Jump to content

Symbian: Το hype, οι αντίπαλοι και τα Windows Phone που πλησιάζουν αργά...


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια έρευνα του All About Symbian, βασισμένη σε στοιχεία των οίκων Gartner, IDC και Canalys , έρχεται να μας αποδείξει πως ακόμα και ανεπίσημα «νεκρό» το Symbian κατάφερνε να κρατά υψηλά μερίδια πωλήσεων, ακόμα και πριν το επίσημο τέλος του. Πολλά έχουν αναφερθεί γύρω από αυτό το τελευταίο διάστημα, άλλοτε επικριτικά κι άλλοτε ενθαρρυντικά. Η έρευνα αυτή λοιπόν, είναι ίσως η αφορμή για να αναθεωρήσουμε πολλά κομμάτια του «αμφιλεγόμενου» αυτού OS, βλέποντας φυσικά και τα λάθη του, αλλά και τις συγκυρίες που οδήγησαν στο τέλος του.

 

Με τα στοιχεία να προέρχονται από όλες τις μελέτες των οίκων για τα έτη 2010, 2011, 2012 και 2013 αντίστοιχα, βλέπουμε πως το μόνο λειτουργικό που έκανε το ουσιαστικό «μπαμ» σε μικρό χρονικό διάστημα είναι το Android, πράγμα που φαίνεται και στο παραπάνω γράφημα. Το 2011 ήταν χρονιά «σταθμός» γι'αυτό, όπου και εκεί άρχισε να ξεφεύγει από τον ανταγωνισμό με ταχύτατους ρυθμούς, μιας και η έκδοση 2.3.x Gingerbread εμφανίστηκε κάπου εκεί, δίνοντας μια ολοκληρωμένη και σταθερή εμπειρία Android.

 

Στον αντίποδα, το iOS φαίνεται πως είχε πιο σκληρή δουλειά απέναντι του, μιας και η τεράστια κοινότητα του Symbian δεν θα μπορούσε να προσπεραστεί εύκολα από μια συσκευή και μόνο. Η μεριά του Android το κατάφερε πανεύκολα, λόγω των πολλών εταιριών που το υιοθέτησαν, η Apple όμως με τα εκάστοτε iPhone ανά έτος ήταν σε δυσκολότερη θέση, δεδομένης και της τιμής των iPhones. Παρ'όλα αυτά όμως, στα τέλη του 2012 και με την έλευση του iPhone 5 βλέπουμε να ξεπερνά το «πάλαι πότε» ισχυρό λειτουργικό της Nokia, την εποχή μάλιστα που οι Φινλανδοί τελειοποιούσαν την στρατηγική τους πάνω στα Windows Phone smartphones, καταργώντας ουσιαστικά το Symbian και με μόνη επιλογή συσκευής το 808 PureView.

 

Μιλώντας για τα Windows Phone τώρα, βλέπουμε πως παρουσιάζουν μια ελαφριά άνοδο, σταθερή μεν, αλλά μικρή. Οι αναφορές όλων των οίκων λένε πως θα καταφέρουν να ξεπεράσουν το Symbian στα μέσα του 2014, σε αυτό όμως θα πρέπει να συντελέσει και η ίδια η Microsoft, αλλά και οι εκάστοτε εταιρίες που το υιοθετούν. Μιλάμε για ένα λειτουργικό υπερβολικά ελαφρύ και με πάρα πολύ καλή απόκριση, το οποίο όμως έχει τιμολογηθεί περισσότερο από όσο θα έπρεπε, μιας και είναι ακόμα πολύ νέο στην αγορά. Μια ακόμα εταιρία όμως που επίσης παρουσίασε κάτι νέο, η BlackBerry, διαθέτει επίσης μικρό μερίδιο αγοράς στα τόσα χρόνια και μάλιστα εμφάνισε ελαφρά πτώση από πέρυσι, κάτι που ευελπιστεί να αλλάξει ωστόσο, μέσω του BB10 OS. Ήδη άλλωστε έχει παρουσιάσει ικανά δείγματα συσκευών, με τα Z10 και Q10 να «κλέβουν» την παράσταση και να είναι «talk of the town» για βδομάδες, ελπίζοντας πάντα σε ένα δυναμικό comeback της εταιρίας.

 

Φυσικά, η έρευνα κινείται σε στοιχεία ενεργοποιημένων συσκευών και όχι σε διαθέσιμες προς πώληση από την γραμμή παραγωγής και μετά, οπότε είναι ένα ικανό δείγμα του hype που είχε δημιουργήσει το Symbian στα 15 και πλέον χρόνια ζωής του. Οι ενέργειες της Nokia σαφώς και είναι προσωπικές, κανείς δεν μπορεί να επέμβει σε αυτές αν δεν είναι πρόεδρος ή μέτοχος, όμως οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους και συνήθως, λένε την αλήθεια. Σαν λειτουργικό είχε πολλά να δώσει ακόμα, αν βελτιωνόταν την κατάλληλη εποχή για να παραμείνει ανταγωνιστικό. Ένα μεγάλο λάθος ήταν η καθυστερημένη υιοθέτηση της αφής ως κύρια φύση κινητών, ειδικά όταν τελειοποιήθηκε το Android που βασίστηκε ολοκληρωτικά σε αυτή. Πριν το N8 (2010) κανένα touch κινητό της δεν είχε το «κάτι» για να τραβήξει τους χρήστες σε αυτά. Υλοποιήσεις όπως το N97, το 5800 αλλά και όλα τα S60v5 touch δεν ήταν για οθόνες αφής, το λειτουργικό τους ποτέ δεν σχεδιάστηκε για αφή.

 

Την εποχή λοιπόν που η Nokia «μπήκε στο παιχνίδι», το Android άρχισε να το σαρώνει, πιάνοντας την «στον ύπνο». Η συνέχεια είναι λίγο πολύ γνωστή, μιας και κάπου εκεί υιοθετήθηκαν τα Windows Phone και ο Stephen Elop ήρθε στην προεδρία, αλλάζοντας την πορεία της Nokia. Η έλευση του Lumia 800 το Νοέμβριο του 2011 έκοψε πωλήσεις από το Symbian, αρχίζοντας το τέλος του Symbian μεν, αλλά δεν κατάφερε να το κάνει σε βαθμό που θα επέτρεπε ανάπτυξη στα μερίδια των Windows Phone. Σε συνδυασμό μάλιστα με τις υψηλές τιμές, τις περιορισμένες αναβαθμίσεις και την αλλαγή κώδικα ανά γενιά (Windows 7, Windows 8), θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι ένα «καταδικασμένο να πεθάνει» OS. Είναι όμως;

 

Δεδομένης της απουσίας του Symbian λοιπόν από το «ρόστερ» της Nokia, τα Windows Phone καλούνται να αποδείξουν πως μπορούν να τα καταφέρουν, αλλά και πως μπορούν να την κρατήσουν ζωντανή ως αυτόνομη εταιρία. Το αν θα τα καταφέρουν φυσικά θα το δείξει μονάχα ο χρόνος, ο οποίος «πιέζει» όλο και περισσότερο τους Φινλανδούς, όπως το ίδιο πιέζει και το οικονομικό κομμάτι, που μόνο ισχυρό δεν είναι. Μετά και την παύση της χρηματοδότησης από την Microsoft, τα πράγματα προβλέπονται δυσκολότερα, μιας και η εταιρία που παρέχει το λογισμικό της Nokia θέλει τα λεφτά της πίσω. Λεφτά που είναι ορισμένα ασχέτως πωλήσεων, οπότε καταλαβαίνουμε πως το 2013 είναι χρονιά-«τελικός». Μένει να δούμε το πως θα τελειώσει αυτή η ιστορία και φυσικά, αν θα τα καταφέρει ή όχι μια εταιρία-καμάρι της Σκανδιναβίας, αλλά και της Ευρώπης.

 

[via]

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απ'οτι φαίνεται τα windows phone θα ξεπεράσουν τα symbian όταν τα δεύτερα θα αρχίσουν να μειώνονται από ....φυσική φθορά. Αν και το άρθρο αναφέρεται σε ενεργοποιήσεις, πως να μην τα ξεπεράσει αφού ο ρυθμός ενεργοποίησης των symbian κάποια στιγμή θα ακουμπήσει το μηδέν?
Link to comment
Share on other sites

το Symbian ήταν όπως είναι το Android τώρα, εγκατεστημένο σε άπειρες συσκευές όπου βέβαια τα 2/3 δεν καταλαβαίνουν ή δεν γνωρίζουν ότι το κινητό τους έχει ένα έξυπνο λειτουργικό (αν και πως να πεις έξυπνο το Symbian όταν σου έβγαζε τον αδόξαστο να κάνεις set up ένα λογαριασμό email)... Λίγοι είναι αυτοί που το ψάχνουν ανάμεσα στα εκατομμύρια του κόσμου που αγοράζει smartphone...
Link to comment
Share on other sites

Από το wikipedia:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/World_Wide_Smartphone_Sales.png

Άνοδος από τα μέσα του '09 μέχρι την ανακοίνωση της συνεργασίας με τη Microsoft.

Από εκεί και μετά πτώση δίχως τέλος...

Και το wp να ξύνει τα πατώματα. (υπόψιν ότι εκ των ψίχουλων του wp, μόνο, ένα ποσοστό είναι της Nokia...)

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα WP είναι όχι ότι πλησιάζουν το Symbian, αλλά ότι το Symbian πλησιάζει τα WP ...

Αιωνία η μνήμη και των δυο !!!!!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

μα οπως λεει ο kaluas και ο octap79.. τα wp δεν θα περασουν το symbian αλλα το symbian θα πεσει στα επιπεδα των wp

αυτο ειναι το τραγικο της καταστασης

το λειτουργικο ειναι αποτυχημενο..

ο μονος τροπος να παρει την τριτη θεση ειναι γιατι θα κλεισει και η rim επειδη θα εχουν παει οι πελατες σε android/ios!

 

δυστυχως απο οτι φαινεται μεσα στο 2013 περιμενουμε και το κλεισιμο/εξαγορα(?) της nokia..

μακαρι να ανακαμψει αλλα δεν το βλεπω..

κοπηκε και η χρηματοδοτηση,η ms θα ζηταει τα λεφτα της συνεργασιας και η nokia δεν θα βγαζει τοσα απο τα feature phone.. οποτε

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως απο οτι φαινεται μεσα στο 2013 περιμενουμε και το κλεισιμο/εξαγορα(?) της nokia..

μακαρι να ανακαμψει αλλα δεν το βλεπω..

κοπηκε και η χρηματοδοτηση,η ms θα ζηταει τα λεφτα της συνεργασιας και η nokia δεν θα βγαζει τοσα απο τα feature phone.. οποτε

 

Ακομα γελαω,άκου εκει να κλείσει η Nokia ημαρτον Θεέ μου!!οι τηλεπικοινωνίες είναι πέρα απο τα μπρικακια που έχουνε στις τσέπες μας.Για την ιστορία η Nokia κονομαει περισσότερα απο τα budget phones που πουλάνε στις ανεπτυσωμενες χώρες παρα απο τη windows phones.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω οτι το WP θα ξεπεράσει το Symbian, όταν σχεδόν δε θα υπάρχουν συσκευές με Symbian πάνω στη γη, γιατί με το 1 και το 2% της αγοράς, μόνο τότε θα είναι περισσότερα...!!
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Ακομα γελαω,άκου εκει να κλείσει η Nokia ημαρτον Θεέ μου!!οι τηλεπικοινωνίες είναι πέρα απο τα μπρικακια που έχουνε στις τσέπες μας.Για την ιστορία η Nokia κονομαει περισσότερα απο τα budget phones που πουλάνε στις ανεπτυσωμενες χώρες παρα απο τη windows phones.

πρεπει να γελασες παρα πολυ για να εκανες το πρωτο ποστ σου τωρα απο το 2003!:wacko:

 

τελος παντων.. προφανως θα κλεισει το τμημα της nokia που ασχολειτε με τα κινητα..

βασικα δεν ειμαι και σιγουρος

την vertu την πουλησε, nokia-siemens network ποιος ξερει τι γινεται..

οποτε γιατι να μην κλεισει ολοκληρη?

δεν ξερω τι αλλα τμηματα εχει..

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου φίλε να σου πω πως κάνεις λάθος. Ναι, την κρατάνε τα feature phones αλλά δεν τις δίνουν όσα πρέπει για νά μείνει ζωντανή. Με 2% κέρδη δεν πας πουθενά...

 

Ο νταρκ είναι σχεδόν στο μυαλό μου. Καιρό το λέω πως θα εξαγοραστεί από την μς για να μην χάσει η τελευταία τα λεφτά της. Ας είμαστε καλά, είπα: το 2013 είναι χρόνια-τελικός... Με ο,τι σημαίνει αυτό φυσικά...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου φίλε να σου πω πως κάνεις λάθος. Ναι, την κρατάνε τα feature phones αλλά δεν τις δίνουν όσα πρέπει για νά μείνει ζωντανή. Με 2% κέρδη δεν πας πουθενά...

 

Ο νταρκ είναι σχεδόν στο μυαλό μου. Καιρό το λέω πως θα εξαγοραστεί από την μς για να μην χάσει η τελευταία τα λεφτά της. Ας είμαστε καλά, είπα: το 2013 είναι χρόνια-τελικός... Με ο,τι σημαίνει αυτό φυσικά...

 

Μια χαρα πας με 2% όταν είναι τα καθαρά σου και τα έχεις δώσει στην έρευνα και την ανάπτυξη,οι ποιο πολλές εταιρίες συνήθως παρουσιάζουν λογιστικη ζημιά όταν επενδύουν σε έρευνα.Τεσπα,δεν θέλω να τρολλαρω το θέμα,διαφωνώ κάθετα ότι η νοκια θα κλείσει και οποίος το πηστευει είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Οι γραφικές παραστάσεις που βάλατε δείχνουν την αλήθεια. Μια εικόνα = χίλιες λέξεις! Τι παραπάνω να πούμε εμείς; Ειδικά η πορεία του Android είναι εκπληκτική και μην ακούσω πάλι δικαιολογίες γιατί άσχετα με τις δικαιολογίες οι αριθμοί δεν λένε ποτέ ψέματα.

Δυστυχώς για την Nokia, αν δεν τα πάει και φέτος καλά δεν βλέπω να γλιτώνει την εξαγορά. Αλλά αυτό δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Ο ίδιος πρόεδρος θα παραμείνει και με την ίδια πολιτική. Τώρα που, υποτίθεται, είναι ακόμα ανεξάρτητη και υποστηρίζει "τυφλά" τα windows phone, που να εξαγοραστεί κιόλας.

 

και κάτι τελευταίο, παρακαλώ τον συμφορουμίτη la_tribut_de_dan να εκφράζετε λίγο καλύτερα. Αν αυτός έχει "μπρικάκι" στην τσέπη του δεν σημαίνει πως έχουμε όλοι. Ούτε είναι παντογνώστης. "διαφωνώ κάθετα ότι η νοκια θα κλείσει και οποίος το πηστευει είναι εκτός τόπου και χρόνου." Εμμέσως μας λες ότι ολοι είμαστε εκτός τόπου και χρόνου. Δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλεις αλλά δεν θα μας προσβάλλεις κιόλας!

Οπότε μετρίασε τα λεγόμενα σου και το υφάκι σου. Δεν έχεις να μας αποδείξεις κάτι.

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

 

δυστυχως απο οτι φαινεται μεσα στο 2013 περιμενουμε και το κλεισιμο/εξαγορα(?) της nokia..

 

Ποιος την περιμένει ακριβώς; Όλοι αναλυτές εδώ μέσα πια..

 

Επίσης: εγώ θυμάμαι πριν από 3 χρόνια τους iphonάκηδες που τσακώνονταν με τους androidάδες, και τους έλεγαν ότι θα είναι πάντα δεύτεροι και ακόμη πιο γραφικά.

Edited by sbergman
Link to comment
Share on other sites

Ποιος την περιμένει ακριβώς; Όλοι αναλυτές εδώ μέσα πια..

 

Άποψη του είναι. Σου εξήγησε και το σκεπτικό του. Αντί για να κοροϊδεύεις μπορείς να μας πεις την δικιά σου.

 

Δεν είμαστε αναλυτές! Απλά συζητάμε και λέμε τις απόψεις μας. Εσύ τι ρόλο παίζεις τώρα με το ποστ σου;

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ποιος την περιμένει ακριβώς; Όλοι αναλυτές εδώ μέσα πια..

 

Δεν είμαι αναλυτής αλλά πίστεψε με, την παρακολουθώ χρόνια και ξέρω τι περιμένω. Αλλά θα με πείτε τρελό αν μιλήσω...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Άποψη του είναι. Σου εξήγησε και το σκεπτικό του. Αντί για να κοροϊδεύεις μπορείς να μας πεις την δικιά σου.

 

Δεν είμαστε αναλυτές! Απλά συζητάμε και λέμε τις απόψεις μας. Εσύ τι ρόλο παίζεις τώρα με το ποστ σου;

 

Φίλε, άλλο να λες την προσωπική άποψή σου κι άλλο να την εκφράζεις σαν να είναι κοινός τόπος. Απλά τα πράγματα.

 

Εσύ τι ρόλο παίζεις, του αστυφύλακα σε κάθε έναν που διαφωνεί μαζί σου;

Link to comment
Share on other sites

Και για να βάλω και λίγη φωτιά, διαβάστε αυτό το άρθρο ενός αναλυτή. Το παραθέτω, δεν λέω ότι συμφωνώ.

 

Android is dead (!)

 

Καταρχήν είσαι offtopic!!!

Δευτερον, πες οτι θέλεις χωρίς όμως να προσβάλεις κανέναν, δεν είμαστε φίλοι.

Τρίτον, ρίξε και καμία ματιά στους κανόνες λειτουργίας του φόορυμ :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν πρεπει να απαντησω αφου τα ειπε ολα ο Φιλιππος :)

 

αλλα sbergman

 

προφανως δεν με λες αναλυτη επειδη κανω μια εκτιμηση της καταστασης αλλα επειδη κανω αρνητικη εκτιμηση

δηλαδη αν πω οτι τα wp θα πετυχουν τι θα πεις? σκασε ρε dark που το ξερεις και το παιζεις και αναλυτης?

 

οχι sbergman δεν θα πεις αυτο..θα συμφωνησεις και θα χαμογελασεις

αλλα επειδη λεω το αντιθετο καθεσαι και κομπλεξιζεσαι

 

σε παρακαλω να μου πεις(να μου αποδειξεις οσο γινεται η εστω να με πεισεις) για την επιτυχια των wp και της nokiα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είσαι offtopic!!!

 

Offtopic γιατί; Το διάβασες το άρθρο; Για την πορεία των λειτουργικών μιλάει.

 

Κανονικα δεν πρεπει να απαντησω αφου τα ειπε ολα ο Φιλιππος :)

 

αλλα sbergman

 

προφανως δεν με λες αναλυτη επειδη κανω μια εκτιμηση της καταστασης αλλα επειδη κανω αρνητικη εκτιμηση

δηλαδη αν πω οτι τα wp θα πετυχουν τι θα πεις? σκασε ρε dark που το ξερεις και το παιζεις και αναλυτης?

 

οχι sbergman δεν θα πεις αυτο..θα συμφωνησεις και θα χαμογελασεις

αλλα επειδη λεω το αντιθετο καθεσαι και κομπλεξιζεσαι

 

σε παρακαλω να μου πεις(να μου αποδειξεις οσο γινεται η εστω να με πεισεις) για την επιτυχια των wp και της nokiα

 

Δεν έχω διάθεση ούτε να διαφωνήσω ούτε να σου αποδείξω κάτι. Δεν με "ενόχλησε" η διαφορετικότητα της άποψής σου, αλίμονο Εξήγησα με σαφήνεια ότι είναι άλλο να πεις "πιστεύω ότι η Νόκια θα κλείσει φέτος" και άλλο να πεις "περιμένουμε τη Νόκια..". Ποιοι την περιμένουμε; Το σύνολο της κοινότητας; Το φόρουμ; Η ευρώπη; Εκπροσωπείς κάποιον; Ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του, ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε.

 

Αν αυτό δεν είναι κατανοητό, δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Offtopic γιατί; Το διάβασες το άρθρο; Για την πορεία των λειτουργικών μιλάει.

 

Caveat - this argument is predicated on the supposition that Window Phone 8 is NOT a complete disaster. If it turns out to be another Vista, then all bets are off on this horse.

 

Εικασίες κάνει και αυτός.δεν γράφει τίποτα το ιδιαίτερο για τα 8. Πιο πολύ μιλάει γιατί θα πεθάνει το android. Δεν με πείθει. Ξαναλέω, οι αριθμοί δεν λένε ψέματα ;)

offtopic γιατί δεν μιλάει ούτε για το Symbian ούτε για την Nokia.

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διάθεση ούτε να διαφωνήσω ούτε να σου αποδείξω κάτι. Εξήγησα με σαφήνεια ότι είναι άλλο να πεις "πιστεύω ότι η Νόκια θα κλείσει φέτος" και άλλο να πεις "περιμένουμε τη Νόκια..". Ποιοι την περιμένουμε; Το σύνολο της κοινότητας; Το φόρουμ; Η ευρώπη; Εκπροσωπείς κάποιον; Ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του, ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε.

 

Αν αυτό δεν είναι κατανοητό, δεν έχω να προσθέσω κάτι.

με κοροιδευεις? το προβλημα σου ειναι στο οτι δεν χρησιμοποιησα το σωστο προσωπο?

εγω ο aliengoa ο plankton και οποιος αλλος

και αν δεν σου κανουν αυτοι. περιμενουμε εγω,ο εαυτος μου και ο σκυλος μου. ενταξει τωρα?

τωρα η αποψη μου εχει βαση η δεν ειμαι αναλυτης?

 

αν εχεις μια αποψη/θεση επι του θεματος πες την..

Link to comment
Share on other sites

με κοροιδευεις? το προβλημα σου ειναι στο οτι δεν χρησιμοποιησα το σωστο προσωπο?

εγω ο aliengoa ο plankton και οποιος αλλος

και αν δεν σου κανουν αυτοι. περιμενουμε εγω,ο εαυτος μου και ο σκυλος μου. ενταξει τωρα?

τωρα η αποψη μου εχει βαση η δεν ειμαι αναλυτης?

 

αν εχεις μια αποψη/θεση επι του θεματος πες την..

 

Ο άλλος ο φίλος θα στην πει τώρα για το ειρωνικό σου υφάκι ή περιορίζεται μόνο στους αντιφρονούντες;

 

Caveat - this argument is predicated on the supposition that Window Phone 8 is NOT a complete disaster. If it turns out to be another Vista, then all bets are off on this horse.

 

Εικασίες κάνει και αυτός. Δεν με πείθει. Ξαναλέω, οι αριθμοί δεν λένε ψέματα ;)

offtopic γιατί δεν μιλάει ούτε για το Symbian ούτε για την Nokia.

 

Εννοείται εικασίες. Είναι απλώς μια άποψη, κι ως τέτοια την κατέθεσα. Για τη Νόκια μιλάει, φυσικά, μιας και πλέον Νόκια=wp8.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ένα εχω να πω. Το καλο πραγμα αργει να γίνει. Καλυτερα αργη αλλα σταθερη ανοδο. Τα WP έχουν βάσεις και αυτο δεν το στηρίζω στο τι λεν οι άλλοι μεσα σε διαφορα φορουμ και τι κριτικες αποσπουν αλλα απο την δικια μου εμπειρια. Ενταξει ναι ειναι κατι το διαφορετικο. Ισως λιγο μονοτονο δεν θα διαφωνησω. Αν καποιος θελει να "παιζει" και να παραμετροποιει την συσκευη του τα WP δεν ειναι καλη επιλογή. Για κάποιον ομως που θέλει ενα λειτουργικο σταθερό, απλο και ευχρηστο οπου όλα γινονται πιο απλα και γρηγορα νομίζω του ταιριαζει καλυτερα.
Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος ο φίλος θα στην πει τώρα για το ειρωνικό σου υφάκι ή περιορίζεται μόνο στους αντιφρονούντες;

δεν σε ειρωνευομαι καθολου

μου λες που απευθυνεται το "περιμενουμε" σου απαντησα

και σε ρωταω

 

τωρα ειμαι αναλυτης? τωρα τι?

 

ακομα και αν το παιρνεις σαν ειρωνια..εσυ το ξεκινησες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...