Jump to content

blogging @ myphone: QWERTY phones, τότε και τώρα


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως στο σημερινό μας blogging θα γυρίσουμε τον χρόνο λίγο πίσω. Βασικά, πολύ πίσω, μιας και τα σύγχρονα τεχνολογικά τεκταινόμενα έχουν θέσει στο περιθώριο το αντικείμενο αυτό, με την αντικατάσταση του από τις οθόνες αφής. Μιλάω φυσικά για το QWERTY πληκτρολόγιο, υπάρχει στο κομμάτι της κινητής τηλεφωνίας τα τελευταία 14 χρόνια, αλλά χρόνο με το χρόνο εξαφανίζεται ραγδαία. Ας κάνουμε λοιπόν μια ιστορική αναδρομή, μέσα από τις εταιρίες που το «ύμνησαν» και το έκαναν ιδιαίτερα αγαπητό στο κοινό...

 

Καν'το όπως οι Φινλανδοί...

 

Το «κακό» (ας το πούμε έτσι, μιας και παραμένει το ο,τι καλύτερο σε τεχνολογία) ξεκίνησε το 1998, μέσω του Nokia 9000 Communicator. Ένα από τα πρώτα smartphone της εποχής, το πρώτο της Nokia, κατάφερνε με έναν υβριδικό χαρακτήρα να πετυχαίνει πάρα πολλά για το 1998: Στο εξωτερικό κομμάτι του ήταν ένα κλασσικό Nokia που μπορούσε να κάνει κλήσεις, να στέλνει SMS και γενικότερα να συμπεριφέρεται ως κινητό, ενώ ανοίγοντας το μετατρεπόταν σε Palm PC, με λειτουργικό GEOS 3.0 και επεξεργαστή Intel i386 στα εκπληκτικά -για τότε- ... 24MHz! Η σειρά συνεχίστηκε με το 9110 που διέθετε επεξεργαστή AMD 486 στα 33MHz, πάλι με GEOS. Η εξέλιξη συνεχίστηκε το 2000 μέσω του Nokia 9210, μιας συσκευής παρόμοιας με το 9000, αλλά με μια σημαντική διαφορά: Για πρώτη φορά η Nokia τοποθέτησε σε αυτό μια πιο «hot» έκδοση του Symbian, την S80, δίνοντας του άλλη εμπειρία χρήσης. Παράλληλα, το 9210 ήταν το πρώτο Symbian smartphone της εταιρίας, μιας και το μέχρι τότε, το «εξυπνότερο» κινητό της ήταν το Nokia 7110, το πρώτο κινητό βασισμένο στην πλατφόρμα Series 40. Ακολούθησαν κι άλλα Communicators, με πιο κορυφαίο όλων το E90, «τελευταίο» και συνάμα καλύτερο της σειράς. Symbian Series 60, επεξεργαστής ARM11 στα 330MHz, «δεμένα» όλα μαζί σε μια από τις πιο stylish επαγγελματικές συσκευές της εταιρίας.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/11089/nokiae75redcopycopy.jpg

 

Φυσικά, QWERTY δεν είδαμε μονάχα σε τέτοιες συσκευές. Το πρώτο απλό τηλέφωνο της Nokia με QWERTY «χάνεται» πίσω στο 2001 με το ηρωικό 5510 να γίνεται το πρώτο chatphone των τότε εφήβων. Μιλάμε ουσιαστικά για ένα 3310 με QWERTY πληκτρολόγιο και MP3 Player, το οποίο ήταν ιδιαίτερα άβολο και «βαρύ» στο χέρι. Ήταν στην κυριολεξία μια συσκευή «Nokia 3310 inside», με την πλακέτα ελέγχου του MP3 να είναι χωριστή από την πλακέτα του κινητού. Κάτι που θα καταλάβετε καλύτερα στην ακόλουθη εικόνα...

 

http://content.myphone.gr/photo/full/11101/dsc01120.jpg

 

Το πρώτο Symbian Series 60 smartphone της εταιρίας με QWERTY πληκτρολόγιο άνηκε σε μια ξεχωριστή κατηγορία, το μέλλον των Communicators ουσιαστικά σε μικρότερες διαστάσεις, την «E Series». Με το E61 κατάφερε να ανταγωνιστεί τη RIM σε ένα κομμάτι που μονοπωλούσε ως τότε, τα bussiness phones με φυσικό πληκτρολόγιο. Ακολούθησαν πολλά μοντέλα με αυτό τον προσανατολισμό (E63, E71, E55 E75, E5, E6), με κορυφαίο -αλλά και τελευταίο- το E7, που μπορεί να μοιάζει με Communicator, αλλά δεν είναι. Και στη σειρά N είδαμε απόπειρες QWERTY πληκτρολογίου, με κυριότερη το N97. Αξιοσημείωτα παραδείγματα επίσης είναι το N900 με MaeMo5, το πρωτότυπο N950 με MeeGo, το tablet N810 με Internet Tablet OS (MaeMo 4), αλλά και το Nokia C3-00 που έφερε το φυσικό πληκτρολόγια στο Series S40, ορίζοντας τα σημερινά QWERTY-Asha phones.

 

Το... απαγορευμένο μαύρο μούρο

 

http://content.myphone.gr/photo/full/11090/rimblackberrycurve8310c.jpg

 

Από την πρώτη της συσκευή η RIM-Blackerry έδειξε το που θέλει να κινηθεί ως εταιρία: Στους επαγγελματικούς κύκλους και μόνο. Ως mail clients ήταν υπέροχες συσκευές, αλλά για τον καθημερινό μέσο χρήστη ήταν μπελάς. Βασικότερο μείον, η απαραίτητη κατοχή προγράμματος BIS και BES για Internet, που δεν μπορούσε κάποιος να προσπεράσει κάνοντας χρήση απλού πακέτου δεδομένων, πχ μέσω καρτοκινητής. «Παππούς» όλων των βατόμουρων είναι το BlackBerry 6230, με μονόχρωμη μεν οθόνη, αλλά με δυνατότητες mailing και Internet. Όσα χρειάζεται δηλαδή κάθε επαγγελματίας. Μέχρι το 7100 κανένα δεν διέθετε multimedia δυνατότητες, όλα ήταν σπαρτιατικά για καλύτερη αναμονή μπαταρίας και καθαρά επαγγελματικό χαρακτήρα. Το Pearl 8100 έφερε για πρώτη φορά κάμερα, MP3 και άλλες παρόμοιες λειτουργίες, κάνοντας τα πιο προσιτό στον μέσο χρήστη. Με τις σειρές Curve και Storm συνέχισε την πορεία της μέχρι πριν λίγες ημέρες, όπου ως BlackBerry μόνο παρουσίασε το Q10, με νέο λειτουργικό και φυσικά, τις περγαμηνές του παρελθόντος προσαρμοσμένες στα σύγχρονα δεδομένα.

 

Οι άλλοι

 

Ένα λειτουργικό που κατάφερε να μεταφέρει αυτούσια σχεδόν τη εμπειρία των υπολογιστών σε smartphone, ήταν το Windows Mobile OS. HTC, QTek, Palm, Samsung αλλά και άλλες εταιρίες, με την προσθήκη QWERTY, είτε συρόμενου, είτε φυσικού κατάφεραν να μοιάζουν «μικροί πρίγκιπες» για επαγγελματίες, αλλά και για tech maniacs που θέλανε παντού Windows, ακόμα και στην τσέπη τους. Και στα Windows Phone είδαμε προσθήκη QWERTY, αλλά δυστυχώς στην άλλη μεριά του Ατλαντικού. Από την Palm, πάλι στην Αμερική, είδαμε τα Pre και Pixi series με WebOS, που δυστυχώς δεν προχώρησαν όσο αναμενόταν. Μεγάλοι «απόντες» από αυτές τις ιδιόμορφες συσκευές είναι σίγουρα το Android και το iOS, με το πρώτο να διαθέτει ελάχιστες συσκευές και το δεύτερο καμία απολύτως. Χαρακτηριστικά παραδείγματα Android QWERTY συσκευών είναι το HTC Desire Z, το Motorola Milestone 2, τα Sony Xperia Pro smartphones, αλλά και το Samsung Galaxy Y Pro. Παρότι το Android ξεκίνησε ως project το 2006 βασισμένο στο QWERTY πληκτρολόγιο με το «Google Phone», το 2008 άλλαξε πορεία πλεύσης και προσπαθώντας να κινηθεί στο πνεύμα του iPhone, παρουσίασε το T-Mobile G1, μια full-touch συσκευή με συρόμενο QWERTY. Εκεί όμως, χάθηκε το παιχνίδι ουσιαστικά, μιας και λίγοι κράτησαν τα πλήκτρα...

 

Μέλλον - Υπάρχει άραγε;

 

Αν δούμε καλύτερα τις ως τώρα αναμενόμενες συσκευές, το μέλλον του QWERTY δεν είναι αυτό που λέμε ακμαίο. Με δείγματα μονάχα από τα low-end Nokia και τη BlackBerry, βλέπουμε πως ίσως να διαγράφεται αβέβαιο. Είναι ίσως και άδικο να «χαθεί» από τους κύκλους της κινητής τηλεφωνίας μια τόσο στιβαρή και απόλυτα εγγυημένη σε απόκριση τεχνολογία που χωρίς αμφιβολία, βόλεψε πολλούς επαγγελματίες - και όχι μόνο... - ουκ ολίγες φορές. Με την κατάργηση του Symbian OS, τα μη δεκτικά σε διαφοροποιήσεις Windows Phone που ίσως να «κλειδώνουν» το φυσικό QWERTY, τα ελάχιστα δείγματα του Android στην κατηγορία, την παντελή αδιαφορία της Apple γι'αυτή, αφήνουν τη BlackBerry να «παίζει» μόνη της σε αυτό το κομμάτι ουσιαστικά. Μια BlackBerry που φυσικά, δεν έχει το hype του iOS ή του Android για να τραβήξει την προσοχή. Οπότε, QWERTY is dead; Ή όχι τελικά; Ο χρόνος θα μας δείξει....

 

QWERTY και εγώ: Απλό κινητό ή άλλη «χημεία»;

 

Θα αναρωτιέστε τώρα, γιατί έγραψα εγώ αυτό το mini αφιέρωμα στο QWERTY. Η σχέση μου με το φυσικό πληκτρολόγιο σε κινητά είχε ξεκινήσει το 2009, μιας και εκείνη τη χρονιά αγόρασα το πρώτο μου BlackBerry, το 7290. Περισσότερο λόγω προσφοράς σε γνωστό κατάστημα και λιγότερο ως ουσιαστική χρησιμότητα, ανακάλυψα κάτι εντελώς διαφορετικό που με έκανε να το λατρέψω, αλλά και να βάλει «φωτιά» στα δάχτυλα μου από την πληκτρολόγηση. Ακολούθησε το Nokia E71 που μέχρι και σήμερα είναι ο... Ελβετικός σουγιάς μου, μιας και πολλά πράγματα τα κάνω με αυτό, αντί να χρησιμοποιήσω το PC μου. Mails, κείμενα, blogging, ο,τι έχει έχει σχέση με τον κειμενογράφο γίνονται από αυτό. Και σαν συλλέκτης όμως, φρόντισα να αποκτήσω και κάποια ακόμα QWERTY κινητά, όπως το Nokia 9210, το Nokia 5510, το BlackBerry 8100, ενώ και ως backup υπάρχει πάντα ένα ZTE R236. Έχοντας λατρέψει λοιπόν αυτό το πληκτρολόγιο, το επόμενο μου smartphone μπορεί να θεωρηθεί και σπαζοκεφαλιά, μιας και δεν μπορώ να συνδυάσω εύκολα QWERTY, δυνατότητες και μέγεθος σε ένα κινητό. Μέχρι τότε λοιπόν, E71 rulezzz...

Edited by gnt

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωραίο άρθρο :)

σαν το qwerty του qtek 9000 δεν ήταν κανένα

Προσωπικά πάντα μου άρεσε το full keyboard αλλα οι απαιτήσεις για πιο λεπτά και ελαφριά κινητά το έχουν κάνει άβολο.

θα ήθελα να δώ ενα flip windows phone :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πλεον ο πιο αποδοτικος τροπος πληκτρολογησης, πλοηγησης και αλληλεπιδρασης με το λειτουργικο. Το Ν900 μπορει να εχει στενο πληκτρολογιο, αλλα με τις συντομευσεις που εχει και τους συνδιασμους πληκτρων ελαχιστα ακουμπαω την οθονη του.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Sonyericsson P1i.... τρελός έρωτας για 3 χρόνια :love:

htc kaiser (tynt2) για κανα 6μηνο...:D

 

τωρα κοιτάμε προς BB Q10 και αναμένουμε τα πρώτα review

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Ολως τυχαιως σημερα το πρωι κοιτουσα ποιες συχρονες επιλογες υπαρχουν με qwerty πληκτρολογιο και δυστυχως ειναι ελαχιστες και ακομη λιγοτερες ειναι αυτες που ερχονται στην Ευρωπη. Μια διορθωση μονο, το Ε6 ειναι μεταγενεστερο του Ε7, βγηκε με την δευτερη φουρνια των s^3 συσκευων με belle.
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ασύγκριτη εμπειρία το γράψιμο με το Palm Pre που κυκλοφορούσα ενα φεγγάρι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τρελο respect στην κινηταρα που λεγεται Nokia E71..

το εχω στο φανταστικο λευκο χρωμα..

 

Μη τα κάνεις αυτά ρε συ πρωί-πρωί... Τρέλα το λευκό! :drool:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει από πολλά qwerty κινητά, αλλά κανένα δεν με κράτησε: Xperia X1, Nokia E72, Nokia E6, Nokia E7, HTC Desire Z, κανένα δεν με βόλεψε ούτε με βοήθησε να γράψω γρηγορότερα. Τα έβρισκα πολύ στριμωγμένα, πολύ μικρά και πολύ άβολα για τη χρήση που ήθελα να τους κάνω εγώ, ίσως και να φταίει ότι έχω μεγάλα χέρια, δεν ξέρω. Αυτό που κατάλαβα πάντως, είναι ότι η on-screen πληκτρολόγηση όπως του iphone και παρόμοιων πληκτρολογίων από android είναι για μένα τουλάχιστον, πιο εύκολη και πιο άνετη. Χωρίς να προσθέτουν όγκο και βάρος στη συσκευή. Ξεπέρασα οποιοδήποτε ενδιαφέρον είχα για κινητά με qwerty πληκτρολόγιο, πλέον οριστικά.

 

Έχω κρατήσει μόνο το Xperia X1 (και το Nokia N91 το πρώτο μου κινητό ever!) γιατί μου αρέσει πολύ το design του, για μουσειακούς λόγους αλλά και για backup computer-τηλέφωνο άμα γίνει ποτέ ήλεκτρο-μαγνητικός πόλεμος!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα το Ν900 για βασικο τηλεφωνο με ειχε βολεψει πολυ το qwerty.Αλλα πλεον με το autocorrect εχω την εντυπωση οτι κανω πολυ καλυτερα και γρηγοροτερα τη δουλεια μου.
Link to comment
Share on other sites

xperia x1,nokia e71,nokia e7,blackberry 9900,απτις ποιο αγαπημενες συσκευες που ειχα ποτε!περιμενουμε blackberry q10 πως και πως!

ipad 3 white

iphone 5s gold

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αρθρο Χρηστο!

Μπραβο!

 

Ωραια τα qwerty. Παντα μου αρεσαν και ειχα αρκετα τετοια (βαριεμαι να τα γραψω τωρα αν και ξερω οτι κοπτεστε να μαθετε :lol:), εχουν κατι το διαφορετικο και εννοειται πως πρεπει να συνεχισουν να βγαινουν..

καλη η οθονη αφης αλλα και τα κουμπια ειναι αλλη φαση

Link to comment
Share on other sites

δωστε πλήκτρα στο λαό!!!

 

επόμενη συσκευή μου θα είναι blackberry λογικά!

 

όσο και αν προσπάθησα να γραψω με την οθόνη δε τα καταφερα. αν κάνω 1 στα 10 λάθη με το πληκτρολόγιο, με την οθόνη αφης κάνω 11 στα 10!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φανατικός των qwerty, είναι άλλη φάση, αν και έχω λοξοδρομήσει για την ώρα αλλά σύντομα θα επιστρέψω εφόσον έχει μια λογική τιμή το BB Q10..!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει κινητο με qwerty πληκτρολογιο απο τα χερια μου μιας και το τελευταιο μου νοκια ητανε το c3.

Ευχρηστα κινητα στη γραφη mail και sms...βασικα εγραφα τοσο λαχταριστα θυμαμαι....αλλα εκει που με 'χαλουσε' ητανε οι αριθμοι.Ααααντε να τους δεις-βρεις.

Παρ ολα αυτα ειναι μια κατηγορια μονα τους.

Τσιμπημενες οι τιμες των rim.Ειχα μπει στον πειρασμο να παρω και αλλη φορα κ ειχα καταληξει στο nokia e71 που με λιγοτερα λεφτα επερνες το ιδιο πακετο.Αθανατη τοτε nokia.

Link to comment
Share on other sites

E90, μεγάλος έρωτας ... Έκανα το λάθος και το έδωσα για N97 και όχι για το N900 που το θελα διακαώς ...

 

Ακόμη και σήμερα το QWERTY το θέλω τόσο πολύ ... Αν έβγαινε ένα Sony Xperia Z με QWERTY θα έτρεχα να το πάρω, σήμερα έχει γεμίσει ο τόπος κινητά που το παίζουν εκ του ασφαλούς με μικρό πλάτος, χωρίς καθόλου χαρακτήρα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Blackberry 9700 και 9900 με το δεύτερο να έχει το καλλίτερο πληκτρολόγιο που έχει γίνει ποτέ. Είναι πραγματικά κινητό γραφείο. Οποίος δεν έχει χρησιμοποιήσει αυτό το πληκτρολόγιο δεν μπορεί πραγματικά να καταλάβει τι σημαίνει 'γράφω' σε κινητό. Συγκριτικά με το galaxy s3 που επίσης χρησιμοποιώ το blackberry 9900 είναι μακράν καλλίτερο.

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει από το P1i (από τα πλέον αγαπημένα κινητά μου) αλλά το hardware πληκτρολογιο δεν μου άρεσε ποτέ.

 

Φταίει προφανώς το ότι έχω κομματι χοντρά δάκτυλα. Από την άλλη, τα virtual keyboards ειδικά πλέον στο android θεωρώ ότι έχουν υποκαταστήσει την κάθε ανάγκη για physical keyboards.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

E90, μεγάλος έρωτας ... Έκανα το λάθος και το έδωσα για N97 και όχι για το N900 που το θελα διακαώς ...

 

Ακόμη και σήμερα το QWERTY το θέλω τόσο πολύ ... Αν έβγαινε ένα Sony Xperia Z με QWERTY θα έτρεχα να το πάρω, σήμερα έχει γεμίσει ο τόπος κινητά που το παίζουν εκ του ασφαλούς με μικρό πλάτος, χωρίς καθόλου χαρακτήρα ...

χωρατο ειναι αυτο ετσι?

δεν παιζει να εδωσες το e90 για οτιδηποτε..

απλα δεν παιζει τετοιο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τον τίτλο, δεν χρειάστηκε να δω ποιος το έγραψε, ήμουν βέβαιος :p

Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν είχα την ευκαιρία για κανονική εμπειρία qwerty συσκευής, και δυστυχώς πλέον δεν θα υπάρξουν πολλές ευκαιρίες στο μέλλον. μοναδική εξαίρεση η BB με το πανέμορφο Q10!

Το καλύτερο σύγχρονο qwerty κινητό πάντως δεν υπάρχει αμφιβολία για εμένα πως είναι το Ε7!! Εξαιρετικό απλά. Μακάρι να μπορούσα να το αποκτήσω, ακόμα και σήμερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...