Jump to content

myphone POLL: Πραγματικά απεριόριστα προγράμματα επικοινωνίας


DJDB
 Κοινοποίηση

Πραγματικά απεριόριστα προγράμματα επικοινωνίας. Τι θα επιλέγατε;  

410 members have voted

  1. 1. Πραγματικά απεριόριστα προγράμματα επικοινωνίας. Τι θα επιλέγατε;

    • Απεριόριστο χρόνο ομιλίας προς όλους
      187
    • Απεριόριστα SMS μηνύματα προς όλους
      6
    • Απεριόριστο mobile internet
      215
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Το «απεριόριστο» στις τηλεπικοινωνίες είναι μια έννοια που τα τελευταία χρόνια έχει γίνει θύμα εκμετάλλευσης, έχει παρεξηγηθεί και έχει φτάσει έως το σημείο του να διαστρεβλωθεί. Δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιος πάροχος κάνει μια προσφορά χρησιμοποιώντας τον όρο «απεριόριστο» για την προώθηση αυτής, με τον συνδρομητή/καταναλωτή να κοιτάζει μετά από λίγο τα «ψιλά» γράμματα και να ανακαλύπτει πως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι και πως η εκάστοτε εταιρεία θέτει ένα όριο σε αυτό το «απεριόριστο», είτε μιλάμε για χρόνο ομιλίας, είτε για SMS μηνύματα, είτε για mobile Internet.

 

Παράλληλα, ακόμη και εκεί που κάτι από τα προαναφερθέντα ήταν πραγματικά απεριόριστο (κυρίως σε χώρες του εξωτερικού) τείνει να εκλείψει, με κύρια αιτία αυτού την οικονομική κρίση και τα χαμηλά έσοδα που υποστηρίζουν κάποιες εταιρείες πως παρουσιάζουν. Οι χρήστες «εγκλωβίζονται» σε πακέτα με συγκεκριμένους περιορισμούς και καλούνται να πληρώσουν σχετικά υψηλά ποσά εάν προτιμήσουν κάτι που να πλησιάζει στην πράξη το απεριόριστο που θα ήθελαν να έχουν.

 

Σήμερα λοιπόν, αποφασίσαμε να γίνουμε οι εκπρόσωποι της τηλεπικοινωνιακής εταιρείας στην οποία όλοι θα θέλαμε να είμαστε συνδρομητές. Η εταιρεία αυτή (ας την ονομάσουμε myphonenet) αποφασίζει πως με την ευκαιρία των Χριστουγέννων θέλει να κάνει ένα δώρο και να προσφέρει ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ απεριόριστο πακέτο στους πελάτες της, δίνοντας τους την δυνατότητα να επιλέξουν τι θέλουν να έχουν απεριόριστο.

 

Σας καλούμε στο τηλέφωνο σας λοιπόν και αφού σας καλησπερίσουμε σας ρωτάμε: «η εταιρεία μας αποφάσισε να σας κάνει ένα απεριόριστο δώρο. Θέλετε λοιπόν να έχετε πραγματικά απεριόριστο χρόνο ομιλίας προς όλους, πραγματικά απεριόριστα SMS ή πραγματικά απεριόριστο mobile Internet και γιατί;»

 

Σας ακούμε!

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαφώς και θα προτιμούσα απεριόριστο mobile Internet καθώς πάνω-κάτω μέσω του Internet μπορώ να έχω και τα άλλα δύο (ομιλία, sms) :).
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πραγματικό 3g παντού πριν την προώθηση του 4g σε πραγματικά χαμηλές και σταθερές τιμές σε πραγματικά απεριόριστο internet. Δηλαδή το αντίθετο απο οτι υπάρχει τώρα
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θα προτιμούσα απεριόριστο mobile Internet καθώς πάνω-κάτω μέσω του Internet μπορώ να έχω και τα άλλα δύο (ομιλία, sms) :).

 

 

Αυτό θα ήταν το ιδεατό αν δεν υπήρχαν συνδρομές για διάφορα VOIP,αν ήταν δηλαδή οι κλήσεις δωρεάν.

Μάλλον θα επέλεγα απεριόριστες κλήσεις στην παρούσα φάση.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτογράψει κανείς σε αυτό το θέμα. Προφανώς και όλοι θα θέλαμε πραγματικά απεριόριστα σε όλα (και μετά χάνουν το νόημα τα whatsApp και τα viber), και το πρόβλημα δεν είναι ο περιορισμός των 1500', αλλά ότι αυτά είναι μεταξύ συνδρομητών του ίδιου δικτύου και μετά κάτι ψηλά για τους υπόλοιπους και οσο ανεβαίνουν αυτά να πρέπει να δίνεις μια περιουσία κάθε μήνα.

 

Έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα, με σοβαρότερη κάλυψη σε 3G θα προτιμούσα απεριόριστο internet.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα επέλεγα απεριόριστο ιντερνετ,αν ολη οι κοινωνία ηταν ενσωματωμένη στο χώρο του ιντερνετ,δηλαδη πχ οι πιο μεγάλοι ανθρωποι,οι εταιρίες μικρές η μεγάλες... πχ να έχουν skype,viber και αλλα,επειδή ομως αυτο δεν εχει συμβεί ακόμα επιλέγω απεριόριστες κλήσεις.

ΥΓ και να ήθελα να τους καλώ εγω απο skype και άλλα... Το 3g δεν ειναι ακόμα ισχυρό και διαθέσιμο παντού για τέτοια χρήση!

Edited by kaftiras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :), εγώ προσωπικά θα προτιμούσα απεριόριστο χρόνο ομιλίας για να κάνω οικονομία στο σταθερό. Σταθερό θα έβαζα ένα πρόγραμμα χωρίς δωρεάν χρόνο ομίλίας και απεριόριστο ίντερνετ. Οσο για ίντερνετ θα έμπαινα από το σταθερό μου υπολογιστή ή λάπτοπ, μες το σπίτι στο κινητό θα χρησιμοποιούσα το wifi του σταθερού ίντερνετ και εξώ wifi από καφετέριες κτλ. Ελπίζω να δικαιολόγησα αρκετά τη ψήφο μου. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει στην Ελλάδα απεριόριστο πρόγραμμα ομιλίας και ιντερνετ; Εδώ Γερμανία πχ ξεκινά με 19,90 το μήνα δωρεάν προς όλα τα δίκτυα και τα σταθερά με 500ΜΒ δωρεάν (μετά η ταχύτητα πέφτει στα 56). Αρνητικό: 2 χρόνια συμβόλαιο. Χωρίς συμβόλαιο, 5€ το μήνα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να το σκεφτώ πολύ απεριόριστο Ίντερνετ γιατί μπορείς να κανείς τα πάντα και να μιλήσεις και να στείλεις μήνυμα βέβαια πρέπει να με στείλετε σε μια φανταστική χώρα (ας τη πούμε myphoneland) που θα υπάρχει 4g η έστω 3G παντού Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να είναι όλα απεριόριστα. Όπως π.χ. έχει μια φίλη στην Ελβετία ένα μηνιαίο πακέτο και με 80 ευρώ το μήνα μιλάει σε σταθερά και κινητά σε όλο τον κόσμο. Και όσα sms θέλει και φυσικά όσα MB θέλει. Και αυτό το πακέτο το έχει εδώ και χρόνια, δεν είναι κάτι καινούργιο. Συνεπώς ας ορίσουν και οι δικοί μας πάροχοι ένα ποσό (ας είναι και 100-120 ευρώ αλλά να τα έχει όλα) και εγώ θα το πάρω!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να είναι όλα απεριόριστα. Όπως π.χ. έχει μια φίλη στην Ελβετία ένα μηνιαίο πακέτο και με 80 ευρώ το μήνα μιλάει σε σταθερά και κινητά σε όλο τον κόσμο. Και όσα sms θέλει και φυσικά όσα MB θέλει. Και αυτό το πακέτο το έχει εδώ και χρόνια, δεν είναι κάτι καινούργιο. Συνεπώς ας ορίσουν και οι δικοί μας πάροχοι ένα ποσό (ας είναι και 100-120 ευρώ αλλά να τα έχει όλα) και εγώ θα το πάρω!

 

Κάτσε ρε συ....μην βάζεις ιδέες. Επειδή ζητάνε για πλάκα τις 50άρες και τις 70άρες οι εταιρίες εδώ (για τα ψέμματα των...ενδο-απεριορίστων) χρειάζονται 100 και 120 ευρώ για πραγματικά απεριόριστα?

Ένας φίλος έγραψε τι γίνεται στην Γερμανία, ξέρουμε τι γίνεται στην Αγγλία, στην Αμερική...

 

Ποιος ψήφισε "Δεν γνωρίζω/Δεν απαντώ" ....να σηκώσει το χέρι :D:p

Edited by octap79
Link to comment
Share on other sites

Όλα μαζί δε γίνεται;
Η μεγάλη ανανέωση του κόσμου δεν θα έρθει τη στιγμή που οι φτωχοί θα συμβιβαστούν με τη μοίρα τους, αλλά τη στιγμή που οι πλούσιοι θ' αρχίσουν να έχουν ηθικούς δισταγμούς για τη δική τους μοίρα!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πραγματικό 3g παντού πριν την προώθηση του 4g σε πραγματικά χαμηλές και σταθερές τιμές σε πραγματικά απεριόριστο internet. Δηλαδή το αντίθετο απο οτι υπάρχει τώρα

 

Καλημέρα!

 

Πολλά +:D στον φίλο!!

Πραγματικό 3G και οχι αυτή τη μούφα που έχουμε τώρα. Όπου κάτσει και αν κάτσει.

Και για να είμαστε on topic, απεριόριστο internet, γιατί μπορείς να τα συνδυάσεις όλα.

Galaxy S8 / 8.0
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε ολους επι ευκαιρια.

Εννοειται οτι θα τα προτιμουσα ολα μαζι και αυτο θα ηταν το ιδεατο, ποσψ μαλλον με ενα παγιο 45-50 ευρω..:lol::ninja:

Αλλα διαλεξα το ιντερνετ καθως με τις εφαρμογες που κυκλοφορουν μπορω να μιλησω και να στειλω σε αλλους μεσω της χρησης αυτου, αλλα και γιατι παντα θελω να ειμαι συνδεδεμενος για ενημρωση. Αρκει βεβαια να ειναι πραγματικο 3g.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :), εγώ προσωπικά θα προτιμούσα απεριόριστο χρόνο ομιλίας για να κάνω οικονομία στο σταθερό. Σταθερό θα έβαζα ένα πρόγραμμα χωρίς δωρεάν χρόνο ομίλίας και απεριόριστο ίντερνετ. Οσο για ίντερνετ θα έμπαινα από το σταθερό μου υπολογιστή ή λάπτοπ, μες το σπίτι στο κινητό θα χρησιμοποιούσα το wifi του σταθερού ίντερνετ και εξώ wifi από καφετέριες κτλ. Ελπίζω να δικαιολόγησα αρκετά τη ψήφο μου. :lol:

 

+100 ακριβως το ιδιο

 

μου κανει φοβερη εντυπωση που οι περισσοτεροι ψηφισαν ιντερνετ, ενω μιλαμε για κινητο ΤΗΛΕΦΩΝΟ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πραγματικό 3g παντού πριν την προώθηση του 4g σε πραγματικά χαμηλές και σταθερές τιμές σε πραγματικά απεριόριστο internet. Δηλαδή το αντίθετο απο οτι υπάρχει τώρα

 

+1 και απο μενα

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα απεριόριστη ειλικρίνεια. Αν δεν μπορούν να μου την δώσουν, ας ας μου διαφημίσουν αυτό που μπορούν.

 

Μαζί θα ήθελα απεριόριστο έλεγχο. Αρνούμαι να πιστέψω ότι αναγκάζουν τα Jumbo και τον ΟΤΕ TV να αλλάξουν τις διαφημίσεις τους, και επιτρέπουν αυτή την κοροϊδία τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάποια στιγμή ήθελα πραγματικά απεριόριστο ίντερνετ, τον τελευταίο χρόνο το έχω κιόλας δωρεάν... ;)
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα απεριόριστη ειλικρίνεια. Αν δεν μπορούν να μου την δώσουν, ας ας μου διαφημίσουν αυτό που μπορούν.

 

Μαζί θα ήθελα απεριόριστο έλεγχο. Αρνούμαι να πιστέψω ότι αναγκάζουν τα Jumbo και τον ΟΤΕ TV να αλλάξουν τις διαφημίσεις τους, και επιτρέπουν αυτή την κοροϊδία τόσα χρόνια.

Σωστός. Αρκετά πια με αυτά τα "απεριόριστα" του μαρκετινγκ, που είναι σαν να λύνεις γρίφο. My :respect: to you sir

Η ΤΥΧΗ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΑΛΛΑ Η ΑΤΥΧΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα να μείνουν όλα ως έχουν τώρα με τα προγράμματα, απλά να γινόταν μείωση 10 ευρώ αυτομάτως σήμερα σε όλες τις τιμές για τα πακέτα. Η μόνη λύση για μένα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μπορω να δημιουργω το δικο μου προγραμμα.

 

φυσικα προτιμω απεριοστα data ή τουλαχιστον φθηνες επιλογες για 2-5GB/μηνα.

 

ελαχιστοι πλεον μπορουν να πληρωνουν πολλα λεφτα σε συμβολαια.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Απεριόριστα δεδομένα.

 

Έπειτα με ένα πρόγραμμα είτε viber είτε skype είτε οποιοδήποτε θα είχα και ομιλία και sms ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Απεριόριστα δεδομένα.

 

Έπειτα με ένα πρόγραμμα είτε viber είτε skype είτε οποιοδήποτε θα είχα και ομιλία και sms ουσιαστικά.

 

αυτο ακριβως και απο εμενα

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

στο θεμα μας. σιγουρα θα επελεγα απεριοριστο ιντερνετ γιατι μεσω αυτου μπορω να εχω και δωρεαν τηλεφωνηματα και δωρεαν μηνυματα. αυτο που γινεται στην Γερμανια με 5 ευρω απεριοριστο ειναι μια χαρα. καταλαβαινουμε τωρα γιατι στα τηλεφωνα δεν βαζουν δεκτη ραδιοφωνου. σιγα μην το ειχα εγω και εβαζα καθε πικραμενο που κανει εκπομπη στην επαρχια. Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...