Samsung Galaxy S4 review @ myphone.gr

MsK

MsK's Avatar: Samsung SGH-i450
Site Founder
Περιοχή: Hopscotch
Δεν νομίζω να είναι απαραίτητες οι συστάσεις αφού όσοι ασχολούνται έστω και στοιχειωδώς με τα τεκταινόμενα στον χώρο της κινητής γνωρίζουν ήδη το Galaxy S4, αλλά και τις «αδυναμίες» του, όπως για παράδειγμα ότι η κατασκευή του έχει γίνει σχεδόν εξ’ ολοκλήρου από πλαστικό, καθώς και ότι οι ομοιότητές του με τον προκάτοχό του είναι κάτι παραπάνω από εμφανείς. Όλα αυτά έχουν ήδη συζητηθεί και θα ήταν περιττό να τα επαναλάβω. Περνάω λοιπόν απευθείας στο κυρίως πιάτο: Το Galaxy S4 επέστρεψε και πάλι στα χέρια μου λίγο πριν το Πάσχα, όπου και παρέμεινε για 10 περίπου ημέρες. Σε αυτό το χρονικό διάστημα υπήρξαν τόσο καλές, όσο και άσχημες στιγμές, τις οποίες έχω καταγράψει διεξοδικά στο κείμενο που ακολουθεί.

Μερικά spoilers για αρχή: Όχι, δεν με ικανοποίησε η αισθητική του και για αυτόν το λόγο δεν του έδωσα την ευκαιρία να γίνει ο προσωπικός μου «σύντροφος ζωής». Ήταν όμως αδύνατο να αντισταθώ στη «γοητεία» της τεχνολογικής του αρτιότητας. Η Samsung κατασκεύασε ένα πραγματικά εξαιρετικό smartphone, από το οποίο δεν λείπει τίποτα - εκτός από το FM ραδιόφωνο. Ναι, είναι αλήθεια. Οι Κορεάτες δίστασαν να «πειραματιστούν» με το design, όμως σε όλους τους άλλους τομείς έχουν κάνει τόσα πολλά βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση, που οι αναλυτές έχουν κάθε λόγο να πιστεύουν ότι το Galaxy S4 θα είναι και φέτος το πιο «hot» κινητό στη διεθνή αγορά.

Υπάρχουν φυσικά και ορισμένες παραξενιές, ενώ κάποια από τα features που η ίδια η Samsung υποστηρίζει ότι κάνουν τη διαφορά, είναι στην καλύτερη περίπτωση ανούσια και στη χειρότερη ενοχλητικά. Επιπρόσθετα, σε αντίθεση με πέρυσι, ο ανταγωνισμός δεν έχει παραμείνει στάσιμος, αφού τόσο η HTC, όσο και η Sony έχουν δημιουργήσει θαυμαστούς αντιπάλους. Ναι, η αγορά των smartphones έχει πλέον ωριμάσει και είναι ευτυχές το γεγονός ότι φέτος υπάρχει αντίλογος...

Διαβάστε τη συνέχεια της παρουσίασης εδώ.
Τελευταία τροποποίηση από Mythozz: 18 Μάι. 2013, 00:26.

Σχόλια

alextrela

alextrela's Avatar: Nokia 7210o
HSUPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Απο εμενα απλα
Ας μην επεκταθω περαιτερω απο αυτο το εκτρωμα που παρουσιασε η Samsung
Τα εχω αναφερει και αλλες φορες.
Επιγραμματικα.
Οταν αλλαξουν την σχεδιαστικη φιλοσοφια,βαλουν υλικα που να αξιζουν και να δικαιολογουν τα 700ευρα και βαλουν μια της προκοπης οθονης τοτε το συζηταμε.
Ας μην επεκταθω στο μεγα φιασκο τα του software με τα lag,υπερθερμανεις κλπ.
Απλα η Samsung κινειται με λογικη αυτοματο πιλοτου και τιποτα αλλο.
Παμε παρακατω.
Να προλαβω τυχον σχολια τυπου hater,εχω στην κατοχη και tv και ultrabook Samsung και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,αλλα στα της κινητης δεν παλευεται η Samsung.
Surface Pro 3+Type Cover 3 Cyan
Apple iPad Mini Retina-Lenovo Thinkpad 8
Sony Xperia Z2
Τελευταία τροποποίηση από alextrela: 17 Μάι. 2013, 13:18.

athanaso77

athanaso77's Avatar: Toshiba TG01
Super Moderator
Περιοχή: Area 51
Δεν βρίσκω λόγο από το πρώτο post να εκφραζόμαστε με αυτό τον τρόπο γνωρίζοντας ότι πυροδοτούμε εντάσεις.

Εκφραστείτε πολιτισμένα, βρίσκεστε σε ανοιχτό φόρουμ που διαβάζει τόσος κόσμος.

Unabomber

Unabomber's Avatar: Apple iPhone 5
GPRS Member
Περιοχή: Παράδεισος
Παράθεση από alextrela >
και βαλουν μια της προκοπης οθονης
Η οθόνη δεν σε ικανοποιεί; Εμένα πάντως μ'αρέσει με τα ζωντανά και έντονα χρώματα που έχει.
Φιλικά, Κύρος.

alextrela

alextrela's Avatar: Nokia 7210o
HSUPA Member
Παράθεση από Unabomber >
Η οθόνη δεν σε ικανοποιεί; Εμένα πάντως μ'αρέσει με τα ζωντανά και έντονα χρώματα που έχει.
Τα εχω αναφερει,οχι δεν με ικανοποιει οποιαδηποτε οθονη εχει κακη συμπεριφορα σε εξωτερικες συνθηκες.
Οταν σκαω 700 ευρω απαιτω το μεγιστο σε ολα.
Και σε καμια περιπτωση 4-5 αδυναμιες μαζι σε μια τετοιου τυπου συσκευη ναυαρχιδα μαλιστα.
Surface Pro 3+Type Cover 3 Cyan
Apple iPad Mini Retina-Lenovo Thinkpad 8
Sony Xperia Z2

Nikos_Mpl

Nikos_Mpl's Avatar: Sony Xperia Z1
HSDPA Member
καλο το h/w και τα κολπα που κανει η καμερα και οι αισθητηρες και ολα αυτα, αλλα προσωπικα να δωσω τοσα λεφτα ενα κινητο τοσο ουδετερο? ποτε!
Πλεον, αφου περασαμε το 1GB ram το ανδροιδ παιζει πολυ καλυτερα μιας και αυτο ηταν το πιο σοβαρο μειονεκτημα. Εχοντας το xperia T σαν μεσος χρηστης που δεν το λιωνω και δεν κατεβαζω 100αδες εφαρμογες, δεν με πειθει για κανενα λογο να το παρω καθως δε μαρεσει καθολου!
Τουλαχιστον η sony, αν και ειναι παντα 1-2 κλικ πισω στο hw πρωτοπορει στο σχεδιο και στις τιμες! Βγαζει συνεχεια κινητα που μετα απο λιγο πεφτουν στο μισο οι τιμες (και εαν δεν εισαι κοροιδο ή αν δε σου περισσευουν) μπορεις να εχεις ενα πολυ ομορφο κινητο, αρκετα γρηγορο για να σου βγαλει τα 1-2 χρονια που οι περισσοτεροι τα κραταμε.

επομενως το συμπερασμα ειναι οτι θα προτιμουσα να δω 2-3 νεα σχεδια απο τη samsung (εννοω και στα αλλα μοντελα που ακολουθουν,μικροτερα κτλ) παρα αυτο το οβαλ πλαστικο που το κοστολογει 700 ευρω επειδη ειναι πιο γρηγορο απο το λαπτοπ μου..

α! Βεβαια το παχος ειναι το δυνατο σημειο του κινητου και πρεπει να το τονισουμε! αρκετα λεπτο και βολικο στην τσεπη (αν χωραει)
Xperience:
Nokia3110, Nokia3310, EricssonT65, sonyericssonT68, SE Z600, SE k700, SE k750, SE k810, SE G900, SE C905, nokia N79, nokia N8, xperia ARC S, xperia neo V, xperia P, xperia Τ, xperia Z, Xperia Z1, asus padfone infinity 2, xperia Z1 compact, xperia M

Athkatla

Athkatla's Avatar: Apple iPhone 3GS
GSM Phase 2 Member
Πολυ καλη ελληνικη κριτικη!

johnnytifosi

johnnytifosi's Avatar: Sony Ericsson Xperia Ray
HSCSD Member
Κάποια σχόλια διαβάζοντας μόνο το review, δεν έχω δει την συσκευή:
-Εντελώς αδιάφορο design και μόνο πλαστικό όταν οι Sony και HTC έδωσαν πολύ ξεχωριστά κινητά φέτος (το Xperia Z μάλιστα έχει ήδη φτάσει τα 480 ευρώ).
-Πολύ κακή (υπερκορεσμένη οθόνη). Φαίνεται ξεκάθαρα από την διαφορά των screenshots με τις φωτογραφίες της οθόνης. Δεν ξανακούω ότι οι οθόνες των άλλων εταιρειών είναι "ξεπλυμένες".
-Άπειρο bloatware. 7 gb πιασμένα, όταν μια τυπική εγκατάσταση Android είναι μερικές εκατοντάδες mb. Σίγουρα οι power users θα περιμένουν την cyanogenmod για το S4 πως και πως.
-Έλλειψη ραδιοφώνου αλλά προσθήκη υπέρυθρων(!), ενός χαρακτηριστικού από το 2001.

Κατά τ'άλλα η κάμερα φαίνεται πολύ καλή και οι επιδόσεις θα είναι σίγουρα κορυφαίες. Επίσης μια-δυο καινοτομίες όπως το eye scrolling μπορεί να "πιάσουν".
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray, Nokia 101
http://betatzives.blogspot.gr/
Τελευταία τροποποίηση από johnnytifosi: 17 Μάι. 2013, 13:40.

kampamarou

kampamarou's Avatar: Nokia Lumia 1520
HSCSD Member
Περιοχή: Αθηνα
και εγω ελεγα οτι μοιζει με το σ3 πολυ αλλα οταν το ειδα απο κοντα εχουν αρκετες διαφορες...θα ελεγα οτι ειναι αρκετα ομορφο.Τα πλαστικα οκ κλασικη samsung ..αλλα δεν δειχνει φτηνο.γουστα ειναι αυτα βεβαια

tresor_jim

tresor_jim's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
HSCSD Member
Συμφωνα με τα αρθρα σας.. το htc one ειναι μια σταλιτσα καλυτερο.. με βαθμολογια 8.97.. δε μπορω να διαφωνισω καθως δεν εχω πιασει κανενα απτα δυο κινητα.. επειδη ομως εχω πιασει το iphone 5 και του εχετε τον ιδιο βαθμο με το s4 γνωμη μ ειναι οτι το εχετε αδικησει με αυτο το βαθμο με ενα 5αρι.. που ειναι ξαναμαναζεσταμενο φαγητο.. προς το παρων μενω στο νοτε 2 π οπως λενε οι περισσοτεροι ακομα ειναι το καλυτερο απο ολα τα καινουργια.. ευτυχως π δεν αλλαξαν το σ4 απεξω οποτε ειναι ακομα ενα μειον στο να το παρω.. σε αναμονη για το νοτελι 3...
ΚΙΝΗΤΌ που υποτίθεται οτι είναι ποιοτικό... και ξεβάφει όταν το βγάζεις απτη θήκη... και οσο έχει βλάκες αφεντικά που ελεγαν δε το κρατάτε σωστά κ γιαυτο δεν έχει σήμα... και ΟΣΟ έχουν χίλια κλειδώματα στο λειτουργικό τους ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ...

pafimal

pafimal's Avatar: HTC One M8
HSCSD Member
Περιοχή: keratsini
Πήγα και το είδα στη vodafone,απλα ενα μάτσο χαλιά χωρια που τα πλαστικά του είναι χειρότερα απο το S3,με αφήνει παγερά αδιάφορο
Παναγιωτης

WebViRuS

WebViRuS's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
HSDPA Member
όσοι αναφέρετε την "κακή" ποιότητα του S4.... το έχετε πιάσει στα χέρια σας?

έχω το S2 (ιστορικό κινητό), ο πατέρας μου έχει το S3 (ποτέ μου δεν το συμπάθησα.... το θεωρώ πολύ μεγάλο, πολύ άσχημο).. όταν πήγα σε ένα κατάστημα και είδα το S4, απλά το ερωτεύθηκα παιδιά. Στο χέρι κάθετε άψογα, είναι πιο μικρό απο το S3, είναι πολύ πιο όμορφο και διαφορετικό απο το S3. Μπορεί απο τις φωτογραφίες να μην φαίνεται αλλά είναι...

όσο για το Infrared.... εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ ραδιόφωνο απο το τηλέφωνό μου... το Infrared όμως είναι κάτι που ΠΑΝΤΑ ήθελα πίσω...γιατί?
Η τεχνολογία πάει μπροστά, έχουμε ένα κάρο συσκευές στο σπίτι μας, και ταυτόχρονα ένα κάρο τηλεκοντρόλ. Εγώ ήθελα το PDA μου να είναι το κύριο control για τα πάντα...
Για το HTPC μου, για τον ενισχυτή μου, για την τηλεόρασή μου, για το AirCondition, για τον δέκτη μου..... και τώρα πλέον έχω την δυνατότητα να το πετύχω αυτό....

Το μόνο που δεν μ'αρέσει στο S4 είναι η τιμή του.... την θεωρώ κοροϊδία... με τόσα λεφτά μπορώ να πάρω ένα πολύ καλό pc, ένα laptop, μία 47'' τηλεόραση και ένα σωρό άλλα...
D2 Review: http://www.myphone.gr/foru...90#post2778790
D2 Great Cooked Rom Tweaks: http://www.myphone.gr/foru...92#post3316992
D2 Battery Solution (για 6.1 κυρίως) http://www.myphone.gr/foru...14#post2804314

wael

wael's Avatar: Nokia 6233
GPRS Member
Περιοχή: Αθήνα(Κέντρο)
Παντως,κατι για το review,ειναι ψιλοαστειες βαθμολογιες του στυλ 8,93. Γιατι δηλαδη ειναι 8,93 και οχι 8,94 ή 8,82?

Οτιδηποτε περα του μισου σε κλιμακα του 10, το θεωρω αχρειαστη υπερβολη.

geovass

no avatar
Moderator
Περιοχή: Disneyland
Το κινητό ειναι γρήγορο, με εντυπωσιακή οθόνη, πολύ καλή κάμερα και εκπληκτική μπαταρία.
Είναι ελαφρύ, τα πλαστικά του δεν ενοχλούν, και η χρήση με το ένα χέρι είναι υποδειγματικη.
Άλλωστε η επιλογή του S4 από την GOOGLE για συσκευή Stock Adroid δηλώνει πολλά.

Έχω NOTE 2 και GN στο ...συρτάρι.

sotirisf

sotirisf's Avatar: Samsung GTN7100 Galaxy Note II
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Καμινια- Πειραιας
Η samsung ακολουθει την συνταγη της apple. Οτι εχει επιτυχια δεν το αλλαζουμε απλως το βελτιωνουμε . Σχεδιαστικη γραμμη δεν αλλαζει η σαμμυ. Απλως οτι δεν εχει ραδιοφωνο ειναι αρνητικο. Παντως εχω προσωπικα περιμενω το νοτε 3.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης