Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini Duos (I9192)


achillesgk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυκλοφορεί ήδη στα καταστήματα του skroutz και θα σύμφωνα με τις φωτογραφίες είναι dual active. Δείχνει μια σοβαρή πρόταση στα dual sim κινητά.

https://www.skroutz.gr/s/3647642/Samsung-Galaxy-S4-mini-Duos-GT-i9192-8GB.html?keyphrase=samsung+i9192

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κυκλοφορεί ήδη στα καταστήματα του skroutz και θα σύμφωνα με τις φωτογραφίες είναι dual active. Δείχνει μια σοβαρή πρόταση στα dual sim κινητά.

https://www.skroutz.gr/s/3647642/Samsung-Galaxy-S4-mini-Duos-GT-i9192-8GB.html?keyphrase=samsung+i9192

 

νομίζω είναι dual stand by και όχι active..ελάχιστα κινητά πλέον είναι dual active ...πρέπει να πέσει λίγο η τιμή ..μεγάλη η διαφορά από το 4 g....

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες ξεχωρίζω δυο κεραίες, οπότε πρόκειται για dual active, εκτός κι αν έχει γίνει λάθος. Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.εγω το εχω ήδη μια εβδομάδα και μπορω να πω οτι με έχει βολέψει.η μπαταρία του κρατάει περίπου μιάμιση εώς δυο ημέρες.εαν χρησιμοποιώ το 3g με Ίντερνετ μειώνεται κατα πολυ ο χρόνος της μπαταρίας.περιπου μια ημέρα.σαν μέγεθος ειναι παρα πολυ βολικό και σε τσέπη και σε τσαντακι.εχει μόνο ένα θέμα με τον ήχο κλήσης όπου ακούγεται χαμηλά σε σχέση με αλλα τηλ της κατηγορίας.το τηλ έχει προώθηση κλήσεων απο την μια κάρτα στην άλλη κατα την ομιλία.γενικα ειναι ένα παρα πολυ καλο τηλ με όλα τα χαρακτηριστικά του s4 και ανταποκρίνεται παρα πολυ γρήγορα σε όλες τις λειτουργίες που διαθέτει.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιβεβαιώσεις αν έχει μια ή δύο κεραίες?

Edit: Για να λες ότι κάνει προώθηση άρα έχει μια κεραία και πρόκειται για dual stand by. Σε βιντεάκι το έχω δει με δύο κεραίες. Ίσως η samsung έχει διαφορετικές εκδόσεις για κάθε χώρα.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Στο e-totalk υποστηρίζουν πως είναι dual sim active to S4 i9502

 

http://www.etotalk.com/samsung-i9502-16g_p3769.html?page=9

 

Για το S4 Mini 9192 πάντως βρίσκω τίποτα. Κάποιοι αναφέρουν στο gsmarena (opinions) ότι είναι Standby.

 

Ακόμα και στο Wikipedia πάντως αναφέρεται η "εξυπνάδα" της Samsung να εξαπατήσει το κοινό με τον όρο Dual SIM ALWAYS ON

 

Samsung "Dual SIM Always on" feature

Samsung in their marketing materials has introduced a term "Dual SIM Always on”.[5] The term is misleading, since it doesn’t mean what is says – both SIM cards are not always on. All phones with this feature are regular Dual SIM Stand-by (DSS) phones with 1 transceiver (radio) – 2nd SIM is disconnected when a call is in progress on SIM 1 and vice versa.

 

This includes GALAXY Ace DUOS (GT-S6802), GALAXY S Duos (GT-S7562), Galaxy Grand Duos (GT-I9082) and other currently (May 2013) manufactured Android phones by Samsung – they all are Dual SIM Stand-by (DSS) phones.

 

Manual for these phones states: “Your device supports dual standby with two different networks. You cannot make or answer calls on both networks at the same time.”

 

These Android phones have a menu option “Dual SIM Always on” which when activated activates call forwarding on the carrier’s network. This can be done manually on any phone, regardless of manufacturer, e.g. enable call forwarding to SIM 1 when SIM 2 is disconnected. Call Forwarding must be provided by the carrier, often for a fee, subscriber will also be charged for call forwarding on a minute by minute basis, this depends on the subscription agreement.

 

πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_SIM#Samsung_.22Dual_SIM_Always_on.22_feature

Edited by Cool_J
Link to comment
Share on other sites

http://mobiles.sulekha.com/samsung_galaxy-s4-duos-i9502_specification.htm

 

 

ούτε το μεγάλο dual einai active...

κανένα adnroid samsung δεν είναι πλέον ..το μοναδικό είναι το ace duos.

 

.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335810

 

είναι βασικά όλα dula standby με κάποιες μικροδιαφορές από τη samsung..αλλά δεν δέχεται ποτέ κλήσεις από 2 καρτες μαζί..

Link to comment
Share on other sites

http://mobiles.sulekha.com/samsung_galaxy-s4-duos-i9502_specification.htm

 

 

ούτε το μεγάλο dual einai active...

κανένα adnroid samsung δεν είναι πλέον ..το μοναδικό είναι το ace duos.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι και το note ii duos είναι dual active??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτό ειναι DUAL SIM ACTIVE

 

http://www.youtube.com/watch?v=QOvwThDmfQA

Skroutz HTC 600

 

etotalk HTC 606w

 

Ναι αυτο ειναι...

Αλλα λογικα ειναι κατωτερο σαν τηλεφωνο με τον snapdragon 200 ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια το desire 600 πουθενα οσο και εαν το εψαξα δεν το βρηκα σαν dual active

 

http://gadgets.ndtv.com/mobiles/news/htc-desire-600-with-quad-core-processor-dual-sim-support-available-online-for-rs-26860-387412

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα το s4 mini dual 340 ευρω στο ebay κ 450 ευρω στο skroutz...

ebay γενικως τα φοβαμαι...

τι λετε; να το τολμησω;

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα το s4 mini dual 340 ευρω στο ebay κ 450 ευρω στο skroutz...

ebay γενικως τα φοβαμαι...

τι λετε; να το τολμησω;

Και εγω φιλε μου στο ιδιο δειλημμα ειμαι το θελω αυτο το κινητο πολυ.....Εχω μιλησει με τον πωλητη αυτον που λες στο ebay συμφωνει στο να το στειλει με Singapure Post συστημενο και οχι με Feedex η Dhl γιατι μπορει να πιασει τελωνειο....Το θεμα το μεγαλο ειναι με την εγγυηση του εχω στειλει κιαλλο μαιλ και περιμενω να μου τι γινεται κιαν αυτο το την ειναι σχεδιασμενο για Ευρωπη η για Αμερικη Ασια.......Η τιμη ειναι καλη στα 350 για τωρα απο Ebay....Απο Ελλαδα δεν το περνω με τιποτα στα 450 τα θεωρω πολυ υπερβολικα.....Μαλλον με βλεπω να κανω υπομονη γιατι προσεχως και σε πολυ γρηγορο χρονο η τιμη του θα πεσει ραγδαια οπως εγινε και με το S4.......

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω διαβασε λιγο καλυτερα το review του ιδιου site

 

"Call quality was great and the phone is able to latch on to cellular networks even in weak signal areas.

 

The phone offers dual-SIM functionality with support for one 3G (WCDMA) SIM and a GSM (non-3G SIM). It offers active standby, which implies that if you're on a call on one SIM and get another call on the other one, you'll be notified of the call and the calling party will get a 'call waiting' indication.

 

The phone also offers FM Radio and comes with NFC functionality for transferring

 

content with other NFC-enabled phones. It also supports the DLNA protocol for wirelessly streaming media from the phone to a compatible TV or computer."

Εαν ηταν dual active και να εχεις σε κληση την μια γραμμη εαν σου τηλεφωνουν στην αλλη το τηλεφωνο χτυπαει και μπορεις να απαντησεις και εκει

 

http://asia.cnet.com/product/htc-desire-600-dual-sim-46729483.htm

 

 

The UI is also tweaked for dual-SIM usage -- you can select which SIM card to use when making phone calls or sending text messages. Another cool feature of the handset is that both lines can be active at the same time, you can switch between calls without having to disconnect.

 

 

 

Φιλε απο οσα εχω διαβασει μου μοιαζει για dual active..

Τωρα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος καθως δεν το εχω και δεν εχει και ευρωπαικα review ακομη..

Ειμαι σιγουρος ομως για το μινι s4 που εχω...

Και στα dual stanby δεν περνει call waiting σημα , απλα μοιαζει κατελημμενη η γραμμη η και τελειως off...τουλαχιστο στο mini μου αυτο συμβαινει..

 

Παντως to desire φανερα ειναι πολυ πισω σε ολα..κυριως σε γραφικα...

Ειναι πολυ πισω απο to adreno 305 toy mini..

Και ο επεξεραστης αν και τετραπυρηνος δεν νομιζω να μπορει να συγκριθει με τους krait 300..ο α5 ειναι πολυ αδυναμος και ειναι στο 1,2 κιολας...

Αν ειναι dual active παλι φοβαμαι και το sar και την μπαταρια..

Edited by Nicpol1982
Link to comment
Share on other sites

450 ειναι υπερβολικα...αλλα αμφιβαλλω αν θα πεσει η τιμη του συντομα...

τελος σεπτεμβρη βγαινει το sony m dual που ειναι επισης αξιολογο...

μεχρι τοτε ισως κανω υπομονη γιατι με τον κινεζο υπαρχουν αρκετα θεματα απ'οτι βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

450 ειναι υπερβολικα...αλλα αμφιβαλλω αν θα πεσει η τιμη του συντομα...

τελος σεπτεμβρη βγαινει το sony m dual που ειναι επισης αξιολογο...

μεχρι τοτε ισως κανω υπομονη γιατι με τον κινεζο υπαρχουν αρκετα θεματα απ'οτι βλεπω...

 

Φιλε εχεις 100 % δικιο,,ειναι παρα πολλα τα 450...

Δεν επρεπε να εχει τοση διαφορα με το 4 g...

 

Να πουμε κιολας οτι το dual δεν εχει nfc για οσους και αν ενδιαφερει αυτο...ενω το 4g εχει κανονικα ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχεις 100 % δικιο,,ειναι παρα πολλα τα 450...

Δεν επρεπε να εχει τοση διαφορα με το 4 g...

 

Να πουμε κιολας οτι το dual δεν εχει nfc για οσους και αν ενδιαφερει αυτο...ενω το 4g εχει κανονικα ...

Οταν λες nfc τι εννοεις ακριβως μπορεις να το εξηγησεις λιγο?Ειναι κατι που ειναι πολυ απαραιτητο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες nfc τι εννοεις ακριβως μπορεις να το εξηγησεις λιγο?Ειναι κατι που ειναι πολυ απαραιτητο?

 

Ειναι βασικα μεθοδος για ασυρματη επικοινωνια συσκευων με το που ερθουν σε επαφη..τπτ ιδιαιτερο..

Εγω να σου πω την αληθεια δεν το χρησιμοποιησα ποτε και ειχα παντα συσκευες που το ειχαν..

Απλα ειπα να το αναφερω αφου απουσιαζει..

Link to comment
Share on other sites

Εαν το βρει καποιος σε καλη τιμη ας το ποσταρει.....Εγω την πιο φθηνη τιμη που εχω βρει ειναι μεσω εβαυ αλλα και παλι δεν ξερω αν ειναι το Ευρωπαικο η το Αμερικανικο....
Link to comment
Share on other sites

Εαν το βρει καποιος σε καλη τιμη ας το ποσταρει.....Εγω την πιο φθηνη τιμη που εχω βρει ειναι μεσω εβαυ αλλα και παλι δεν ξερω αν ειναι το Ευρωπαικο η το Αμερικανικο....

 

Μαλλον ουτε το ενα ουτε το αλλο..να περιμενεις μαλλον ινδικη , εμιρατων η και αφρικης αν παρεις απο ebay..το δικο μου ειναι κενυας.....

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είναι ευρωπαικής ένωσης ; Εάν ναι ποιάς χώρας γιατί και στο site της samsung γερμανίας που μπήκα και της Βρετανίας δεν υπήρχε.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! επειδη η dual εκδοση με ενδιαφερει αρκετα θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους

της συσκευης αν η dual sim function υποστηρίζεται active και για τις 2 sim cards. Εχω διαβασει

διαφορα στο internet και στο forum και πιστευω πως ολοι εχουμε μπερδευτει λιγο! Το βασικοτερο

που θα ηθελα να γνωριζω ειναι αν μπορει να ειναι να stanby (passive mode) και να μπορει να δεκτει

κληση και για τις 2 sim; γιατι το να γινεται suspended η μια απο τις δυο sim κατα την διαρκεια

εξερχομενης/εισερχομενησ κλησης ειναι λογικο για λογους του GSM/Receiver! Ευχαριστω πολυ

προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να δω από ποια χώρα είναι? Χωρίς να κάνω root όμως, τί δεν το χρειάζομαι.

Όσον αφορά την ερώτηση του φίλου πιο πάνω για τις δυο κάρτες, έχει επιλογή μέσα στο μενού, σε περίπτωση που η μία σιμ μιλάει και παίρνει κάποιος στην δεύτερη σιμ, εάν θέλεις να κάνεις εκτροπή από την δεύτερη στην πρώτη.

Και οι δυο σιμ παίρνουν και στέλνουν μηνύματα κανονικά, κάνεις κλήσεις από οποία θέλεις. Αλλά να μιλάς και στις δυο ταυτόχρονα δεν γίνεται.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini Duos (I9192)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...