις στην τηλεοραση ... μπορεις να στειλεις οτι σημα γουσταρεις (αρκει φυσικα να το δεχεται στην αντιστοιχη εισοδο της) ... 480p, 576p, 720p, 1080p κλπ ... και η τηλεοραση οτι και να της στειλεις αναγκαστικα θα πρεπει να το μετατρεψει στην αναλυση της για να το προβαλει.

Εννοειται πως το οπτικο αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο ... αλλη πληροφορια εχει το 1080p υλικο και αλλη το 480p (που η τηλεοραση πρεπει να το "τεντωσει" για να το χωρεσει στην δικη της αναλυση).
Με λένε Χρήστο ..... και είμαι καλα!
Αιέν αριστεύειν και υπείροχον έμμεναι άλλων, μηδέ γένος πατέρων αισχυνέμεν

Superuser

Superuser's Avatar: LG V500 G Pad
Super Moderator
Περιοχή: Κορυδαλλός
Ορίστε και μία γρήγορη σύγκριση στην εμφάνιση μεταξύ του Note 3 και Note II.

Επίσης κάπου εδώ ας πάρει ένα τέλος η συζήτηση με τις αναλύσεις των οθονών των τηλεοράσεων και ας συνεχίσουμε με ό,τι αφορά το Note 3.
Τελευταία τροποποίηση από Superuser: 9 Σεπ. 2013, 00:34.

Logi

Logi's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
EDGE Member
Περιοχή: Λίγο πιο κάτω από τον αφαλό!
Παράθεση από kfyros >
..
και μάλιστα με usb3 και 3 γιγα μνήμη γίνεται desktop replacement άνετα!!!
Ότι θέλουμε λέμε ή μου φαίνεται;

Παράθεση από Jamesc >
Εκπληκτικό αλλά μεγάλο για τα γούστα μου. Η δερματίνη μεγάλο λάθος....
Κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ. Πως το κουβαλάς (πάντα; ) μαζί σου.
CARPE SCROTUM.

panosmaldini

panosmaldini's Avatar: Samsung SGH-E840
HSCSD Member
Περιοχή: seoul
Παράθεση από Superuser >
Ορίστε και μία γρήγορη σύγκριση στην εμφάνιση μεταξύ του Note 3 και Note II.

Samsung Galaxy Note 2 compared to the Galaxy Note 3

.

ετσι οπως προβαλλονται ταυτοχρονα και τα δυο ,νομιζω οτι σε εναν businessman με τους στενους ενδυματολογικους κανονες που βαζουν οι πολυεθνικες θα ταιριαζει περισσοτερο το note 3 σαν συνδιασμος με κουστουμι

το note2 μου κανει πιο καλα με τζιν και πιο χαλαρη διαθεση στην εμφανιση
οσο λαθος και να κανει θα επιμενει
o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση
ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??
- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

alexgiak

no avatar
EDGE Member
Περιοχή: Αθήνα-κέντρο
Έχω το s3. Θέλω κάτι με μεγαλύτερη οθόνη, κοίταζα το s4 προχθές για να δω διαφορές αλλά δεν με πολυτρέλανε ρε παιδιά, σαν μέγεθος περίπου το ίδιο είναι. Εδώ και μήνες κοίταζα το note2 αλλά τα άτιμα οικονομικά δεν μπορεσα να μαζέψω τα 390 που είχε τελευταία πριν ανέβει λίγο. Οπότε αποφάσισα να κάτσω στα αυγά μου για κάποιο καιρό όσο μπορώ και θα χτυπήσω το note3 όταν πέσει η τιμή και φτιαχτούν τίποτα παιδικές ασθένειες, αν θα έχει. Πάντως τουμπανάκι, για κάποιον που δεν έχει θέμα με το μέγεθος. πλέον εγώ θα αλλάζω κινητά όλο και πιο δύσκολα οπότε κάθε αγορά, θα μένει για καιρό και το εν λόγω κινητό θα κάνει παπάδες για πολύ καιρό μετά την αγορά του.

subcode

subcode's Avatar: Sony Xperia Z Ultra
GPRS Member
Περιοχή: Πάτρα
Αντικειμενικά ένα πολύ δυνατό τηλέφωνο αλλά κατά την προσωπική μου άποψη για ακόμα μια φορά έχει άσχημη αισθητική (Software + Hardware) και δυστυχώς πάλι Amoled.

laz37283

laz37283's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
EDGE Member
Περιοχή: Κατερινη
Βρε παιδια καλημερα!!!!!!!!χωρις να θελω να γινω κακος πόσοι το εχετε πιάσει στο χέρι σας ?και ποσοι το δοκιμάσατε έστω και για 10 λεπτά?
καλύτερα θα ήταν να είχαμε γνώμη απο αυτούς που ήταν στην παρουσίαση και το έπιασαν ζωντανά!για να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα!σαν τον Βλαχάκη ας πουμε.
1)baikal mp153 camo super magnum (http://www.youtube.com/wat...-ktWAn6Mk&NR=1) 2)benelli supernova comfort super magnum(http://www.kirgias.gr/defa...id=316&PID=377) Τα δυο απο τα τεσσερα μωρακια μου.
ΑΠΟ ΑΠΕΙΛΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ.ΜΙΛΑΝΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΟΥ

tarif16nikos

tarif16nikos's Avatar:  hp iPAQ rx5000
GPRS Member
Περιοχή: Nurnberg
Παράθεση από Theodore41 >
Το οτι δε το ειδατε απο κοντα,και δεν το πιασατε καν,αλλα το θαβετε,πως το εξηγεις;(Γενικα μιλαω).
το ιδιο και απο την αναποδη....το οτι δεν τον ειδαμε και θεο τον βαφτισαμε εξηγειτε???.....
εγω δε σχολιασα διολου το τηλεφωνο,συμφωνα ομως με τα σχολια του αρθρου,η τεχνολογια σταματαει εδω.απιστευτο.μονο ο θεος αναμαρτητος και το νοτε3 τελειο!!!
και δωθουσης ευκαιριας,αν βγει στην αγορα με αυτο το πισω καπακι,αν το επαιρνα θα του εβαζα χαρτοταινια για να μην φαινεται!!!σχδιαστικα,δηλαδη,που δεν χρειαζεται να το πιασω η να το δω απο κοντα ειναι παντελος αδιαφορο,χωρις καινοτομιες.βεβαια αν μου επιτρεπετε να εχω αποψη.
κατα τα αλλα ειναι πυραυλος θεωρητικα οπως και το lg g2.....
επι του πρακτεου τα υπολοιπα.....
G2 & samsung galaxy note 8 & samsung galaxy note 10.1 2014 lte
pc ssd ocz 120gb+1tb sata 3+quad core intel i5 2500+nvidia gt440+mb asus p8h67-m pro+1tb sata 2
Τελευταία τροποποίηση από tarif16nikos: 9 Σεπ. 2013, 08:23.

Theodore41

Theodore41's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
HSDPA Member
Περιοχή: Αθηνα
Παράθεση από tarif16nikos >
το ιδιο και απο την αναποδη....το οτι δεν τον ειδαμε και θεο τον βαφτισαμε εξηγειτε???.....
εγω δε σχολιασα διολου το τηλεφωνο,συμφωνα ομως με τα σχολια του αρθρου,η τεχνολογια σταματαει εδω.απιστευτο.μονο ο θεος αναμαρτητος και το νοτε3 τελειο!!!
και δωθουσης ευκαιριας,αν βγει στην αγορα με αυτο το πισω καπακι,αν το επαιρνα θα του εβαζα χαρτοταινια για να μην φαινεται!!!σχδιαστικα,δηλαδη,που δεν χρειαζεται να το πιασω η να το δω απο κοντα ειναι παντελος αδιαφορο,χωρις καινοτομιες.βεβαια αν μου επιτρεπετε να εχω αποψη.
κατα τα αλλα ειναι πυραυλος θεωρητικα οπως και το lg g2.....
επι του πρακτεου τα υπολοιπα.....
Koita,για τα προσοντα σε hw,δεν εχουμε να πουμε τιποτα,μιλανε οι αριθμοι.
Για την αισθητικη,μιλαει η προσωπικη αισθητικη του καθενος,που κι αυτη,μπορει να ανατραπει,αμα το πιασει στα χερια του.
Προς το θετικο,ή το αρνητικο βεβαια.
Κοσμοτε,Οτενετ 24Mbps.
Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,
JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

akoron

akoron's Avatar: Sony Xperia Z1 Compact
GPRS Member
Περιοχή: Nea Smyrni
ειμαι κατοχος του Νοτε1. Φαινεται οτι θα ειμαι και του Νοτε3 sooner or later...
δεν με ενοχλει η δερματινη, δεν ειναι το καλυτερο υλικο που μπορει να μπει, αλλα διαφοροποιειται απο αλλα και ασφαλως θα υπαρξουν και αλλες λυσεις αργοτερα απο ebay μερια... ;-)

γνωριζουμε αν θα εχει FM radio ? ελπιζω ναι...
VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Τελευταία τροποποίηση από akoron: 9 Σεπ. 2013, 11:06.

eimai_kala

eimai_kala's Avatar: Alcatel One Touch  Idol X
HSCSD Member
Περιοχή: Άγνωστη
Δεν ξερω αν εχει σχολιαστει ηδη αλλα ενω προβαλλουν οτι εχει 3gb ram μετα απο hands on που ειδα, στο quadrant (system information) ελεγε total memory 2,5gb. Αρα τα 3γιγα που λενε δεν ακριβως 3. Γινεται και σε αλλα τηλεφωνα αυτο απλα θεωρω πως μισο γιγα ραμ ειναι σημαντικη διαφορα για να μην αναφερεται. Εκτος κι αν κανω καπου λαθος (το hands on ειναι απ το techblog). Κατα τα αλλα τουμπανο ειναι, μονο καφε δεν κανει!

agiorgitis

no avatar
HSDPA Member
Άλλο είναι το πόση μνήμη υπάρχει συνολικά εγκατεστημένη, κι άλλο το πόση μνήμη είναι διαθέσιμη στον χρήστη.

Πάντα όλα τα λειτουργικά χρησιμοποιούν ενα κομμάτι μνήμης για τις διεργασίες, για cache, για την κάρτα γραφικών και διάφορα τέτοια. Εξαρτάται όμως κι απο τα προγράμματα που τρέχουν απο πίσω (του συστήματος)

minast

minast's Avatar: LG D802 G2
3G Member
Αν κυκλοφορούσε σε λίγο καλύτερη τιμή θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Ίσως να μην μπορείς να το έχεις στην τσέπη, αλλά είναι πραγματικά μια συσκευή που μπορεί να αντικαταστήσει επάξια ένα άριστο τηλέφωνο και ένα άριστο τάμπλετ δίνοντας και επιπλέον χρηστικότητα με το πενάκι.

Stavros_595

Stavros_595's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Νότια Αθήνα
Παράθεση από akoron >
δεν με ενοχλει η δερματινη, δεν ειναι το καλυτερο υλικο που μπορει να μπει, αλλα διαφοροποιειται απο αλλα και ασφαλως θα υπαρξουν και αλλες λυσεις αργοτερα απο ebay μερια... ;-)
Δεν είναι δερματίνη, πλαστικό είναι.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης