Jump to content

myphone POLL: Το VDSL στην Ελλάδα


DJDB
 Κοινοποίηση

Εφόοσν υπάρχει κάλυψη στην περιοχή σας, θα αναβαθμίσετε σε VDSL;  

395 members have voted

  1. 1. Εφόοσν υπάρχει κάλυψη στην περιοχή σας, θα αναβαθμίσετε σε VDSL;

    • Ναι, θα αναβαθμίσω άμεσα, αξίζουν οι επιπρόσθετες παροχές το επιπλέον κόστος.
      87
    • Δεν ξέρω, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
      81
    • Όχι, το κόστος είναι μεγάλο και δεν νομίζω πως θα δω μεγάλη διαφορά ποιοτικά.
      209
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ.
      18


Recommended Posts

Με το VDSL, τον «διάδοχο» του ADSL, να βρίσκεται ένα βήμα πριν την ευρύτερη διάδοση του, μετά την παροχή τέτοιου τύπου υπηρεσιών από το δίκτυο της Cyta τους περασμένους μήνες αλλά κυρίως από την ευρύτερη εμπορική του διάθεση μέσω των ΟΤΕ, Wind και Forthnet ξεκινώντας από την περασμένη εβδομάδα, το ενδιαφέρον του ελληνικού καταναλωτικού κοινού φαίνεται να στρέφεται ολοένα και περισσότερο και προς αυτόν τον τύπο συνδέσεων, μετά την ευρεία διάδοση της ADSL τα περασμένα χρόνια.

 

Φυσικά, οι περιοχές που καλύπτονται επί του παρόντος φαίνεται πως είναι συγκεκριμένες, ενώ συγκεκριμένες φαίνεται να είναι και οι προϋποθέσεις που θα πρέπει να πληροί η γραμμή κάποιου ώστε να μπορεί να «αναβαθμιστεί» σε VDSL (όπως για παράδειγμα η απόσταση που υπάρχει μεταξύ της κατοικίας του ενδιαφερόμενου και του dslam στο οποίο ανήκει). Παράλληλα, οι τρεις εταιρείες (ΟΤΕ, Wind και Forthnet) έχουν διαφοροποιηθεί στα πακέτα που θα προσφέρουν, με τον ΟΤΕ να διαθέτει μια σειρά πακέτων που θα ξεκινούν από τα 36,90 ευρώ (με ταχύτητα 30Mbps) και θα φτάνει τα 50,90 ευρώ (για 50Mbps) με άλλο δύο «ενδιάμεσα» πακέτα. Όσον αφορά τις Wind και Forthnet και εφόσον υπάρχει η σχετική διαθεσιμότητα, θα προσφέρουν την δυνατότητα αναβάθμισης σε VDSL των 50Mbps έναντι 10 ευρώ τον μήνα, με την Wind να αναμένεται πως θα ανεβάσει την τιμή αυτή στα 20 ευρώ μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

 

Έτσι λοιπόν, κάπου εδώ έφτασε η ώρα να ρωτήσουμε εσάς, το αναγνωστικό κοινό του myphone.gr, εάν θα αναβαθμίσετε την γραμμή σας σε VDSL (εάν φυσικά υπάρχει η σχετική κάλυψη στην περιοχή σας) ή εάν θα προτιμήσετε (λόγω κόστος ή κάποιου άλλου παράγοντα) να παραμείνετε σε ADSL. Φυσικά, περιμένουμε και τα σχόλια σας, όπου μπορείτε σε κάθε περίπτωση να μας αναλύσετε την επιλογή σας!

 

Παράλληλα, μπορείτε να διαβάσετε και τα άρθρα με τα οποία έχουμε καλύψει τις τελευταίες ημέρες το θέμα αλλά και τα δελτία Τύπου των εταιρειών γύρω από το VDSL.

 

 

 

Στα ακόλουθα link μπορείτε να δείτε και εάν υπάρχει κάλυψη VDSL στην περιοχή σας: για Forthnet, για Wind, για ΟΤΕ, για Cyta.

Link to comment
Share on other sites

VDSL OTE 30mbps.... Tragic. Επιτελους με το καινουριο δικτυο του ΟΤΕ σε VDSL πιανω τα 16 απο τα 24 του παλαιου δικτυου adsl... Ευχομαι σε 10 χρονια εαν εχουμε δορυφορικο ιντερνετ να πιασω και 20mbps... Αλλα δεν εχω παραπονο γιατι ηρθε τεχνικος να μου πει αυτα που ηδη ηξερα και εντος εισαγωγικων και περιληπτικα εννοουσε "καλα ρε φιλε μας δουλευεις, περιμενεις υποδομες και dslam εν ετη 2012???" Με λιγα λογια οσοι δεν ειστε και τοσο κοντα σε κομβους και οσοι περιμενατε χρονια να αλλαξει κατι, ακομα θα περιμενετε με τον ΟΤΕ. Για τους αλλους παροχους δεν ξερω... Επισης, το ολο τραγικο της υποθεσης ειναι οτι οταν πηρα για αναβαθμιση η περιχαρης τηλεφωνητρια με ενημερωσε οτι με το vdsl δεν υφιστατανται τα προβληματα του adsl, καθως επισης και τεχνικος τηλεφωνικα με διαβεβαιωνε οτι οπου και να ειμαι με vdsl θα πρεπει να πιανω πανω απο 27-28 (στα 30) με την καινουρια τεχνολογια.... Βεβαια ο ιδιος ηταν που ηταν σιγουρος οτι για να κανεις τα mbps->mBps διαιρεις με 10 και οχι 0.8....

 

 

Αυτα.... ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ ΟΤΕ= 3*lol + 5*omg

 

Τουλαχιστον να αναφερω οτι με vdsl δε με "πεταει εξω" και γενικα φαινεται να ειναι απολυτα σταθερο. Οποτε εαν καποιος εχει προβληματα αποσυνδεσης ισως να αξιζει μονο για αυτο....

Edited by Phaethon
Link to comment
Share on other sites

Θα το ήθελα, αλλά βλέπετε είμαι ακριβώς 1080 μέτρα μακριά από το κουτί της Πανδώρας και έτσι δεν έχει νόημα...

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι απο νησι.Εχω την Cyta και ειμαι ικανοποιημενος.Τωρα ομως δεν ζω εκει και παω περιστασιακα οποτε εως τωρα με βολευει και το ιντερνετ και το προγραμμα για την τηλεφωνια που εχω.Τωρα εαν μπορω να εχω παραπανω ταχυτητα χωρις προβληματα και στην παρουσα τιμη που πληρωνω τοτε θα το σκεφτω να κανω την κινηση προς τα πανω! Αλλις παραμενω ως εχει γιατι και ειναι και δυσκολοι οι καιροι οικονομικα για περεταιρω ανοιγματα. Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή sms
Link to comment
Share on other sites

"δεν νομίζω πως θα δω μεγάλη διαφορά ποιοτικά."

 

τόσο απλά.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω VDSL από την Cyta στα 35Mbit και παρόλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα στην αρχή κυρίως λόγο της κακής ποιότητας του κυκλώματος του OTE, χάρη στο εξαιρετικό support της Cyta εδω και περίπου 7 μήνες δουλεύει άψογα και κατεβάζω με περίπου 4mbit/sec.
Live long and prosper
Link to comment
Share on other sites

Αν φτιαξουν οι γραμμες και δω πως το ADSL γινει ανθρωπινο (γιατι τωρα ειναι για τα μπαζα) μπορει... Αλλιως δεν υπαρχει κανεις λογος να αυξησω τα εξοδα μου και να μεινω στις ιδιες πανω κατω ταχυτητες...
κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως είμαι στα 12,8 με 14,5 Mbps download με ΟΤΕ και 0,8 - 0,9 Mbps upload Οπότε είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Για την ώρα θα μείνω με την adsl μου και ελπίζω να μειωθούν και οι τιμές της

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

"δεν νομίζω πως θα δω μεγάλη διαφορά ποιοτικά."

 

τόσο απλά.

 

 

49998Mbps συγχρονισμός,

4,5- 5,5 mbps download.. 500kbps up

5' - 3,5Gb ταινεια

Το εχω δοκιμασει το vdsl και δεν ειναι μουφα, ανβαζω και ss αν θες...

Ομως η καμπινα ειναι στα 30μ και το καφαο 500-600μ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

******** μαντολες.... Εδω Δραμα ουτε απο εξω δεν εχουμε. Καλο 2014. Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ημουν ετοιμος να παω να βαλω(Μολις 240 μετρα απο το κεντρο) ειχα παει με ταυτοτητα μες την χαρα να κανω την αιτηση και με ξενερωσαν στο καταστημα της forthnet. Ενω τηλεφωνικα μου ειχαν πει οτι αν δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την ταχυτητα μπορω να γυρισω χωρις κοστος στο απλο ADSL, στο καταστημα μου ειπαν οτι ισχυει μονο αν κλειδωνεις σε ταχυτητες μικροτερες των 20 με 25 Mbps.

Εγω τους λεω οτι κλειδωνω ηδη στα 20Mbps , δηλαδη μπορουν να μου εγγυηθουν μονο 5 mbps παραπανω.

Λυπαμαι αλλα δεν ρισκαρω στις μερες μας , 10 ευρω παραπανω το μηνα , μονο για 5 mbps .

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να απαντήσω στο pol ''δεν θα αναβαθμίσω λόγο κόστους'' αλλά έχετε βάλει μαζί και ''δεν υπάρχει διαφορά''

και έτσι δεν γνωρίζω δεν απαντώ :)

 

http://www.free.fr/adsl/index.html

εδώ πάλι με καθρεφτάκια θα τη βγάλουμε

Link to comment
Share on other sites

πρακτικά αδιάφορο για μένα μιας και με το ADSL είμαι μια χαρά για τη χρήση που κάνω!!!! :)

+1 .:)

Χώρια που δεν υπάρχει στην περιοχή μου,(Κυψέλη),και ούτε προβλέπω σύντομα να μπει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

εδω καλα καλα δεν εχουν φτιαξει το adsl θελουν και το vdsl τρομερα τους... εν 2012-2013 στην περιοχη που μενω Max πιανω 3mbps... και η απαντηση των εταιριων?? ειστε μακρια απο το αστικο κεντρο και στην περιοχη σας εχει παλιες γραμμες... οταν βελτιωθει το adsl τοτε να παμε και στο vdsl...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, επειδή και γω αναθεμάτιζα τις εταιρείες, καλό είναι να ρίξουμε πρώτα μία ματιά στο τί γίνεται σπίτι μας. Εγώ πάντα είχα πρόβλημα με την σταθερότητα και την ταχύτητα. Μάλιστα μια φορά έρθει και τεχνικός της εταιρείας να το δει από κοντά, και είχε βγάλει βλάβη στο δίκτυο του ΟΤΕ, η οποία και υπήρχε. Το θέμα όμως είναι ότι αυτός ο άνθρωπος δεν μπήκε ποτέ στον κόπο όχι να κοιτάξει, αλλά απλά να μου πει ότι πέρα από τον ΟΤΕ, υπάρχει πρόβλημα με τις καλωδιώσεις του σπιτιού, διότι η σχέση ταχύτητας/στατιστικών/απόστασης από το κέντρο, είναι αλλοπρόσαλη. Όταν έφερα λοιπόν ηλεκτρολόγο για να ασχοληθεί με το θέμα, μου βγήκε βλάβες στο σπίτι, και από τα 7 πήγα στα 14, η οποία είναι πολύ κοντά στην ανώτερη που μπορώ να έχω λόγο απόστασης από το κέντρο. Έτσι απλά.

 

Μία δεύτερη παρατήρηση είναι ότι το ASDL δεν έχει σχέση με το VDSL. Το πρώτο παίρνει ίντερνετ από το κέντρο και το δεύτερο από το ΚΑΦΑΟ. Το ότι εγώ απέχω 1.5χιλ.από το κέντρο δε λέει κάτι, διότι αν μου βάλουν νέα καμπίνα στην γωνία του τετραγώνου, θα πιάνω τα 50ΜΒ άνετα. Επίσης, όσες καμπίνες και να μπουν στην γειτονιά, το ADSL δε θα φτάσει ποτέ στο ανώτερο, πολύ απλά διότι θα εξακολουθήσει να παίρνει ίντερνετ από 1.5χιλ μακριά. Μην κοιτάτε δηλαδή τι ταχύτητα έχετε στο ADSL διότι δεν έχει καμία σχέση με το VDSL.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

εδω καλα καλα δεν εχουν φτιαξει το adsl θελουν και το vdsl τρομερα τους... εν 2012-2013 στην περιοχη που μενω Max πιανω 3mbps... και η απαντηση των εταιριων?? ειστε μακρια απο το αστικο κεντρο και στην περιοχη σας εχει παλιες γραμμες... οταν βελτιωθει το adsl τοτε να παμε και στο vdsl...

 

φιλε εχεις δικιο. αλλα δεν φταει ο καθε παροχος για την αποσταση που εχεις απο το αστικο κεντρο του ΟΤΕ.

αφου ολες απο οτε περνουν, και ο οτε ειχει βαλει ενα αστικο τοτε για την τηλεφωνια να καλυπτει 5Km...τωρα στην dsl που να παιξει..

Edited by bpapad81
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, επειδή και γω αναθεμάτιζα τις εταιρείες, καλό είναι να ρίξουμε πρώτα μία ματιά στο τί γίνεται σπίτι μας. Εγώ πάντα είχα πρόβλημα με την σταθερότητα και την ταχύτητα. Μάλιστα μια φορά έρθει και τεχνικός της εταιρείας να το δει από κοντά, και είχε βγάλει βλάβη στο δίκτυο του ΟΤΕ, η οποία και υπήρχε. Το θέμα όμως είναι ότι αυτός ο άνθρωπος δεν μπήκε ποτέ στον κόπο όχι να κοιτάξει, αλλά απλά να μου πει ότι πέρα από τον ΟΤΕ, υπάρχει πρόβλημα με τις καλωδιώσεις του σπιτιού, διότι η σχέση ταχύτητας/στατιστικών/απόστασης από το κέντρο, είναι αλλοπρόσαλη. Όταν έφερα λοιπόν ηλεκτρολόγο για να ασχοληθεί με το θέμα, μου βγήκε βλάβες στο σπίτι, και από τα 7 πήγα στα 14, η οποία είναι πολύ κοντά στην ανώτερη που μπορώ να έχω λόγο απόστασης από το κέντρο. Έτσι απλά.

 

Μία δεύτερη παρατήρηση είναι ότι το ASDL δεν έχει σχέση με το VDSL. Το πρώτο παίρνει ίντερνετ από το κέντρο και το δεύτερο από το ΚΑΦΑΟ. Το ότι εγώ απέχω 1.5χιλ.από το κέντρο δε λέει κάτι, διότι αν μου βάλουν νέα καμπίνα στην γωνία του τετραγώνου, θα πιάνω τα 50ΜΒ άνετα. Επίσης, όσες καμπίνες και να μπουν στην γειτονιά, το ADSL δε θα φτάσει ποτέ στο ανώτερο, πολύ απλά διότι θα εξακολουθήσει να παίρνει ίντερνετ από 1.5χιλ μακριά. Μην κοιτάτε δηλαδή τι ταχύτητα έχετε στο ADSL διότι δεν έχει καμία σχέση με το VDSL.

 

Σωστός...:)

Επισης αφου θα παιζει απο ΟΤΕ - καφαο, η ολη διαδιακσια βλαβων κτλ. στην αρχη τουλαχιστον θα γινεται απο ΟΤΕ..και οχι απο τον παροχο ....

ο παραχος απλα θα δηλωνει βλαβη αλλα δεν θα μπορει να δει τη γραμμη στο dslam του ή στα διαχειριστικα του

Edited by bpapad81
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα φίλο φοιτητή στη Ρουμανία .... 100MBps στα 65 Lei ..... enough said.

Όταν .... Άμα .... Λειτουργήσει ο υγιείς ανταγωνισμός και πάψουν τα καρτέλ τοτε και ΘΑ έχουμε καλές Τιμές, και ΘΑ πάψουμε να είμαστε ουραγοί.... :lol:

 

Οπότε προφανέστατα και ψήφισα "Όχι, το κόστος είναι μεγάλο."

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μένω Καλλιθέα και ακόμα δεν είναι εφικτό το VDSL! Του χρόνου τέτοια μέρα που λέει και το άσμα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

******** μαντολες.... Εδω Δραμα ουτε απο εξω δεν εχουμε. Καλο 2014.

 

Έχετε όμως Ονειρούπολη.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...