Jump to content

Χρεώσεις SMS για μηνύματα που δεν παραδίδονται


Tony_Ts
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξέρατε ότι η Cosmote χρεώνει όλα τα μηνύματα ανεξαρτήτως από το αν θα παραδοθούν ή όχι; Δηλαδή αν κάνεις λάθος και στείλεις ένα μήνυμα σε αριθμό που δεν υπάρχει ή σε σταθερό θα χρεωθείς. Το ίδιο θα γίνει κι αν το τηλέφωνο είναι κλειστό για 72 ώρες κι αποτύχει η παράδοση.

 

Μπορεί αυτά να τα γνωρίζετε αλλά αυτό που ανακάλυψα μόλις σήμερα είναι ότι αν στείλει κάποιος SMS σε ένα δίκτυο στο εξωτερικό με το οποίο δεν υπάρχει η απαραίτητη συνεργασία, πάλι θα χρεωθεί και μάλιστα 16 λεπτά + ΦΠΑ όπως είναι πια η χρέωση της Cosmote.

 

Ας μπω τώρα και σε λεπτομέρειες. Ακριβώς μετά τη λήξη του αγώνα και την κατάκτηση του κυπέλου του euro2004 από την ομαδάρα μας, μου στέλνει μια κοπέλα από τη Γαλλία μήνυμα (συγκεκριμένα από το δίκτυο SFR) με συγχαρητήρια κλπ. Της απαντάω με δύο μηνύματα τα οποία όμως δεν έφτασαν ποτέ (ενώ είχε ανοικτό το κινητό). Χθες παρέλαβα το λογαριασμό όπου είδα ότι έχουν χρεωθεί κανονικά. Επειδή και παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με SMS σε δίκτυο της Ολλανδίας, πήγα από το κατάστημα της Cosmote στην Πανεπιστημίου να τους ρωτήσω αν έχουν συνεργασία με την SFR όπου κι ανακάλυψα ότι δεν έχουν. Παρόλα αυτά, έστω κι αν δεν μπορούν να παραδόσουν τα μηνύματα στο δίκτυο της SFR τα χρεώνουν!!! Έκανα σχετική αίτηση και περιμένω έγγραφη απάντηση από την Cosmote για το συγκεκριμένο θέμα, την οποία και θα κοινοποιήσω μόλις λάβω.

 

Με τόσα εκατ. χρήστες η Cosmote, από ένα λάθος να κάνει ο καθένας σε SMS ή να στέλνει σε προορισμούς που είτε είναι κλειστό το κινητό είτε είναι δίκτυο που δεν υποστηρίζεται, έχει βγάλει πολλά χρήματα για μια υπηρεσία που δεν παρείχε ! Τα σχόλια δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Se oles tis ipiresies iparxoun afta....
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tntiseverywere (15 Ιούλ. 2004 , 10:55)

Se oles tis ipiresies iparxoun afta....

 

Το ότι υπάρχουν δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό! Γιατί αν είναι, για ποιο λόγο να μην χρεώνουν και τις κλήσεις, συνδεθείς δεν συνδεθείς με τον καλούμενο (είτε γιατί το έχει κλειστό, είτε γιατί έκανες λάθος και πήρες αριθμό που δεν υπάρχει κλπ) ;

Link to comment
Share on other sites

Pws mporoume na lisoume to provlima?
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε πρώτα ποιά είναι επίσημη (έγγραφη) θέση της Cosmote...

 

By the way, πόσο νόμιμο είναι να χρεώνει κάποιος για υπηρεσία που δεν παρείχε ;

Link to comment
Share on other sites

Με την αποστολή του SMS αυτό που πληρώνεις είναι ο χώρος που καταλαμβάνει το μήνυμά σου στο κέντρο μηνυμάτων της εταιρίας (που -ναι!- είναι δυσανάλογος με το κόστος γιατί ένα SMS έχει πάρα πολύ μικρό μέγεθος) καθώς και τη μεταφορά, η οποία γίνεται ούτως ή άλλως. Τώρα αν για τον οποιονδήποτε λόγο ο αποδέκτης δε μπορεί να λάβει το μήνυμά σου, αυτό δεν αφορά την εταιρία. Αυτή χρεώνει.

 

Θέλω να καταλήξω ότι το πρόβλημα δεν είναι οι χρεώσεις των μηνύμάτων που δεν παραδίδονται, αλλά η ίδια η τιμή τους! Είναι δυνατόν να πληρώνουμε 8 λεπτά για μια υπηρεσία που δεν κοστίζει ΤΙΠΟΤΑ στην εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

Oles oi etaireies to kanoun afto?
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος My_Immortal (15 Ιούλ. 2004 , 11:30)

Τώρα αν για τον οποιονδήποτε λόγο ο αποδέκτης δε μπορεί να λάβει το μήνυμά σου, αυτό δεν αφορά την εταιρία. Αυτή χρεώνει.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, ο αποδέκτης μια χαρά μπορούσε!!! Η Cosmote είχε το πρόβλημα! (δεν είχε συνεργασία με το συγκεκριμένο δίκτυο). Πως είναι σε θέση ο πελάτης να ξέρει σε ποια δίκτυα μπορεί να στείλει και σε ποια όχι; Δεν το βρήκα πουθενά στην ιστοσελίδα τους!

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι το SMS είναι ακριβό για τα ελληνικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα δίκτυα του εξωτερικού και τις συνεργασίες με Ελλάδα τα πράγματα περιπλέκονται, είναι η αλήθεια. Γι αυτό καλό θα ήταν να προμηθευτούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι με καταλόγους συνεργαζόμενων δικτύων. Το What's Up έχει έναν τέτοιο κατάλογο μέσα στο πακέτο ενεργοποίησης, αυτό μόνο ξέρω σίγουρα. Από 'κει και πέρα, οι εταιρίες είναι αδηφάγες και το ξέρουμε!
Link to comment
Share on other sites

Ουπς, My_Immortal έκανα edit πριν δω το μήνυμά σου.

 

Μήπως ξέρεις που μπορεί να βρει κανείς τα δίκτυα που μπορεί να στείλει; (Αλλά και πάλι βρε παιδιά, όταν μου στέλνει κάποιος SMS δεν είναι λογικό να μπορώ να του απαντήσω ; )

Link to comment
Share on other sites

Με τα δίκτυα του εξωτερικού και τις συνεργασίες με Ελλάδα τα πράγματα περιπλέκονται, είναι η αλήθεια. Γι αυτό καλό θα ήταν να προμηθευτούμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι με καταλόγους συνεργαζόμενων δικτύων. Το What's Up έχει έναν τέτοιο κατάλογο μέσα στο πακέτο ενεργοποίησης, αυτό μόνο ξέρω σίγουρα. Δοκίμασε το site της Cosmote ή ζήτησε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο από κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια είναι λογικό να θες να παίρνει πάντα το μήνυμά σου ο εκάστοτε αποδέκτης, αλλά αυτό θα ήταν πραγματικότητα σε έναν τέλειο κόσμο! :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tony_Ts (15 Ιούλ. 2004 , 11:34)

 

Όπως έγραψα παραπάνω, ο αποδέκτης μια χαρά μπορούσε!!!

 

Είσαι σίγουρος ότι μπορούσε? Είχε λάβει ποτέ η κοπέλα sms από το εξωτερικό? Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα αλλά πριν από κάνα 2 χρόνια, στην Γαλλία συνέβαινε το εξής : με μερικές εταιρίες μπορούσες να στείλεις μήνυμα στο εξωτερικό, αλλά δεν μπορούσες να λάβεις (εξωτερικό γενικά, όχι μόνο Ελλάδα) και με άλλες μπορούσες να λάβεις αλλά όχι να στείλεις. Ξέρω πως φέτος επικοινώνησα με μια φίλη που μπορούσε να λάβει και να στείλει αλλά δεν ξέρω αν έκαναν τίποτα οι άλλες εταιρίες… Οπότε… Φταίει η Cosmote (η οποιαδήποτε άλλη εταιρία ελληνική η ξένη) που δεν τις έβαλαν να συνεργαστούν μαζί της με το ζόρι?

Όσο για το γιατί πλήρωσες, θα συμφωνήσω με την My_Immortal

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος My_Immortal (15 Ιούλ. 2004 , 11:30)

 

Με την αποστολή του SMS αυτό που πληρώνεις είναι ο χώρος που καταλαμβάνει το μήνυμά σου στο κέντρο μηνυμάτων της εταιρίας (που -ναι!- είναι δυσανάλογος με το κόστος γιατί ένα SMS έχει πάρα πολύ μικρό μέγεθος) καθώς και τη μεταφορά, η οποία γίνεται ούτως ή άλλως. Τώρα αν για τον οποιονδήποτε λόγο ο αποδέκτης δε μπορεί να λάβει το μήνυμά σου, αυτό δεν αφορά την εταιρία. Αυτή χρεώνει.

 

Όταν στέλνεις γράμμα, πληρώνεις κατευθείαν το γραμματόσημο, ακόμα κι αν δεν φτάσει ποτέ στο προορισμό του, ακόμα κι αν δεν υπάρχει η διεύθυνση που έβαλες . Αν Είσαι τυχερός, το γράμμα θα το πάρεις πίσω κι έτσι θα ξέρεις πως δεν έφτασε στο προορισμό του αλλά το γραμματόσημο δεν θα μπορέσεις να το ξαναχρησιμοποιήσεις…

Ότι τα λεφτά είναι πάρα πολλά για τέτοια υπηρεσία συμφωνούμε αλλά εσύ την χρησιμοποίησες, έφτασε δεν έφτασε το μήνυμα…

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΝΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΕΥΚΑΝ ΤΑ ΜΜΣ ΣΤΟ 6600.

ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΑΝ ΤΑ ΜΜΣ ΑΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΚΑΛΕΣΑ ΤΟ 1252 ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΤΑ 6 ΜΜΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΔΕΝ ΧΡΕΩΘΗΚΑ ΠΟΤΕ!!!

τα σχολια δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Nai sigoura xrewnontai ola ta sms pou stelneis asxeta an ta parei o allos h oxi,oles oi etaireies to exoun ayto

Ola ayta yparxoun sto site tis cosmote kai epipleon ektos apo thn aplh periagwgh yparxei kai h plhrhs periagwgh xwris diadikasies nomizw me orismena diktya pou exei kanei synergasies h cosmote kai einai ta ekshs:

 

Austria Connect

Belgium Base

Denmark Sonofon

France Orange

France Bouygues Telecom

Germany D1

Germany O2

Hungary Vodafone

Hungary Pannon GSM

Hungary T-Mobile

Israel Cellcom

Italy TIM

Italy Vodafone/Omnitel

Italy Wind

Montenegro ProMonte

Netherlands Orange

Norway Telenor

Portugal Optimus

Portugal TMN

Spain Telefonica

Spain Vodafone

Switzerland Orange

Switzerland Sunrise

Switzerland Swisscom

UK Orange

UK O2

Link to comment
Share on other sites

Ti sxesh exoyn ta grammatoshma me ta SMS?Me to pou vlepei to diktyo oti stelneis se arithmo pou de borei na steilei eprepe oxi mono na mh se xrewnei alla na sou apanda me SMS oti lypoumaste alla de boroume na steiloume to minima sas.Ti skata sevasmo sto pelath diafhmizoun!
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε Q προσπαθηστε να στειλετε σε λαθος αριθμο η σε σταθερο. Θα φυγει αραγε? χιχι.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tony_Ts (15 Ιούλ. 2004 , 10:52)

 

 

Ας μπω τώρα και σε λεπτομέρειες. Ακριβώς μετά τη λήξη του αγώνα και την κατάκτηση του κυπέλου του euro2004 από την ομαδάρα μας, μου στέλνει μια κοπέλα από τη Γαλλία μήνυμα (συγκεκριμένα από το δίκτυο SFR) με συγχαρητήρια κλπ. Της απαντάω με δύο μηνύματα τα οποία όμως δεν έφτασαν ποτέ (ενώ είχε ανοικτό το κινητό). Χθες παρέλαβα το λογαριασμό όπου είδα ότι έχουν χρεωθεί κανονικά. Επειδή και παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με SMS σε δίκτυο της Ολλανδίας, πήγα από το κατάστημα της Cosmote στην Πανεπιστημίου να τους ρωτήσω αν έχουν συνεργασία με την SFR όπου κι ανακάλυψα ότι δεν έχουν. Παρόλα αυτά, έστω κι αν δεν μπορούν να παραδόσουν τα μηνύματα στο δίκτυο της SFR τα χρεώνουν!!! Έκανα σχετική αίτηση και περιμένω έγγραφη απάντηση από την Cosmote για το συγκεκριμένο θέμα, την οποία και θα κοινοποιήσω μόλις λάβω.

 

Με τόσα εκατ. χρήστες η Cosmote, από ένα λάθος να κάνει ο καθένας σε SMS ή να στέλνει σε προορισμούς που είτε είναι κλειστό το κινητό είτε είναι δίκτυο που δεν υποστηρίζεται, έχει βγάλει πολλά χρήματα για μια υπηρεσία που δεν παρείχε ! Τα σχόλια δικά σας...

 

 

Η κοσμοτε εχει συνεργασια με την SFR! Δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί μπερδευόμαστε; Η συνεργασία που έχει με την SFR είναι για ROAMING! Μέχρι στιγμής η επίσημη θέση της Cosmote (προφορικά από μαγαζί τους) για το θέμα είναι ότι έχει συνεργασία για Roaming αλλά όχι για SMS!

 

Επίσης αναφέρθηκε δύο φορές ότι στο Site της Cosmote θα βρω με ποιές εταιρίες υπάρχει συνεργασία για SMS. Εγώ όμως δεν το βρήκα πουθενά. :( Και τονίζω, SMS όχι Roaming !!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω θα ηθελα να δηλωσω κατι αλλο...

η cosmote στους αναλυτικους λογαριασμους με χρεωνει με κλησεις ομιλιας στον αριθμό μου(????) με κατι δευτερολεπτα τα οποια ξερετε με τον ελαχιστο χρονο ομιλιας γινονται μισο λεπτο&μετα καθομαι&πληρωνω extra χρονους ομιλιας περα απο τα 120 λεπτα χρονο ομιλιας για κλησεις στον αριθμό μου???? που δεν εχω κανει ποτε??

τι εχετε να πειτε γι'αυτο?το εχετε προσεξει σε δικους σας λογαριασμους?(αναφερομαι σε συνδρομητες συμβολαίου)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SHARP-TQ-GX10/1.1gr Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0 UP.Browser/6.1.0.6.1.105 (GUI) MMP/1.0)

 

Oso gia kati pou eipw8hke, apo kinhto cosmote de feugoun sms pros sta8era h' lathos noumera

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω ενεργοποιησει τηλεφωνητη κανεις δεν μου αφηνει μηνυμα...

αλλα και σε περιπτωση που καποιος αφησει παντα το ακουω απο σταθερο τηλεφωνο...ποτε απο κινητο...

με χρεωνει συνεχως στον αναλυτικο...δευτερολεπτα που εγω δεν εχω παρει τον δικο μου αριθμο...?πως να το κανω?δεν γινεται?

κ κατι αλλο ....

παραδειγμα αν ο αριθμος μου ειναι 306971234567 στον αναλυτικο δειχνει οτι εχω κανει κληση στον αριθμο 306971230004567..

πραγμα που ουτε αυτο μπορει να γινει!

ομως γιατι συμβαινει αυτο?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (16 Ιούλ. 2004 , 21:04)

 

αν και εχω ενεργοποιησει τηλεφωνητη κανεις δεν μου αφηνει μηνυμα...

αλλα και σε περιπτωση που καποιος αφησει παντα το ακουω απο σταθερο τηλεφωνο...ποτε απο κινητο...

με χρεωνει συνεχως στον αναλυτικο...δευτερολεπτα που εγω δεν εχω παρει τον δικο μου αριθμο...?πως να το κανω?δεν γινεται?

κ κατι αλλο ....

παραδειγμα αν ο αριθμος μου ειναι 306971234567 στον αναλυτικο δειχνει οτι εχω κανει κληση στον αριθμο 306971230004567..

πραγμα που ουτε αυτο μπορει να γινει!

ομως γιατι συμβαινει αυτο?

 

 

Μήπως οταν σου αφηνει καποιος μηνυμα, σε παιρνει τηλ ο τηλεφωνητης σου για να σου πει οτι εχεις νεο φωνητικο μηνυμα? (Δεν θυμαμαι αν το εχει αυτο η κοσμοτε). Αν ναι τοτε μηπως σε χρεωνει κατι τετοιο? (αν και θα ηταν βλακεια χρεωση απο κατι τετοιο).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι...

αν εχω κάποιο μνμ στον τηλεφωνητή έρχεται sms στο κινητό και με ειδοποιεί.

μα δεν είναι ότι με χρεώνει με κλήσεις προς τον αριθμό μου..

αλλά και με κλήσεις που μοιάζουν στον αριθμό μου με την παρεμβολή κάποιων άλλων αριθμών....

δεν ξέρω....συνολικά μπορεί να με χρεώνει και για 3-5 λεπτά χρόνου ομιλίας που εγώ δεν έχω κάνει ποτέ&μετά πληρώνω αυτά τα 3-5 λεπτά που δεν περιλαμβάνονται στο δωρεάν χρόνο και πιστέψτε με....είναι ακριβούτσικα ως χρέωση!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...