Nokia: Απώλειες 115 εκατ. ευρώ στο δεύτερο τρίμηνο του 2013

Απάντηση

alexandros82

alexandros82's Avatar: Nokia Lumia 925
GPRS Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από songless_bird >
Συμφωνα με τα λεγομενα σου και η apple εκεινο το q1 που απο το 18% επεσε το ποσοστο της στο 16% της αγορας επρεπε να ζητησει βοηθεια απο την ms... Και δες και τα αρνητικα ποσοστα που παρουσιασε τωρα. Πτωση κερδων, μειωση σε πωλησεις, Ολο αρνητικα νουμερα. Βουλιαζει και η apple.... Η nokia με την αποφαση της εδωσε πατημα απο πρωτη να πεσει τριτη μεσα σε ενα Q. Δεν εκαψε μονο το symbian εκαψε και το Meego με τις καλες κριτικες ακομη και απο αμερικανικα blog , εκαψε την Qt για χαρη της ms που ολες οι πλατφορμες πλην ios και android την πηραν και εφτιαξαν λειτουργικα που θα βρει αντιμετωπα η nokia για να μην πεσει και πιο κατω. Παντως εγω αν ειχα εταιρεια με android θα χαιρομουν πολυ που η nokia αυτοκαταστραφηκε.
τα μεγεθη δεν ειναι συγκρισιμα. Αλλο 2% πτωση και αλλο 45%.
θα ταν το ιδιο αν η νοκια εφευγε απο το symbian οταν απο 73 επεσε στο 68%...
το IOS δεν εδιχνε σημαδια καθυζησης. Με ενα καινουριο iphone ολα εστρωσαν.
Παράθεση από plankton69 >
Δεν είπα πότε πως το 28% δεν ήταν σεβαστό ποσοστό, ούτε ''άδειασα'' τον songless (κι αυτό με τα στρατόπεδα ας σταματήσει επιτέλους...). Απλά το 2010 (κι από τα τέλη του 2009) η Nokia είχε διαρκώς πτώση λόγω του Android. Από το 40% πες όμως (παράδειγμα δίνω) να βρεθείς σε ενάμιση χρόνο σταδιακά στο 28% το λες λογικό.
Από το 28% να βρεθείς στο 3% λόγω μιας ανακοίνωσης, ε πως να το κάνουμε, είναι υπόθεση... Ειδικά σε ένα 3%, που δίνει επίσης αρνητικά νούμερα...
η ανακοινωση εγινε για να ισχυροποιηθουν οι δεσμοι μεταξυ νοκια και ms. Οχι για να (ξεπουληθει) η νοκια, αλλα για να συμπορευθουν.
το εμφανες ειναι οτι ο elop εκανε λαθος!
αλλα πισω απο αυτο η κινηση εκρυβε και θετικα.
το 28 θα γινοταν 5-6... Αλλα μετα τι?
ενω τωρα το 5-6 εχει προοπτικες να γινει 28.
(αυτο περι στρατοπεδων δεν ειναι κακο, απλα το ειπα για να ξεχωρισουμε το εμεις απο το εσεις)
το μονο που μ'ενοχλει ειναι οτι βγαζετε αχριστο ενα os μονο και μονο επειδη κατ εσας ειναι χειροτερο απ'αυτο που προυπηρχε.
δε θα ειμαι απολυτος, αλλα μοιαζει να γινεται μονο για συναισθηματικους λογους.

προσωπικα το symbian εχω σχεδον ξεχασει πως δουλευει και εννοειται πως δε μου λειπει μιας και το android αρχικα, και τα wp τωρα, μου προσφερουν καλυτερη εμπειρια χρησης.
για το παραπανω απλα εκφερω προσωπικη αποψη

plankton69

plankton69's Avatar: Nokia X
NokiaX.autopost.bot
Περιοχή: Nordschleife
Σαφώς και μπορεί να γίνει το 5, 28% και πάει λέγοντας. Απλά δεν υπάρχει κάτι χειροπιαστό για ένα τέτοιο βήμα. Ακόμα και η Amber δεν δίνει ελπίδες για λίγο μεγαλύτερη άνοδο/τρίμηνο, όλο πάμε από έκδοση σε έκδοση. Ε αυτό κάπου κουράζει τους καταναλωτές, σε σημείο μάλιστα αποστροφής.

Παράθεση από alexandros82 >
(αυτο περι στρατοπεδων δεν ειναι κακο, απλα το ειπα για να ξεχωρισουμε το εμεις απο το εσεις)
το μονο που μ'ενοχλει ειναι οτι βγαζετε αχριστο ενα os μονο και μονο επειδη κατ εσας ειναι χειροτερο απ'αυτο που προυπηρχε.
δε θα ειμαι απολυτος, αλλα μοιαζει να γινεται μονο για συναισθηματικους λογους.
Είναι κακό, γιατί μας ''τσουβαλιάζετε'' χωρίς λόγο. Στα εμφανή σημεία σύγκρισης που υπερέχει ο ανταγωνισμός κάνεις δεν μπορεί να αρνηθεί βασικά πράγματα. Και δεν είναι θέμα συναισθηματισμού, αλλά λογικής. Κάποιοι μένουμε αναγκαστικά πλέον στο Symbian και λόγος δεν είναι η συμπάθεια.

Για μένα, έχει δρομολογηθεί αντικαταστάτης που στην πρώτη ευκαιρία θα έρθει. Και δεν είναι Symbian...

προσωπικα το symbian εχω σχεδον ξεχασει πως δουλευει και εννοειται πως δε μου λειπει μιας και το android αρχικα, και τα wp τωρα, μου προσφερουν καλυτερη εμπειρια χρησης.
για το παραπανω απλα εκφερω προσωπικη αποψη
Καλά κάνεις και λες την άποψη σου, αυτός είναι και ο σκοπός της κοινότητας. Απλά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη, δεν γίνεται να είμαστε όλοι ίδιοι.

Εσύ πχ ξέχασες τι είναι το Symbian. Εγώ πάλι, ακόμα κι αν αλλάξω δεν θα ξεχάσω πότε τα ξενύχτια και το ψάξιμο που έριξα για να έχω έναν γερόλυκο έτοιμο για όλα...

Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε πάντα τέτοιες χαλαρές συζητήσεις, χωρίς τρέλα έκτροπα...
Plankton69 (Χρήστος)
Nokia X (Rooted, CyanogenMod 10), VF Smart Tab 4 (KitKat 4.4.2), iPhone 3GS (iOS 6.1.6) and Nokia E71 (Symbian S60v3, 500.21.009)

alexandros82

GPRS Member
Σαφώς και μπορεί να γίνει το 5, 28% και πάει λέγοντας. Απλά δεν υπάρχει κάτι χειροπιαστό για ένα τέτοιο βήμα. Ακόμα και η Amber δεν δίνει ελπίδες για λίγο μεγαλύτερη άνοδο/τρίμηνο, όλο πάμε από έκδοση σε έκδοση. Ε αυτό κάπου κουράζει τους καταναλωτές, σε σημείο μάλιστα αποστροφής. ...
δεν πιστευω οτι ειναι θεμα αναβαθμισεων. Καμια σχεση νομιζω, εσενα και μενα μας ενδιαφερουν αυτα, το 80% δεν πολυσκοτιζεται. Απλα λογω μικρης διεισδησης του os στην αγορα ο κοσμος προτιμα κατι που ξερει απο πριν τι θα ειναι. Οδο τα ποσοστα αυξανονται νοιωθω πως θα αυξανονται με γεωμετρικη προοδο μεχρι να κστσει η μπιλια καπου.
εννωω οτι το 28αρι ειχε πτωτικη πορεια, το 5αρι εχει θετικη. Οταν ο κοσμος το μαθει τοτε θα κρινει αν του αρεσει, τωρα που δεν το ξερει σιγουρα φοβαται να δωσει τα ωραια του ευρω να παρει κατι που ισως να μην του αρεσει...

Είναι κακό, γιατί μας ''τσουβαλιάζετε'' χωρίς λόγο. Στα εμφανή σημεία σύγκρισης που υπερέχει ο ανταγωνισμός κάνεις δεν μπορεί να αρνηθεί βασικά πράγματα. Και δεν είναι θέμα συναισθηματισμού, αλλά λογικής. Κάποιοι μένουμε αναγκαστικά πλέον στο Symbian και λόγος δεν είναι η συμπάθεια....
τα 2 εμφανη στοιχεια που υπερεχει ο ανταγωνισμος ειναι το customization και το market
το πρωτο μαλλον ενδιαφερει πολλους, εμενα προσωπικα οχι. Θα βγαλω το κινητο απο την τσεπη για να παρω τηλ, ή να μπω ιντερνετ, η για gps, η social media αντε κανα game.
και το 2ο ειναι το store.
530000 επιπλεον apps ειναι διαφορα ναι.
μα οχι και να απορριψω ενα os μονο και μονο που δε μπορω να κανω upload (κατι τετοιο) βιντεο στο ινσταγκραμ... Οτι αλλο θελω το βρισκω.
επιπλεον εχω διαβασει εδω μεσα ( δεν ασχολουμαι με developing) οτι το tool για να φτιαξεις apps στο wp ειναι πολυ πιο ευκολο στη χρηση και βολικο οποτε προβλεπω συντομα (1 χρονο) οι 530000 επιπλεον εφαρμογες να εχουν γινει 250.000.
οποτε αγωραζω android για να ψαχνω wallpapers και launchers?
lag?
το οτι το fb δεν ειναι σε app αλλα,απο τα μηνυματα μπορω να στειλω, να λαβω και να δω ποιος ειναι ονλαιν?
malwares?
i dont know... Εχει επισης πολλα θετικα το wp που μπορει καποιος να παραθεσει και να πει οτι σ'αυτο, εκεινο και εκεινο ειμαι καλυτερο.

Για μένα, έχει δρομολογηθεί αντικαταστάτης που στην πρώτη ευκαιρία θα έρθει. Και δεν είναι Symbian......
και αυτο θα ειναι???

Καλά κάνεις και λες την άποψη σου, αυτός είναι και ο σκοπός της κοινότητας. Απλά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη, δεν γίνεται να είμαστε όλοι ίδιοι.

Εσύ πχ ξέχασες τι είναι το Symbian. Εγώ πάλι, ακόμα κι αν αλλάξω δεν θα ξεχάσω πότε τα ξενύχτια και το ψάξιμο που έριξα για να έχω έναν γερόλυκο έτοιμο για όλα...

Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε πάντα τέτοιες χαλαρές συζητήσεις, χωρίς τρέλα έκτροπα...
το symbian ηταν μια χαρα προτοποριακο.
ηταν ενα os ομως που δεν προοριζοταν για οθονες αφης, φαινοταν αυτο.
εκει που αρχισε να χανει το παιχνιδι ειναι οτι δεν εισηγαγε τεχνολογιες οπως pinch to zoom αμεσως μολις ο ανταγωνισμος το εκανε...
προσωπικα ημουν ενθουσιασμενος μ'αυτο στο iphone, το εκανε μεχρι και το lg arena.
πες το καθησιχασμο, πες το υπεροψια... Η νοκια των ετων 2007 ως 2010 ηταν επαναπαυμενη στις δαφνες της.
ηταν αργοκινητο καραβι και τωρα διχνει να ξυπναει με ενα os που ειναι καθαρα γραμμενο για οθονες αφης.

Moralas

Moralas's Avatar: Nokia 808 PureView
HSDPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
πες το καθησιχασμο, πες το υπεροψια... Η νοκια των ετων 2007 ως 2010 ηταν επαναπαυμενη στις δαφνες της.
ηταν αργοκινητο καραβι και τωρα διχνει να ξυπναει με ενα os που ειναι καθαρα γραμμενο για οθονες αφης.
Να και κάτι που συμφωνούμε. Αν διαβάσεις το post μου πιο πάνω αυτό ακριβώς γράφω.
Η belle, ιδιαίτερα η fp2 είναι μια χαρά για touch. Εκτός των άλλων, για άλλη μια φορά εδώ στην Πάρο που είμαι και έχει μεγάλες αποστάσεις, όλοι μείνανε με το στόμα ανοιχτό όταν, πηγαίνοντας σε μακρυνή παραλία, σε ένα κενό σταθμό στο ραδιόφωνο, έβαλα να παίζει το κινητό μου μουσική ενώ ταυτόχρονα το gps μας καθοδηγούσε προς την παραλία, με τις ανάλογες πάυσεις στη μουσική, όλα αυτά από τα ηχεία του αυτοκινήτου μέσω του ραδιοφώνου...
Ειλικρινά απορώ που θα βρω αντικαταστάτη για το 808 μου.

aliengoa

aliengoa's Avatar: Nokia N9 00
3G Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Θα πάρεις το 1020 και με την νέα αναβάθμιση θα ικανοποιηθείς. Μια απόφαση είναι!
Είμαι σίγουρος όμως πως δεν θα την πάρεις τώρα (την απόφαση) και καλά θα κάνεις!
Apple iPhone 5S - Note 8
Play-Toys: Samsung Galaxy S3 Boeffla - Nokia N9 - MLS Rock
ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

ddr2

ddr2's Avatar: Apple iPhone 5s
Banned
Περιοχή: Ν. Σμύρνη
Παράθεση από Moralas >
Να και κάτι που συμφωνούμε. Αν διαβάσεις το post μου πιο πάνω αυτό ακριβώς γράφω.
Η belle, ιδιαίτερα η fp2 είναι μια χαρά για touch. Εκτός των άλλων, για άλλη μια φορά εδώ στην Πάρο που είμαι και έχει μεγάλες αποστάσεις, όλοι μείνανε με το στόμα ανοιχτό όταν, πηγαίνοντας σε μακρυνή παραλία, σε ένα κενό σταθμό στο ραδιόφωνο, έβαλα να παίζει το κινητό μου μουσική ενώ ταυτόχρονα το gps μας καθοδηγούσε προς την παραλία, με τις ανάλογες πάυσεις στη μουσική, όλα αυτά από τα ηχεία του αυτοκινήτου μέσω του ραδιοφώνου...
Ειλικρινά απορώ που θα βρω αντικαταστάτη για το 808 μου.
Να υποθέσω, δεν έχει oxyliary το ράδιο στο αυτοκίνητο?

Stratosnen

Stratosnen's Avatar: BlackBerry Z10
HSDPA Member
το παραδειγμα μου εχει ηδη απαντησει σ'αυτο.
και οι τζιροι της UCAR δεν ηταν σε καλυτερη μοιρα.

In 2006, Symbian had 73% of the smartphone market, compared with 22.1% of the market in the second quarter of 2011.
http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian
οταν αναφερω νουμερα τα εχω ψαξει, (εκτως των νουμερων της UCAR αλλα αυτο το σημειωσα στο ποστ εκεινο)
δειξε μου το αντιστοιχο περι 30% που αναφερεις εσυ...

αυτο το 3% ειναι5,6%
http://www.gsmarena.com/ka...-news-5945.php
αρα στο 5,6% ειχε πωλησεις 5,6 εκ συσκευες με μεριδιο 80% (τοτε)
και αν αναλογιστεις οτι μονο απο τη νοκια που κατεχει πλεον το 85% (και αυτο μπορω αν θες να το βρω) πηραν αλλο 1,8 εκ. συσκευες
do the math...
ηταν περιπου 4,48% (80/100 *5.6)
και ειναι περιπου 5,92% (7.4/5,6 *4.48)
οκ το νουμερο θα ειναι λιγο μικροτερο μιας και ολο το market share στα smartphones πηρε καποιο μεριδιο ακομα απο τα feature.

ανελεητο σπρωξιμο απο που? ολοι διαφημιζουν ακομα android, τωρα σιγα σιγα φαινονται λιγο στην tv.
τιμες χωμα τι εννοεις? εδω το ativ που κυκλοφορησε μαζι με το 920 ειναι 80 ευρω φθηνοτερο.
και ειναι ακομα και ναυαρχιδα, ενω το 920 εχει ηδη 2 νεα να το καπελωνουν
Το παράδειγμά σου δεν απάντησε σε τίποτα. Άσε τη ucar και πιάσε τη Nokia. Αν έχεις απάντηση.

Ποιο Q2 11, παλικάρι μου; To Q4 10 θα δείς, αυτό που υπήρχε όταν έγινε η συνεργασία. Εδώ είσαι, 32.3%...

Us market share ε; Βγάλε και μερίδιο αγοράς στα κεντρικά του Redmont αν θες... Το παγκόσμιο για το 2012 ήταν 2.5% και για το Q1 13 είναι 2.9%. Όλα τα άλλα, τα μπακαλίστικα, που προσθέτεις ότι νά 'ναι για να βγάλεις ότι νά 'ναι, άσ' τα καλύτερα...

Ανελέητο σπρωξιμο. Α - Ν - Ε - Λ - Ε - Η - Τ - Ο Στα είχα πεί κι όταν ήσουν με το άλλο προφίλ, αλλά κάνεις ότι ξέχασες...
Ξέχασες ότι εδώ και δυόμιση χρόνια το wp ζεί από τη σάρκες του (τότε) μακράν μεγαλύτερου κατασκευαστή κινητών - που στο μεταξύ έχει συρρικνωθεί σε διαστάσεις ψύλλου.
Ξέχασες το σαματά που έγινε με την συμφωνία-μετάβαση-υποστήριξη της Nokia που από το διαδίκτυο είχε φτάσει μέχρι τις φυλλάδες του Πλαισίου, μόλις 4 μήνες μετά το Φλεβάρη του 11.
Ξέχασες το lumia 800, που φιγουράριζε σε βιτρίνες, αφίσες, διαφημίσεις, ράφια από τα τέλη του 11. Και όλα όσα ακολούθησαν.
Ξέχασες του διθυράμβους των αμερικανικών site τεχνολογίας, στις ανάπηρες εκδόσεις wp και όλο το ψεύτικο και παράλογο ενθουσιασμό που από τότε, αδιάκοπα, δείχνουν σε κάθε τί που έχει να κάνει με το ακατάλληλο της MS.
Ξέχασες και τα δις που έχει δώσει η Ms στη Nokia μπας και επιζήσει και συνεχίσει να προωθεί το ανεπαρκές...

Με τόσα που έχεις ξεχάσει μάλλον δεν είσαι σε θέση να συμμετέχεις σε αυτή τη (περί προώθησης) κουβέντα...
Τελευταία τροποποίηση από Nagata: 27 Ιούλ. 2013, 14:25. Αιτιολογία: ΜΗΝ συνεχίζεις την αντιπαράθεσή σου με το μέλος alexandros82

evris2013

evris2013's Avatar: Nokia N8
HSDPA Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μπορεί τα αποτελέσματα να ήταν αρνητικά για τη Nokia, αλλά οι απώλειες ήταν λιγότερες από πριν, οπότε βρίσκετε σε καλό δρόμο πιστεύω! Δεν πιστεύω να νόμιζε κανένας ότι θα απογειωνόταν κιόλας με τη μια;
Τελευταία τροποποίηση από evris2013: 27 Ιούλ. 2013, 23:57.

alexandros82

GPRS Member
δες παρακατω γιατι ειναι χλωμο... Παντα υπαρχουν θερμοαιμοι στην παρεα... It's not bad...
Παράθεση από Stratosnen >
Το παράδειγμά σου δεν απάντησε σε τίποτα. Άσε τη ucar και πιάσε τη Nokia. Αν έχεις απάντηση.

Ποιο Q2 11, παλικάρι μου; To Q4 10 θα δείς, αυτό που υπήρχε όταν έγινε η συνεργασία. Εδώ είσαι, 32.3%...

Us market share ε; Βγάλε και μερίδιο αγοράς στα κεντρικά του Redmont αν θες... Το παγκόσμιο για το 2012 ήταν 2.5% και για το Q1 13 είναι 2.9%. Όλα τα άλλα, τα μπακαλίστικα, που προσθέτεις ότι νά 'ναι για να βγάλεις ότι νά 'ναι, άσ' τα καλύτερα...

Ανελέητο σπρωξιμο. Α - Ν - Ε - Λ - Ε - Η - Τ - Ο Στα είχα πεί κι όταν ήσουν με το άλλο προφίλ, αλλά κάνεις ότι ξέχασες...
Ξέχασες ότι εδώ και δυόμιση χρόνια το wp ζεί από τη σάρκες του (τότε) μακράν μεγαλύτερου κατασκευαστή κινητών - που στο μεταξύ έχει συρρικνωθεί σε διαστάσεις ψύλλου.
Ξέχασες το σαματά που έγινε με την συμφωνία-μετάβαση-υποστήριξη της Nokia που από το διαδίκτυο είχε φτάσει μέχρι τις φυλλάδες του Πλαισίου, μόλις 4 μήνες μετά το Φλεβάρη του 11.
Ξέχασες το lumia 800, που φιγουράριζε σε βιτρίνες, αφίσες, διαφημίσεις, ράφια από τα τέλη του 11. Και όλα όσα ακολούθησαν.
Ξέχασες του διθυράμβους των αμερικανικών site τεχνολογίας, στις ανάπηρες εκδόσεις wp και όλο το ψεύτικο και παράλογο ενθουσιασμό που από τότε, αδιάκοπα, δείχνουν σε κάθε τί που έχει να κάνει με το ακατάλληλο της MS.
Ξέχασες και τα δις που έχει δώσει η Ms στη Nokia μπας και επιζήσει και συνεχίσει να προωθεί το ανεπαρκές...

Με τόσα που έχεις ξεχάσει μάλλον δεν είσαι σε θέση να συμμετέχεις σε αυτή τη (περί προώθησης) κουβέντα...
το 2007 το symbian πουλησε το 6,7% των τηλεφωνων που ο κοσμος αγορασε παρολο που κατειχε το 63,5% των smartphone, αυτο σημενει οτι τα feature πουλαγαν τρελα... το 2008 το 6% και το android μολις κατεφτανε...
το 2009 παλι με 6,7 του συνολου των τηλεφωνων αλλα το νουμερο του στην πιτα των smartphones ηταν πια στο 46,9. Οι λογοι? Blackberry kai IOS και λιγο το ρομποτακι που μολις ειχε ξυπνησει.
το 2010 πηρε 0,3% ανοδο στη συνολικη πιτα τηλεφωνων! Αλλα το IOS ειχε παρει 0.8% ανοδο και το robot 3.6% ανοδο!!!
ηταν εμφανες οτι το android την επομενη χρονια θα το ξεπερνουσε για πλακα.
το symbian δεν ειχε ποτε τη δυναμικη να παρει τους feature phone users. Οσοι το ειχαν δουλεψει τους αρεσε μα δεν ηταν ολοι που δεν μπορουσαν να το αποχωριστουν. Τα νουμερα λενε οτι το symbian ανεβαινε με ρυθμους χελωνας σε πωλησεις και ταυτοχρονα ios και android εκαναν αλματα. Το android τα καταφερε και εν μερει το ios.
το android πλεον εχει φανατικο κοινο (ημουν ενας απ'αυτους) κατι που δεν ειχαν τα feature phones. Οπως (αν) καταλαβαινεις το να παρεις κομματι πιτας απο ενα φανατικο και ευχαριστημενο κοινο ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το να το παρεις απο τα feature phones και εδω ειναι η τεραστια επιτυχια των wp-nokia.
αυτο που ειπες οτι το 800 φιγουραριζε σε ΒΙΤΡΙΝΕΣ, ΑΦΙΣΕΣ, ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ, ΡΑΦΙΑ...
διαφημιση δεν προσεξα αν ειχε στην tv αλλα βιτρινες (φυσιολογικο) αφισες (φυσιολογικο) ραφια (θα ταν παραλογο να μην ειναι) τι τα αναφερεις? Αν καποιος τα διαβασει χωρις να δωσει πολυ σημασια θα πει (wow!!! Σ'ολα αυτα?)

Παράθεση από Stratosnen >
Στα είχα πεί κι όταν ήσουν με το άλλο προφίλ, αλλά κάνεις ότι ξέχασες...
δεν ειχα ποτε αλλο προφιλ.

plankton69

NokiaX.autopost.bot
το 2007 το symbian πουλησε το 6,7% των τηλεφωνων που ο κοσμος αγορασε παρολο που κατειχε το 63,5% των smartphone, αυτο σημενει οτι τα feature πουλαγαν τρελα... το 2008 το 6% και το android μολις κατεφτανε...
το 2009 παλι με 6,7 του συνολου των τηλεφωνων αλλα το νουμερο του στην πιτα των smartphones ηταν πια στο 46,9. Οι λογοι? Blackberry kai IOS και λιγο το ρομποτακι που μολις ειχε ξυπνησει.
το 2010 πηρε 0,3% ανοδο στη συνολικη πιτα τηλεφωνων! Αλλα το IOS ειχε παρει 0.8% ανοδο και το robot 3.6% ανοδο!!!
το symbian δεν ειχε ποτε τη δυναμικη να παρει τους feature phone users. Οσοι το ειχαν δουλεψει τους αρεσε μα δεν ηταν ολοι που δεν μπορουσαν να το αποχωριστουν. Τα νουμερα λενε οτι το symbian ανεβαινε με ρυθμους χελωνας σε πωλησεις και ταυτοχρονα ios και android εκαναν αλματα. Το android τα καταφερε και εν μερει το ios.
Συγνώμη, αλλά έχεις άδικο και λάθος μαζί. Ακόμα και χωρίς αριθμούς να το πάρουμε, ως το 2007 είχαμε Symbian, Windows Mobile και Blackberry στα smart και SE generic (K750/W800 πχ), Series 40 στα feature εκ των οποίων:

- Symbian: Πουλούσε με τη σέσουλα
- Windows Mobile/Blackberry: Επαγγελματίες και γνώστες
- SE/Series 40: Πουλούσε σε όσους δεν είχαν budget για παραπάνω πράγματα

Με το iPhone το 2007 η Nokia έπρεπε να τρέξει και ΔΕΝ το έκανε. Μπορεί να μην την πήρε στα σοβαρά, how knows? Αυτό που έχει σημασία είναι πως έχασε τρομερό χρόνο εξέλιξης, ήρθε το Android το 2008 και μέχρι να πάρει αποφάσεις ο τότε CEO της Nokia, η 1.6 Donut έγινε 2.3.x Gingerbread. Μιλάμε δηλαδή για το 2009/2010 που χάθηκε το παιχνίδι οριστικά και σ'αυτό βοήθησε άγρια ΚΑΙ το 5800XM με το S60v5 touch που ήταν άθλιο (αντί του N900 με Maemo που γάζωνε άπαντες τότε). Αν τότε (2009/2010) είχαμε την Symbian Anna σε hardware N8, σήμερα δεν θα είχαμε WP, burning platforms και διαμάχες εδώ μέσα. Θα είχαμε τη Donna που θα είχε αλλάξει τα πάντα.

Περί δημοτικότητας/δυναμικής, το πιο απλό. 32.616 άτομα μέχρι σήμερα έχουν διαβάσει την αναβάθμιση του Symbian στην έκδοση Belle, η οποία βγήκε στις 07/02/2012. BTW (κι αν δεν κάνω λάθος) ήδη είχε χαρακτηριστεί burning platform. Κάτι ανάλογο φυσικά, δεν είδα ποτέ στην ανάλογη εμφάνιση των WP8 (20/06/2012, 14.631 προβολές). Φαίνονται μικρά παραδείγματα, αλλά σκέψου και το άλλο: αύριο βγαίνει θέμα επαναφοράς του Symbian πες. Είμαι 1000% σίγουρος πως πολλοί servers από sites θα πέσουν, λόγω μαζικής εισόδου χρηστών. Που θέλω να καταλήξω; Είχε δυναμική, κινήσεις δεν γίνανε ποτέ. Κι όταν κάτι πήγε να γίνει, ήρθε ο Elop και μαζί μ'αυτόν τα WP.

Αυτά, δεν το συνεχίζω άλλο. Τα έχω ξαναπεί άλλωστε εδώ κι εδώ...
Plankton69 (Χρήστος)
Nokia X (Rooted, CyanogenMod 10), VF Smart Tab 4 (KitKat 4.4.2), iPhone 3GS (iOS 6.1.6) and Nokia E71 (Symbian S60v3, 500.21.009)

alexandros82

GPRS Member
Συγνώμη, αλλά έχεις άδικο και λάθος μαζί. Ακόμα και χωρίς αριθμούς να το πάρουμε, ως το 2007 είχαμε Symbian, Windows Mobile και Blackberry στα smart και SE generic (K750/W800 πχ), Series 40 στα feature εκ των οποίων:

- Symbian: Πουλούσε με τη σέσουλα
- Windows Mobile/Blackberry: Επαγγελματίες και γνώστες
- SE/Series 40: Πουλούσε σε όσους δεν είχαν budget για παραπάνω πράγματα

Με το iPhone το 2007 η Nokia έπρεπε να τρέξει και ΔΕΝ το έκανε. Μπορεί να μην την πήρε στα σοβαρά, how knows? Αυτό που έχει σημασία είναι πως έχασε τρομερό χρόνο εξέλιξης, ήρθε το Android το 2008 και μέχρι να πάρει αποφάσεις ο τότε CEO της Nokia, η 1.6 Donut έγινε 2.3.x Gingerbread. Μιλάμε δηλαδή για το 2009/2010 που χάθηκε το παιχνίδι οριστικά και σ'αυτό βοήθησε άγρια ΚΑΙ το 5800XM με το S60v5 touch που ήταν άθλιο (αντί του N900 με Maemo που γάζωνε άπαντες τότε). Αν τότε (2009/2010) είχαμε την Symbian Anna σε hardware N8, σήμερα δεν θα είχαμε WP, burning platforms και διαμάχες εδώ μέσα. Θα είχαμε τη Donna που θα είχε αλλάξει τα πάντα.

Περί δημοτικότητας/δυναμικής, το πιο απλό. 32.616 άτομα μέχρι σήμερα έχουν διαβάσει την αναβάθμιση του Symbian στην έκδοση Belle, η οποία βγήκε στις 07/02/2012. BTW (κι αν δεν κάνω λάθος) ήδη είχε χαρακτηριστεί burning platform. Κάτι ανάλογο φυσικά, δεν είδα ποτέ στην ανάλογη εμφάνιση των WP8 (20/06/2012, 14.631 προβολές). Φαίνονται μικρά παραδείγματα, αλλά σκέψου και το άλλο: αύριο βγαίνει θέμα επαναφοράς του Symbian πες. Είμαι 1000% σίγουρος πως πολλοί servers από sites θα πέσουν, λόγω μαζικής εισόδου χρηστών. Που θέλω να καταλήξω; Είχε δυναμική, κινήσεις δεν γίνανε ποτέ. Κι όταν κάτι πήγε να γίνει, ήρθε ο Elop και μαζί μ'αυτόν τα WP.

Αυτά, δεν το συνεχίζω άλλο. Τα έχω ξαναπεί άλλωστε εδώ κι εδώ...
σε μια προταση θα το πω,
το symbian ποτε δεν εδειξε οτι μπορει να παρει μεγαλη μεριδα απο τα feature phones.
αυτο φαινεται και απο το λινκ του stratosnen: http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_OS
στους 2 προτελευταιους πινακες και ειδικα στον 6ο πινακα απο το τελος, στο γραφημα world wide smartphone sales (thousands of units).

plankton69

NokiaX.autopost.bot
σε μια προταση θα το πω,
το symbian ποτε δεν εδειξε οτι μπορει να παρει μεγαλη μεριδα απο τα feature phones.
αυτο φαινεται και απο το λινκ του stratosnen: http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_OS
στους 2 προτελευταιους πινακες και ειδικα στον 6ο πινακα απο το τελος, στο γραφημα world wide smartphone sales (thousands of units).
Μα είναι διαφορετικές αγορές! Σαν να μου λες το iPhone δεν μπορεί να ξεπεράσει το Nokia 1100 που στόχευε χαμηλά. Τα smartphones με τα feature phones δεν σχετίζονται άμεσα, οπότε η σύγκριση μεταξύ τους είναι ''άκυρη''.

Όταν μιλάμε για smartphones, μένουμε στα των smartphones. Εκτός αν θεωρείς το Symbian feature phone OS, που δυστυχώς δεν είναι...
Plankton69 (Χρήστος)

cyta50

no avatar
Banned
Όταν μιλάμε για smartphones, μένουμε στα των smartphones. Εκτός αν θεωρείς το Symbian feature phone OS, που δυστυχώς δεν είναι...
Δεν πιστεύω να μιλάς σοβαρά. Οι εταιρίες στοχεύουν το σύνολο των καταναλωτών μιας αγοράς. Αυτό είναι από τα βασικά.

Stratosnen

Stratosnen's Avatar: BlackBerry Z10
HSDPA Member
1ον
ΑΣΧΕΤΟ Βάλε μας και τα στοιχεί του '92 άμα θες... Να ξέρεις όμως ότι δε θα έχουν καμία σχέση, ούτε με το wp ούτε με τα όσα κάνεις παράθεση. Ούτε και με τα όσα λανθασμένα έγραψες - αυτά στα οποία σου απάντησα...
2ον
Μας δείχνεις ένα μειούμενο μερίδιο αγοράς. Χαίρω πολύ...
Θα σε ρωτήσω για μία ακόμα (10η; 100η; δε θυμάμαι πια...) φορά: πώς βοήθησε το wp στο μεγάλο πρόβλημα της μείωσης του μεριδίου; Πώς βοήθησε τα οικονομικά μεγέθη συνολικά η συμφωνία; Πόσο τα βελτίωσε;
Έχεις απάντηση ναι ή όχι; Τα περί αρχαίας ιστορίας ξεκινούν από το 1865. Μπορείς αν θές να κάνεις και σε εκείνη τη χρονιά άσχετες με τα σημερινά τεκταινόμενα αναφορές.

Το Symbian ήταν ολοκαίνουριο στην έκδοση Symbian3 και δεν είχε ούτε ένα καθαρό τρίμηνο. Βρές μου στοιχεία για αυτό και αν μπορείς έλα να μου δείξεις αν ήταν καλό προϊόν για τα οικονομικά της Nokia ή όχι. (Πρίν την ανακοίνωση της συνεργασία όμως, όχι εξυπνάδες...)
Που σε λίγο θα μας πείς ότι για τη κατάσταση της Nokia φταίει και το χαμηλής ποιότητας χαρτί που παρασκεύασε ο Idestam το 68. Το 868.

το android πλεον εχει φανατικο κοινο (ημουν ενας απ'αυτους) κατι που δεν ειχαν τα feature phones. Οπως (αν) καταλαβαινεις το να παρεις κομματι πιτας απο ενα φανατικο και ευχαριστημενο κοινο ειναι πολυ δυσκολοτερο απο το να το παρεις απο τα feature phones και εδω ειναι η τεραστια επιτυχια των wp-nokia.
Το 2010 σε χάλασε που μόλις το 7% των όλων κινητών ήταν Symbian (δηλαδή Nokia smartphone), ενώ το Android είχε ανεβεί σφόδρα στο 4.21%.
- Για to 2012 που τα wp (όχι όλα της Nokia) ήταν το 1% των κινητών, τί έχεις να πείς;
- Για το Android που είχε ανέβει, όχι 3.7% αλλά 21,5%, στο 25,7% των κινητών τί έχεις να πείς;
- Για την επιλογή της Nokia να πάει σε wp και όχι σε Android, τότε, τί έχεις να πείς;
(Μόνο, μη μου το γυρίσεις σε προσωπικές προτιμήσεις, γιατί εδώ μιλάμε για επιχειρηματικές κινήσεις, όχι για προϊόντα.)

αυτο που ειπες οτι το 800 φιγουραριζε σε ΒΙΤΡΙΝΕΣ, ΑΦΙΣΕΣ, ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ, ΡΑΦΙΑ...
διαφημιση δεν προσεξα αν ειχε στην tv αλλα βιτρινες (φυσιολογικο) αφισες (φυσιολογικο) ραφια (θα ταν παραλογο να μην ειναι) τι τα αναφερεις? Αν καποιος τα διαβασει χωρις να δωσει πολυ σημασια θα πει (wow!!! Σ'ολα αυτα?)
Ένα μικρό κομμάτι της εμετικής προώθησης που είχαν εδώ και πολλά χρόνια. Και όχι της ανύπαρκτης που άφησες να εννοηθεί εσύ όταν είπες ότι:
ανελεητο σπρωξιμο απο που? ολοι διαφημιζουν ακομα android, τωρα σιγα σιγα φαινονται λιγο στην tv.
Τελευταία τροποποίηση από Stratosnen: 28 Ιούλ. 2013, 22:19.

Moralas

Moralas's Avatar: Nokia 808 PureView
HSDPA Member
Φυσικά και wow θα πει κάποιος που ξέρει σε αυτό το σπρώξιμο σε σχέση με το θάψιμο του Ν9 ή του 808. Τα οποία και πάλι θάψανε σε πωλήσεις από μόνα τους όλα τα wp7 κινητά.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης