Nokia: Παρουσίασε το Asha 501

Απάντηση

Moralas

Moralas's Avatar: Nokia 808 PureView
HSDPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από kurkosdr >
Εδώ τον τύπο τον ενουχλούσε που το Symbian δεν έλεγε να φύγει απο την 3η θέση (το οποιο δεν μπορει να ανταγωνιστει iOS και Android ούτε για αστειο, αλλα σε low-end κινητα τύπου Asha θα ηταν οτι πρέπει, λογω χαμηλων απαιτήσεων σε hardware) και το σκότωσε με συνοπτικές διαδικασίες :rolleyes
Φίλτατε σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ μαζί σου. Αλλά συγκεκριμένα σε αυτό το έχω ξαναπεί ότι δεν γίνεται. Δε γίνεται να βαφτίσεις το symbian (μιλάω για την τελευταία έκδοσή του στο 808, όχι αυτό που πιθανώς θυμάσαι εσύ πριν 3+ χρόνια), που κάνει τα πάντα και όσα δεν κάνει και τόσο καλά (browsing) είναι λόγω εγκατάλειψής του εδώ και δύο χρόνια, low end, πως να το κάνουμε? Από την άλλη βέβαια.....: ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ! Μακάρι να βγάλει symbian σύγχρονα και βάφτισέ τα όπως θες. Πες low-end, πες τα patos-end, όπως θέλεις! Θα το έχω εγώ μόνο και πάρτε οι υπόλοιποι 16 πυρήνες για κανένα λόγο. (ε χωρίς παρεξήγηση, απλά ενθουσιάστηκα στην ιδέα).

Δώσε "low end" 809 πχ όπως είναι με δύο πηρύνες και διπλή ανάλυση και φιλάκια! (αχ το έχω γράψει τόσες φορές, λέτε να το γκαντέμιασα και να μη το βγάλουν τελικά??)

fotisg24

fotisg24's Avatar: Mobiado Luminoso
EDGE Member
Περιοχή: Ναύπλιο - Ιωάννινα
Παράθεση από protsimer >
Σοβαρά τώρα, σκότωσαν το symbian αντί να το έχουν για low-mid end για ΑΥΤΟ;

πραγματικα και εγω την ιδια απορια εχω!

δεν ξαναβγαζανε ενα Ε52 με 100 ευρω να θυσαυρισουν???

πραγματικα απορω οταν βλεπω τετοια τηλεφωνα εν ετη 2013

Oσο υπαρχει το Xda developers δεν φοβομαστε τιποτα!

dedalos

dedalos's Avatar:  Casio Cassiopeia E 105
EDGE Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Nokia: Παρουσίασε το Asha 501

Δυστυχώς για μένα πλέων συσκευή επικοινωνίας χωρίς μπροστινή κάμερα για βίντεο κλήσεις το θεωρώ αποτρεπτικό παράγοντα σε όποια τιμή και αν βρίσκεται η συσκευή.
Το 3G είναι το απόλυτο ελάχιστο για μια συσκευή που διαθέτει φιλλομετρητή και προγράμματα κοινωνικής δικτύωσης.

Εάν η συσκευή ήταν 3G και η κάμερα ήταν μπροστά και όχι πίσω θα το αγόραζα με κλειστά μάτια καθότι είναι πανέμορφο και υπέρ φορητό.
The future of android by Google. Apple fanboy Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).

copydisk

copydisk's Avatar: ETEN M700
Mobile Member
Περιοχή: reboot land
Όταν θα μου βρείτε ένα κινητο που θα αντέχει τόσο
Stand-by Up to 1152 h
Talk time Up to 17 h
Music play Up to 56 h
+ θα είναι αφής και θα έχει wifi και όλα αυτά σε αυτί την τιμή
Σφυρίξτε μου.

evris2013

evris2013's Avatar: Nokia N8
HSDPA Member
Παράθεση από copydisk >
Όταν θα μου βρείτε ένα κινητο που θα αντέχει τόσο
Stand-by Up to 1152 h
Talk time Up to 17 h
Music play Up to 56 h
+ θα είναι αφής και θα έχει wifi και όλα αυτά σε αυτί την τιμή
Σφυρίξτε μου.
1152 h stand-by έχει με την single-SIM, η dual-SIM έχει 624 h Stand-by! Αλλά δεν έχει 3G, ενώ το 311 Asha έχει 3G και λίγο καλύτερη ανάλυση οθόνης (240Χ400).

Nikifoross

Nikifoross's Avatar: Zopo ZP980
HSDPA Member
Περιοχή: Linux World
καλημερα! ελεος η nokia λεμε!!! καταρχην σε πολλα αλλα κινητα αν εχεις κλειστο το 3g εξοικονομεις μπαταρια. Παντελως αχρηστο κινητο θα πω και εγω μιας και σε τετοια τιμη εχει απειρα καλυτερα με android! μονο ομορφη σχεδιαση εχει και τπτ παραπανω....

d2000217

d2000217's Avatar: Apple iPhone 4S
HSDPA Member
Περιοχή: P.Faliro, A8ina
Εξαιρετικη συσκευη!

Ελπιζω μονο η Nokia να βγαλει και καποια high-end με μεγαλες αναλυσεις, πχ 640*480, καλες καροτυλες γραφικων κτλ κτλ, ωστε να μαζεψει και κοσμο στις αναπτυσσομενες αγορες και να βγουν παμπολλες εφαρμογες. Στο χερι της ειναι...

Παντως εδω θελω να σχολιασω οτι με αυτη την συσκευη και το UI, η Nokia μου θυμισε τα παλια καλα χρονια
Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (www.enternity.gr)
Next Generation Consoles WAR: http://www.vgchartz.com/

KostasSTi

KostasSTi's Avatar: Xiaomi Mi3
3G Member
Περιοχή: TЯ!K@L@
Παράθεση από aroutis >
H γραμμη ειναι ίδια , απλά δεν έχει metro γιατί δεν έχει w8.

Το κινητό μου θυμίζει 50άρη με middle life crisis βασικά.

Οποιος καταλάβει σε τι κόσμο απευθύνεται κερδίζει μεταχειρισμένο κουλουρι.
Τι εννοείς μεταχειρισμένο; Θα έχεις δαγκώσει ή θα έχεις γλείψει το σουσάμι;;;

Asha-πέρα ρε Nokia, που λένε και στο χωριό μου... Χειρότερη από τη Samsung κατάντησες, μοντέλα-μοντελάκια...
...on the seventh day, God turned off his Macintosh...

left_ace

left_ace's Avatar: Motorola Moto X
HSDPA Member
Περιοχή: Καβάλα
Παράθεση από Nikifoross >
καλημερα! ελεος η nokia λεμε!!! καταρχην σε πολλα αλλα κινητα αν εχεις κλειστο το 3g εξοικονομεις μπαταρια. Παντελως αχρηστο κινητο θα πω και εγω μιας και σε τετοια τιμη εχει απειρα καλυτερα με android! μονο ομορφη σχεδιαση εχει και τπτ παραπανω....
Μην αναφερεις την λεξη android σε αυτο το νημα
Αφου ειπαμε δεν ειναι smartphone!
Moto X-Galaxy Nexus-HTC 8X-ipad 3'...on Flickr

xrhstos1974

xrhstos1974's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
GPRS Member
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Και μόνο που έχει τόσες μέρες αναμονή και τόσες ώρες χρόνο ομιλίας εμένα μου φτάνει. Είχα το Χ1-01 dual sim και λέω είχα γιατί μου έπεσε στη θάλασσα ενώ ψάρευα. Δεν μπόρεσα να το σώσω τελικά με στέγνωμα, πιστολάκια και τα σχετικά. Μου κράταγε 8 μέρες η μπαταρία με καθημερινή ομιλία και μηνύματα. Βέβαια δεν είχε ούτε κάμερα πάνω ούτε μπλε δόντι ούτε τίποτα. Η τιμή του? Το είχα πάρει πριν λίγους μήνες 34€. Τιμή χώμα και αναμονές τρελές! Το είχα για δεύτερο.
Μπορεί να υπάρχουν στην τιμή του 501 λίγο καλύτερα κινητά αλλά κανένα μα κανένα με αυτή την αυτονομία! Κανένα όμως. Σε αυτή την τιμή πάντα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
Οκ δεν έχει βασικά στοιχεία όπως το 3G. Προσωπικά δεν με ενοχλεί. Έχει wifi καλά είναι. Μην αρχίσω τι έχει και τι δεν έχει όμως. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Ο κάθε ένας έχει τα θέλω του και τα πιστεύω του.
Προσωπική μου άποψη πάντα, είναι ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι μια τίμια αγορά μόνο και μόνο για την αυτονομία του που σήμερα απλά υπάρχει μόνο στα όνειρά μας. Είμαστε με τον φορτιστή αγκαλιά οι περισσότεροι. Δράμα η κατάσταση.
Δεν θα κουράσω άλλο.
Ευχαριστώ.

REFEREE1980

REFEREE1980's Avatar: Apple iPhone 5
HSCSD Member
Το θέμα είναι αν θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε την κάθε sim ξεχωριστά γιατι τα πιο πολλα dual sim έχουν θέμα με αυτό! Να μπορείς να κλείσεις πχ την μια κάρτα (της δουλειάς) για να μην σε ενοχλούν και να είναι ενεργή μόνο η μια κάρτα (ο προσωπικός σου αριθμός). Δεν μπορω να βρω τέτοια συσκευή που να μοιάζει έστω και λιγο σε smartphone...
iphone 5 & iPad Air non jailbreak...

xrhstos1974

xrhstos1974's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
GPRS Member
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Παράθεση από REFEREE1980 >
Το θέμα είναι αν θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε την κάθε sim ξεχωριστά γιατι τα πιο πολλα dual sim έχουν θέμα με αυτό! Να μπορείς να κλείσεις πχ την μια κάρτα (της δουλειάς) για να μην σε ενοχλούν και να είναι ενεργή μόνο η μια κάρτα (ο προσωπικός σου αριθμός). Δεν μπορω να βρω τέτοια συσκευή που να μοιάζει έστω και λιγο σε smartphone...
Το Χ1 το είχε αυτό πάντως. Είχε διπλή λειτουργία και επέλεγες αν θα έχεις ανοιχτή ή κλειστή κάποια sim ή ανοιχτές και τις δύο. Τώρα με αυτό δεν ξέρουμε ακόμα. Είναι κάτι πάντως πολύ χρήσιμο.
Επίσης κάτι που δεν είδα κάπου, θα είναι ενεργές ταυτόχρονα και οι δύο sim? Σε κατάσταση αναμονής εννοώ. Γιατί όταν μιλάς στη μία κάρτα, η άλλη μπαίνει σε off mode αν θα μπορούσα να το πω έτσι. Δηλαδή αν σε πάρει κάποιος στην κάρτα που δεν μιλάς, την ώρα που μιλάς στην πρώτη, του λέει κλειστό κινητό και τέτοια.

REFEREE1980

REFEREE1980's Avatar: Apple iPhone 5
HSCSD Member
Παράθεση από xrhstos1974 >
Το Χ1 το είχε αυτό πάντως. Είχε διπλή λειτουργία και επέλεγες αν θα έχεις ανοιχτή ή κλειστή κάποια sim ή ανοιχτές και τις δύο. Τώρα με αυτό δεν ξέρουμε ακόμα. Είναι κάτι πάντως πολύ χρήσιμο.
Επίσης κάτι που δεν είδα κάπου, θα είναι ενεργές ταυτόχρονα και οι δύο sim? Σε κατάσταση αναμονής εννοώ. Γιατί όταν μιλάς στη μία κάρτα, η άλλη μπαίνει σε off mode αν θα μπορούσα να το πω έτσι. Δηλαδή αν σε πάρει κάποιος στην κάρτα που δεν μιλάς, την ώρα που μιλάς στην πρώτη, του λέει κλειστό κινητό και τέτοια.
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα το χ1 που αναφέρεις είναι το μόνο νοκια που μπορεί να το κάνει αυτό. Τα υπόλοιπα δεν μπορείς να έχεις ενεργή μόνο την μια απο τις δυο κάρτες απλα επειδή είναι νέο λειτουργικό αναρωτιέμαι αν θα είχε ίσως αυτήν την δυνατότητα... Επίσης δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρονται τα android δικαρτα κινητά σε αυτό το θέμα. Αν κάποιος φίλος εχει εμπειρία ας μας βοηθήσει!
iphone 5 & iPad Air non jailbreak...

ozon74

ozon74's Avatar: Nokia Lumia 630 Dual SIM
GPRS Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση από REFEREE1980 >
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα το χ1 που αναφέρεις είναι το μόνο νοκια που μπορεί να το κάνει αυτό. Τα υπόλοιπα δεν μπορείς να έχεις ενεργή μόνο την μια απο τις δυο κάρτες απλα επειδή είναι νέο λειτουργικό αναρωτιέμαι αν θα είχε ίσως αυτήν την δυνατότητα... Επίσης δεν γνωρίζω πως συμπεριφέρονται τα android δικαρτα κινητά σε αυτό το θέμα. Αν κάποιος φίλος εχει εμπειρία ας μας βοηθήσει!
Όχι μόνο στο Χ1 αλλά και στο C2-03 που είναι εξαιρετική συσκευή (και μάλιστα πριν την αναβάθμιση του είχε δυνατότητα και διπλής αναμονής και μιλώ εκ πείρας. Αργότερα κλειδώθηκε από την ΝΟΚΙΑ - τα τηλέφωνο μου ήταν αγορασμένο από Μαλαισία περίπου τρεις μήνες πριν κυκλοφορήσει ΕΕ). Αν θυμάμαι καλά (γιατί δεν το κράτησα πολύ, ξαναγύρισα στο C2-03) και το 305 είχε την δυνατότητα αυτή.
Όσο για τα android, έχουν και αυτά την δυνατότητα επιλογής sim από τις ρυθμίσεις, από την έκδοση 2.3.6 και πάνω. Έχουν και διπλή αναμονή, αλλά υστερούν σε ποιότητα κλήσης σε τραγικά επίπεδα (μιλώ για τo Alcatel 901).
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.

bomber21

bomber21's Avatar: Nokia 108 Dual SIM
Honored Member
Περιοχή: Ελλάς
Παράθεση από xrhstos1974 >
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Ο κάθε ένας έχει τα θέλω του και τα πιστεύω του.
Προσωπική μου άποψη πάντα, είναι ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι μια τίμια αγορά μόνο και μόνο για την αυτονομία του που σήμερα απλά υπάρχει μόνο στα όνειρά μας. Είμαστε με τον φορτιστή αγκαλιά οι περισσότεροι. Δράμα η κατάσταση.
Δεν θα κουράσω άλλο.
Ευχαριστώ.
Αυτά λέω εδώ και χρόνια. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνουμε ότι ο καθένας έχει διαφορετική οπτική και ότι μπορεί αυτό που σε μας φαίνεται άχρηστο, για κάποιον να είναι χρήσιμο.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης