Jump to content

myphone VERSUS: Μελομακάρονα vs Κουραμπιέδες [UPDATE]


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Το καλύτερο γλυκό των εορτών  

398 members have voted

  1. 1. Το καλύτερο γλυκό των εορτών

    • Μελομακάρονα
      310
    • Κουραμπιέδες
      88


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι του myphone.gr καλώς ήρθατε σε ένα ακόμα vs, μια ακόμη μονομαχία. Σήμερα, δυο παλιοί γνώριμοι του φόρουμ μας, και όχι μόνο. Από πολλούς έχει χαρακτηριστεί η αιώνια μονομαχία, το ερώτημα που απασχολεί κάθε γιορτές όλους τους Έλληνες, πηγή διαφωνίας, τσακωμών, χωρισμών: Μελομακάρονα η κουραμπιέδες;;;

 

Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά για τα μελομακάρονα. Θα βρείτε τα χαρακτηριστικά τους εδώ, ενώ να σας θυμίσουμε ότι τα τελευταία μοντέλα βγαίνουν και με σοκολάτα. Πιο γλυκά από τους κουραμπιέδες, στα αρνητικά ότι αν δεν το φτιάξεις σωστά μοιάζουν σαν μια λάσπη με μέλι και καρύδια. Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ένα από τα πιο hot μοντέλα της αγοράς, και δεν λείπουν από κανένα εορταστικό τραπέζι.

 

Στην αντίπερα όχθη, ο κουραμπιές. Αρκετά υποτιμημένος μιας και έχει χρησιμοποιηθεί και εκτός της κουζίνας («άντε ρε κουραμπιέ», «τον τινάζει τον κουραμπιέ» κλπ), ένα «τίμιο» εργαλείο που δεν θα σας απογοητεύσει ποτέ. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του θα τα βρείτε εδώ, πολύ δύσκολος στην κατασκευή, αλλά ο σωστά ψημένος κουραμπιές, με την σωστή δόση ζάχαρης άχνης, είναι το γλυκό που χωρίζει τα παιδιά από τους άντρες.

 

Και τα δυο πάντως είναι τα αγαπημένα γλυκά όλων, ενώ δεν λείπουν από καμία γιορτή-ρεβεγιόν-χριστουγεννιάτικο event. Εσείς τι λέτε, ποιος είναι ο βασιλιάς των Χριστουγέννων;;;

 

Update: Επειδή βλέπω μια καθολική υπεροχή των μελομακάρονων, και επειδή έχουμε μέρες γιορτινές και δεν θέλω να έχουμε απογοητεύσεις (λέμε τώρα), αλλάζει ο διαγωνισμός και γίνεται μελομακάρονα vs iCourampies. Ας θυμηθούμε μαζί τα χαρακτηριστικά του iCourampie σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο

 

1) Μεγαλύτερος κατά 20%. Μεγαλύτερος κουραμπιές, μεγαλύτερη απόλαυση

2) Νέα, πιο τραγανά καβουρντισμένα αμύγδαλα. Ειδικά διαμορφωμένα αμύγδαλα για περισσότερη απόλαυση κατά την διάρκεια του φαγητού.

3) Πιο εύπεπτη ζύμη. Τώρα, με την καινούργια ζύμη, η κατάποση γίνεται και 40% πιο γρήγορα, ενώ η πέψη έχει βελτιωθεί κατά 20%. Παράλληλα, είναι ειδικά διαμορφωμένη για μικρότερη κατανάλωση ενέργειας, κάνοντας την ιδανική για στιγμές μετά από πολλές ώρες φαγοποσίας.

4) Νέα άχνη υψηλής λεπτότητας. Μιλάμε για μια άχνη ειδικά μελετημένη για το συγκεκριμένο γλυκό, με πυκνότητα 500 ppi, ενώ η συγκέντρωση είναι στα 2048χ1056. In your face Super Amoled Axnh.

 

Δυστυχώς, με αυτά και αυτά, ο iCourampies σπάει με το παραμικρό, ενώ κοστίζει 10 ευρώ το κομμάτι. Δεν βαριέσαι, το iMonastiri να΄ναι καλά.

 

Λοιπόν, τώρα είστε έτοιμοι για αλλαγή της ψήφου σας???

Edited by vlachaquito
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από μια πιατέλα μελομακάρονα, τι άλλο να πω;;; Έγινε το λάθος να τα βάλει η μάνα μου δίπλα στο PC! :lol::lol::lol:

 

*** Μιλάμε έλιωσα Ηρακλή! Ωραίος! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

μελομακαρονα οπως ο φιλος παραπανω αλλα εχω φαει κατι κουραμπιεδες αχτυπητους

 

Εγώ όλους τους κουραμπιέδες ίδιους τους βλέπω,τι να σου πώ...:p

Link to comment
Share on other sites

χαχαχχαχα.....πολύ καλό :lol:

 

Μελομακάρονα for me.

Εχω τραυματικές εμπειρίες με φταρνίσματα την ώρα που έχω έτοιμο τον κουραμπιέ για δάγκωμα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μελομακάρονα.

Οι κουραμπιεδες είναι ακριβοί για αυτά που προσφέρουν. Επίσης μιλάμε για ένα κλειστό σύστημα, που δεν δέχεται παραμετροποιηση πέρα από αυτό που θα κάνει ο ζαχαροπλαστης. Γενικά όλοι περνούν κουραμπιεδες γιατί έχουν πλασαριστεί στην αγορά με ωραίο τρόπο, μάρκετινγκ γαρ. Πάνε οι γυναίκες και τα παίρνουν χωρίς να ξέρουν τι προσφέρουν, απλά επειδή προσδίδουν στάτους όταν έχεις κόσμο και κερνάς.

Αντίθετα τα μελομακάρονα ξέρεις τι παίρνεις και σου δίνουν ποιότητα στην γεύση, ενώ μπορούν να συνδιαστουν και με σοκολάτα!

Επίσης οι κουραμπιεδες μόλις τους βγάζεις από το κουτί τους φεύγει χαλάνε γιατί φεύγει η άχνη!

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

Αν και τα τρώω και τα 2 ανετότατα, προτιμω μελομακάρονα σαν γεύση αλλά σαν μυρωδιά ο κουραμπιες είναι καλύτερος! Ειδικά αν το βούτυρο είναι φρεσκότατο... δεν πα΄ζεται το άρωμα!:)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Μελομακάρονα.

Οι κουραμπιεδες είναι ακριβοί για αυτά που προσφέρουν. Επίσης μιλάμε για ένα κλειστό σύστημα, που δεν δέχεται παραμετροποιηση πέρα από αυτό που θα κάνει ο ζαχαροπλαστης. Γενικά όλοι περνούν κουραμπιεδες γιατί έχουν πλασαριστεί στην αγορά με ωραίο τρόπο, μάρκετινγκ γαρ. Πάνε οι γυναίκες και τα παίρνουν χωρίς να ξέρουν τι προσφέρουν, απλά επειδή προσδίδουν στάτους όταν έχεις κόσμο και κερνάς.

Αντίθετα τα μελομακάρονα ξέρεις τι παίρνεις και σου δίνουν ποιότητα στην γεύση, ενώ μπορούν να συνδιαστουν και με σοκολάτα!

 

Τώρα τα είδα όλα!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Μελομακάρονα φυσικά, είναι πιο νόστιμα αλλά και πιο "ελαφριά" από τους κουραμπιέδες...
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι στην mid-range κατηγορια , προτιμω κουραμπιεδες ... Με τον κουραμπιε εχεις τις εξης δυνατοτητες:Στραβοκαταπινεις, πνιγεσαι, βηχεις, βγαινει απ' το στομα ασπρο συννεφο. Να το και το χριστουγεννιατικο εφεδακι! Δηλαδη σου προσφερει και δυνατοτητα προτζεκτορα, σε περισσοτερο πλεονεκτικες τιμες! Τα αρνητικα του δε θα τα πω και ας χαρακρηριστω "κουραμπιε-boy" !
Link to comment
Share on other sites

Μελομακάρονα.

Οι κουραμπιεδες είναι ακριβοί για αυτά που προσφέρουν. Επίσης μιλάμε για ένα κλειστό σύστημα, που δεν δέχεται παραμετροποιηση πέρα από αυτό που θα κάνει ο ζαχαροπλαστης. Γενικά όλοι περνούν κουραμπιεδες γιατί έχουν πλασαριστεί στην αγορά με ωραίο τρόπο, μάρκετινγκ γαρ. Πάνε οι γυναίκες και τα παίρνουν χωρίς να ξέρουν τι προσφέρουν, απλά επειδή προσδίδουν στάτους όταν έχεις κόσμο και κερνάς.

Αντίθετα τα μελομακάρονα ξέρεις τι παίρνεις και σου δίνουν ποιότητα στην γεύση, ενώ μπορούν να συνδιαστουν και με σοκολάτα!

Επίσης οι κουραμπιεδες μόλις τους βγάζεις από το κουτί τους φεύγει χαλάνε γιατί φεύγει η άχνη!

 

Πιο επιστημονική ανάλυση δε γινόταν! Υποκλίνομαι!! :lol::lol:

Μελομακάρονα και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσουν ιδιαιτερα ουτε το ενα ουτε το αλλο γενικως:p

Και γενικως τα αλευροειδη γλυκα δεν μου αρεσουν και πολυ,αλλα τσιμπαμε απο ενα το μεγιστο ετσι για να μην χαλασουμε την παραδοση:D

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μελομακαρονα με μπολικο καρυδι

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Αν και ψήφισα μελομακάρονα γιατί αυτά μου αρέσουν, έχω να πω ότι ξεχάσατε τις δίπλες, νομίζω ότι είναι μεγάλη παράλειψη γιατί κι αυτές είναι ένα καθαρά γιορτινό γλυκό. Από ότι φαίνεται πάντως αυτό το φόρουμ εξελίσσετε σε μελομακάρονα-φόρουμ, και όλα τα άλλα αποκλείονται, ντροπή. :p

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ψήφισα μελομακάρονα γιατί αυτά μου αρέσουν, έχω να πω ότι ξεχάσατε τις δίπλες, νομίζω ότι είναι μεγάλη παράλειψη γιατί κι αυτές είναι ένα καθαρά γιορτινό γλυκό. Από ότι φαίνεται πάντως αυτό το φόρουμ εξελίσσετε σε μελομακάρονα-φόρουμ, και όλα τα άλλα αποκλείονται, ντροπή. :p

 

Ξέχασες την νέα ονομασία του forum μας!!Κυρίες και κύριοι σας παρουσιάζω το.....

 

Μέλοphone!!!

Link to comment
Share on other sites

Μελομακάρονα με επικάλυψη σοκολάτας...μέχρι το ζάχαρο να πιάσει κόκκινο!!! :p:lol: Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...