Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i44.tinypic.com/33ac4dc.jpg

 

 

Προδιαγραφές

 

Γενικές πληροφορίες

  • Τύπος συσκευής: Smartphone
  • Λειτουργικό σύστημα: Android 4.2
  • System on a chip (SoC): Exynos 5 Octa 5410
  • Επεξεργαστής: Quad-core 1.6 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
  • Συνεπεξεργαστής: Adreno 320 GPU
  • Μνήμη RAM: 2GB
  • Αποθηκευτικός χώρος: 16GB ή 32GB ή 64GB τρεις εκδόσεις
  • Επέκταση αποθ. χώρου: microSDXC μέχρι 64GB

 

Εξωτερικά γνωρίσματα

  • Διαστάσεις: 136,6 x 69,8 x 7,9 χιλιοστά
  • Βάρος: 130 γραμμάρια

 

Οθόνη

  • Τύπος: AMOLED
  • Τεχνολογία: Full HD Super AMOLED
  • Οθόνη αφής: Ναι multi-touch
  • Διαγώνιος: 5,0 ίντσες
  • Ανάλυση: 1080 x 1920 pixels FHD
  • Χρώματα: 16,7 εκατ. χρώματα

 

Ψηφιακή κάμερα

  • Ανάλυση κάμερας: 13 megapixel
  • Φλας: Ναι Λευκό LED
  • Αυτόματη εστίαση: Ναι
  • Εγγραφή βίντεο :Ναι
  • Μέγιστη ανάλυση βίντεο: 1080p στα 30 fps
  • Βοηθητική κάμερα: Ναι

 

Συνδεσιμότητα

  • Bluetooth: Bluetooth 4.0 με A2DP
  • Wi-Fi: IEEE 802.11a/b/g/n/ac
  • NFC: Ναι
  • Εντοπισμός θέσης: GPS, A-GPS και Glonass
  • Ψηφιακή πυξίδα: Ναι
  • Θύρα δεδομένων: Ναι
  • Τύπος θύρας: Micro-USB 2.0
  • Υποδοχή ακουστικών: Ναι 3,5 χιλιοστών
  • Ραδιόφωνο FM: Όχι

 

Δίκτυα

  • GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • UMTS: 850, 900, 1900, 2100 MHz
  • LTE: 1800 MHz
  • Δεδομένα: GPRS, EDGE, HSDPA+, HSUPA
  • Μέγιστη ταχύτητα λήψης: 42,2 Mbit/s
  • Μέγιστη ταχύτητα αποστολής: 23 Mbit/s

 

Αυτονομία

  • Τύπος μπαταρίας: Αφαιρούμενη Lithium-Ion
  • Χωρητικότητα μπαταρίας: 2600mAh

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή συσκευή με κάποιες παιδικές ασθένειες. Πιστεύω μετά από 1-2 updates να διορθωθούν!

 

Υ.Γ : Ελπίζω να μην γίνει κι εδώ vs...:)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Οκτα σήμερα το πρωί. Είμαι στη δουλειά βέβαια και δεν μπορώ ούτε να το στήσω ούτε να παίξω εκτεταμένα. Πρώτες εντυπώσεις τα γνωστά, η οθόνη είναι εκπληκτική, η ποιότητα είναι κακή ενώ στο άσπρο που μου φέρανε το κινητό χάνει ακόμα περισσότερο σε φινίρισμα. Προς το παρόν μπορώ να συγκρίνω με το Note II και από αύριο και με το One.

Όποιος έχει κάποια πρόταση για τεστ ή κάτι άλλο που μπορώ να απαντήσω, μετά χαράς.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το πήρες από χώρα εκτός Ευρώπης ή Κύπρο. Στα 16gb είναι ; Ξέρεις από εκεί που το πήρες αν είχε και την έκδοση με τα 64gb ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Σημερα μαλωσα με amazon.de.Δεν λενε να μου στειλουν την παραγγελια!Εχει απο τις 28/3 που το εχω παραγγειλει και ενω το δειχνει διαθεσιμο εδω και 4 ημερες με εχουν στην αναμονη.Εχει αντιμετωπισει κανενας αλλος παρομοιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι και εγω πολυ σοβαρα να προβω στην αγορα του. Οταν ομως βλεπω απο τουλαχιστον 5-6 ατομα να αναφερουν προβληματα υπερθερμανσης , και ειδικα σε ενα φιλο να λεει πως εκανε DOA 3 φορες και ακομη του ζεματαει στο 1 λεπτο κλησης αυτα με αποθαρρυνουν και σκεφτομαι το S3 LTE με τα 2gb και μετα απο καιρο ενα S4. Δε μπορω να εχω τοσα προβληματα υπερθερμανσης σε κινητο 700 ευρω. Ειναι απαραδεκτο. Edited by kotsos4u
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το πήρες από χώρα εκτός Ευρώπης ή Κύπρο. Στα 16gb είναι ; Ξέρεις από εκεί που το πήρες αν είχε και την έκδοση με τα 64gb ;

Όπως είπα και στο παλιό νήμα το πήρα από το expansys ΝΑ Ασίας. Είναι το 16άρι και δεν έχουν καμία άλλη έκδοση παρά μόνο τα δύο χρώμματα στα 16gb. 32 και 64 δεν έχουν ούτε τιμή ούτε ημερομηνία διάθεσης.

 

Επίσης πήρα και το S-View cover με το παραθυράκι. Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές, βολεύει πολύ για να βλέπεις γρήγορα μερικές πληροφορίες. Η ποιότητα της θήκης είναι πολύ καλή, το flap έχει λαστιχένια αίσθηση ενώ η μέσα μεριά έχει βελούδινη υφή. Μεγάλο αρνητικό το ότι δεν μένει κλειστή όταν ακουμπάς κάτω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο παλιό νήμα το πήρα από το expansys ΝΑ Ασίας. Είναι το 16άρι και δεν έχουν καμία άλλη έκδοση παρά μόνο τα δύο χρώμματα στα 16gb. 32 και 64 δεν έχουν ούτε τιμή ούτε ημερομηνία διάθεσης.

 

Επίσης πήρα και το S-View cover με το παραθυράκι. Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές, βολεύει πολύ για να βλέπεις γρήγορα μερικές πληροφορίες. Η ποιότητα της θήκης είναι πολύ καλή, το flap έχει λαστιχένια αίσθηση ενώ η μέσα μεριά έχει βελούδινη υφή. Μεγάλο αρνητικό το ότι δεν μένει κλειστή όταν ακουμπάς κάτω το κινητό.

 

Φιλε παρατηρησες εσυ καποιο προβλημα θερμοκρασιας ;

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο παλιό νήμα το πήρα από το expansys ΝΑ Ασίας. Είναι το 16άρι και δεν έχουν καμία άλλη έκδοση παρά μόνο τα δύο χρώμματα στα 16gb. 32 και 64 δεν έχουν ούτε τιμή ούτε ημερομηνία διάθεσης.

Καλοριζικο λοιπόν, να το χαρείς!! Επειδή κι εγώ αν το πάρω θα είναι με τον octa στην χώρα που θα βρίσκομαι σε λίγες μέρες θα ήθελα μόνο να δεις πόσο τι θερμοκρασία ανεβάζει με νορμάλ χρήση και επίσης πόσο κρατάει η μπαταρία του σε σχέση με το One (σε κάποια ικανοποιητικη στάθμη φωτεινότητας, στο auto καλό θα είναι αλλά τι να το κάνω :p).. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε παρατηρησες εσυ καποιο προβλημα θερμοκρασιας ;

 

Καλοριζικο λοιπόν, να το χαρείς!! Επειδή κι εγώ αν το πάρω θα είναι με τον octa στην χώρα που θα βρίσκομαι σε λίγες μέρες θα ήθελα μόνο να δεις πόσο τι θερμοκρασία ανεβάζει με νορμάλ χρήση και επίσης πόσο κρατάει η μπαταρία του σε σχέση με το One (σε κάποια ικανοποιητικη στάθμη φωτεινότητας, στο auto καλό θα είναι αλλά τι να το κάνω :p).. Ευχαριστώ!!

 

To one έρχεται αύριο.

Μόλις γυρίσω από δουλειά θα το στήσω και θα κάνω τεστάκια και benches. Έχω υπόψιν να προσέξω το θέμα της θερμοκρασίας. Σημειώνω ότι τα 10 λεπτάκια που το σκάλισα λίγο μόλις κατέφτασε και άλλα τόσα που το είδαν συνάδελφοι, στο χέρι μου φάνηκε ζεστό, σίγουρα πιο ζεστό από τη νορμάλ κατάσταση του Note. Μιλάω για σκάλισμα στις ρυθμίσεις, 2-3 φωτογραφίες και 1 βίντεο που χάζεψαν τα παιδιά από αυτά που έχει μέσα. Αν ήταν ιδέα μου θα φανεί το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

To one έρχεται αύριο.

Μόλις γυρίσω από δουλειά θα το στήσω και θα κάνω τεστάκια και benches. Έχω υπόψιν να προσέξω το θέμα της θερμοκρασίας. Σημειώνω ότι τα 10 λεπτάκια που το σκάλισα λίγο μόλις κατέφτασε και άλλα τόσα που το είδαν συνάδελφοι, στο χέρι μου φάνηκε ζεστό, σίγουρα πιο ζεστό από τη νορμάλ κατάσταση του Note. Μιλάω για σκάλισμα στις ρυθμίσεις, 2-3 φωτογραφίες και 1 βίντεο που χάζεψαν τα παιδιά από αυτά που έχει μέσα. Αν ήταν ιδέα μου θα φανεί το βράδυ.

 

Περιμενουμε με αγωνια να δουμε τι μελλει γενεσθαι ! Ριξτε μια ματια εδω : http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/samsung/154319-samsung-galaxy-s4-i9505-16gb-%CF%83%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-10-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5-2-%CF%87%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/ . Μυριζει λαμογια ;

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εμενα που περασαν απο τα χερια μου και τα δυο (one s4) δεν ειχα κανενα με θερμοκρασιες αψογα και τα δυο.
Link to comment
Share on other sites

To one έρχεται αύριο.

Μόλις γυρίσω από δουλειά θα το στήσω και θα κάνω τεστάκια και benches. Έχω υπόψιν να προσέξω το θέμα της θερμοκρασίας. Σημειώνω ότι τα 10 λεπτάκια που το σκάλισα λίγο μόλις κατέφτασε και άλλα τόσα που το είδαν συνάδελφοι, στο χέρι μου φάνηκε ζεστό, σίγουρα πιο ζεστό από τη νορμάλ κατάσταση του Note. Μιλάω για σκάλισμα στις ρυθμίσεις, 2-3 φωτογραφίες και 1 βίντεο που χάζεψαν τα παιδιά από αυτά που έχει μέσα. Αν ήταν ιδέα μου θα φανεί το βράδυ.

Το note2 σε αυτό το θέμα είναι πραγματικά υποδειγματικο! Και το S3 για να καταλάβεις ανέβηκε στιγμιαία στους 42 βαθμούς με χρήση 3G αυτές τις μέρες αλλά μετά έπεσε μεταξύ 32 και 35 που είναι οκ.. Λογικά αν το ένιωσες ζεστό μάλλον φλερτάρει με τους 40°C (δεν ξέρω αν το είχες σε φόρτιση, εκεί όντως ανεβαίνει η θερμοκρασία, είναι φυσιολογικό)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Οκτα σήμερα το πρωί. Είμαι στη δουλειά βέβαια και δεν μπορώ ούτε να το στήσω ούτε να παίξω εκτεταμένα. Πρώτες εντυπώσεις τα γνωστά, η οθόνη είναι εκπληκτική, η ποιότητα είναι κακή ενώ στο άσπρο που μου φέρανε το κινητό χάνει ακόμα περισσότερο σε φινίρισμα. Προς το παρόν μπορώ να συγκρίνω με το Note II και από αύριο και με το One.

Όποιος έχει κάποια πρόταση για τεστ ή κάτι άλλο που μπορώ να απαντήσω, μετά χαράς.

 

Τελωνειο περασε;

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Την πεμπτη θα το εχω και εγω στα χερια μου,οποτε και θα φαει ενα καλο τεσταρισμα σε ολα! Η θερμοκρασια με ενδιαφερει και εμενα παρα πολυ γιατι ακομα θυμαμαι που ειχα φτασει σε σημειο να μην μπορω να ακουμπησω την οθονη του s2 απο θερμοτητα. Aς ελπιζουμε οτι δεν θα εχει θεματα γιατι ερχεται και καυτο καλοκαιρι μπροστα μας !

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις:

3d mark ice storm extreme: 6332

Antutu v3: 16331

 

Οσο για τη θερμοκρασια, antutu stability test, μαζι με ice storm extreme και 1.6gb download απο το play (ολα αυτα ταυτοχρονα) ειδα μεχρι 32.5 βαθμους απο το elixir widget.

Αν δεν ειναι αξιοπιστο πειτε μου να κατεβασω καποιο αλλο.

Επισης πρεπει να υπαρχει θεμα optimization της cpu γιατι στο παραπανω σεναριο η cpu εφτασε μεχρι 89% utilization.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις:

3d mark ice storm extreme: 6332

Antutu v3: 16331

 

Οσο για τη θερμοκρασια, antutu stability test, μαζι με ice storm extreme και 1.6gb download απο το play (ολα αυτα ταυτοχρονα) ειδα μεχρι 32.5 βαθμους απο το elixir widget.

Αν δεν ειναι αξιοπιστο πειτε μου να κατεβασω καποιο αλλο.

Επισης πρεπει να υπαρχει θεμα optimization της cpu γιατι στο παραπανω σεναριο η cpu εφτασε μεχρι 89% utilization.

 

Τελωνέιο πλήρωσες; Με τι τρόπο έγινε η αποστολή και πόσες ημέρες έκανε να έρθει;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βρηκα καποιο bug στο gps του . Οποια εφαρμογη ανοιξω πλοηγησης δεν βρισκει δορυφορους και πρεπει να κλεισω και να ξανα ανοιξω το gps για να βρει δορυφορους . Μονο στην εφαρμογη χαρτες και στο καιρο δουλευει κανονικα
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βρηκα καποιο bug στο gps του . Οποια εφαρμογη ανοιξω πλοηγησης δεν βρισκει δορυφορους και πρεπει να κλεισω και να ξανα ανοιξω το gps για να βρει δορυφορους . Μονο στην εφαρμογη χαρτες και στο καιρο δουλευει κανονικα

 

αυτο το φαινομενο μου συνεβαινε και σε μενα σε παλιοτερα τηλεφωνα. Ειχα φτασει σε σημειο να πρεπει να κανω reboot το κινητο για να βρει δορυφορους . Το τι βρισιδι εριχνα , ενω οδηγουσα και επρεπε να κανω αυτο το πραγμα δε λεγεται. Ειναι πολυ περιεργο ομως γιατι εισαι ο πρωτος που το αναφερει. Ολοι οσοι το δοκιμασαν ειπαν πως κλειδωνει ταχυτατα.

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σε μενα οχι και εχω σπαστει παρα πολυ ! Δεν ξερω τι συμβαινει

 

Καλυτερα παρε τηλεφωνο εκει που το πηρες η πηγαινε απο εκει πες τους το προβλημα δειξτους το και ας αναλαβουν ειτε για να το φτιαξουν ειτε DOA

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράγγειλα και εγώ OCTA στα 630€ (824$) από expansys-USA.

 

Και νομίζω πως εμείς που το παίζουμε εξυπνοπούλια και παίρνουμε τοn ΟΚΤΑ θα την πατήσουμε... όχι λόγο εγγύησης, αλλά λόγο ΜΗ υποστήρηξης απο την XDA Hack Community γιατί αν θυμάστε καλά, η ομάδα Cynogen είχε ανακοινώσει πως ΔΕΝ θα υποστηρίξει το S4 με EXYNOS λόγο του οτι η SAMSUNG δεν γίνει τον πλήρη πηγαίο κώδικα της αρχιτεκτονικής της.

 

Οπότε άτομα που ασχολούνται με το ΡΟΟΤαρισμα ROMing κλπ κλπ, καλύτερα να μείνουν στην ιδέα του SnapDragon 600.

 

Γιατί επέλεξα εγώ Exynos; Για την GPU που ενσωματώνει το SoC της Σαμμυ που δεν ειναι άλλο από το PowerVR SGX 544MP3 (και όχι το Adreno 320 του SnapDragon)

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω ρε αδερφια?

 

Το doa ποσες μερες ισχυει? Εργασιμες η ημερολογιακες?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

7 ημερολογιακές. Τώρα αν λόγω των μαζεμένων αργιών έπεσες στην περίπτωση φαντάζομαι πως δεν θα έχεις πρόβλημα αν το πας αμέσως μετά. Από ποιο μαγαζί το πήρες;
Link to comment
Share on other sites

Το doa ποσες μερες ισχυει? Εργασιμες η ημερολογιακες?

 

απο ποιο καταστημα το πηρες ;

 

Μόλις παράγγειλα και εγώ OCTA στα 630€ (824$) από expansys-USA.

 

Και νομίζω πως εμείς που το παίζουμε εξυπνοπούλια και παίρνουμε τοn ΟΚΤΑ θα την πατήσουμε... όχι λόγο εγγύησης, αλλά λόγο ΜΗ υποστήρηξης απο την XDA Hack Community γιατί αν θυμάστε καλά, η ομάδα Cynogen είχε ανακοινώσει πως ΔΕΝ θα υποστηρίξει το S4 με EXYNOS λόγο του οτι η SAMSUNG δεν γίνει τον πλήρη πηγαίο κώδικα της αρχιτεκτονικής της.

 

Οπότε άτομα που ασχολούνται με το ΡΟΟΤαρισμα ROMing κλπ κλπ, καλύτερα να μείνουν στην ιδέα του SnapDragon 600.

 

Γιατί επέλεξα εγώ Exynos; Για την GPU που ενσωματώνει το SoC της Σαμμυ που δεν ειναι άλλο από το PowerVR SGX 544MP3 (και όχι το Adreno 320 του SnapDragon)

 

Δε θα πληρωσεις ομως τελωνειο ;

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...