Blogging @ myphone: Τι συμβαίνει τελικά με τη Nokia;

Απάντηση

aliengoa

aliengoa's Avatar: Apple iPhone 5s
3G Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Οπως τα λες songless η δύναμη των αριθμών... Εδώ ρε σεις έπεσε η Apple και οι πωλήσεις των iphone και είπαν "πέθανε η Apple" η οποία όμως έχει πολλαπλάσια κέρδη όπως ακριβώς τα λέει ο Songless στο προηγούμενο ποστ. Έτσι και με την νοκια. Έπεφτε μεν αλλά δεν ήταν στο χάλι που είναι σήμερα... και λέγοντας χάλι λέμε για την πρωτοφανή πτώση στα features phones που απο μόνο του μπορεί να καταστρέψει την Νοκια, την πολύ μικρή διείσδυση των WP που υιοθέτησε η Nokia ως αποκλείστικό λειτουργικό αλλά και τις αυξητικές μεν αλλά μικρές δε πωλήσεις των Lumia κινητών της.
BApple iPhone 5S - Note 8
Play-Toys: Samsung Galaxy S3 Boeffla - Nokia N9
Δίωκε Δόξαν και Αρετήν

alexandros82

alexandros82's Avatar: Nokia Lumia 820
GPRS Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από songless_bird >
@alexandros82
Σου απανταω για το τελευταιο κομματι για τα ποσοστα της nokia. Για το 2011 το symbian απλα δεν υπαρχει για την nokia. Ξεστοκαρει ο,τι της εχει απομεινει και παρουσιαζει μισοτελειωμενα project που τα δουλευε 3 και 5 χρονια( meego, pureview) και απο τον Φεβρουαριο (1Q 2011) στρεφεται στα wp για να παρουσιασει μετα απο μηνες μια συσκευη wp εννω ταυτοχρονα με δηλωσεις καιει τα δικα της λειτουργικα.
Τωρα μια λεπτομερεια που διαφευγει σε πολλους. Η nokia μεχρι το Q12011 και μαλιστα μεχρι την ημερα της συνεργασιας ειχε αυξηση πωλησεων και κερδων ανα τριμηνο. Συνολικα μαλιστα για το 2010 40% αυξηση. Το προβλημα ηταν οτι η αγορα smartphones ειχε αυξηση 70%. Ετσι τα ποσοστα της nokia μικρυναν. Ειναι πολυ ευκολο καποιος που κατεχει πανω απο 30% να αρχισει να πεφτει οταν μπαινουν νεοι κατασκευαστες στην πιτα, οπως επισης ειναι πολυ εντυπωσιακο καποιος που πουλουσε 1 εκατ συσκευες να πουλαει 3 εκατ συσκευες και στα νουμερα να βλεπεις ενα 200% αυξηση και να το θεοποιουν. Η δυναμη των αριθμων...
Πιστευεις οτι την apple τη νοιαζουν τα μεριδια αγορας ή το οτι κατεχει το 50% των κερδων ολης της πιτας;;;
Η nokia πηρε μια αποφαση, καποτε στα βιβλια οικονομιας θα μαθουμε τι εγινε πραγματικα, που απο μια υγιης εταιρεια με σχεδια για το μελλον αποφασισε να πεσει χαμηλα , τοσο που η μετοχη της στο χρηματιστηριο οταν ανεβει 1 δολαριο ισοδυναμει με 25% αυξηση! Παλι η δυναμη των αριθμων. Σαν να βαρεθηκε να ειναι πρωτη και να την κυνηγανε...
Απαντω στο πρωτο σκελος,
Μετα το Q1 2011 η νοκια παρουσιασε αλλα 17 symbian smartphones κλεινωντας τον symbian κυκλο με το 808 στις αρχες του 12. Ναι μεν ειχαν ερθει οι ανακοινωσεις που μαλλον κακο εκαναν στο λειτουργικο, αλλα πιστεψε με, αν τραβαγε κι'αλλο το symbian θα'χαμε δει κι'αλλα.
Η ανακοινωση ειχε μιλησει για μακροχρονια στηρηξη του symbian και οχι για sudden death. Απλα ολοι ζητουσαν android και IOS μιας και ηταν πιο ευχρηστα-φιλικα-μοντερνα-κλπ,κλπ...
Οποτε γιατι να συνεχισει να σπαταλα εργατοωρες για κατι που αργοπεθαινει?
Τα περι μη υποστηρηξης απο developers ειναι φρου φρου... Κανενα σοβαρο app δε λειπει απο το symbian.

Moralas

Moralas's Avatar: Nokia 808 PureView
HSDPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από alexandros82 >
Απαντω στο πρωτο σκελος,
Μετα το Q1 2011 η νοκια παρουσιασε αλλα 17 symbian smartphones κλεινωντας τον symbian κυκλο με το 808 στις αρχες του 12. Ναι μεν ειχαν ερθει οι ανακοινωσεις που μαλλον κακο εκαναν στο λειτουργικο, αλλα πιστεψε με, αν τραβαγε κι'αλλο το symbian θα'χαμε δει κι'αλλα.
Η ανακοινωση ειχε μιλησει για μακροχρονια στηρηξη του symbian και οχι για sudden death. Απλα ολοι ζητουσαν android και IOS μιας και ηταν πιο ευχρηστα-φιλικα-μοντερνα-κλπ,κλπ...
Τα περι μη υποστηρηξης απο developers ειναι φρου φρου... Κανενα σοβαρο app δε λειπει απο το symbian.
Δε μπορεί, θα κάνεις πλάκα βραδιάτικα.

songless_bird

songless_bird's Avatar: BlackBerry Z10
HSDPA Member
Περιοχή: Χαλκιδική. Στο πρωτο το κοντυτερο...
Απαντω στο πρωτο σκελος,
Τι εννοεις αν τραβαγε αλλο; Εγω που ειμαι φανατικος nokia και υποστηρικτης του symbian για 10 χρονια, με το που βγηκε η ανακοινωση για τα wp και τη μη εξελιξη του λειτουργικου απο την ιδια τη nokia αποφασισα οτι δεν θα αγορασω symbian. Γιατι οταν στρεφεις ολα τα resources και το marketing αλλου μια πλατφορμα δεν μπορει να ειναι ανταγωνιστικη. Και λεω παλι γιατι τα ιδια για πολλοστη φορα, εχει μαλλιασει η γλωσσα μου. 25 εκατ συσκευες symbian το τριμηνο με ανοδο απο 14 εως 25% ανα τριμηνο σε πωλησεις ειναι ενα symbian που αργοπεθαινει;;; Μαλιστα μεχρι το Q4 2010 ολα αυτα. Δειξε μου με αριθμους πωλησεων και ισολογισμους της nokia μεχρι το q1 2011 οΤι το symbian ειχε πτωτικη πορεια και ειχε ζημιες για την Nokia. Μην σπαταλησεις εργατωρες , δεν θα βρεις, γιατι το symbian απλα ανεβαινε και εφερνε κερδη στη nokia, ακομη και για τη σφαλιαρα που λενε ολοι οτι εφαγε το 2007 απο το ios. Ποιο ios; Η apple ποτε δεν ηταν αντιπαλος της nokia. Ουτε σε αριθμο πωλησεων συσκευων, ουτε στο target group των πελατων που καλυπταν οι συσκευες της nokia. Ο αντιπαλος της nokia ηταν το android που εκανε την μεγαλη ανοδο το 2010, που η nokia πουλησε τα περισσοτερα symbian απο ολα αυτα τα 10 χρονια... Και για τις 17 συσκευες symbian, εγω σου λεω οτι εβγαλε μια μονο. Το 808. Αυτο μενει στο μυαλο ως ναυαρχιδα και τελευταιο symbian. Οπως οταν μιλαμε για samsung το μυαλο μας παει σε galaxy Sx, ουτε Mini , ουτε dual κλπ. Για δυο χρονια δηλαδη η Nokia δεν εβγαλε ανταγωνιστικο μοντελο symbian και μετα λεμε αργοπεθαινει οταν περασαν 2 χρονια για να πουλησει περισσοτερα wp απο τα symbian...

Υ.Γ Μολις ξυπνησα και δεν εχω καθαρο μυαλο. Αλλιως θα σου εκανα κανα ποστ με γραφηματα, 3D animation και swipe menu γιατι καποιοι δεν διαβαζετε μεγαλα κειμενα γιατι σας κουραζουν τα γραμματα...
24F1A078
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

alexandros82

GPRS Member
Παράθεση από songless_bird >
Τι εννοεις αν τραβαγε αλλο; Εγω που ειμαι φανατικος nokia και υποστηρικτης του symbian για 10 χρονια, με το που βγηκε η ανακοινωση για τα wp και τη μη εξελιξη του λειτουργικου απο την ιδια τη nokia αποφασισα οτι δεν θα αγορασω symbian. Γιατι οταν στρεφεις ολα τα resources και το marketing αλλου μια πλατφορμα δεν μπορει να ειναι ανταγωνιστικη. Και λεω παλι γιατι τα ιδια για πολλοστη φορα, εχει μαλλιασει η γλωσσα μου. 25 εκατ συσκευες symbian το τριμηνο με ανοδο απο 14 εως 25% ανα τριμηνο σε πωλησεις ειναι ενα symbian που αργοπεθαινει;;; Μαλιστα μεχρι το Q4 2010 ολα αυτα. Δειξε μου με αριθμους πωλησεων και ισολογισμους της nokia μεχρι το q1 2011 οΤι το symbian ειχε πτωτικη πορεια και ειχε ζημιες για την Nokia. Μην σπαταλησεις εργατωρες , δεν θα βρεις, γιατι το symbian απλα ανεβαινε και εφερνε κερδη στη nokia, ακομη και για τη σφαλιαρα που λενε ολοι οτι εφαγε το 2007 απο το ios. Ποιο ios; Η apple ποτε δεν ηταν αντιπαλος της nokia. Ουτε σε αριθμο πωλησεων συσκευων, ουτε στο target group των πελατων που καλυπταν οι συσκευες της nokia. Ο αντιπαλος της nokia ηταν το android που εκανε την μεγαλη ανοδο το 2010, που η nokia πουλησε τα περισσοτερα symbian απο ολα αυτα τα 10 χρονια... Και για τις 17 συσκευες symbian, εγω σου λεω οτι εβγαλε μια μονο. Το 808. Αυτο μενει στο μυαλο ως ναυαρχιδα και τελευταιο symbian. Οπως οταν μιλαμε για samsung το μυαλο μας παει σε galaxy Sx, ουτε Mini , ουτε dual κλπ. Για δυο χρονια δηλαδη η Nokia δεν εβγαλε ανταγωνιστικο μοντελο symbian και μετα λεμε αργοπεθαινει οταν περασαν 2 χρονια για να πουλησει περισσοτερα wp απο τα symbian...

Υ.Γ Μολις ξυπνησα και δεν εχω καθαρο μυαλο. Αλλιως θα σου εκανα κανα ποστ με γραφηματα, 3D animation και swipe menu γιατι καποιοι δεν διαβαζετε μεγαλα κειμενα γιατι σας κουραζουν τα γραμματα...
((( Δειξε μου με αριθμους πωλησεων και ισολογισμους της nokia μεχρι το q1 2011 οΤι το symbian ειχε πτωτικη πορεια και ειχε ζημιες για την Nokia.)))
θα σου δειξω μονο αυτο,
In 2006, Symbian had 73% of the smartphone market,[65] compared with 22.1% of the market in the second quarter of 2011.[66]
Symbian has lost market share over the years as the market has dramatically grown, with new competing platforms entering the market, though its sales have increased during the same timeframe. E.g., although Symbian's share of the global smartphone market dropped from 52.4% in 2008 to 47.2% in 2009, shipments of Symbian devices grew 4.8%, from 74.9 million units to 78.5 million units.[67] From Q2 2009 to Q2 2010, shipments of Symbian devices grew 41.5%, by 8.0 million units, from 19,178,910 units to 27,129,340; compared to an increase of 9.6 million units for Android, 3.3 million units for RIM, and 3.2 million units for Apple.
θα το βρεις εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian
Ναι οι πωλησεις αυξάνονταν αλλα το μαρκετ share της μικραινε δραματικα.
σκεψου να βλεπαμε τωρα οτι το ανδροιδ αυξανει σε πωλησεις, το market share της να επεφτε πολυ, το WP να αυξανει κατα πολυ περισσοτερο πωλησεις και μαρκετ σεαρ... (αν και τωρα η αγορα μοιαζει να εχει λιγο κορεστει).
ιδια δεδομενα τωρα λοιπον απλα αντι για symbian vs ios-android να λεγαμε android vs IOS-WP.
αν δει δηλαδη η google το ανδροιδ σε 2-3 χρονια να εχει πεσει στο 30% (και ας εχουν ανεβει η πωλησεις της λογω μεγαλης ζητησης στα smartphones) ολα θα'ναι καλα?
μην τρελαθουμε! ολοι θα λενε οτι πεφτει διοτι το οποιο ανεβαινει θα ειναι καλυτερο και θα τρεξουν να το αγορασουν.
καλως η κακως η αγορα τρεχει να αγορασει το νικητη και θαβει το χαμενο.

(((Εγω που ειμαι φανατικος nokia και υποστηρικτης του symbian για 10 χρονια, με το που βγηκε η ανακοινωση για τα wp και τη μη εξελιξη του λειτουργικου απο την ιδια τη nokia αποφασισα οτι δεν θα αγορασω symbian.)))
εγω παλι ειχα ηδη στραφει στο android τοτε, ηταν πιο φρεσκο, πιο ομορφο κλπ κλπ. την ανακοινωση τη θεωρουσα αναμενομενη μιας και δεν πουλαγε το λειτουργικο αλλα το brand NOKIA.
Εσυ και εγω ειμαστε 2 απλα καταναλωτες μεσα σε τοσα εκατομμυρια, εσυ σταματησες να αγοραζεις λογω μη υποστηρηξης και εγω ειχα ηδη σταματησει λογω μιας πιο φρεσκιας πλατφορμας, αν το ios ηταν φθηνοτερο θα ειχα σταματησει και πιο πριν!
δε με κοφτει αν η νοκια παει για φουντο. απλα επειδη βλεπω οτι το ρευμα αυτο τον καιρο την ευνοει και ο αερας φυσαει λιγο προς τα WP θα θελα να δω την ολη εξεληξη και τον τριτο παιχτη δυνατο...
Α! επισης θα'θελα να μη γινει καμια αλλαγη στο ιδιοκτησιακο καθεστος τουλαχιστον μεχρι να βγει το EOS-1020 μιας και το χω ταξει στον εαυτο μου!

plankton69

plankton69's Avatar: Nokia X
NokiaX.autopost.bot
Περιοχή: Ebisu
Για δες βρε τι μαθαίνουμε σήμερα... Αγαπητέ Αλέξανδρε, τα ξέρουμε όλα αυτά δυστυχώς. Και μεγάλος υπαίτιος είναι η ίδια η Nokia που δεν είδε πότε σοβαρά την αγορά, ειδικά από το 2007. Τότε άρχισε και η πτώση, η απαξίωση κλπ κλπ. Η MS ήταν κίνηση αυτοκτονίας, ναι, αλλά τότε έδωσε ελπίδες που όμως δεν είδε κάνεις πότε.

Και σήμερα να βγεί Symbian συσκευή (που το θέλω μαζί με άλλους λόγω αγάπης), η Nokia καθάρισε στο εξάμηνο. Μεγάλο πισωγύρισμα που κάνεις δεν θα δει θετικά, ειδικά η αγορά που μεγαλοποίησε το Android. Καλύτερα Android, παρά ο,τι άλλο. Μιλάει η φωνή της λογικής, μην την βάλεις στη λίστα αγνόησης...

*ΥΓ.: Πριν ψάξεις το οτιδήποτε γύρω από το γιατί το Symbian καπουτ, θα σε παρακαλούσα να δοκιμάσεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τα Nokia N70(2005), Nokia E71 (2009) και Sony Ericsson P990i (2006). Τότε θα καταλάβεις την πραγματική βλακεία ετών της Nokia...
Plankton69 (Χρήστος) - Nokia X (Rooted, CyanogenMod11 4.4.4), iPhone 3GS and Nokia E71

Nokia X Rooting Guide [KingRoot method]
miniROM S5-Inspired 1.2.6 for Nokia X/XL

alexandros82

GPRS Member
Παράθεση από plankton69 >
Για δες βρε τι μαθαίνουμε σήμερα... Αγαπητέ Αλέξανδρε, τα ξέρουμε όλα αυτά δυστυχώς. Και μεγάλος υπαίτιος είναι η ίδια η Nokia που δεν είδε πότε σοβαρά την αγορά, ειδικά από το 2007. Τότε άρχισε και η πτώση, η απαξίωση κλπ κλπ. Η MS ήταν κίνηση αυτοκτονίας, ναι, αλλά τότε έδωσε ελπίδες που όμως δεν είδε κάνεις πότε.

Και σήμερα να βγεί Symbian συσκευή (που το θέλω μαζί με άλλους λόγω αγάπης), η Nokia καθάρισε στο εξάμηνο. Μεγάλο πισωγύρισμα που κάνεις δεν θα δει θετικά, ειδικά η αγορά που μεγαλοποίησε το Android. Καλύτερα Android, παρά ο,τι άλλο. Μιλάει η φωνή της λογικής, μην την βάλεις στη λίστα αγνόησης...

*ΥΓ.: Πριν ψάξεις το οτιδήποτε γύρω από το γιατί το Symbian καπουτ, θα σε παρακαλούσα να δοκιμάσεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τα Nokia N70(2005), Nokia E71 (2009) και Sony Ericsson P990i (2006). Τότε θα καταλάβεις την πραγματική βλακεία ετών της Nokia...
συμφωνουμε,
το οτι ομως η κατρακυλα ειχε αρχισει ηταν εμφανες.
δεν προσπαθησα να πω κατι καινουριο,
απλα μου ζητηθηκε να δειξω με αριθμους την πτωση της νοκια, ισως ως το 2008-9 να μην ειχαμε πτωση αλλα ηταν προφανες οτι οι αλλοι ανεβαιναν με πολυ πιο γρηγορους ρυθμους...
ηταν φυσικη εξελιξη ολο αυτο.
απλα ο songless και πολλοι ακομα ειναι σαν να επιμενουν πως αν η νοκια δε στρεφοταν στα WP θα μεσουρανουσε ακομα.
σιγουρα θα'ταν καλυτερα απο οπως ειναι τωρα, αλλα δε θα ειχε αυτο το τεραστιο μεριδιο μιας πολλα υποσχομενης πλατφορμας.

songless_bird

songless_bird's Avatar: BlackBerry Z10
HSDPA Member
Περιοχή: Χαλκιδική. Στο πρωτο το κοντυτερο...
συμφωνουμε,
το οτι ομως η κατρακυλα ειχε αρχισει ηταν εμφανες.
δεν προσπαθησα να πω κατι καινουριο,
απλα μου ζητηθηκε να δειξω με αριθμους την πτωση της νοκια, ισως ως το 2008-9 να μην ειχαμε πτωση αλλα ηταν προφανες οτι οι αλλοι ανεβαιναν με πολυ πιο γρηγορους ρυθμους...
ηταν φυσικη εξελιξη ολο αυτο.
απλα ο songless και πολλοι ακομα ειναι σαν να επιμενουν πως αν η νοκια δε στρεφοταν στα WP θα μεσουρανουσε ακομα.
σιγουρα θα'ταν καλυτερα απο οπως ειναι τωρα, αλλα δε θα ειχε αυτο το τεραστιο μεριδιο μιας πολλα υποσχομενης πλατφορμας.
Μα αυτο λεω συνεχεια!!! Ποια κατρακυλα;;; Θα μας τρελανεται εδω μεσα... Μια εταιρεια την νοιαζει το μεριδιο αγορας ή οι πωλησεις και τα κερδη; Δεν Θα ηταν πρωτη εταιρεια, αλλα δεν θα ειχε μονοψηφιο νουμερο και φυσικα ζημιες. Αυτο εδειχναν οι αριθμοι. Απλα ξεφουσκωνε η φουσκα της nokia. Αυτο που δεν βλεπεται ειναι οτι ναι, η nokia εχανε σε ποσοστο αλλα κερδιζε χρηματα, τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει, apple. Θα ειχε φτασει σε ενα σταθερο ποσοστο αναλογο της αγορας που της αναλογει με κερδη, δεν λεω πως η nokia θα ειχε υπερκερδη, αλλα θα ειχε σιγουρα κερδη και μαλιστα με διορθωτικες κινησεις θα γινοταν και εξυγιανση σε πολλα τμηματα.
Οταν μιλησα για γραφηματα δεν μιλησα για μεριδια αγορας, μιλησα για πωλησεις συσκευων και καθαρα κερδη. Σε κανενα ισολογισμο 2007-2010 δεν υπαρχει "κατρακυλα" ,οικονομικη καταστροφη, ζημιες!! Το αντιθετο. Το 2010 ηταν απο τις καλυτερες χρονιες της nokia οικονομικα και μαλιστα με τις ανακοινωσεις για symbian, meego, Qt οι εταιρεια θα εκανε μεγαλο comeback. Ολα αυτα που εγιναν μετα δειχνουν την κακιστη επιλογη των wp. Δεν θα μεσουρανουσε οπως την τελευταια 10ετια, αλλα δεν θα φλερταρε με το λουκετο κιολας...
Και λεω για χιολοστη φορα γιατι καποιοι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ!! Τα μεριδια της αγορας δεν ειναι αυτα που δειχνουν την κερδοφορια και τη ανακαμψη!!!! Οι πωλησεις και τα κερδη ειναι και η nokia τα ειχε και τα δυο! Τελος!
24F1A078
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική
Τελευταία τροποποίηση από songless_bird: 29 Ιούν. 2013, 09:15.

plankton69

plankton69's Avatar: Nokia X
NokiaX.autopost.bot
Περιοχή: Ebisu
Έχουμε δίκιο από μια άποψη, γιατί με κατάλληλες βελτιώσεις από νωρίς θα είχε ένα σταθερό κέρδος και μερίδιο, όπως η Apple (αυτό που λέει και ο songless). Δεν είπαμε να έχει υπερκέρδη Apple, ένα σταθερό και ικανοποιητικό για τα δεδομένα της κέρδος. Κι ας ήταν το 20% της αγοράς, που και πάλι, πολύ βάζω...

Τα WP είναι πολλά υποσχόμενα, ναι... Τεράστια μερίδια δεν έχουν, μη το λες αυτό. Σε 2 χρόνια και αν, μπορεί να έχει...
Plankton69 (Χρήστος) - Nokia X (Rooted, CyanogenMod11 4.4.4), iPhone 3GS and Nokia E71

Nokia X Rooting Guide [KingRoot method]
miniROM S5-Inspired 1.2.6 for Nokia X/XL

Moralas

Moralas's Avatar: Nokia 808 PureView
HSDPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Τα wp μου θυμίζουν σύμφωνα με τα λεγόμενα πολλών εδώ μέσα τον ποδοσφαιριστή που έμεινα αιώνιο ταλέντο.....
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης