Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy Note II


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προετοιμασία

 

 

  • Κατεβάζεις το KIES από
εδώ. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις. Σημείωση, το KIES δεν χρειάζεται, αυτό που θέλεις είναι οι drivers για το κινητό, που συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.
Εναλλακτικά, χωρίς την ανάγκη για το Kies, μπορείς να κατεβάσεις μόνο τους drivers της Samsung από εδώ.
 
 
Κατεβάζεις το Odin 3.07 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο.

 

 

- Διαδικασία αλλαγής Firmware

Ανεξάρτητα απο την έκδοση firmware που θέλεις να περάσεις, η διαδικασία παραμένει ίδια.

 

 

  • 1. Αφού κατεβάσεις το επιθυμητό firmware από το επόμενο μήνυμα το οποίο ανανεώνεται πάντα με τα τελευταία firmwares (κύρια πηγή:
sammobile.com), αποσυμπίεσε το αρχείο (ή αρχεία) .tar σε σημείο της επιλογής σου.
 
 
2. Κλείσε το τηλέφωνο μας και μπες σε download mode (αυτό επιτυγχάνεται με το να πατήσεις ταυτόχρονα vol down/home/power, μόλις το κινητό ανοίξει θα δεις μια ειδοποίηση η οποία θα λέει αν θέλεις να συνεχίσεις πάτα το vol up. Αν θέλεις να ακυρώσεις θα πατήσεις το vol down, στην προκειμένη περίπτωση πατάμε το vol up. Μολις μπήκες σε download mode.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/Galaxy-Note-22.jpg
 
 
3. Ξεκίνα το odin (σε windows 7 καλό ειναι να κάνεις δεξι κλικ/run as administrator).
 
 
4. Κάνε κλικ στο κουμπί που λέει “PDA” και αναζήτησε το αρχείο που αποσυμπίεσες στο βημα 1. Αν το αρχείο αυτό περιέχει παραπάνω απο 1 αρχεία, θα πρέπει να τα τοποθετήσεις ανάλογα, δηλαδή Phone/Modem και CSC στα αντίστοιχα κουτιά του Odin (βλ. εικόνες)
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odin2ng.jpg http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odin3.jpg
 
 
 
5. Μην βάλεις το .PIT αρχείο πουθενά και μην τικάρεις το repartition
 
 
6. Σύνδεσε το καλώδιο usb στον υπολογιστη και περιμένε μέχρι το κουτάκι ID:Com να γινει γαλάζιο.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odinnote.jpg
 
 
 
7. Κάνε κλικ στο “start”.
 
 
8. Μην αποσυνδέσεις ή κλείσεις την συσκευή κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να βλάψει το τηλέφωνό σου.
Το τηλέφωνο θα κάνει επαννεκίνηση μόνο του.
* Σε περίπτωση που το κινητό μετά την επανεκκίνηση εμφανίζει το λογότυπο της Samsung και μένει εκεί (αυτό μπορεί να γίνει αν δεν κάνεις factory reset πριν την αναβάθμιση ή αν έρχεσαι από custom rom), βγάλε την μπαταρία, μπες σε recovery mode πατώντας ταυτόχρονα τα κουμπιά Volume + , home και Power και κάνε ένα factory reset.
 
 
9.Τελευταίο βήμα, αν θέλεις να αλλάξεις το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, κατέβασε το CSC selector, και επίλεξε τoν κωδικό που επιθυμείς (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.
 
 
10. Το τηλέφωνο μας ειναι έτοιμο για χρήση.

 

 

Σημειώσεις:

 

Θα προσέχεις πάντα να είναι τσεκαρισμένα μόνο τα “Auto Reboot” και “F.Reset Time”

Συνιστάται ανεπιφύλακτα factory reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) πριν και μετά την αναβάθμιση.

Edited by Sofos_5
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tα παρακάτω αρχεία είναι για το N7100.

 

 

Jelly Bean Eλληνικά firmwares:

(Σε παρένθεση η ημερομηνία παραγωγής)

 

 


XXALIJ Cosmote Ελληνικό firmware 4.1.1 (26 Σεπτεμβρίου)
XXALIJ Vodafone Ελληνικό firmware 4.1.1 (26 Σεπτεμβρίου)
XXALJ1 Eλληνικό firmware 4.1.1 (1 Oκτωβρίου)
XXALJ3 Eλληνικό firmware 4.1.1 (10 Oκτωβρίου)
XXDLL4 Vodafone Ελληνικό firmware 4.1.2 (11 Δεκεμβρίου)
XXDMB2 Ελληνικό firmware 4.1.2 (4 Φεβρουαρίου)
XXDMB2 Cosmote Ελληνικό firmware 4.1.2 (4 Φεβρουαρίου)
XXDME6 Ελληνικό firmware 4.1.2 (31 Μαΐου)
---------------------------------------------------
XXEUMK9 Ελληνικό firmware 4.3 (20 Νοεμβρίου)
XXEUMK9 Vodafone Ελληνικό firmware 4.3 (20 Νοεμβρίου)

 

(ο κωδικός αποσυμπίεσης αν ζητηθεί, είναι samfirmware.com)

Edited by Sofos_5
Ενημέρωση Συνδέσμων
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα.

 

χρειαζομαι βοηθεια.

 

συναδελφος αγορασε απο κινα ενα Samsung Galaxy Note II και μου το εφερε για να μπορει να εχει Ελληνικο μενου. Το τηλεφωνο δουλευε κανονικα με ελληνικη sim επαιρνε και τηλεφωνα ολα κομπλε.

 

αφου κατεβασα υποτιθεται απειραχτη ROM που να περιεχει Ελληνικα το ODIN απετυχε προς το τελος να το φλασαρει και το τηλεφωνο μπορει να μπει μονο σε download mode. Το βλεπει το ODIN αλλα δεν εχω ιδεα ποια ROM πρεπει να του περασω. Μπορει κανεις να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

 

χρειαζομαι βοηθεια.

 

συναδελφος αγορασε απο κινα ενα Samsung Galaxy Note II και μου το εφερε για να μπορει να εχει Ελληνικο μενου. Το τηλεφωνο δουλευε κανονικα με ελληνικη sim επαιρνε και τηλεφωνα ολα κομπλε.

 

αφου κατεβασα υποτιθεται απειραχτη ROM που να περιεχει Ελληνικα το ODIN απετυχε προς το τελος να το φλασαρει και το τηλεφωνο μπορει να μπει μονο σε download mode. Το βλεπει το ODIN αλλα δεν εχω ιδεα ποια ROM πρεπει να του περασω. Μπορει κανεις να βοηθησει;

 

Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ για να περάσεις επίσημα το σωστό firmware για το κινητό, που είναι το MB2 (N7100ZCDMB2, αν δεν τα πας καλά με το kies). Ο κωδικός μοντέλου για το Note II που θα βάλεις στο Κies είναι GT-N7100. Το πρόβλημά σου όμως είναι ότι δε θα καταφέρεις να βάλεις Ελληνικά δυστυχώς, εκτός αν φύγεις απο επίσημα firmwares. Υπάρχει λόγος που δεν παίρνουμε Κινέζικα τηλέφωνα στην Ευρώπη... :/ είναι κλειδωμένοι οι bootloaders. Βάλε μια custom rom (π.χ. CM10), μόνο έτσι θα καταφέρεις να βοηθήσεις το φίλο σου.

 

Συμβατή με τις ελληνικές συσκευές είναι επίσης και της Ελβετίας (ΑUT).

Τη στιγμή αυτή είναι η LL7, που έχει δοθεί και στην Ισπανία και είναι ήδη αναρτημένη στην αρχή της σελίδας. :p

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχουμε εικόνα πότε θα βγει η επίσημη Ελληνική rom? Αν κάνω αυτή τη διαδικασία το τηλέφωνο θα είναι flashαρισμενο?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχουμε εικόνα πότε θα βγει η επίσημη Ελληνική rom? Αν κάνω αυτή τη διαδικασία το τηλέφωνο θα είναι flashαρισμενο?

 

Tι θα πει "φλασαρισμένο"; Η οποιαδήποτε διαδικασία αλλαγής firmware ονομάζεται flashing.

Και όχι, ποτέ δεν έχουμε προβλέψεις για τις αναβαθμίσεις. Μόνο η Samsung ξέρει. Όταν βγει πάντως, θα αναρτηθεί στην αρχή του θέματος.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κατέβασε άλλες δύο ενημερώσεις πέραν της 4.1.2 με μεγέθη 59 ΜΒ και 28 ΜΒ αντίστοιχα....

 

Μια απο τα ιδια και σε μενα.:)

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ασχολούμαι με το google+ ,και στην κοινότητα για το note αναφέρεται πολύ καλή αυτονομία με την 4.1.2 πλέον.

8 ώρες οθόνη κοντά βγάζουν.

 

Εμείς Ελλάδα μάλλον δεν θα παρουμε ποτε, αλλά όσοι έχουν την συγκεκριμένη έκδοση μπορούν να μου πουν πως τα πάει;

 

Επίσης κάτι που έχω ξανά ρωτήσει. Την 5 λεγόμενη και lime pie ,θα την πάρουμε όταν βγει; :confused:

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ασχολούμαι με το google+ ,και στην κοινότητα για το note αναφέρεται πολύ καλή αυτονομία με την 4.1.2 πλέον.

8 ώρες οθόνη κοντά βγάζουν.

 

Εμείς Ελλάδα μάλλον δεν θα παρουμε ποτε, αλλά όσοι έχουν την συγκεκριμένη έκδοση μπορούν να μου πουν πως τα πάει;

 

Επίσης κάτι που έχω ξανά ρωτήσει. Την 5 λεγόμενη και lime pie ,θα την πάρουμε όταν βγει; :confused:

 

Η 4.1.2. έχει την ίδια ακριβώς αυτονομία με την Ελληνική 4.1.

Μην ψάχνεσαι άλλο για τη μπαταρία.Το ΝΟΤΕ έχει θειικούς χρόνους αυτονομίας

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει το NOTE 2 απο πλαισιο πριν περιπου ενα μηνα και ακομα δεν εχει ερθει σε μενα αναβαθμιση για 4.1.2 . Να περιμενω ή να βαλω το Firmware απο την Vodafone .

Ευχαριστω προκαταβολικα !!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει το NOTE 2 απο πλαισιο πριν περιπου ενα μηνα και ακομα δεν εχει ερθει σε μενα αναβαθμιση για 4.1.2 . Να περιμενω ή να βαλω το Firmware απο την Vodafone .

Ευχαριστω προκαταβολικα !!!

Γνώμη μου είναι να μη βάλεις της vodafone. Θα περιμένεις την αναβάθμιση ή αν μπεις σε διαδικασία να αλλάξεις rom θα περάσεις μια ευρωπαϊκή πχ γαλλική που παίρνει πιο γρήγορα τις αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που έχω ξανά ρωτήσει. Την 5 λεγόμενη και lime pie ,θα την πάρουμε όταν βγει; :confused:

 

Ε κοίτα, κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με απόλυτη σιγουριά σε μια τέτοια ερώτηση, αλλά κατά 99% θα την πάρουμε. Μιλάμε για τη Samsung και για το Note 2, όχι το Galaxy mini duos y κτλ. Εγώ το key lime pie το θεωρώ δεδομένο, την επόμενη major αναβάθμιση θέλω να δώσει για να είμαι ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα, κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με απόλυτη σιγουριά σε μια τέτοια ερώτηση, αλλά κατά 99% θα την πάρουμε. Μιλάμε για τη Samsung και για το Note 2, όχι το Galaxy mini duos y κτλ. Εγώ το key lime pie το θεωρώ δεδομένο, την επόμενη major αναβάθμιση θέλω να δώσει για να είμαι ικανοποιημενος.

 

Εγω δεν εχω πάει ακόμα την 4.1.2

Εντάξει αν δεν την πάρουμε θα ξενερώσω άσχημα.

Θα μας κάνουν να πάρουμε το 3.

Δεν ξέρω τι καλούδια θα έχει η 5, , αλλά θα έχει και παραπάνω που σε τέτοιες συσκευές όπως το note , θα υποστηρίζονται και με το παραπάνω.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα βρίσκονται οι τελευταίες ευρωπαϊκές 4.1.2 για όσους τις θέλουν, μαζί με τη διαδικασία εγκατάστασης.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω πάει ακόμα την 4.1.2

Εντάξει αν δεν την πάρουμε θα ξενερώσω άσχημα.

Θα μας κάνουν να πάρουμε το 3.

Δεν ξέρω τι καλούδια θα έχει η 5, , αλλά θα έχει και παραπάνω που σε τέτοιες συσκευές όπως το note , θα υποστηρίζονται και με το παραπάνω.

 

Ούτε εγώ φίλε. Δεν είναι όμως ότι δεν έχει κυκλοφορήσει καθόλου, ούτε και έχει την ίδια βαρύτητα με την 5.0. Ε καλά για το ότι θα κάθεται καλά στο note δεν το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα είναι ανοιχτό το πήρα απο πλαίσιο & έχω Wind. Λογικά θα πρέπει να βγει κ για τους άλλους παρόχους..
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει για Unbranded και Vodafone. Το Cosmote δεν ξέρω αν έχει δοθεί ακόμα μέσω OTA ή KIES αλλά υπάρχει το Firmware.

Η αρχική σελίδα έχει ενημερωθεί με τα νέα Firmwares.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...