Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες

Απάντηση

nikchris

nikchris's Avatar: Jiayu G3s
EDGE Member
Περιοχή: Athina
Παράθεση από StratosGR >
Μια βόλτα και ένα προσεκτικό διάβασμα στα θέματα των jiayu, αποτρέπουν τέτοια αγορά.
Απορώ πως πουλάνε ακόμα.

@Karthan7 έχω την εντύπωση ότι ο 6589 υποστηρίζει και glonass
Οτι ναναι.
Εγω τους βλεπω ολους ικανοποιημενους.

Οταν κανουν και τα αλλα κινητα τις πωλησεις των jiayu, τα ξαναλεμε.
Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

Καλυτερα να μιλας λιγο και να λες πολλα,παρα να μιλας πολυ και να μη λες τιποτα...

StratosGR

StratosGR's Avatar: Samsung GTN7100 Galaxy Note II
Moderator
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από nikchris >
Οτι ναναι.
Εγω τους βλεπω ολους ικανοποιημενους.

Οταν κανουν και τα αλλα κινητα τις πωλησεις των jiayu, τα ξαναλεμε.
Άλλο φόρουμ διαβάζεις τότε.
Το ότι να 'ναι το επιστρέφω.

nikchris

EDGE Member
Παράθεση από StratosGR >
Άλλο φόρουμ διαβάζεις τότε.
Το ότι να 'ναι το επιστρέφω.
Oχι, μαλλον το διαβαζω indeed το φορουμ.

Καλυτερα να μιλας λιγο και να λες πολλα,παρα να μιλας πολυ και να μη λες τιποτα...

Karthan7

Karthan7's Avatar: Ericsson T28s
Mobile Guides Editor
Περιοχή: ภูเก็ต
Παράθεση από StratosGR >
Μια βόλτα και ένα προσεκτικό διάβασμα στα θέματα των jiayu, αποτρέπουν τέτοια αγορά.
Απορώ πως πουλάνε ακόμα.

@Karthan7 έχω την εντύπωση ότι ο 6589 υποστηρίζει και glonass
Πουλανε ανταλακτικα

Με λιγο ψαξιμο που εκανα ειδα οτι το Newman K1 γραφουν οτι εχει και glonass.
Ο έξυπνος παραδέχεται ο λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.
Ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου σε mtk6589
Θανάσης. Oneplus - TCL S720 - Huawei 3C - Thl w7s - S.E. k810i - S.E. C905- S.E. Satio - Ericsson T28s

minotavros

minotavros's Avatar: Jiayu G3s
HSCSD Member
Εγώ βλέπω στο φορουμ πάνω απο 250.000 εμφανίσεις για το G4 και πάνω απο 125.000 για το g3
Ποιο jiayu είχες stratos και σου παραυσίασε προβλημα?
G3S with LEWA 5.1

Karthan7

Karthan7's Avatar: Ericsson T28s
Mobile Guides Editor
Περιοχή: ภูเก็ต
Παιδια οι εμφανισεις δεν λενε τιποτα, μπορει να ειναι για να λυσουν προβληματα μπορει απλα να διαβαζουν το τοπικ.
Το G4 ποτε ανοιξε το τοπικ και ποτε βγηκε στην αγορα ? απο μηνα σε μηνα το τραβουσαν.....

Για να μην παρεξηγηθω, δεν υποστηριζω κανεναν κατασκευαστη, υποστιριζω mtk
Ο έξυπνος παραδέχεται ο λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.
Ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου σε mtk6589
Θανάσης. Oneplus - TCL S720 - Huawei 3C - Thl w7s - S.E. k810i - S.E. C905- S.E. Satio - Ericsson T28s

nikchris

EDGE Member
Παράθεση από minotavros >
Εγώ βλέπω στο φορουμ πάνω απο 250.000 εμφανίσεις για το G4 και πάνω απο 125.000 για το g3
Eχει πουλησει περισσοτερο απο ολα παιδι μου το Jiayu G3S + G4.

Φαινεται και απο τα post στα θεματα, που μονο το Xiaomi με τον τεραστιο ντορο τα ξεπερναει.

StratosGR

Moderator
Οι εμφανίσεις δε κάνουν τις πωλήσεις.
Μπορεί να σημαίνει και το αντίθετο.
Μπαίνω γιατί έχω προβλήματα.
Και διαβάζοντας τα θέματα τους, συνέχεια για προβλήματα διαβάζω.
Ανύπαρκτα gps λόγω κεραίας, να ξεκολάνε πλαστικά, να κάνουν reboots, να χαλάνε digitizers, σκαλοπάτια στην μπαταρία και και και.
Αν αυτό σημαίνει ότι όλοι!!! είναι ικανοποιημένοι, πάω πάσο.
Δε χρειάζεται να το αποκτήσω για να δω ότι έχει θέματα και διαβάζοντας γι αυτά, φυσικά δε πρόκειται.

Παράθεση από nikchris >
Eχει πουλησει περισσοτερο απο ολα παιδι μου το Jiayu G3S + G4.

Φαινεται και απο τα post στα θεματα, που μονο το Xiaomi με τον τεραστιο ντορο τα ξεπερναει.
Έχεις κάποιο λινκ που φαίνονται οι πωλήσεις των κινέζικων κινητών ή είναι δική σου εκτίμηση;

nikchris

EDGE Member
Παράθεση από StratosGR >
Οι εμφανίσεις δε κάνουν τις πωλήσεις.
Μπορεί να σημαίνει και το αντίθετο.
Μπαίνω γιατί έχω προβλήματα.
Και διαβάζοντας τα θέματα τους, συνέχεια για προβλήματα διαβάζω.
Ανύπαρκτα gps λόγω κεραίας, να ξεκολάνε πλαστικά, να κάνουν reboots, να χαλάνε digitizers, σκαλοπάτια στην μπαταρία και και και.
Αν αυτό σημαίνει ότι όλοι!!! είναι ικανοποιημένοι, πάω πάσο.
Δε χρειάζεται να το αποκτήσω για να δω ότι έχει θέματα και διαβάζοντας γι αυτά, φυσικά δε πρόκειται.
Οτι εχουν πουλησει σαν τρελα τα jiayu δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις. Και φαινεται στα μηνυματα.
Και στα specs βεβαιως βεβαιως που ειναι αχτυπητα.

Kαι ειναι και φυσικα να φαινονται οτι εχουν θεμα, οταν πουλας 100 και χαλασουν τα 10 φαινονται, ενω αν πουλησεις 10 και χαλασει, δεν το βλεπει κανενας.

Εγω το προτεινω χωρις δευτερη σκεψη.

minotavros

minotavros's Avatar: Jiayu G3s
HSCSD Member
Εκτος απο παρων φόρουμ και τα χτυπήματα για καποιες συσκευές αν χτυπήσει κανεις στο γογλη και στις αξιολογήσεις που κανουν οι αγοραστές στα καταστήματα θα βρει πολλά reviews που είναι αντίθετα με την άποψη σου που όμως ειναι σεβαστή.
Ανύπαρκτο GPS εγω δε εχω δει παντως
G3S with LEWA 5.1

StratosGR

Moderator
Παράθεση από nikchris >
Οτι εχουν πουλησει σαν τρελα τα jiayu δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις. Και φαινεται στα μηνυματα.
Και στα specs βεβαιως βεβαιως που ειναι αχτυπητα.

Kαι ειναι και φυσικα να φαινονται οτι εχουν θεμα, οταν πουλας 100 και χαλασουν τα 10 φαινονται, ενω αν πουλησεις 10 και χαλασει, δεν το βλεπει κανενας.

Εγω το προτεινω χωρις δευτερη σκεψη.
Εντελώς αυθαίρετη προσωπική εκτίμηση τότε ο αριθμός πωλήσεων.
Και τα specs είναι παρόμοια σε όλες τις εταιρείες.
Τα ίδια εξαρτήματα παίρνουν όλοι και τα συναρμολογούν.
Απλά διαλέγεις την εταιρεία που συνδυάζει τα εξαρτήματα με αυτά που σε ικανοποιούν προσωπικά.
Και παρεπιπτόντως επειδή είπες για specs το Cubot One που πρότεινα στο παλικάρι, έχει καλύτερα specs και τιμή από to g4.
Τα Jiayu πάντως τα μόνα κινητά που διαβάζοντας, βλέπεις τόνους από πραγματικά προβλήματα της συσκευής (ανέφερα μερικά πριν) ή και του software που τη συνοδεύει (π.χ. σκαλοπάτια στη μπαταρία) και αυτό είναι γεγονός και όχι αυθαίρετη εκτίμηση.
Kαι σε πληροφορώ ότι διαβάζω τα θέματα των περισσότερων κινέζικων κινητών.

Εκτος απο παρων φόρουμ και τα χτυπήματα για καποιες συσκευές αν χτυπήσει κανεις στο γογλη και στις αξιολογήσεις που κανουν οι αγοραστές στα καταστήματα θα βρει πολλά reviews που είναι αντίθετα με την άποψη σου που όμως ειναι σεβαστή.
Ανύπαρκτο GPS εγω δε εχω δει παντως
Βάλε στο google jiayu gps.
Διάβασε τα αποτελέσματα στην πρώτη σελίδα.
Όλα για poor gps και fιx μιλάνε.
Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, αλλά δε πρόκειται να αμφισβητήσω και τόσες αναφορές περί του αντιθέτου.
Τελευταία τροποποίηση από StratosGR: 24 Ιαν. 2014, 00:13.

FallenRider

no avatar
Mobile Newbie
Περιοχή: South Of Heaven

Δεν ξερω τι να διαλεξω

Καλησπερα σε ολους
Ειμαι αναμεσα σε 4 κινητα και θα ηθελα λιγη βοηθεια.
1.Cubot one
2.THL W200
3.inew V3
4DOOGGE turbo dg2014
Εχει κανεις ιδεα τι παιζει και που μπορω να βρω τις ποιο φθηνες τιμες::
Αν εχετε κατι αλλο στο νου σας ελεθερα
Ευχαριστω

nikchris

EDGE Member
Παράθεση από StratosGR >
Εντελώς αυθαίρετη προσωπική εκτίμηση τότε ο αριθμός πωλήσεων.
Και τα specs είναι παρόμοια σε όλες τις εταιρείες.
Τα ίδια εξαρτήματα παίρνουν όλοι και τα συναρμολογούν.
Απλά διαλέγεις την εταιρεία που συνδυάζει τα εξαρτήματα με αυτά που σε ικανοποιούν προσωπικά.
Και παρεπιπτόντως επειδή είπες για specs το Cubot One που πρότεινα στο παλικάρι, έχει καλύτερα specs και τιμή από to g4.
Τα Jiayu πάντως τα μόνα κινητά που διαβάζοντας, βλέπεις τόνους από πραγματικά προβλήματα της συσκευής (ανέφερα μερικά πριν) ή και του software που τη συνοδεύει (π.χ. σκαλοπάτια στη μπαταρία) και αυτό είναι γεγονός και όχι αυθαίρετη εκτίμηση.
Kαι σε πληροφορώ ότι διαβάζω τα θέματα των περισσότερων κινέζικων κινητών.
Eγω ειπα οτι ειχα να πω, ο καθενας διαβαζει και κρινει.

Στο θεμα του Cubot (154 απαντησεις vs 2.172 του G3S) δηλαδη δεν αναφερουν προβληματα;
Ο ενας με αδυναμο wifi, o αλλος με lag, ο αλλος γυρισε στην v4 απο την v6, ο αλλος στην v3, o αλλος ειχε θεμα με την φορτιση, ο αλλος λεει εχασε 2 φορες το δικτυο κοκ

Εγω παω στοιχημα οτι αν ειχε και αυτο τις πωλησεις του G3S, αναλογα θα τα βλεπαμε τα πραγματα.

ΚΑΙ ΝΑΙ, οταν τα jiayu θεματα εχουν παραπανω μηνυματα απο ολα τα αλλα, σημαινει οτι εχουν κανει περισσοτερες πωλησεις, ειναι αυταποδεικτο νομιζω.

StratosGR

Moderator
Παράθεση από nikchris >
Eγω ειπα οτι ειχα να πω, ο καθενας διαβαζει και κρινει.

Στο θεμα του Cubot (154 απαντησεις vs 2.172 του G3S) δηλαδη δεν αναφερουν προβληματα;
Ο ενας με αδυναμο wifi, o αλλος με lag, ο αλλος γυρισε στην v4 απο την v6, ο αλλος στην v3, o αλλος ειχε θεμα με την φορτιση, ο αλλος λεει εχασε 2 φορες το δικτυο κοκ

Εγω παω στοιχημα οτι αν ειχε και αυτο τις πωλησεις του G3S, αναλογα θα τα βλεπαμε τα πραγματα.

ΚΑΙ ΝΑΙ, οταν τα jiayu θεματα εχουν παραπανω μηνυματα απο ολα τα αλλα, σημαινει οτι εχουν κανει περισσοτερες πωλησεις, ειναι αυταποδεικτο νομιζω.
Βρήκες τα μοναδικά προβλήματα που έχουν αναφερθεί.
Ένας είπε ότι έχασε μια φορά το δίκτυο, που έφτιαξε με restart.
Οκ.Έχω αλλάξει ουκ ολίγες συσκευές και το έχω πάθει με πάρα πολλές.
Ακόμα και με τις ακριβότερες.
Καθαρά τυχαίο και το βρίσκω ανάξιο λόγου αφού μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε mtk, μιας και χρησιμοποιούν τα ίδια μόντεμ.
Το παλικάρι που είπε για τη φόρτιση, στο ίδιο ποστ έγραψε ότι έφταιγε το καλώδιό του και όχι το τηλέφωνο.
Τώρα για το lag, εγώ μπορεί να μην είδα κανένα lag, αλλά 2 παιδιά που το ανέφεραν είπαν ότι ήταν θέμα του go launcher και άλλαξαν launcher.
Αυτά ήταν και τα 3 μοναδικά προβλήματα.
Αυτά τα θεωρείς σοβαρά προβλήματα οκ.
Και εγώ είπα εξαρχής τη γνώμη μου στο παλικάρι που ρώτησε.
Σου απάντησα γιατί μου "επιτέθηκες"
Δε πρόκειται να το συνεχίσω πάντως.
Ο καθένας μπορεί να ρίξει μια ματιά στα θέματα, να διαβάσει μερικές σελίδες και θα αποφανθεί μόνος του.

nikchris

EDGE Member
Ναι, αλλα το ποτηρι το βλεπεις απο την μια πλευρα μισοαδειο και απο την αλλη μισογεματο.

Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης