Samsung: Έρχεται σύντομα το Ativ S

Απάντηση

Dark_ds

Dark_ds's Avatar: Nokia 9500
Mobile Guides Editor
Περιοχή: Ρόδος
Παράθεση από zafos90 >
Οθονη: ips δεν υπερτερει απλα ειναι διαφορετικη.Εγω προτιμω τις amoled.Αυτο περι super sensitive ουτε καν με αφορα, δε μενω Φινλανδια, ψοφοκρυο και χιονια εχει σπανια εδω.Ετσι κι αλλιως διαβασα πολλα σχολια οτι δεν ειναι συμβατο με καθε τυπο γαντιου.Περαν αυτου η οθονη ειναι μικροτερη.

Γυαλι: Το ativ s εχει gorilla glass 2.

design: Γουστα ειναι αυτα.Το ativ εχει πιο σοβαρο και επαγγελματικο design.

υλικα: και τα δυο πλαστικα ειναι.Το μεν νοκια με πολυκαρβονικο το δε samsung με μεταλλικη επιστρωση.

καμερα: υπερτερει το νοκια

εφαρμογες αποκλειστικες: η samsung προσφερει καποιες δικες της αλλα δεν εχω γνωση ουτε του μεν ουτε του δε.

ασυρματη φορτιση(για την ακριβεια επαγωγικη): αδιαφορο και ειναι εξτρα στη τιμη τα dock.

Περαν αυτου το ativ παιρνει καρτες μνημης που ειναι πολυ σημαντικο.Και ειναι φτηνοτερο.Και εχει μεγαλυτερη μπαταρια.

Καθε ενα εχει τα συν και τα πλην του.Οποτε μη γραφετε ποιος θα παει να παρει το ativ s ή οτι θα παει ακλαφτο γιατι ειναι ολοκληρωμενη προταση με πολλα συν.
α δηλαδη μερικα ++ του nokia δεν τα μετραμε επειδη δεν αφορουν εσενα προσωπικα? οχι φιλε η συγκριση εγινε μεταξυ των δυο συσκευων,οχι μεταξυ επιλογων και για αυτο ΕΓΩ δεν ειπα οτι θα παει ακλαφτο η οχι το ativ.. οποτε δεν θα μου λες μην μου γραφετε γιατι δεν εγραψα κατι τετοιο..

tetra1982

tetra1982's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
3G Member
Περιοχή: Άγνωστη
Χωρις να με ενδιαφερει κανενα απο τα δυο διοτι δεν με ενδιαφερει το λειτουργικο πιστευω πως οι δυο συσκευες απευθυνονται σε διαφορετικο κοινο. Η Samsung εφτιαξε μια πιο σοβαρη συσκευη τοσο σε χρωματα οσο και σε software που παει για πιο ενηλικο κοινο και επαγγελματιες (και εχει ολα οσα δινουν τα windows σε περιπτωση που θελει καποιος αλλος) ενω η Nokia απευθυνεται σε ποιο καθημεινους χρηστες.

Τωρα για τις κλασσικες αψιμαχιες του φορους η γνωμη μου ειναι πως εχετε ολοι αδικο. Ουτε η Nokia εφτιαξε την υπερτατη συακευη με την οποια θα ωθησει τα windows σε εκατομμυρια πωλησεις (ειναι μια αρκετα καλη συσκευη με μικρο ακομα καταστημα, πολυ βαρια, χωρις επεκταση μνημης και οι exclusive εφαρμογες ειναι κυριως σε θεματα καμερας). Απο την αλλη η Samsung χανει κατα κρατος σε καμερα και αναλογα πως θα παιξει το παιχνιδι ολη αυτη η σοβαροτητα μπορει να μην ειναι αρκετη.
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...

mpempoulinos

mpempoulinos's Avatar: Philips Ozeo
3G Member
Γοητευμένος από τη συσκευή!
Θεωρώ ότι το λειτουργικό ωριμάζει με τα 8άρια, και σε επαγγελματικό επίπεδο έχει να προσφέρει αρκετά. Ίσως το μόνο που θα ήθελα από την συσκευή, είναι η πλοήγηση και οι υλικολογισμικές φωτογραφικές δυνατότητες της Nokia. Σχεδιαστικά δεν έχει να ζηλέψει κάτι από το 920, ίσα ίσα που είναι πιο σοβαροφανές.

Luci

Luci's Avatar: Apple iPhone 5
HSCSD Member
Νομίζω ότι έχετε μια εμμονή με τα specs. Παράδειγμα το mac book air μπορεί να έχει λιγότερο εντυπωσιακά specs (πιο αργό επεξεργαστή) από ένα windows laptop που κοστολογείται τη μισή τιμή. Ωστόσο η φορητότητα, το design, το βάρος, το λειτουργικό και η εμπειρία χρήσης είναι για πολλούς ανώτερα. Αν δεν σέρνεται το λειτουργικό τότε είναι εντάξει για μένα. Τώρα για τη συσκευή της samsung είναι όμορφη αλλά μου δίνει την εντύπωση ότι δεν έβαλε τα δυνατά της να κάνει κάτι διαφορετικό όπως έκανε η Nokia και το Htc. Ακολούθησε την πεπατημένη γιατί τα windows phone είναι γι'αυτήν ένα side project σε αντίθεση με τους Φινλανδους που έχουν ποντάρει πάνω τους την ίδια την ύπαρξη της εταιρείας.

Sebastian13

no avatar
GSM Phase 2 Member
Περαν αυτου το ativ παιρνει καρτες μνημης που ειναι πολυ σημαντικο.Και ειναι φτηνοτερο.Και εχει μεγαλυτερη μπαταρια και αποσπομενη.

και ακομα συγκινεται Lumia με Ativ ? Πατε καλα...

ATIV S χωρις δευτερη σκεψη
Τελευταία τροποποίηση από impreza_sti: 9 Δεκ. 2012, 10:02. Αιτιολογία: Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου

guskok21

guskok21's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
HSCSD Member
Παράθεση από Johnious13 >
Οι διαφορές μεταξύ samsung και nokia είναι ότι η πρώτη αναδείχτηκε από το android, ενώ στην περίπτωση της δεύτερης, τα windows θα αναδειχτούν από την nokia.
Νομίζω ότι υποτιμάς την Samsung με αυτό που λες και θα βρεθείς προ εκπλήξεων αν το πάρουν οι Κορεατες σοβαρά το θέμα με τα wp..Το Android δεν ήρθε ουρανοκατέβατο και επιτυχημένο.. Από κάπου ξεκίνησε και αυτό..Και η Samsung έχει το μεγαλύτερο μερίδιο για την επιτυχία του...Σε μια εποχή που για τον πολύ τον κόσμο υπήρχε μόνο το iphone και τίποτε άλλο, ήρθε η Samsung με την σειρά Gallaxy S και και έφερε τα πάνω κάτω..
Προσωπικά θεωρώ ότι και το 920 και το ativ είναι 2 σοβαρές προτάσεις και ο καθένας έχει την κρίση να επιλέξει.. Πάντως δεν θεωρώ ότι η Νokia έχει τόσο καλύτερη συσκευή ώστε να δικαιολογούνται αυτά τα +100 με 150 ευρώ παραπάνω που ζητάει.. Ίσα ίσα θα έλεγα ότι εκτός από την κάμερα σε όλα τα άλλα είναι από κάτω

efthimis31

efthimis31's Avatar: HTC One M8
HSUPA Member
Περιοχή: Not here!!
Θεωρώ πολύ καλή πρόταση το Ativ S και δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα από το 920 γιατί δεν έχω δει κανένα από τα 2. Αλλά, αν έχουν όντως 150€ διαφορά τότε η επιλογή είναι μονόδρομος και λόγω βάρους και λόγω sd card slot. Νομίζω ότι η επιλογή μεταξύ των 2 είναι καθαρά θέμα υποκειμενικων αναγκών (άλλος θέλει καλή κάμερα, άλλον δεν τον ενδιαφέρει, άλλος θέλει ελαφρύ τηλέφωνο άλλος όχι κτλ κτλ) αλλα σίγουρα το nokia είναι λίγο τσιμπημένο σε τιμή

alextrela

alextrela's Avatar: Nokia 7210o
HSUPA Member
Bλεπω παντως οτι υπαρχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον για την συγκεκριμενη προταση απο τη Samsung στα WP8 αλλα το παραδοξω ειναι οτι στο αντιστοιχο νημα του forum επικρατει απολυτη νεκρα για το κινητο
Γιατι αραγε
Να πω τη γνωμη μου οτι το Ativ S εχει αξιολογα χαρακτηριστικα και υπερτερει σε θεματα οπως χωρητικοτητας μπαταριας,micro sd,αλλα σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα κλασικη γραμμη και επειδη εχω το S3 δεν θα πηγαινα στο Ativ διοτι σαν να ηταν ξαναζεσταμενο φαγητο.
Ιδιο καλουπι,ιδια υλικα,ιδια Amoled οθονη που εχει το απαραδεκτο σε εξωτερικες συνθηκες και στον ηλιο συμπεριφορα και γενικα σαν εμφανιση μου ειναι αδιαφορο ουτε κρυο ουτε ζεστη.
Αντε να κυκλοφορησει διοτι πολυ χειροτερα τα εχει παει η Samsung απο τη Νοκια στο τομεα αυτο και με μηδενικη ζητηση και με ελαχιστες αναφορες απο ξενα site για την προταση της Samsung, ενω στο εξωτερικο ηδη το 920 εχει αρκετα καλη πορεια εως τωρα κανα μηνα δηλαδη και Αμερικη,Γερμανια,Αγγλια, Σκανδιναβικες χωρες και αλλου οπου κυκλοφορει.

papanikoos

papanikoos's Avatar: Nokia Lumia 1020
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: THESS.
Ουτως η αλλως εχουμε ξεφυγει απο το θεμα....αλλα ενταξει βρε παιδια μην τρελαινεστε κιολας.Η NOKIA θα ειναι παντα η εταιρεια που εδωσε στο κοινο τις περισσοτερες καινοτομιες και η samsung η εταιρεια που αντιγραφοντας σχεδον ολους καταφερε καποια στιγμη να φτασει στην κορυφη.Τα παραδειγματα απειρα.
"Bye Bye Google"

mixtri

mixtri's Avatar: Nokia Lumia 920
HSDPA Member
Περιοχή: Lund, Sweden
Παράθεση από costsa41 >
Αυτό είναι τηλέφωνο με σωστές διαστάσεις για την οθόνη του!! Η samsung πια είναι εγγύηση και δεν έχει καμία σχέση με το βαρύ,χοντρό και μεγάλο άμεσο ανταγωνιστή του....και από τιμή είναι το πιο συμφέρον wp αυτή τη στιγμή!! High end τηλέφωνο του 2012 όχι των παλιών εποχών!
Όντως δεν έχει καμία σχέση. Το Lumia 920>>>>>>>>>>Samsung Ativ S.
Σε κάθε τομέα. Από software θες; Από hardware; Καμία επαφή. Το ΝΟΚΙΑ είναι ολοκληρωμένο ενώ το Ativ S ένα της σειράς.
Επιπλέον όσοι λένε για το βάρος, την πρώτη φορά που το πιάνεις σου φαίνεται λίγο βαρύ. Όμως είναι κάτι που συνηθίζεται από τα πρώτα 20 λεπτά χρήσης του. Σε αντιδιαστολή, η ποιότητα κατασκευής δεν είναι κάτι που συνηθίζεται. Είναι κάτι που υπάρχει εκ γενετής.
Επειδή έχω την ευχέρεια να τα βλέπω τα κινητά σχετικά νωρίς (εδώ που είμαι τουλάχιστον τα demo έρχονται πολύ πολύ νωρίς) το 920 είναι μια κατηγορία από μόνο του σε συνολικά χαρακτηριστικά. Όχι πως υποτιμώ το 820 της ίδιας εταιρείας αλλά έχουν αρκετή διαφορά.
Οι οθόνες όντως δεν έχουν καμία σχέση. Η οθόνη του 920 είναι άπειρα πιο φωτεινή, πιο ακριβής και με πιο καλή απόκριση (Super Sensivity Sensor όχι μόνο για γάντια αγαπητοί...). Τα Samsung έχουν προβλημα ακόμα και στην λήψη του LTE και το πρόβλημα ξεκαθαρίζει πλέον να είναι hardware (Note2, Galaxy S3 έχουν όλα το ίδιο πρόβλημα με χαμένες κλήσεις και απώλεια δικτύωσης, έχουν φάει τρελό κράξιμο εδώ).
Μετά το 920 τα πάντα μου φαίνονται ψεύτικα μπιχλιμπίδια.
Και για να κλείσουμε...
"Ουτως η αλλως εχουμε ξεφυγει απο το θεμα....αλλα ενταξει βρε παιδια μην τρελαινεστε κιολας.Η NOKIA θα ειναι παντα η εταιρεια που εδωσε στο κοινο τις περισσοτερες καινοτομιες και η samsung η εταιρεια που αντιγραφοντας σχεδον ολους καταφερε καποια στιγμη να φτασει στην κορυφη.Τα παραδειγματα απειρα."
Φοβερός ο πανικός. Καμία καινοτομία. Αν ήταν δυνατόν θα ρουφούσε και iOS image να κάνει install. Ωστόσο, για τους ψαγμένους πάντα θα είναι μια εταιρεία η οποία δε προσέφερε ποτέ κάτι καινοτόμο στους πελάτες της...ενώ η ΝΟΚΙΑ πάντα κάτι καινούριο.

Έχει πονέσει πολύ το 920!
"Δεν υπάρχει καμία θεραπευτική αγωγή για μία τόσο άρρωστη κοινωνία... Η κρίση, είναι κρίση συνειδήσεων"
Τζίντου Κρισναμούρτι
Τελευταία τροποποίηση από mixtri: 9 Δεκ. 2012, 10:33.

alextrela

HSUPA Member
Παιδια 700 ευρω κυκλοφορει μονο στο expansys-και οι περισσοτεροι που ψωνιζουν απο εκει ειναι λογω επαγγελματικου φπα,αρα βγαινει 570-580 στην ουσια.
Στην Αμερικη την μεγαλυτερη καταναλωτικη αγορα του κοσμου κοστιζει περιπου στα 500 δολαρια σκετη συσκευη και στην Αγγλια γυρω στα 650 ευρω,ακομα και στο γερμανικο amazon οταν πρωτοτιμολογηθηκε ηταν 599 ευρω,και εχει παει 649 τωρα λογω ελλειψης διαθεσιμοτητας του τηλ που οταν αρχισει να κυκλοφορει σε κανονικους ρυθμους μετα τις 20 Δεκεμβριου θα επανελεθει στα 600 ευρω.
Εγω οταν το παραγγειλα το πετυχα στα 597 ευρω στο γερμανικο αμαζον,πριν κανα μηνα περιπου.

mixtri

mixtri's Avatar: Nokia Lumia 920
HSDPA Member
Περιοχή: Lund, Sweden
Παράθεση από alextrela >
Παιδια 700 ευρω κυκλοφορει μονο στο expansys-και οι περισσοτεροι που ψωνιζουν απο εκει ειναι λογω επαγγελματικου φπα,αρα βγαινει 570-580 στην ουσια.
Στην Αμερικη την μεγαλυτερη καταναλωτικη αγορα του κοσμου κοστιζει περιπου στα 500 δολαρια σκετη συσκευη και στην Αγγλια γυρω στα 650 ευρω,ακομα και στο γερμανικο amazon οταν πρωτοτιμολογηθηκε ηταν 599 ευρω,και εχει παει 649 τωρα λογω ελλειψης διαθεσιμοτητας του τηλ που οταν αρχισει να κυκλοφορει σε κανονικους ρυθμους μετα τις 20 Δεκεμβριου θα επανελεθει στα 600 ευρω.
Εγω οταν το παραγγειλα το πετυχα στα 597 ευρω στο γερμανικο αμαζον,πριν κανα μηνα περιπου.
570Ε κοστίζει Σουηδία, 540Ε Φινλανδία... Αλλά κάποιοι φαίνεται ότι κοιτάνε μόνο στα ακριβά καταστήματα. Και όποτε τους συμφέρει.
Πάντως, αφού είναι τόσο καλό το Ativ γιατί έχει πιάσει σκόνη στην telia butik;
Τώρα καταλαβαίνω γιατί λένε όλοι ΝΟΚΙΑ με Android. Γιατί αν έβγαζε τηλέφωνο με Android τα άλλα θα μάζευαν σκόνες. Εμένα δε μου αρέσει το Android και το δηλώνω (σε βαθμό μπλιαχ) αλλά πραγματικά έτσι και το αναλάμβανε η ΝΟΚΙΑ δε ξέρω τι θα βλέπαμε
"Δεν υπάρχει καμία θεραπευτική αγωγή για μία τόσο άρρωστη κοινωνία... Η κρίση, είναι κρίση συνειδήσεων"
Τζίντου Κρισναμούρτι

alextrela

HSUPA Member
Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι περισσοτεροι που δηλωνουν-τονιζουν τα οποια προτερηματα του Ativ δεν προκειται να το αγορασουν διοτι στην ουσια δεν τους αρεσουν τα WP8 και απλως να εχουμε να λεμε δηλαδη.

impreza_sti

impreza_sti's Avatar: Nokia N8
Moderator
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Να επισημάνω ότι ο τίτλος του άρθρου δεν έχει κάποιο vs, αλλά συγκεκριμένη θεματολογία οπότε ας σταματήσουν τα off topic εδώ. Επίσης υπενθυμίζω ότι απαγορεύονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί-αντιπαραθέσεις.
My Guides-Οδηγοί-Symbian
Ψηφιακή Ελλάδα του 2014! Το άλλο με τον τοτό το ξέρετε;

Sebastian13

no avatar
GSM Phase 2 Member
Μα εννοείται δεν θα πάρουμε wp οπως και ιοs εμεις οι android ακίδες...
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης