Jump to content

Πως κόβεται το κάπνισμα; Μέθοδοι κ.λ.π.


sculper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

geia sas, 8a h8ela thn boh8eia osous exoun dokimasei kapoies me8odous kai oson einai iatron gia na mou poun tous dia8esimous tropous kai pou mporo na apeu8un8o!

 

an exete thn kalosunh steilte mou kapoia site akomh kai dieu8unseis kai thl.!

 

 

euxaristo polu!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αγαπητε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το παρεις αποφαση κ να δειξεις δυναμη ουτως ωστε σιγα σιγα (το τονιζω σιγα σιγα) να το ελαττωσεις κ εν συνεχεια να το κοψεις!μην δοκιμασεις μονομιας (μαχαιρι που λεμε) δεν θα τα καταφερεις... μπορει να αντιστρεψεις την κατασταση κ να καπνιζεις περισσοτερο!επισης μπορεις αντι να καπνιζεις ενα τσιγαρο να μασας μια τσιχλα... να το συνδιασεις καπως ουτως ωστε να το ελαττωσεις σιγα σιγα!ευχομαι οτι καλυτερο!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα πρεπει να γινει σιγα-σιγα.Οσους γνωριζω που προσπαθησαν κατευθειαν δεν αντεξαν πανω απο 2 εβδομαδες.Αν φτασεις το 1 πακετο για μια εβδομαδα μετα θα σου ειναι ευκολοτερο να το κοψεις.Παντως ειναι θεμα αποφασης.
Link to comment
Share on other sites

Mia ginaika mporei na ta kanei ola.... :)
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την tntiseverywere

Mia ginaika mporei na ta kanei ola.... :)

 

Και κυρίως να σε κάνει να ξεκινήσεις το τσιγάρο.

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπνιζα από τα 16 μου και πάντα πάνω από ένα πακέτο την ημέρα. Δοκίμασα πολλές μεθόδους, σιγά - σιγά, απότομα, με τσίχλες κλπ. Το πιο σοβαρό αποτέλεσμα που είχα ήταν να πρέπει να αρχίσω το τσιγάρο για να κόψω τις τσίχλες! :lol:

 

Τελικά τον Δεκέμβριο του 2002 κάπνισα το τελευταίο μου τσιγάρο και από τότε δεν καπνίζω. Δεν χρησιμοποίησα καμία "μέθοδο". Το έκοψα "μαχαίρι" απλά γιατί το πήρα απόφαση (το απλά σε εισαγωγικά, δεν ήταν απλό!). Νομίζω ότι αυτό που με βοήθησε πολύ ήταν το ότι επέτρεψα στον εαυτό μου να είναι σαν στερημένος ναρκωμανής. Να εξηγήσω: σε όλες τις προηγούμενες προσπάθειές μου έλεγα να μην παχύνω, να μην τσατίζομαι, να μην, να μην και τελικά δεν το έκοβα!... Τώρα έτρωγα, σκέφτηκα ότι αν τσατιστώ πολύ θα καπνίσω (καλύτερα από το να έχουμε νεκρούς! :D ) και μου επέτρεπα να μην είμαι τόσο λογικός γενικά αφού πρώτος στόχος ήταν να κόψω το τσιγάρο.

 

Δεν σου τα λέω αυτά για να ακολουθήσεις αυτήν τη μέθοδο. Αυτό που θέλω να σου πω είναι να δεις ποιες είναι οι ανάγκες σου και τι θα "δουλέψει" σε 'σένα και αυτό να εφαρμόσεις. Πρώτα από όλα όμως, όπως είπαν και οι προηγούμενοι φίλοι, πρέπει να πάρεις απόφαση να μην ξαναγευτείς αυτή τη γεύση (τελικά μόνο αυτό σου λείπει).

 

Καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

μακραν μαχαιρι. Αμεσως μετα απο τις διακοπες μιας και εισαι ξεκουραστος και ηρεμος. ετσι το εκοψα εγω 2 χρονια πριν :)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μην προβληματίζεσαι καθόλου φίλε. Είναι πολύ εύκολο να κόψεις το τσιγάρο. Εγώ το έχω κόψει καμιά 10αριά φορές ως τώρα.

 

Πέραν της πλάκας μου έχει πει γιατρός ότι 2-3 τσιγάρα την ημέρα δεν είναι κακό. Ειδικά μέσα στο νέφος που ζούμε, τα 2-3 τσιγάρα είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (14 Ιούλ. 2004 , 22:15)

 

Μην προβληματίζεσαι καθόλου φίλε. Είναι πολύ εύκολο να κόψεις το τσιγάρο. Εγώ το έχω κόψει καμιά 10αριά φορές ως τώρα.

 

Πέραν της πλάκας μου έχει πει γιατρός ότι 2-3 τσιγάρα την ημέρα δεν είναι κακό. Ειδικά μέσα στο νέφος που ζούμε, τα 2-3 τσιγάρα είναι σταγόνα στον ωκεανό.

 

To εχω ακουσει και εγω αυτο οτι κανει καλο 1-2 τσιγαρα την ημερα!!~

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Eidallws an den katafereis tipota apo monos sou kalo einai na apeu8in8eis sta antismoking center me 600eurw mono nomizw kai se 10 lepta to exeis kopsei to kapnisma (den yparxei kyndinos gia thn ygeia)H 8eia mou to exei kopsei 2 xronia twra.

An se periptwsh den katafereis kai pali na to kopseis sou epistrefoune ta lefta.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DaTaMaN (16 Ιούλ. 2004 , 02:43)

 

Eidallws an den katafereis tipota apo monos sou kalo einai na apeu8in8eis sta antismoking center me 600eurw mono nomizw kai se 10 lepta to exeis kopsei to kapnisma (den yparxei kyndinos gia thn ygeia)H 8eia mou to exei kopsei 2 xronia twra.

An se periptwsh den katafereis kai pali na to kopseis sou epistrefoune ta lefta.

 

 

 

ksereis kapoio antismoking center???

 

an mporeis steile pm!

 

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Ως μανιώδης λάτρης του τσιγάρου (Marlboro μαλακό), επί περίπου 15 χρόνια, με βάση τα 2 πακέτα και μέχρι 4 πακέτα την ημέρα για κάοιο διάστημα, αποφάσισα πέρυσι τέτοιο καιρό, μετά την επίσκεψη σε ένα site (http://www.nosmoking.gr) να προσπαθήσω... Μάλλον γιατί για πρώτη φορά διάβασα για το τι ακριβώς κάνει το τσιγάρο στον οργανισμό και γιατί το επιθυμώ τόσο πολύ... Σημειωτέον δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα υγείας..

 

Επειδή εάν δεν κάπνιζα για μερικές ώρες ένιωθα το αίμα μου να μυρμηγκιάζει, φοβερά νεύρα κλπ, αποφάσισα ότι το μαχαίρι ήθελε πολύ μεγάλη θέληση (που εγώ δεν είχα), και τελικά το πρόγραμμα που ακολούθησα είχε (περίπου) ώς εξής: για 15 μέρες 8 τσιγάρα και εν συνεχεία 4 τσιγάρα την ημέρα... Αυστηρά όμως και στο πορτοφόλι πατηκωμένα και όχι σε πακέτο....

Τα προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν μάλλον πολύ μικρά, μιας και κάθε φορά που επιθυμούσα τσιγάρο, το ανέβαλα για αργότερα, αφού είχα δώσει στον εαυτό μου τη δυνατότητα να καπνίζει λίγα τσιγάρα την ημέρα... Επίσης, άλλαξα είδος καφέ και γεύση (άρχισα να πίνω γαλλικό με γεύσεις και γλυκύτερο), άλλαξα και την αγαπημένη μου μπύρα (δεν ξαναήπια heineken), αφού μόλις τα σκεφτόμουνα ήθελα να ανάψω τσιγάρο... Δεν άρχισα τσίχλες και σπόρια και τέτοια, και αύξησα δραματικά τις ποσότητες νερού που έπινα... Σημειωτέον έβαλα 12 κιλά σε ένα μήνα, που μου λείπανε δραματικά όμως (είμαι 1.75 και ζύγιζα 63-65 κιλά)

Εδώ και ένα μήνα σταμάτησα και τα 4 τσιγάρα ημερησίως και αισθάνομαι οκ... Καπνίζω ένα με δύο τσιγάρα την εβδομάδα πλέον, όταν βγαίνω έξω το βράδυ...

 

Αυτή ήταν η προσωπική μου μέθοδος... Α!! το βασικότερο: ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ότι το μείωσα, κάνω προσπάθεια κλπ, για να μη με αγχώνουν και απογοητεύουν όταν άναβα τσιγάρο κλπ (ξέρετε, σχόλια του τύπου "α, έτσι το έκοψες??").. Και τους πρώτους μήνες κάθε πρωί, έβαζα στο συρτάρι τα 5,5 ευρώ των 2 πακέτων και αγόραζα στο τέλος του μήνα κάτι (εκτυπωτή, κοστούμι και τέτοια, συμβουλή του site που προανέφερα, που πιάνει λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το θέμα έχει συζητηθεί και αλλού, με διαφορετική προσέγγιση.

 

Ιατρός δεν είμαι, είμαι πρώην καπνιστής.

 

Τον Αύγουστο "κλείνω" ένα χρόνο πλήρους αποχής και είμαι ευτυχισμένος.

 

Το έκοψα μαχαίρι, όπως ο zoo

 

Ως εκ τούτου, θεωρώ ότι αποτελεί λύση, αποδεκτή.

 

Απλά, για κάθε άνθρωπο η αποτελεσματική λύση ενδέχεται να είναι διαφορετική ή ενδέχεται να μην υπάρξει λύση.

 

Θεωρώ ότι η επέμβαση του Ιατρού απαιτείται σε ακραίες περιπτώσεις

π.χ. όταν μια γυναίκα και δη "θεριακλού", συνειδητοποιήσει ότι είναι έγκυος...΄(νεύρα τσιτάλια)...αλλά ακόμη και κεί, μάλλον ένας Ίατρός θα είναι ιδιαίτερα σκληρός (για χάρη της υγείας του επερχόμενου πιτσιρίκου)

 

Σημειωτέον, ότι κάθε γυναίκα που έχει, μεταξύ άλλων, σκοπό της ζωής της να κάνει παιδιά, οφείλει, ηθικά να κόψει, αυστηρώς και δια ροπάλου, το κάπνισμα, πολύ πριν την περίοδο "των προσπαθειών σύλληψης". Η γυναίκα μου, το έκοψε, μαχαίρι, πρωτοχρονιά 1999 και Οκτώβριο 1999 έμεινε έγκυος.

Ακολούθησαν ακόμη δυο παιδιά., ενώ η γυναίκα μου δεν θέλησε να ξανακαπνίσει από την ημέρα που το έκοψε...

 

Ο Άνθρωπος, λοιπόν, είναι "μυστήριο και θαυμαστό ζώο"

 

Χαιρετώ :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Nai des http://www.antismokingcenter.gr

 

Τα ANTISMOKING CENTERS αναπτύσσονται με τη μέθοδο του Franchising με ένα δίκτυο που φτάνει μέχρι στιγμής τα 680 κέντρα παγκοσμίως. Στην Ελλάδα λειτουργούν ήδη είκοσι δύο franchising Αντικαπνιστικά Κέντρα. Η Extension in Life ΕΠΕ, εξασφάλισε τα αποκλειστικά δικαιώματα δικαιόχρησης για την Ελλάδα, τη Κύπρο, τα Βαλκάνια και τη Μέση Ανατολή.

 

Είναι ανώδυνη, σίγουρη και χωρίς παρενέργειες.

 

Το κόστος της θεραπείας ανέρχεται στα 465 €.

 

 

 

Όσο και αν φαίνεται απίστευτο δίνεται εγγύηση επιστροφής των χρημάτων μετά από 6 μήνες αν κάποιος δεν κατορθώσει να σταματήσει το κάπνισμα.

Αποτελέσματα επιτυχίας πάνω από 98%

:)

Auta,psa3e to site,exei polla antismoking sthn athina.

Link to comment
Share on other sites

καλή σου επιτυχία :)

 

1. όπως είπανε τα παιδιά, είναι θέμα απόφασης. Για να κρατήσεις όμως μια απόφαση που πήρες, πρέπει να έχεις το κατάλληλο νοητικό πλαίσιο. Εγώ θα σου προτείνω ένα βιβλίο, που συμβάλλει ακριβώς σε αυτό και διαβάζεται εύκολα. Είναι του Allen Carr: Ο εύκολος τρόπος να κόψετε το κάπνισμα

 

δοκίμασε να το διαβάσεις, αξίζει πιστεύω το ποσό για να το αγοράσεις. Μπορείς να το παραγγείλεις απο την Πρωτοπορία (12.60 e.)

 

 

2. Είχα διαβάσει αλλού στο διαδίκτυο οτι στο νοσοκομείο Παπανικολάου υπάρχει ειδικό εργαστήριο με επιστήμονες που σε βάζουν σε προγραμμα για να κόψεις το κάπνισμα, δίνοντας κάποια θεραπεία με χάπια υποκατάστατα της νικοτίνης. Το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.

 

~

 

τι έχει μέσα ένα τσιγάρο..;

 

~

 

τις επιπτώσεις στην υγεία τις ξέρεις. Και φυσικά είναι δικαίωμά σου να το κόψεις ή να το συνεχίσεις. Απλως κάτι τελευταίο για σκέψη: επιτρέπεις στις καπνοβιομηχανίες να σε έχουν πιάσει κορόιδο, να σε έχουν κάνει εθισμένο στα προϊόντα τους, και να τους πληρώνεις για να περνάνε αυτοί καλά ενώ εσύ μπορεί να αποκτήσεις καρκίνο ή να γίνεις και ανίκανος; Σκέψου το όταν πας να τους ξαναδώσεις χρήματα. Μπορείς και να αποφασίσεις να μην τους κάνεις τη χάρη.

 

καλή επιτυχία και πάλι :)

 

keep us posted :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πώς το κάπνισμα κόβεται με ισχυρή θέληση.......

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ τελείως ανόητο να πάει κάποιος να δώσει λεφτά για να τον πείσουν να κόψει το κάπνισμα.Ψυχική δύναμη χρειάζεται και επίγνωση των βλαβών που προκαλεί το κάπνισμα.Όλα τ'άλλα είναι για να γίνονται κάποιοι πλούσιοι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ^Deadly_Sin^ (20 Ιούλ. 2004 , 20:54)

 

kai an kopseis to kapnisma ti 8a kaneis meta to sex???? :)

 

Kι αλλο σεξ γιατι θα εχεις περισσοτερες αντοχες :p

 

Πλακα πλακα εχω 2 χρονια τωρα που τη μια καπνιζω 1 πακετο τη μερα κ μπορει να περασει κ μηνας χωρις να καπνισω...

Πριν,κ για αλλα 2 χρονια καπνιζα 1 πακετο τη μερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Samael (20 Ιούλ. 2004 , 21:52)

 

Kι αλλο σεξ γιατι θα εχεις περισσοτερες αντοχες :p

 

Πλακα πλακα εχω 2 χρονια τωρα που τη μια καπνιζω 1 πακετο τη μερα κ μπορει να περασει κ μηνας χωρις να καπνισω...

 

Πως το καταφερνεις αυτο samael?????? :confused: :confused: :confused:

Ρε μπας και κλεβεις οταν καπνιζεις????? :p

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος AGNOSTOS (21 Ιούλ. 2004 , 11:22)

 

Πως το καταφερνεις αυτο samael?????? :confused: :confused: :confused:

Ρε μπας και κλεβεις οταν καπνιζεις????? :p

 

 

Σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσστ(κρυβε λογια,κρυβε λογια!) !! :X :innocent: :X

 

Αλλα χωρις πλακα κ γω απορω ωρες ωρες...

Κ τελικα κατεληξα στο οτι τελικα ολα ειναι στο μυαλο μας,ναι μεν η εληψη νικοτινης εχει παρενεργειες αλλα αμα εισαι απασχολημενος δε τις αισθανεσε σχεδον καθολου!

Το πακετο με μενα ειναι οτι πινω αρκετα,οπωτε δε μπορω κ να μη δε καπνισω κανενα τσιγαρακι παρεα με το ποτακι...

Μετα το φαει δε με πειραζει,μετα το σεξ οχι,μετα τον καφε(!) ουτε,αλλα μετα το

2 ποτακι δεν αντεχω ρε γαμοτο! :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Σήμερα είδα στην τηλεόραση μια διαφήμιση για τσίχλες & αυτοκόλλητα νικοτίνης αλλά δεν πρόλαβα να συγκρατήσω τη μάρκα. Μήπως γνωρίζει κανένας;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...