Viber: Παρουσίασε desktop έκδοση για PC και Mac

DJDB

DJDB's Avatar: Google Nexus 7 2013
News Contributor
Περιοχή: In a world...
Παράλληλα με την ανακοίνωση πως έφτασε πλέον τους 200 εκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως, το Viber, η γνωστή chatting εφαρμογή για μια σειρά φορητών συσκευών, παρουσίασε σήμερα μια σημαντική αναβάθμιση των εφαρμογών του για iOS, Android και BlackBerry. Το πιο σημαντικό όμως στη σημερινή ανακοίνωση της εταιρείας φαίνεται πως είναι η παρουσίαση έκδοσης του Viber για PC και Mac, κάτι που σημαίνει πως οι χρήστες θα έχουν πρόσβαση στις επαφές που διατηρούν στο συγκεκριμένο δίκτυο τόσο από τις mobile συσκευές όσο και από τον desktop υπολογιστή τους.

Το Viber Desktop επιτρέπει επί του παρόντος στους χρήστες του την πραγματοποίηση βιντεοκλήσεων «desktop-to-desktop» αλλά και την διασύνδεση με τις mobile εφαρμογές της υπηρεσίας, κάτι που σημαίνει πως θα είναι δυνατή η μεταφορά μιας φωνητικής κλήσης σε εξέλιξη από την συσκευή στον υπολογιστή. Σύμφωνα με πληροφορίες, πολύ σύντομα θα είναι διαθέσιμη και έκδοση για Linux.

Όπως δήλωσε και ο Talmon Marco, CEO της Viber, υπογραμμίζοντας το αυτονόητο, «Οι άνθρωποι ξοδεύουν ένα σημαντικό κομμάτι του χρόνου τους στα smartphones. Παρόλα αυτά, αρκετή από αυτήν την χρήση λαμβάνει χώρα στο σπίτι ή το γραφείο, εκεί δηλαδή όπου βρίσκονται κοντά desktop ή laptop υπολογιστές

Παράλληλα και όπως προαναφέρθηκε, διαθέσιμο είναι πλέον και το Viber 3.0 για Android και iOS αλλά και μια νέα έκδοση της εφαρμογής για BlackBerry. Η νέα αυτή αναβάθμιση υπόσχεται συμβατότητα με το Viber Desktop αλλά και μια σημαντική ανανέωση του περιβάλλοντος εργασίας της έκδοσης για Android.

Κατεβάστε το Viber για Android, iOS και Blackberry αλλά και το Viber Desktop για Windows ή Mac OS.

[via]
Τελευταία τροποποίηση από DJDB: 7 Μάι. 2013, 16:48.

Σχόλια

SaintPetrouil

SaintPetrouil's Avatar: Nokia 808 PureView
HSDPA Member
Περιοχή: London UK
Αυτό κάνουν τόσο καιρό και δεν κατάφεραν ακόμα να βάλουν κλήσεις στα symbian?
Τhere is nothing more powerful than the human being itself , flickr - instagram

Nokia 808: PureSlim LE v3.0 by lagoskon
Nokia E7: Delight E7 v.10 (special thanks to spiros2021)

DJDB

DJDB's Avatar: Google Nexus 7 2013
News Contributor
Περιοχή: In a world...
Η πλάκα είναι πως 3 λεπτά πριν προκύψει η παραπάνω είδηση, έγραφα αυτό...

Αυτά είναι, μπράβο στο Viber. Ας ελπίσουμε πως θα ακολουθήσει και το κολλημένο Whatsapp. Η mobile επανάσταση υποβοηθάται από τους υπολογιστές, δεν υπάρχει λόγος να περιορίζεις τους χρήστες.

airbus

airbus's Avatar: Apple iPhone 4S
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παρα πολυ καλο για εμας που καθομαστε με τις ωρες στο desktop.
Μακαρι να υπηρχε και για imessage και facetime στα windows.

charlie_pace4

charlie_pace4's Avatar: Motorola Moto G 2nd Generation
Senior Editor
Περιοχή: Αθήνα
στο κινητό έχει βελτιωθεί καθόλου η κατανάλωση μπαταρίας?

stefanw595

stefanw595's Avatar: Samsung GT-I8190 Galaxy S3 Mini
HSDPA Member
Περιοχή: In the Dark Side of the Moon...
Πολύ καλή κίνηση. Πλέον έχοντας viber και airdroid στο pc όσο βρίσκομαι σπίτι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ το κινητό. Πάντως έχει εδώ και 3 τέταρτα που το εγκατέστησα στο pc και ενώ ενεργοποίησα τον λογαριασμό μου, την λίστα επαφών μου την δείχνει κενή και γράφει απ την αρχή syncing. Αντιμετωπίζει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα?
Φιλικά Στέφανος

kavletzos

kavletzos's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Λευκαδα - Mordor
μια ερωτηση εγω το viber το εχω σε 2 συσκευες ενα vodafone ενα cosmote γινεται να δουλεψω απο desktop και τις 2 ?

LotusEater

LotusEater's Avatar: LG D605 Optimus L9 II
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Εφόσον το viber και το whatsapp είναι συνδεδεμένα με τον αριθμό του τηλεφώνου σου πως θα δουλέψει στο PC?
T68i, K700i, 5140i, k750i, W200, C510, 5800, N8, Xperia Neo V, Galaxy Mini 2, Nokia 700, Xperia Ion, Ativ S, L9 II

egodemis

egodemis's Avatar: Motorola T2288
HSUPA Member
Περιοχή: Hell
Παράθεση από charlie_pace4 >
στο κινητό έχει βελτιωθεί καθόλου η κατανάλωση μπαταρίας?
πότε να προλάβουμε πριν κάτι λεπτά ήρθε η αναβάθμιση
Παράθεση από kavletzos >
μια ερωτηση εγω το viber το εχω σε 2 συσκευες ενα vodafone ενα cosmote γινεται να δουλεψω απο desktop και τις 2 ?
χλομό το κόβω αλλά σύντομα θα γίνετε αν το θελήσει πολύς κόσμος

Παράθεση από LotusEater >
Εφόσον το viber και το whatsapp είναι συνδεδεμένα με τον αριθμό του τηλεφώνου σου πως θα δουλέψει στο PC?
συγχρονίζονται μεταξύ τους bro
σε ρωτάει αν το εχεις στο κινητό βάζεις αριθμό έρχεται μια επιβεβαίωση κατεβάζει της επαφές και ότι γράφεις στο ένα συγχρονίζεται στο άλλο
Τελευταία τροποποίηση από egodemis: 7 Μάι. 2013, 17:35.

charlie_pace4

charlie_pace4's Avatar: Motorola Moto G 2nd Generation
Senior Editor
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από egodemis >
πότε να προλάβουμε πριν κάτι λεπτά ήρθε η αναβάθμιση
δεν το ηξερα, το εχω βγαλει εδω και καιρό, αλλά η φάση συγχρονισμού με desktop με έψησε να το βάλω πάλι :P

egodemis

egodemis's Avatar: Motorola T2288
HSUPA Member
Περιοχή: Hell
Παράθεση από charlie_pace4 >
δεν το ηξερα, το εχω βγαλει εδω και καιρό, αλλά η φάση συγχρονισμού με desktop με έψησε να το βάλω πάλι :P
χωρίς συγχρονισμού θα ήταν άχρηστο........

karib

no avatar
HSDPA Member
Μπορει να μου πει καποιος, γιατι να προτιμησω viber εναντι του skype?

zerv_5800

zerv_5800's Avatar: LG D802 G2
3G Member
Περιοχή: Περιστέρι
Πιστευω αν βγει καλο θα κανει παταγο.Γιατι καλο το skype αλλα το viber το εχουν σχεδον ολοι για να δουμε αν κανει καλο συγχρονισμο με της επαφες του κινητου και δεν κολλαει θανε τελειο !!!

stefanw595

stefanw595's Avatar: Samsung GT-I8190 Galaxy S3 Mini
HSDPA Member
Περιοχή: In the Dark Side of the Moon...
Παράθεση από karib >
Μπορει να μου πει καποιος, γιατι να προτιμησω viber εναντι του skype?
To viber δεν πάει να αντικαταστήσει το skype σε καμιά περίπτωση. Απλά η desktop έκδοση σε βοηθά να επικοινωνείς ευκολότερα με άτομα που έχουν viber όσο βρίσκεσαι μπροστά στον υπολογιστή σου καθώς είναι πολύ πιο βολικό να πληκτρολογείς απο κανονικό πληκτρολόγιο παρά απ το smartphone σου.
Φιλικά Στέφανος

jabaman

jabaman's Avatar: Nokia 8210
GPRS Member
Δίνεις τον αριθμό σου, σου στέλνει έναν κωδικό, τον εισάγεις και voila...
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης