Jump to content

[S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?


dbal
 Κοινοποίηση

Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?  

85 members have voted

  1. 1. Εχει συμβει επεισοδειο "sleep of death" στην συσκευη σας με STOCK 4.1.2?

    • NAI
      22
    • OXI
      63


Recommended Posts

Ένα από τα σημαντικοτερα ζητηματα του S2, που εχει αντιμετωπισει κατα καιρους, η πλειονοτητα από οτι φαινεται των κατοχων, είναι το περιφημο sleep of death.

Φαινομενο "βαθειας υπνωσης" κατα το οποιο το κινητο δεν ενεργοποιειται, πατωντας το κουμπι ξεκλειδωματος από την κατασταση standby και συμπεριφερεται σαν κλειστο με μηδενικη μπαταρια. Παρ'ολα αυτα, αν καποιος σας καλεσει ακουει κανονικο τονο σαν να μην απαντατε. Λυση? Αφαιρεση μπαταριας, επανατοποθετηση, αυτοματο restart και ολα καλα... :O

Το ερωτημα που τιθεται ειδικα στους παλαιοτερους χρηστες, είναι αν εχει η κοινοτητα καταληξει στην αιτια του προβληματος. Software (kernel, stock versions κλπ) ή hardware (οπως πχ το περιφημο insane chip)

Και μια που "ξεκινησε" το rollout της 4.1.2, χρησιμο θα ηταν το feedback οσων εχουν ηδη βαλει την γνωστη ισπανικη rom και ειχαν αντιμετωπισει στο παρελθον το συγκεκριμενο θεμα. Επίσης, όσα παιδια εχουν επισκεφτει το επίσημο service και τι λύσεις προταθηκαν καθως και αν απεδωσαν

Για να βρουμε μια ακρη λοιπον...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας ξεκινησω εγω :):)

σιγουρα δεν φταιει το insane chip . διαβαζοντας τα ατελειωτα στο net κατεληξα οτι ειναι θεμα software .... ακομα και στο δικο μου που ειχα 4,0,4 επισημη Νορβηγίας καθε 3-4 μερες το παθαινε . οταν εβαλα την PULSE του Στρατου και για 1 μηνα και με την 4,1,2 δεν εχω κανενα προβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθω: δεν υπονοω οτι φταιει το insane chip, το φερνω ως παραδειγμα hardware αιτιας (ασε που κι εκει δεν ειναι ακριβως hardware αλλα το firmware revision που "φοραει" το chip)

Θα ειναι ευτυχες σεναριο να ειναι θεμα firmware και η jb να μην εχει κανενα συμπτωμα, αλλά καπου ειδα στο xda να το εχει παθει και χρηστης με την 4.1.2 - ψαχνω το σχετικο link γιατι δεν ειμαι σιγουρος με τα τοσα που εχω διαβασει... :wacko:

Η pulse του Στρατου τι kernel εχει??

 

UPDATE: Προστεθηκε και ερωτημα δημοσκοπησης οσον αφορα stock εκδοσεις 4.1.2 αρχης γενομενης από οσους περασαν την ισπανικη FOP - θα μας λύσει αρκετες αποριες πιστευω οσον αφορα την πιθανη software αιτια του θεματος

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και εγω εχω το ιδιο προβλημα με 4.1.2 με τη διαφορα ότι προσεξα πως δεν χρειαζεται οταν το παθαινει να βγαζω μπαταρια, αρκει να πατησω παρατεταμενα το power και κάνει επανεκκίνηση. υπάρχει λύση? είναι τουλαχ εκνευριστικό για ένα κινητό των 400ε
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν έχω μείνει ποτέ με stock rom πάνω από 10 ολόκληρα λεπτά :p δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ αυτό το πρόβλημα και το έχω 2 χρόνια σχεδόν

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και σε άλλο θέμα αλλα το βάζω κι εδώ:

Πριν καμια 10αρια μέρες πέρασα σε φιλο μου την ισπανική με το Odin και τον οδηγό που έχει εδώ, το κιν εδώ και μια εβδομάδα του κάνει μερικά κουλά δλδ ενω σερφάρει στο νετ του κάνει ρεσετ και ένα άλλο πρόβλημα ειναι με την μπαταρία, εκεί που λέει 40% μετά το ρεσέτ λεει π.χ. 5% και θέλει φόρτισμα.

Εχετε κάτι στο μυαλό σας που μπορεί να φταίει?

To κάνει κυρίως όταν μπαίνει ίντερνετ και στο μαρκετ, πριν λίγο η μπαταρία ηταν στο 62% και το ξαναέκανε, η οθόνη αυξομειώνει τον φωτισμό της 2-3 φορές και κλείνει, ξεκινάει μόνο με αφαίρεση μπαταρίας, οταν ανοιξε έγραφε η μπαταρία 1%, ξαναέβγαλατην μπαταρία και λέει παλι 62%. Του ειχα κάνει φορμάτ πριν καμια βδομάδα και απο τοτε το κάνει.

Αν θέλω να το γυρίσω σε μαμα ρομ 4χχ πως ξαναγυρνάει? δεν ειναι ροοτ το κιν.

Ευχαριστώ.

Αυτό ειναι το sleep of death?

Edited by sokonik
Link to comment
Share on other sites

ξαναγυρναει παλι με odin κ καποια ρομ που θα κατεβασεις 4.0.χ της αρεσκειας σου
Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

με custom rom απο το πρωτο λεπτο δεν ειχα ποτε προβλημα
Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και σε άλλο θέμα αλλα το βάζω κι εδώ:

Πριν καμια 10αρια μέρες πέρασα σε φιλο μου την ισπανική με το Odin και τον οδηγό που έχει εδώ, το κιν εδώ και μια εβδομάδα του κάνει μερικά κουλά δλδ ενω σερφάρει στο νετ του κάνει ρεσετ και ένα άλλο πρόβλημα ειναι με την μπαταρία, εκεί που λέει 40% μετά το ρεσέτ λεει π.χ. 5% και θέλει φόρτισμα.

Εχετε κάτι στο μυαλό σας που μπορεί να φταίει?

To κάνει κυρίως όταν μπαίνει ίντερνετ και στο μαρκετ, πριν λίγο η μπαταρία ηταν στο 62% και το ξαναέκανε, η οθόνη αυξομειώνει τον φωτισμό της 2-3 φορές και κλείνει, ξεκινάει μόνο με αφαίρεση μπαταρίας, οταν ανοιξε έγραφε η μπαταρία 1%, ξαναέβγαλατην μπαταρία και λέει παλι 62%. Του ειχα κάνει φορμάτ πριν καμια βδομάδα και απο τοτε το κάνει.

Αν θέλω να το γυρίσω σε μαμα ρομ 4χχ πως ξαναγυρνάει? δεν ειναι ροοτ το κιν.

Ευχαριστώ.

Αυτό ειναι το sleep of death?

 

Η συμπτωματολογια (αναγκαστικη αφαιρεση μπαταριας και μεγαλη πτωση στο ποσοστο της μπαταριας) δειχνει sleep of death...

Factory reset εκανες πριν και μετα την αναβαθμιση??

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κα ενα screenshort να δειτε:

 

hard reset δεν έκανα πριν και μετα την αναβαθμιση, εκανα μετα απο 3 μερες και τοτε αρχισαν τα προβλήματσ...

Edited by sokonik
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα το εστειλες για σερβις Αθηνα. Αν θες, γραψε μας τι ενημερωση θα εχεις από εκει, μηπως και διαφωτισουμε το συγκεκριμενο thread από την περιπτωση σου!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κ εγω. Οταν πηρα το κινητο το εκανε σχεδον 2 φορες τη μερα. Φορουσε 4.0.3. Περασα την 4.0.4. της Vodafone και για περιπου 1 εβδομαδα δεν το εκανε καθολου. Εκει που ειπα οτι ηρεμησα, αρχισε παλι. Καθε μερα 1 μια φορα θελει βγαλσιμο η μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύεις να αναβαθμίσεις σε 4.1.2? Η εμπειρία σου θα είναι πολύ σημαντική

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως ναι...Απλα περιμενω να βγει μια επισημη Ελληνικη γιατι μετα (αν δε στρωσει που ειναι κ το πιθανοτερο) παω για σερβις. Μεταξυ μας ομως ρε παιδια πολυ κωλοεταιρια η samsung. Αν ειναι δυνατον να εχει τοσος κοσμος τετοιο προβλημα κ να μην ασχοληθει στο ελαχιστο για να το διορθωσει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω και εγώ την εμπειρία μου. Αγόρασα ένα λευκό s2 από το πλαίσιο μέσα δεκεμβρίου, είχε πάνω την 4.0.3. Μετά μια 7-10 μέρες άρχισε τα sod (το άνοιγα όμως χωρις να βγάλω μπαταρία, απλα πατωντας παρατεταμένα το κουμπί δεξιά). Αυτο γινόταν μια φορά καθε μερά γι΄αυτό και αποφάσιασα να του βαλω την 4.0.4 (nordic). Μετά μια βδομάδα άρχισε παλι, ομως τωρα τα συμπτωματα ηταν πιο σπανια, μια φορα καθε 4-5 μέρες. Ε μετά του εβαλα την (πολυ καλη) jellybam 4.1 με siyah kernel και πάλι όμως έχω συμπτώματα ανά 8-10 μέρες οπότε πλεόν δε με απασχολεί πολύ. Εννοείται πως κάθε φορα που άλλαζα rom (και kernels γιατί δοκίμασα 2-3) έκανα όλα τα προβλεπόμενα wipes/f. resets πριν και μετά. Ελπίζω πως με την official 4.1.2 (πού σκέφτομαι σοβαρά να βάλω) δεν θα έχω συμπτώματα. Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Σκατα τηλεφωνο δηλαδη πηραμε

 

 

Όχι δα και σκατά....

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Όχι δα και σκατά....

 

Φιλε απο τη στιγμη που πολλοι χρηστες αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα και η εταιρεια τους γραφει, ναι ειναι σκατοεταιρεια κ σκατοτηλεφωνο. Επειδη εσυ δεν αντιμετωπισες προβλημα δεν σημαινει οτι δεν ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

geia sas paides...tromero provlhma me ton galaxia...kai full mpataria na exei molis anoigw dedomena h wi-fi svhnei teleiws meta apo ligo...to anoigw kai exei mhdaminh mpataria kai ena stop sto shma...molis to valw gia fortish doulevei mia xara me fortish apo misa kai panw!!!dwste xeri vohtheias!!!eyxaristwww!!!!

 

 

Από Ομάδα Διαχείρισης του myphone.gr: Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες και να αποφεύγετε τις κομμένες λέξεις. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την σχετική ανακοίνωση.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πιθανοτατα εχεις την 4.0.3. Γιατι και σε μενα το εκανε πολυ συχνα κυριως οταν ανοιγοκλεινα το wifi. Μετα την εγκατασταση της 4.0.4. δεν εχω κανενα προβλημα με το wifi. "Σβηνει" απο μονο του...
Link to comment
Share on other sites

σε ξένο φόρουμ είδα κάποιος να προτείνει

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gejos.android.wakemyandroidpro

 

στα 9λεπτά. εγώ το έχω απ το πρωι σε galaxy s2 και περιμένω. ουσιαστικά δεν λύνει το πρόβλημα, απλά με αυτό τον τρόπο λιγοστεύει κατά πολυ την πιθανότητα να σβήσει. αν δουλέυει χωρίς να τρώει μπαταρία, εμένα δε με πειράζει να το έχω να τρέχει μόνιμα στο παρασκήνιο ;)

 

ελπίζω να βοήθησα. αν κάποιος έχει χρόνο να πειραματιστεί με την περίοδο του κ βρει την ιδανική σε s2 ας πει και σε μας τους πολυάσχολους :Ρ

Edited by shadowman1480
Link to comment
Share on other sites

σε ξένο φόρουμ είδα κάποιος να προτείνει

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gejos.android.wakemyandroidpro

 

στα 9λεπτά. εγώ το έχω απ το πρωι σε galaxy s2 και περιμένω. ουσιαστικά δεν λύνει το πρόβλημα, απλά με αυτό τον τρόπο λιγοστεύει κατά πολυ την πιθανότητα να σβήσει. αν δουλέυει χωρίς να τρώει μπαταρία, εμένα δε με πειράζει να το έχω να τρέχει μόνιμα στο παρασκήνιο ;)

 

ελπίζω να βοήθησα. αν κάποιος έχει χρόνο να πειραματιστεί με την περίοδο του κ βρει την ιδανική σε s2 ας πει και σε μας τους πολυάσχολους :Ρ

 

Τι συμπτωματα εχεις εσυ στη συσκευη σου και δοκιμαζεις αυτη την εφαρμογη ως λυση;

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι μια λυση που εχει προταθει στο XDA.

Σιγουρα εχει μια μικρη (ελπίζουν όλοι) αρνητικη επίδραση στη μπαταρια αφου αποτρέπει σε οποιαδηποτε android συσκευη να μπει σε deep sleep mode, κατασταση στην οποια τα S2 υφιστανται το sleep of death. Προφανως ο φιλος το αναφερει επειδη αντιμετωπιζει το προβλημα που συζηταμε εδω

 

Btw, να προσθεσω (μια που εχουν περασει 15 μερες από την εναρξη του thread) οτι από τις 10/2 που περασα χειροκινητα την σκανδιναβικη 4.1.2 δεν μου εχει συμβει κανενα SOD όπως την μια φορα που το επαθα με την 4.0.3 που ειχε το κινητο out of the box. Σιγουρα μικρο χρονικο διαστημα οι 10 μερες αλλα ενθαρρυντικο για την Jelly bean, εφοσον βεβαια αποκλειστει οτι η ριζα του προβληματος δεν εχει να κανει με hardware αιτια...σε καθε περιπτωση παντως προτεινεται η εγκατασταση της ειδικα για οσους αντιμετωπιζουν πολλαπλα επεισοδεια και ειναι δυσκολη ακομα και η καθημερινη χρηση του κινητου

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Sleep of death (SOD) - Hardware ή software?
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...