Jump to content

Cubot GT72


atoposs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε καθολου εμπειρια απο το συγκεκριμενο κινητο?Προσωπικα στο μονο που βλεπω οτι υστερει ειναι η ραμ(256)

 

-> λινκ

 

Παντως στα βιντεακια δεν φαινετε να εχει τρομερο lag..

 

Και μια τελευταια ερωτηση,υπαρχει πιθανοτητα να τρεχει andrid 4.2 και playstore και να μην εχει (η να μην μπορει να παρει-χωρις root) Ελληνικα;

 

Υ.Γ Το κινητο το θελω για την κοπελια η οποια χρειαζετε δικαρτο.Το τωρινο της κιν εχει jellybean και ενα χρονο τωρα δεν εχει περασει καμια εφαρμογη,μονο σε κανενα mail μεσω wifi μπαινει.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καθολου εμπειρια απο το συγκεκριμενο κινητο?Προσωπικα στο μονο που βλεπω οτι υστερει ειναι η ραμ(256)

 

-> λινκ

 

Παντως στα βιντεακια δεν φαινετε να εχει τρομερο lag..

 

Και μια τελευταια ερωτηση,υπαρχει πιθανοτητα να τρεχει andrid 4.2 και playstore και να μην εχει (η να μην μπορει να παρει-χωρις root) Ελληνικα;

Υ.Γ Το κινητο το θελω για την κοπελια η οποια χρειαζετε δικαρτο.Το τωρινο της κιν εχει jellybean και ενα χρονο τωρα δεν εχει περασει καμια εφαρμογη,μονο σε κανενα mail μεσω wifi μπαινει.

Aν τρεχει 4.2 99% εχει Ελληνικα, κατι τετοιο εψαχνα και εγω για εναν φιλο.....

Φαινεται απολυτα τιμιο για τα λεφτα του και απο καλη εταιρια!!!

Δεν χανουμε τιποτα να ρωτησουμε στην ενοτητα του geekbuying........

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα mail στο geekbuying (περιμενω και ενα lenovo a820 απο εκει απο μερα σε μερα..) και μου απαντησανε πως δεν εχει Ελληνικα.

Ειχα την εντυπωση πως αμα ειχε android 4.+ οτι ειτε ειχε στανταρ ειτε ηταν πολυ ευκολο να κατεβει-του στυλ update η κατι τετοιο...Κανω λαθος?

 

Παντως google play εχει οποτε πληκτρολογιο κατεβαινει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

με 256ραμ και android 4.xx απλα το ξεχναμε

 

Μονο σε android 2.3 μπορει να τρεξει κινητο νορμαλ με 256ραμ και φυσικα ξεχναμε ολες τις συγχρονες εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το παραγγειλα απο geekbuying .

Βασικα επεσε το ματι μου στο πορτοκαλι gt-72 που αναφερει οτι εχει και Ελληνικα,επειτα απο δευτερο e-mail στους κινεζους μου απαντησανε οτι οντως εχει.Οποτε σε 2-3 βδομαδες που θα παραλαβουμε θα ενημερωσω.

 

Υ.Γ Για την ραμ οντως θα συμφωνησω,θα ηθελα τουλαχιστων διπλασια,αλλα επειδη οπως προειπα ειναι για φιλη που κανει χρηση πρακτικα ως dumbphone πιστευω πως μαλλων θα βολεψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το εχω παραλαβει αρκετακαιρο αλλα δεν ηθελα να ποσταρω εντυπωσεις πριν περασει καποιο χρονικο διαστημα για να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

 

Οποτε μετα απο ενα μηνα χρησης->

 

Τιμιοτατο για τα χρηματα που ζηταει.Και προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος για την χρηση που το ηθελα-πρακτικα δικαρτο dumbphone.

 

Στα συν->

-Με την μπαταρια ειχα καποιες ενστασεις στην αρχη μιας και ειναι "μονο" 1300/δικαρτο και χρησιμοποιειτε σχετικα αρκετα για κλησεις (3ωρες/μερα),επιπλεων ας πουμε και μια ωρα χαζοπαιχνιδια/μερα και ελαχιστο browsing φτανουμε συνηθως ~60 ωρες αυτονομια.

 

-Με την ραμ που οντως εαν εχεις σοβαρες διαθεσεις στο bowsing βαριες ιστοσελιδες/πολλα tabs σερνετε το συμπαν.Αλλα αναμενομενο με τα 256 ραμ(στο μενου παντως δεν κολλαει).Για κανενα fb/mail ειναι μια χαρα.

 

-Οκ ποιοτητα ηχου στις κλησεις.

 

-Σιγουρα οχι κορυφαια,αλλα καλουτσικη οθονη.

 

-Google play,ελληνικο πληκτρολογιο

 

-Προφανως τιμη 57ευρω απο geekbuying

 

Στα μειον

 

-Δεν εχει Ελληνικο μενου,στελνει παντως μνματα με Ελληνικους χαρακτηρες αλλα περιοριζοντε στους *60χαρακτηρες ανα μνμα...

 

-Αθλια ακουστικα

 

-Κακη φωτογραφικη

 

-Δεν εχει 3G

 

Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιονδηποτε ψαχνει φτηνο δικαρτο κινητο χωρις απαιτησεις σε browsing η/και να τρεχει βαρια παιχνιδια εφαρμογες.

 

 

*Για τους 60χαρακτηρες/μνμα δεν ειμαι σιγουρος εαν φταει το συγκεκριμενο κινητο η ειναι θεμα με ολα τα κινεζικα-το ιδιο κανει και το lenovo a820 που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παραλαβει αρκετακαιρο αλλα δεν ηθελα να ποσταρω εντυπωσεις πριν περασει καποιο χρονικο διαστημα για να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

 

Οποτε μετα απο ενα μηνα χρησης->

 

Τιμιοτατο για τα χρηματα που ζηταει.Και προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος για την χρηση που το ηθελα-πρακτικα δικαρτο dumbphone.

 

Στα συν->

-Με την μπαταρια ειχα καποιες ενστασεις στην αρχη μιας και ειναι "μονο" 1300/δικαρτο και χρησιμοποιειτε σχετικα αρκετα για κλησεις (3ωρες/μερα),επιπλεων ας πουμε και μια ωρα χαζοπαιχνιδια/μερα και ελαχιστο browsing φτανουμε συνηθως ~60 ωρες αυτονομια.

 

-Με την ραμ που οντως εαν εχεις σοβαρες διαθεσεις στο bowsing βαριες ιστοσελιδες/πολλα tabs σερνετε το συμπαν.Αλλα αναμενομενο με τα 256 ραμ(στο μενου παντως δεν κολλαει).Για κανενα fb/mail ειναι μια χαρα.

 

-Οκ ποιοτητα ηχου στις κλησεις.

 

-Σιγουρα οχι κορυφαια,αλλα καλουτσικη οθονη.

 

-Google play,ελληνικο πληκτρολογιο

 

-Προφανως τιμη 57ευρω απο geekbuying

 

Στα μειον

 

-Δεν εχει Ελληνικο μενου,στελνει παντως μνματα με Ελληνικους χαρακτηρες αλλα περιοριζοντε στους *60χαρακτηρες ανα μνμα...

 

-Αθλια ακουστικα

 

-Κακη φωτογραφικη

 

-Δεν εχει 3G

 

Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιονδηποτε ψαχνει φτηνο δικαρτο κινητο χωρις απαιτησεις σε browsing η/και να τρεχει βαρια παιχνιδια εφαρμογες.

 

 

*Για τους 60χαρακτηρες/μνμα δεν ειμαι σιγουρος εαν φταει το συγκεκριμενο κινητο η ειναι θεμα με ολα τα κινεζικα-το ιδιο κανει και το lenovo a820 που εχω.

 

Πιστευω ειναι καλυτερη επιλογη τo ΖΤΕ V889s ,το Lenovo A390 και το Doogee DG100 στα 60 ευρω τα οποια εχουν καλυτερη οθονη μνημη 3G και γενικα ποιοτητα κατασκευης.Ειδικα με το ΖΤΕ ειχα παθει πλακα με το βαρος και την ποιοτητα του και το Doogee ειναι πανεμορφο και αφου λυθηκε το θεμα με το ηχειο ειναι εξαιρετικη επιλογη.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά την βοήθειά σας παρακαλώ ...

Παρέλαβα σήμερα το συγκεκριμένο τηλέφωνο και παρ'ότι ο Κινέζος στην περιγραφή γράφει ότι έχει Ελληνικά, δυστυχώς δεν έχει. :X

Η έκδοση android που έχει είναι η 4.2.2

Πείτε μου σας παρακαλώ εάν μπορώ να κάνω τίποτα γιά τα Ελληνικά, γιατί δεν βλέπω να συμφέρει η επιστροφή του ... :worry:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

από που το πήρες?

σε 2 καταστήματα που κοίταξα (για επιβεβαίωση) είδα ότι σε κανένα δεν αναφέρει Ελληνικά. Και όταν λέμε Ελληνικά αναφέρομαι στο μενού (γιατί στις εφαρμογές είναι άλλη υπόθεση)

Link to comment
Share on other sites

από που το πήρες?

σε 2 καταστήματα που κοίταξα (για επιβεβαίωση) είδα ότι σε κανένα δεν αναφέρει Ελληνικά. Και όταν λέμε Ελληνικά αναφέρομαι στο μενού (γιατί στις εφαρμογές είναι άλλη υπόθεση)

Από εδώ ....

http://www.aliexpress.com/item/Freeshipping-CUBOT-A8809-Smart-Phone-Android-4-1-1-0GHz-MTK6577-512MB-4GB-4-7-QHD/889309259.html

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

όπως είπα πριν κοίταξα το κινητό σε geekbuying και focalprice (ήξερα ότι το έχουν για αυτό επέλεξα αυτα τα δύο) και κανένα δεν αναφέρει Ελληνική γλώσσα. Μόνο τις 5-6 που αναφέρει και ο μάστορας από εκεί που το πήρες αλλά στην αρχή πριν τις φωτο.

 

Όπως και να έχει... για ελληνικά θέλεις rom... και δεν πιστεύω να βρεις για αυτό το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα πριν κοίταξα το κινητό σε geekbuying και focalprice (ήξερα ότι το έχουν για αυτό επέλεξα αυτα τα δύο) και κανένα δεν αναφέρει Ελληνική γλώσσα. Μόνο τις 5-6 που αναφέρει και ο μάστορας από εκεί που το πήρες αλλά στην αρχή πριν τις φωτο.

 

Όπως και να έχει... για ελληνικά θέλεις rom... και δεν πιστεύω να βρεις για αυτό το κινητό.

Ευχαριστώ, τι λες να κάνω, να ανοίξω dispute στο Ali ;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

αν πιστεύεις ότι αξίζει να το κάνεις δεν θα σου πώ όχι. Αν δεν μπορείς να λειτουργήσεις το τηλέφωνο με αγγλικό μενού (δεν είναι και τόσο τρομερό να πω την αλήθεια) τότε δεν έχεις άλλη λύση.

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που ουσιαστικά "μεταφράζει" κομμάτια έτσι ώστε να έχεις την γλώσσα που θες. Σίγουρα κάποιος θα σου πει ποια είναι αυτή γιατί ούτε που θυμάμαι το όνομά της. Δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτή και δεν ξέρω να σου πω πόσο καλά δουλεύει... αλλά είναι μία μέση λύση

Link to comment
Share on other sites

αν πιστεύεις ότι αξίζει να το κάνεις δεν θα σου πώ όχι. Αν δεν μπορείς να λειτουργήσεις το τηλέφωνο με αγγλικό μενού (δεν είναι και τόσο τρομερό να πω την αλήθεια) τότε δεν έχεις άλλη λύση.

 

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που ουσιαστικά "μεταφράζει" κομμάτια έτσι ώστε να έχεις την γλώσσα που θες. Σίγουρα κάποιος θα σου πει ποια είναι αυτή γιατί ούτε που θυμάμαι το όνομά της. Δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτή και δεν ξέρω να σου πω πόσο καλά δουλεύει... αλλά είναι μία μέση λύση

Ευχαριστώ, να είσαι καλά.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό :

http://blog.geekbuying.com/index.php/2013/08/15/stock-firmware-0726-for-cubot-gt72-mtk6572-dual-core-smart-phone/#.Umk-pVNjLeQ

αλλά δεν ξέρω εάν περιέχει Ελληνικά και γενικώς τι είναι αυτό ...

Τις γνώσεις σας παρακαλώ !! :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει παραλάβει κανείς πρόσφατα?

Θέλω ένα backup από το νέο firmware καθώς το παλιό που υπάρχει στο site της cubot και στο geekbuying δεν είναι συμβατό με τις νέες παρτίδες και τα brickάρει..

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Τελικα το παραγγειλα απο geekbuying .

Βασικα επεσε το ματι μου στο πορτοκαλι gt-72 που αναφερει οτι εχει και Ελληνικα,επειτα απο δευτερο e-mail στους κινεζους μου απαντησανε οτι οντως εχει.Οποτε σε 2-3 βδομαδες που θα παραλαβουμε θα ενημερωσω.

 

Υ.Γ Για την ραμ οντως θα συμφωνησω,θα ηθελα τουλαχιστων διπλασια,αλλα επειδη οπως προειπα ειναι για φιλη που κανει χρηση πρακτικα ως dumbphone πιστευω πως μαλλων θα βολεψει.

 

Φιλε μου,το παρελαβες?

Ξερεις αν αγορασες το Cubot GT72+(plus) ή Cubot GT72?Θελω να το παρω αλλα με διαβεβαιωνουν απο το Pandawill (ο αγαπητος Jerry) οτι κ ελληνικα εχει κ 512mb RAM.

Τους πιστευεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,το παρελαβες?

Ξερεις αν αγορασες το Cubot GT72+(plus) ή Cubot GT72?Θελω να το παρω αλλα με διαβεβαιωνουν απο το Pandawill (ο αγαπητος Jerry) οτι κ ελληνικα εχει κ 512mb RAM.

Τους πιστευεις?

Δεν πιστεύω να έχουν μετά από ένα χρόνο το παλιό μοντέλλο, το καινούριο πρέπει να έχει Ελληνικά ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GT72

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...