Jump to content

Neo No2-M


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω στην κατοχή εδώ και μερικές ημέρες το περίφημο κινητό...Μουρίνιο!!!

 

Πρόκειται για μία εξαιρετική συσκευή των παρακάτω χαρακτηριστικών :

 

CPU: MTK6577 ARMv7 Cortex-A9 Dual-core 1.0GHz

RAM : 1 GB

ROM : 4 GB

OS : Android V4.0.4 ICS

Screen : 4.5″ , 540 x 960, 16M Colors, IPS-LCD, Capacitive Multi Touch Screen

Camera : Dual Camera - Back 8.0 mega pixel / Auto Focus / Flash LED , Front 2.0 mega pixel, Support to shoot 720P (1280×720)

Υπόλοιπα : GPS, Blue Tooth, FM Radio

Μπαταρία : 1850 Mah

SIM : Dual Sim

 

Προς το παρών δεν έχω κάποιο παράπονο. Για τα 160$ που έδωσα, πήρα ένα κινητό τούμπανο.

 

Στο Antutu μου έβγαλε 6100. Φαντάζομαι μπορεί να χτυπήσει λίγο παραπάνω.

 

Έχω κάνει μία ανάρτηση στο blog μου, μπορείτε να τη δείτε εδώ όπως και φωτογραφίες και διάφορες άλλες λεπτομέρειες σχετικά με την αγορά κι αποστολή του.

http://cultsensei.wordpress.com/2012/12/05/%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%84%ce%ad%ce%bb%ce%bf%cf%85%cf%82-%ce%ae%cf%81%ce%b8%ce%b5-%cf%84%ce%bf-%ce%ba%ce%b9%ce%bd%ce%ad%ce%b6%ce%b9%ce%ba%ce%bf-%cf%84%ce%bf%cf%8d%ce%bc%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%bf/

 

Σχετικά με την υποστήριξή του, δυστυχώς δεν είναι τόσο έντονη όσο π.χ του Newman N1, ωστόσο η επίσημη εκδότρια παρέχει κάποια updates. Δεν έχω κάνει κάποιο ακόμη... ενημερώνομαι από εδώ :

http://forum.lightake.com/Topic.aspx?BoardID=22&TopicID=2150&Page=1

 

Το έχει κάποιος άλλος?

 

Για εντυπώσεις, απορίες όλα τα σχόλια καλοδεχούμενα.

Edited by Scatman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο που το παραγγειλες φιλε??

φίλε επειδή δε θέλω να υπονοηθεί ότι προβάλω συγκεκριμένα sites πωλήσεων, εάν δεις προς το τέλος δίνω ένα σύνδεσμο του blog μου. Εκεί αναφέρω από που το πήρα και πως μου το έστειλαν.

 

Αριθμό sar γνωρίζεις;

Δε γνωρίζω φίλε συγνώμη. Φαντάζομαι είναι στα ίδια επίπεδα με άλλα της κατηγορίας όπως το newman n1 δηλαδή 0.549 w/kg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όποιoν έχει το κινητό και θέλει να το κάνει Update με την τελευταία ROM :

http://forum.lightake.com/Topic.aspx?BoardID=43&TopicID=2207

 

ο συγκεκριμένος χρήστης έχει κάνει μία αναλυτικότατη παρουσίαση της διαδικασίας.

 

 

Επίσης, για όποιον δεν το έχει πάρει με την πειραγμένη ROM :

http://forum.lightake.com/Topic.aspx?BoardID=43&TopicID=2266

 

προσθέτει διάφορες γλώσσες και λογικά και την Ελληνική.

 

Παρεμπιπτόντως, το κινητό μου έβγαλε στα benchmarks της Antutu , 6504!

Edited by Scatman
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια σκεφτομαι κι εγω να το παρω απο εδω http://lightake.com/detail.do/sku.Root_Neo_N02_M_4.5_inch_QHD_Dual_Core_MTK6577_Android_4.0_Cellphone_GSM_WCDMA_1GB_4GB___White-59344 λεει οτι ειναι η root εκδοση οποτε λογικα θα χει και ελληνικα ετσι?επισης για την μπαταρια που λετε,βγαζει μια μερα?το 3g δουλευει κανονικα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

όπως σου είπα και στο μήνυμα δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα. H πειραγμένη ROM υποστηρίζει κι Ελληνικά, μη σε ανησυχεί. Εάν δε σου βγάζει Ελληνικά στην πληκτρολόγηση χαρακτήρων λύνεται και με application :)

 

Περί 3G, η ονομασία του κινητού συνοδεύεται απ'τα 3G WCDMA, οπότε καταλαβαίνεις υποστηρίζει τη συγκεκριμένη τεχνολογία.

 

H μπαταρία με Normal χρήση του κινητού βγάζει άνετα τη μέρα.

 

Όμως...η συνεχής χρήση wifi, application... όχι :P . 1850 mah είναι αυτά πόσο να αντέξουν αυτό το θηρίο :D

 

Εάν το κλείσεις τελικά.... καλωσόρισες στο club :)

Edited by Scatman
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο το gps ειναι οκ?η οθονη ειναι φωτεινοτητα?γενικα απο ποιοτητα τι λεει/|?το ακουστικο του σε κληση ειναι δυνατο?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το περιμένω το θηρίο, με 125 ευρόπουλα μου φάνηκε πολύ δελεαστικό. Το κακό είναι ότι το παρήγγειλα από το "μαγαζί" πριν το κάνουν root οπότε θα πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία αλλά δεν πειράζει... συνηθισμένος από το Blade!

 

Scatman το δικό σου ποια έκδοση έχει? Μήπως θα μπορούσες να βάλεις κάνα screenshot ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο το lighttake παροτι γραφει οτι ειναι ροοτ δεν εχει ελληνικη γλωσσα,μπορουμε να βρουμε καπου ελληνικη ρομ?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο το gps ειναι οκ?η οθονη ειναι φωτεινοτητα?γενικα απο ποιοτητα τι λεει/|?το ακουστικο του σε κληση ειναι δυνατο?

Εμένα λειτουργεί μια χαρά. Η φωτεινότητα ρυθμίζεται. Δε θα σου βγάλει το μάτι απ'τη φωτεινότητα αλλά κι εδώ το βρίσκω μια χαρά. Απ'την οθόνη δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Η απόκριση στις εντολές μου είναι άμεση. Ακόμη της φοράω την προστατευτική ζελατίνα.

 

Απ'το ακουστικό δεν έχω ακούσει παράπονα ότι δεν ακούγομαι καλά. Ακόμη, η ένταση στην κανονική ομιλία είναι η φυσιολογική. Όταν το βάζεις ανοιχτή ακρόαση είναι αρκετά υψηλής έντασης.

 

Κι εγώ το περιμένω το θηρίο, με 125 ευρόπουλα μου φάνηκε πολύ δελεαστικό. Το κακό είναι ότι το παρήγγειλα από το "μαγαζί" πριν το κάνουν root οπότε θα πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία αλλά δεν πειράζει... συνηθισμένος από το Blade!

 

Scatman το δικό σου ποια έκδοση έχει? Μήπως θα μπορούσες να βάλεις κάνα screenshot ?

Δεν πειράζει! να βάλεις και το τελευταίο επίσημο update να μας πεις τι παίζει :)

 

Android 4.0.4, Kernel 3.0.13 . Αυτό εννοείς?

 

παιδια απο το lighttake παροτι γραφει οτι ειναι ροοτ δεν εχει ελληνικη γλωσσα,μπορουμε να βρουμε καπου ελληνικη ρομ?

 

Έχω μέσα το More Locale 2

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale&hl=el

 

Λογικά κι εσένα θα το έχω για να την υποστήριξη της Ελληνικής. Στα μηνύματα κατεβάζεις το :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sql.greekkeyboard&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zcWwuZ3JlZWtrZXlib2FyZCJd

 

και τελείωσες.

Edited by Scatman
Link to comment
Share on other sites

οποτε αλλη ρομ μπορω να περασω υπαρχει διαθεσιμη ετσι?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ναι υποστηρίζεται κανονικά το τηλέφωνο. Αυτό θέλω να κάνω κι εγώ αλλά διστάζω επειδή δεν το έχω ξαναδοκιμάσει
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα κανει πολλες φορες σε ενα blade που ειχα οποτε δεν θα ναι δυσκολο πιστευω.Σε ποιο forum βλεπουμε τις νεες εκδοσεις ρομ που βγαινουν για το κινητο?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, το κινητό αρχίζει και γίνεται πιο γνωστό στο διαδίκτυο (ευτυχώς) με αποτέλεσμα να έχει κερδίσει αρκετούς ενδιαφερομένους.

 

Σήμερα είδα ότι και στο XDA άνοιξε thread όπου μάλιστα κάποιο μέλος δείχνει τη διαδικασία root με video στο yb.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1991354

 

Επίσης για το root-άρισμα, extra link με step by step διαδικασίες :

http://gt35pro-mobile-gadgets.blogspot.gr/2012/12/root-and-play-store-for-your-neo-n02-m.html

 

 

Για τη ROM έχω δώσει links πιο πάνω

 

To επίσημο site είναι :

http://www.neomobile.com.cn/

 

εάν μπορεί να βγάλει κάποιος άκρη

Edited by Scatman
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας ρώσικα? :p

 

κάπου διάβασα ότι έχουν custom firmware αλλά που να βγάλω άκρη

 

http://forum.china-iphone.ru/viewtopic.php?f=70&t=23669&sid=fee17144459484006b0aa8fc98d60d21&start=80

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας ρώσικα? :p

 

κάπου διάβασα ότι έχουν custom firmware αλλά που να βγάλω άκρη

 

http://forum.china-iphone.ru/viewtopic.php?f=70&t=23669&sid=fee17144459484006b0aa8fc98d60d21&start=80

 

Bρηκα αυτο το βιντεο,επειδη ειμαι ασχετος μαλλον αυτο που κανει ειναι να καθαριζει το κινητο και να του περναει παλι τα απλικεισον,τωρα αν βοηθαει αυτο ας μου πειτε κι εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα αυτο το βιντεο,επειδη ειμαι ασχετος μαλλον αυτο που κανει ειναι να καθαριζει το κινητο και να του περναει παλι τα απλικεισον,τωρα αν βοηθαει αυτο ας μου πειτε κι εσεις.

 

Πιο πριν δόθηκαν αρκετά ανάλογα Links φίλε. Ευχαριστώ για την προθυμία να βοηθήσεις.

 

Θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια για το GPS. Με είχε αγχώσει ένα θεματάκι παλιότερα και ξέχασα να το αναφέρω. Δεν είναι τίποτα το τρομερό αλλά καλό είναι να καταγραφεί.

 

Καταρχάς, ~πλέον~ έχω αντικαταστήσει το gps.conf του κινητού με αυτό εδώ :

http://www.darkyrom.com/index.php?threads/guide-gps-quickest-fix-solution.2022/

 

με τη διαφορά ότι δεν είχα τη ρύθμιση Mount R/W γιατί δε μου επέτρεπε την αντικατάσταση. Πως το έκανα? Το μετέφερα απλά απ'το downloads, στο φάκελο που ζητάει.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ να το κάνει κάποιος αυτό.

 

Οδηγήθηκα σε αυτή τη διαδικασία εξαιτίας κάποιων applications, GPS trackers που δείχνουν τη λειτουργικότητα του GPS. Όποιο κι αν χρησιμοποίησα, δε μου έδειχνε αποτέλεσμα παρά μόνο ότι αναζητά δορυφόρο. Για να πω την αλήθεια, δε βγήκα στο μπαλκόνι ή το δρόμο για καλύτερο σήμα αλλά όπως και να έχει ήταν κάτι που με προβλημάτισε.

 

Για να μην πολυλογώ, αποδείχθηκε ότι πρακτικά το GPS, όχι μόνο ήταν λειτουργικό αλλά και ακριβές. Με το Google Maps είχε εξαιρετική ακρίβεια, ακόμη και το Sygic. Συν τοις άλλοις, το application για ειδήσεις και καιρό βάση περιοχής, έχοντας κλειστό το GPS ναι μεν μου έβγαζε ειδήσεις για περιοχή του νομού που διαμένω ωστόσο, με το που άνοιγα, διόρθωνε το αποτέλεσμα κι έβγαζε με την καλύτερη ακρίβεια τα αποτελέσματα.

 

Στη χείριστη περίπτωση που το GPS δεν αναγνωρίζει την περιοχή σας και βγάζει "τρελά" αποτελέσματα, κάντε τη διαδικασία που είπα στην αρχή της παραγράφου με το gps.conf.

 

 

Το δίδαγμα :

 

Προφανώς η συσκευή μας δεν είναι συμβατή με όλα τα applications που υπάρχουν στο store. Γι'αυτό δε χρειάζεται άγχος σε κάθε "στραβό" που μπορεί να παρουσιαστεί. Εξάλλου δεν υπάρχει συσκευή που να είναι απόλυτα συμβατή με όλα :) .

Edited by Scatman
Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι ότι υπάρχει λύση. Πέρα από αυτό χρειάστηκε να πειράξεις τίποτα άλλο η όλα εντάξει? Άντε και έρχεται από Σουηδία και το δικό μου. Πως και πως το περιμένω!!!
Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι ότι υπάρχει λύση. Πέρα από αυτό χρειάστηκε να πειράξεις τίποτα άλλο η όλα εντάξει? Άντε και έρχεται από Σουηδία και το δικό μου. Πως και πως το περιμένω!!!

όχι τίποτα. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Τι να πει και η αδερφή μου που με το Galaxy S3 τρώει lag και το δικό μου φαίνεται πολυτέλεια μπροστά του :P (όχι πως είναι καλύτερο το Neo M-2 )

 

Θα ξαναπώ ότι για τα χρήματα αυτά, είναι κορυφαία επιλογή. Ίσως καλύτερο κι απ'το πιο γνωστό Newman N1 λόγω μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μιας και ενδιαφέρεται ένας φίλος για το Neo No2-M: η ταυτοποίηση των αριθμών γίνεται χωρίς πρόβλημα όταν στις επαφές σου δεν έχεις το +30 εμπρός από τον αριθμό?

αναφέρομαι στο πρόβλημα που έχει το Ν1 αν δεν κάνω λάθος με το etotalk rom που αναφέρεται εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4343546#post4343546

στο ThL W5 με etotalk rom πάντως δεν έχω τέτοιο θέμα.

 

Επίσης ποιά applications δεν μπόρεσες να εγκαταστήσεις λόγω συμβατότητας ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε.

 

Το προβλημα που αναφερεις δεν το εχω παρατηρησει. Οι περισσοτερες επαφες μου ειναι χωρις +30 .

 

Εχει τυχει να μου πεταξει 1,2 φορες το μνμ η συσκευη σας δεν ειναι συμβατη με την εφαρμογη. Δε θυμαμαι ομω ς ποιες ηταν καθως παει αρκετος καιρος. Εαν δεν κανω λαθος αφορουσαν το cpu tweaking και μαλλον ηταν για συγκεκριμε.α μοντελα. Παρεμπιπτοντως, το κινητο ειναι στη μεγιστη Συχνοτητα του,δεν παει πιο πανω.

 

Επισης παρατηρησα δεν εχει καλη σχεση με εφαρμογες που τεσταρουν το gps και με το viber. Σχετικα με το τελευταιο, παροτι ειναι λειτουργικο δεν αναγνωριζει ολες τις επαφες που το εχουν πχ μου στελνει η Αδερφη μου ,δεχομαι το μνμ αλλα την εχει σαν αγνωστη επαφη. Ισως εχω κανει κατι λαθος. Δεν εχω δοκιμασει αλλες αναλογες του viber και δε ξερω εαν ειναι γενικο αυτο για ολες

Link to comment
Share on other sites

όχι τίποτα. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Τι να πει και η αδερφή μου που με το Galaxy S3 τρώει lag και το δικό μου φαίνεται πολυτέλεια μπροστά του :P (όχι πως είναι καλύτερο το Neo M-2 )

 

Θα ξαναπώ ότι για τα χρήματα αυτά, είναι κορυφαία επιλογή. Ίσως καλύτερο κι απ'το πιο γνωστό Newman N1 λόγω μπαταρίας

 

μπορεις να ανεβασεις καμια φωτογραφια που εχεις τραβηξει με αυτο να δουμε λιγο την καμερα του?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε.

 

Το προβλημα που αναφερεις δεν το εχω παρατηρησει. Οι περισσοτερες επαφες μου ειναι χωρις +30 .

 

Εχει τυχει να μου πεταξει 1,2 φορες το μνμ η συσκευη σας δεν ειναι συμβατη με την εφαρμογη. Δε θυμαμαι ομω ς ποιες ηταν καθως παει αρκετος καιρος. Εαν δεν κανω λαθος αφορουσαν το cpu tweaking και μαλλον ηταν για συγκεκριμε.α μοντελα. Παρεμπιπτοντως, το κινητο ειναι στη μεγιστη Συχνοτητα του,δεν παει πιο πανω.

 

Επισης παρατηρησα δεν εχει καλη σχεση με εφαρμογες που τεσταρουν το gps και με το viber. Σχετικα με το τελευταιο, παροτι ειναι λειτουργικο δεν αναγνωριζει ολες τις επαφες που το εχουν πχ μου στελνει η Αδερφη μου ,δεχομαι το μνμ αλλα την εχει σαν αγνωστη επαφη. Ισως εχω κανει κατι λαθος. Δεν εχω δοκιμασει αλλες αναλογες του viber και δε ξερω εαν ειναι γενικο αυτο για ολες

Σχετικα με το viber, αποθηκευσε το νουμερο (της αδελφης σου) στις επαφες σου με 0030........ ή +30....... μηπως και φτιαξει. Το 0030 ή + 30 ειναι για Ελληνικα τηλεφωνα.

Ενας γνωστος μου με viber ειχε το ιδιο προβλημα με την κορη του, ανταλασαν μηνυματα-κλησεις κανονικα αλλα δεν την ''εβλεπε'' στο viber και επρεπε να πληκτρολογει καθε φορα το νουμερο, με αυτον τον τροπο εφτιαξε.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο παιδιά!, ήρθε σε 6 μέρες από τη μέρα που το παρήγγειλα με απλό ταχυδρομείο.Αύριο το περιμένω. Το γαμάτο είναι ότι περιμένω τάμπλετ που παρήγγειλα 27/11/12 και ακόμη τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...