[Επίσημο] Sony Xperia L

Απάντηση

bathan

bathan's Avatar: LG G2 mini
GPRS Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από navouxodonosoras >
λοιπον εχουμε και λεμε
-κατασκευη δεμενη και στιβαρη
-οθονη ακρως ικανοιποιητικη και χωρις να κουραζει
-απουσια λαγκ με 10 εφαρμογες ανοιχτες και με ανωτερο ποσοστο μνημης 84 τοις εκατο
- δυνατο εξωτερικο ηχειο και καθαρη ομιλια με καποια μικρα ανεπαισθητα "φυσηματακια"
-το κινητο ανεβαζει λιγο θερμοκρασια οταν φορτιζεται και οταν παιζεις καποια παιχνιδια αλλα οχι κατι ενοχλητικο
-wifi πολυ καλο ειδικα σε σημεια που με αλλα κινητα δεν επιανα καν μια γραμμη
-καμερα πολυ καλη σε φωτογραφιες με κανονικο φωτισμο(δεν εχω προλαβει σε χαμηλο) αλλα μαλλον εχω την εντυπωση οτι αργει λιγο να τρεξει την εφαρμογη
αυτα προς το παρον τα υπολοιπα εν καιρω...
Αν καποιος φιλος γνωριζει καποιο λινκ για προστασια οθονης και λοιπα αξεσουαρ του συγκεκριμενου κινητου θα ημουν υποχρεος αν με ενημερωνε...
-
Πολύ καλά νέα για αρχή, πες μας και για την απόδοση της μπαταρίας
LG G2 Mini (KK Stock - 4.4.2 )
HTC Desire X (JB Stock - 4.1.1)
Motorola Xoom 3G - WiFi 32GB (ICS Stock - 4.0.4)

navouxodonosoras

navouxodonosoras's Avatar: HTC One
GPRS Member
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αρχίζω τώρα τα αρνητικά.Η κάμερα δυστυχώς είναι καλή μόνο σε κανονικές συνθήκες και χωρίς ζουμ.υπό άλλες συνθήκες και με χρηση ζουμ απλά κάτω του μέτριου
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!

konstantinoslp

konstantinoslp's Avatar: Panasonic GD75
Mobile Guides Editor
Περιοχή: Linkin Park
Αρχίζω τώρα τα αρνητικά.Η κάμερα δυστυχώς είναι καλή μόνο σε κανονικές συνθήκες και χωρίς ζουμ.υπό άλλες συνθήκες και με χρηση ζουμ απλά κάτω του μέτριου
Όπως όλα τα Sony. Δεν περίμενα να κάνει θαύματα σε αυτόν τον τομέα. Υπό κανονικές συνθήκες είναι αξιόλογη;

zxr

zxr's Avatar: Apple iPhone 5c
Moderator
Περιοχή: Δημόκριτος-Αθήνα
Για το zoom που αναφέρεις λογικό αφού αυτό επιτυγχάνεται μέσω λογισμικού κι όχι με μετακίνηση του φακού.

- Είσαι μισογύνης!
- Διαβάζεις τις υπογραφές μου στο myphone, ε;
- Τί πράγμα;
- Άστο, είμαι μισογύνης!

navouxodonosoras

GPRS Member
Επισημαινω οτι σε κανονικες συνθηκες ειναι ικονοποιητικη η καμερα αλλα μου κανει εντυπωση που η σονυ το παρουσιασε αν μη τη αλλο σαν ατου του κινητου ...ισως με μια μελοντικη αναβαθμιση να βελτιωθει..στα ατου παντω ξαναλεω πολυ δυνατο ηχειο ...καιρο ειχα να ακουσω μουσικη τοσο δυνατα απο κινητο...απο μπαταρια ακομα ειναι νωρις παντω 8 ωρες σε κατασταση αναμονης 4 μοναδες κατω..επισης το αποκλειστικο κουμπι για την καμερα θελει πολυ πατημα για να την ενεργοποιησεις...και οσο για το λεντ ειδοποιησεων ακομα το ψαχνω γτ μεχρι στιγμης βλεπω οτι εχει συγκεκριμενη διαρκεια και χρωμα τα οποια δεν μπορω να τα αλλαξω...ουτε το ilumination bar δεν δουλευει μιας και ειναι για αλλα μοντελα...αυτα

Karthan7

Karthan7's Avatar: Ericsson T28s
Mobile Guides Editor
Περιοχή: ภูเก็ต
και οσο για το λεντ ειδοποιησεων ακομα το ψαχνω γτ μεχρι στιγμης βλεπω οτι εχει συγκεκριμενη διαρκεια και χρωμα τα οποια δεν μπορω να τα αλλαξω...ουτε το ilumination bar δεν δουλευει μιας και ειναι για αλλα μοντελα...αυτα
Δες αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/st....lightflowlite ισως μπορεσεις να βαλεις το led να αναβει μεχρι να δεις την ειδοποιηση και να αλλαξεις το χρωμα.
Ο έξυπνος παραδέχεται ο λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.
Ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου σε mtk6589
Θανάσης. Oneplus - TCL S720 - Huawei 3C - Thl w7s - S.E. k810i - S.E. C905- S.E. Satio - Ericsson T28s

navouxodonosoras

GPRS Member
Παράθεση από Karthan7 >
Δες αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/st....lightflowlite ισως μπορεσεις να βαλεις το led να αναβει μεχρι να δεις την ειδοποιηση και να αλλαξεις το χρωμα.
Δυστυχως ουτε αυτη κανει κατι γιατι ετσι κιαλλιως στην δωρεαν εκδοση εχει λιγες επιλογες ρυθμισης...απλα επειδει ειμαι μεσα σε φατσοβιβλιο συχνα και το βραδυ πεφτω για υπνο θελω να εχω την επιλογη να μειωνω την ενταση απο το φως ..ειναι και δυνατο το ατιμο

kioq

no avatar
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Το xperia l έχει πολύ καλό design και δείχνει βολικό κινητό

navouxodonosoras

GPRS Member
Παράθεση από kioq >
Το xperia l έχει πολύ καλό design και δείχνει βολικό κινητό
το κινητο ειναι πανεμορφο και διαφωνω με τον φιλο που ειπε πιο πανω οτι το xperia arc δεν αντιγραφηκε σωστα στις επομενες συσκευες...και δεν δειχνει βολικο στο χερι..ΕΙΝΑΙ..και εκτος αυτου εχει και πολυ καλα στοιχεια που τα εχω παραθεσει παραπανω...

haki

no avatar
HSUPA Member
Περιοχή: Mακεδονία
το κινητο ειναι πανεμορφο και διαφωνω με τον φιλο που ειπε πιο πανω οτι το xperia arc δεν αντιγραφηκε σωστα στις επομενες συσκευες...και δεν δειχνει βολικο στο χερι..ΕΙΝΑΙ..και εκτος αυτου εχει και πολυ καλα στοιχεια που τα εχω παραθεσει παραπανω...
Mπορείς σε παρακαλώ να τρέξεις ένα Antutu για να έχουμε μιά γενική εικόνα για τα "γκάζια" του;

navouxodonosoras

GPRS Member
Παράθεση από haki >
Mπορείς σε παρακαλώ να τρέξεις ένα Antutu για να έχουμε μιά γενική εικόνα για τα "γκάζια" του;
τη μια και μοναδικη φορα που το τρεξα επιασε 10900

haki

no avatar
HSUPA Member
Περιοχή: Mακεδονία
τη μια και μοναδικη φορα που το τρεξα επιασε 10900
Yπερβολικό μου ακούγεται! Είσαι σίγουρος;;;

ΕDIT: Πάντως κι αυτά που δίνει η παρακάτω σελίδα είναι πολύ υψηλά για διπύρηνο στα 1.0GHz! Αναφέρομαι καθαρά στους αριθμούς γιατί ο Ινδός το συγκρίνει με κάτι πολύ "εξωτικά" μοντέλα!
http://www.fonearena.com/b...enchmarks.html
Τελευταία τροποποίηση από haki: 24 Μάι. 2013, 18:49.

navouxodonosoras

GPRS Member
Παράθεση από haki >
Yπερβολικό μου ακούγεται! Είσαι σίγουρος;;;

ΕDIT: Πάντως κι αυτά που δίνει η παρακάτω σελίδα είναι πολύ υψηλά για διπύρηνο στα 1.0GHz! Αναφέρομαι καθαρά στους αριθμούς γιατί ο Ινδός το συγκρίνει με κάτι πολύ "εξωτικά" μοντέλα!
http://www.fonearena.com/b...enchmarks.html
αν κοιταξεις στα σχολια αναγνωστων του gsmarena πολλοι ειναι αυτοι που εχουν το κινητο και επιβαιβαιωνουν το νουμερο και πιστεψε με δεν θα το πιστευα και γω αν δεν το ετρεχα μονος μου...και μην νομιζεις οτι το νουμερο ειναι παραλογο γιατι χανει μεν απο τον επεξεργαστη αλλα κερδιζει ποντους απο την gpu που ειναι πολυ καλη...και δεν εχω λογο φιλε μου να γραφω κατι που δεν ισχυει...

T-mobile

T-mobile's Avatar: Sony Ericsson Xperia Arc
3G Member
Περιοχή: Αττική
'Επιασα και εγώ στα χέρια μου ένα λευκό L. Σαν σχεδιασμός κλασικός Sony που ξεχωρίζει από τα περισσότερα άχαρα κινητά. Η Sony τελευταία μεταξύ άλλων υιοθέτησε μερικές σχεδιαστικές κατηγορίες: 1)H NXT με τα S,P,U η οποία μεταφέρθηκε εν μέρη και στο SP (μείξη NXT και Xperia ZL), 2) η Arc με πρωτοπόρο φυσικά το Arc που αργότερα το είδαμε σε V,T,J,E,L, 3) το xperia Z που αναμένουμε συνέχιση της κατηγορίας με premium υλικά, 4) Κατηγορία με καμπύλο πίσω μέρος στα χνάρια του ZL, όπου τελευταία βλέπουμε τα ZR, και κάποια γιαπωνέζικα που θα έρθουν σιγά σιγά και προς Ευρώπη, 5) Και κατηγορία με "σκαλοπάτι" της οθόνης σε σχέση με την υπόλοιπη πρόσοψη όπως Tipo, Miro, Sola.
Πάνω σε αυτές τις κατηγορίες η Sony προσπαθεί να κάνει μίξεις στον σχεδιασμό, συνήθως πετυχημένες αλλά κάποιες φορές όχι και τόσο σε σχέση με τα "πρωτότυπα".
Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Xperia Arc, που θεωρείται από τα ποιο όμορφα ever κινητά που βγήκαν. Ειδικά στο ασημί.
Το Xperia T που ακολούθησε, ψιλοκαλό στο μαύρο, άθλιο όμως στο λευκό όπου το πίσω μέρος φαίνεται φτηνό προσάρτημα στο υπόλοιπο κινητό.
Ομοίως και το L. Σε καμία περίπτωση δεν το λες άσχημο, είναι πολύ καλό! ΑΛΛΑ κατά την προσωπική μου άποψη δεν κατάφερε να μεταφέρει την μοναδικότητα του Arc. Τα βάζεις δίπλα δίπλα και παρόλο που το Arc είναι δύο ετών, φαίνεται πολύ ποιο ποιοτικό και elegant. Φυσικά ο Arc όταν παρουσιάστηκε ήταν το flagship της εταιρείας, ενώ το L σήμερα είναι το midrange της εταιρείας.
Αν δούμε όμως το L χωρίς να το συγκρίνουμε με το Arc παραμένει ένα καλοσχεδιασμένο κινητό. Σαν λειτουργικότητα και εργονομία είναι πάρα πολύ καλό! Σε λίγο που η τιμή θα πέσει στα 200 ευρώ και κάτω θα είναι best buy!
Less is more...
Τελευταία τροποποίηση από T-mobile: 26 Μάι. 2013, 12:13.

manan69t

manan69t's Avatar: Samsung Galaxy S5
HSDPA Member
Περιοχή: Xαλκιδα
Όντως σε άσπρο που το είδα καιεγώ το Σάββατο χάνει πολύ αλλά απ την άλλη είναι πολλά υποσχόμενο κινητό ειδικά αν πέσειγύρω στα 200 €.
Εγώ το σκέφτομαι σα 2ο αλλά με χαλάει λίγο η κλασικά χλωρίνη οθόνη των Sony αλλά πιο πολύ η μέτρια κάμερα σε νυχτερινά.
Κατά τα άλλα φαίνεται ότι είναι καλά στημένο και η gpu το βοηθά να πάει αξιοπρεπεστατα.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης