Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ συζητάμε αποκλειστικά για ότι έχει να κάνει με τη μπαταρία των Galaxy Note Ι / ΙΙ.

Παρακαλώ να δίνονται τα απαραίτητα στοιχεία (Firmaware, kernel κ.τ.λ.) ώστε να γίνονται οι συγκρίσεις μεταξύ των χρηστών.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα ειμαι ετοιμος να το παρω.Αλλα θελω να μαθω για την μπαταρια.Λογω δουλειας εχω καποιες φορες μεχρι και 100 τηλεφωνηματα την ημερα θα αντεξει μια μερα η οχι.Οτι και αν δοκιμασα μεχρι τωρα σε android με απογοητευσε εντελως.Συνηθως το μεσημερι που εφτανα στο σπιτι το φορτιζα γιατι ειχε 20 με 30%.Και να φανταστειτε ολα αυτα σε 2g και με τα αλλα κλειστα data,gps. Edited by jonakic
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ειμαι ετοιμος να το παρω.Αλλα θελω να μαθω για την μπαταρια.Λογω δουλειας εχω καποιες φορες μεχρι και 100 τηλεφωνηματα την ημερα θα αντεξει μια μερα η οχι.Οτι και αν δοκιμασα μεχρι τωρα σε android με απογοητευσε εντελως.Συνηθως το μεσημερι που εφτανα στο σπιτι το φορτιζα γιατι ειχε 20 με 30%.Και να φανταστειτε ολα αυτα σε 2g και με τα αλλα κλειστα data,gps.

 

Φίλε μου κανε τα τηλεφώνηματα σου 200 και θα σε βγάλει και δευτερη μερα

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ειμαι ετοιμος να το παρω.Αλλα θελω να μαθω για την μπαταρια.Λογω δουλειας εχω καποιες φορες μεχρι και 100 τηλεφωνηματα την ημερα θα αντεξει μια μερα η οχι.Οτι και αν δοκιμασα μεχρι τωρα σε android με απογοητευσε εντελως.Συνηθως το μεσημερι που εφτανα στο σπιτι το φορτιζα γιατι ειχε 20 με 30%.Και να φανταστειτε ολα αυτα σε 2g και με τα αλλα κλειστα data,gps.

 

Νομίζω ότι το Note με έντονη χρήση μπορεί άνετα να βγάλει μια μέρα. Από εκεί και πέρα ευτυχώς υπάρχει η δυνατότητα να έχεις μαζί σου μια δεύτερη μπαταρία και να μην σε αγχώνει καθόλου n αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα 100 τηλέφωνα που κάνει. Με την πιο σκληρή χρήση βγάζει άνετα τη μέρα!!!! Από εκεί και πέρα,καλό είναι να το φορτίζεις και όχι να αγοράσεις δεύτερη μπαταρία. Φαντάζεσαι,σχεδόν καθημερινά,να βγάζεις το καπάκι για να βάζεις τη δεύτερη μπαταρία; Είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα πάρεις το καπάκι στο χέρι,που λένε,όσο ανθεκτικό κι αν είναι!!

 

Τη δεύτερη μπαταρία την έχεις φορτισμένη και κρυμένη σε μια τσέπη και την χρησιμοποιείς μια φορά το μήνα που για κάποιο λόγο δεν μπόρεσες ή ξέχασες να το φορτίσεις. Με το Note δεν είναι πιθανό να χρειαστεί συχνά, αλλά αν σου είναι απαραίτητο το τηλέφωνο κάθε στιγμή, αυτή η δυνατότητα μπορεί να είναι σωτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα 100 τηλέφωνα που κάνει. Με την πιο σκληρή χρήση βγάζει άνετα τη μέρα!!!! Από εκεί και πέρα,καλό είναι να το φορτίζεις και όχι να αγοράσεις δεύτερη μπαταρία. Φαντάζεσαι,σχεδόν καθημερινά,να βγάζεις το καπάκι για να βάζεις τη δεύτερη μπαταρία; Είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα πάρεις το καπάκι στο χέρι,που λένε,όσο ανθεκτικό κι αν είναι!!

 

Το σ2 μετά από 13 μήνες που άλλαζα μπαταρίες 2 φορές την μέρα δεν έπαθε τίποτα.

Το σ3 μετά από 5 μήνες που άλλαζα μπαταρία 1 φορά την μέρα δεν έπαθε τίποτα.

Το sgn2 .... εεεεεε δε χρειάστηκε ακόμα να πάρω δεύτερη μπαταρία :)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Αντοχή μια χαρά έχουν, design και αίσθηση πολυτέλειας δεν έχουν.Η Samsung ρίχνει το βαρος στην ουσία και στο είναι,όχι στο φαίνεσθαι.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω αλλά αφού έχεις τέτοια εμπειρία δεν έχω λόγο. Ποτέ δεν πίστεψα ότι θα έχουν τέτοια αντοχή τα υλικά της samsung.

 

Έχω τσακωθεί άπειρες φορές σχετικά με τα "ποιοτικά" υλικά του μήλου vs σαμη. Το πλαστικό κάλυμμα της μπαταρίας είναι φτηνό και έχει πολύ καλή αντοχή. Στην τελική είναι και φτηνό.

Πραγματικά τώρα που έκαναν την εμφάνισή τους οι πρώτες βάσεις με μπαταρία μαζί το σκέφτηκα λίγο, αλλά βλέπω πως δεν χρειάζεται.

Τώρα που κάνω ένα πείραμα, μετά το 24ωρο κάνω μια σχετική εξοικονόμηση ενέργειας, μαύρα φόντα, μαύρο ταπαταλκ , εξοικονόμηση ενεργή, χαμηλό αυτόματο φωτισμό κ.τ.λ. και βλέπω πως μπορεί να μου βγάλει και δεύτερη μέρα άνετα. ( στο ενδεχόμενο να κοιμηθώ σε iphonoφωλιά π.χ.)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή εντοπίζουμε τα καλά του, να πω κι ένα αρνητικό? 3100mah μπαταρία και να ιδρώνω για τις 24 ώρες? Οκ, είπαμε μεγάλη οθόνη, τετραπύρηνος κλπ, αλλά ερχόμενος από blackberry μου κακοφαίνεται το ομολογώ.

Ισως να είναι λογικό αλλά δεν παύει να είναι ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή εντοπίζουμε τα καλά του, να πω κι ένα αρνητικό? 3100mah μπαταρία και να ιδρώνω για τις 24 ώρες? Οκ, είπαμε μεγάλη οθόνη, τετραπύρηνος κλπ, αλλά ερχόμενος από blackberry μου κακοφαίνεται το ομολογώ.

Ισως να είναι λογικό αλλά δεν παύει να είναι ενοχλητικό.

 

Η διαρκεια της μπαταριας εξαρτατε και απο την χρηση που κανει ο καθενας μας εγω που το εχω σχεδον 1 μηνα με εχει βγαλει και δυο μέρες σερι με εχει βγαλει και μισή εχθες πχ 8 ωρες εκτος πριζας εφτασε 30% αλλα ειχα σχεδον 6 ωρες ανοιχτή οθόνη επισης οι εφαρμογές που τρεχουν στο παρασκήνιο παιζουν τον ρολο τους να είσαι σίγουρος και 10000 mah να βγει μπαταρια σε καποιους δεν θα φτάνει

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοειται, ήξερα που πήγαινα, άλλωστε έχει ξαναπεράσει από τα χέρια μου 4+ screen :lol:

Απλά πίστευα ότι θα ήταν λιιιγο καλύτερο.

 

Αυτό όμως που έχω να πω έιναι το πόσο πολύ κρατάει όταν πια πιάσει κόκκινα. Ισως γι αυτό να μου φαίνεται ότι φεύγει γρήγορα. :happy:

Link to comment
Share on other sites

θεμα μπαταρίας σε σύγκριση με το s2

με τη δικια μου χρήση (wifi-bt μόνιμα ανοικτά 07-24) οπως και αρκετές φορές την ημέρα 3g ίντερνετ+ipκαμερες, τηλεφωνήματα, μηνύματα κτλ..το s2 κράταγε μιση μέρα 0,5(απο το 100% στο 10%)

τώρα εχω 1,5 μερα....ειμαι υπερ ευχαριστημένος απο την μπαταρία.

Edited by Superuser
χαθηκε το κειμενο
Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή εντοπίζουμε τα καλά του, να πω κι ένα αρνητικό? 3100mah μπαταρία και να ιδρώνω για τις 24 ώρες? Οκ, είπαμε μεγάλη οθόνη, τετραπύρηνος κλπ, αλλά ερχόμενος από blackberry μου κακοφαίνεται το ομολογώ.

Ισως να είναι λογικό αλλά δεν παύει να είναι ενοχλητικό.

Η χρήση σε μη android συσκευές είναι πολύ διαφορετική. Το ΒΒ έχει λιγότερο από την μισή οθόνη, λογικά θα πρέπει να"καεί" λιγότερο.

Φαντάζομαι και οι εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο (δεν γνωρίζω)

Το νοτε2 διαπρέπει στην σύγκριση όμοιων. Ενα dump phone που έχω κρατάει πολύ περισσότερο, αλλά και οι απαιτήσεις/χρήση είναι εντελώς διαφορετικές.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που γνωρίζει το πρόγραμμα Battery Drain μπορεί να με βοηθήσει στο παρακάτω?

 

Το συγκεκριμένο clock widget είναι πολύ ενεργοβόρο ή είναι λογικό το 617%?

Link to comment
Share on other sites

ειχα το s3, και ειχα φαγωθει για το note2. τελικα το πηρα με τρομερες επυφυλαξεις. τωρα, δεν εχω λογια για αυτο το θηριο. εχω παθει πλακα με ΟΛΑ. !! τι να πρωτο πω? για την μπαταρια? για τις λειτουργιες για την ταχυτητα? οθονη? ολα απιστευτα.

ενα μεγαλο μειον θα εδινα μονο. και σε αυτο αλλα και στο s3 που ειχα. η απαραδεκτη φωτεινοτητα της οθονης την ημερα με ηλιο. πραγματικα δεν βλεπεις τιποτα.! δεν μπορω να καταλαβω πως το εκαναν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ειχε γραψει καποιος φιλος σχετικα με τα παιχνιδια κ την μπαταρια ειναι σωστο. Εχω ψιλο-λιωσει στο Draw Something και ειναι ο μονος τροπος με τον οποιο εχω καταφερει 3 μερες τωρα να κραταει η μπαταρια περιπου ενα 12ωρο μονο. Οτιδηποτε εκτος gaming, με λιωσιμο το 18-24ωρο ειναι ευκολο. Οταν θα περασει η πρωτη περιοδος ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν μερες που θα φτανω και το 48ωρο αυτονομιας.

 

Κατι το οποιο προσωπικα εχω ευχαριστηθει ειναι που το καθημερινο 3ωρο δουλειας στο pc + 8ωρο κ**οβαρεμα + ενημερωση εχει αντικατασταθει απο περιπου 4ωρο στο pc και αραγμα οπουδηποτε αλλου με το note. Ηξερα οτι χρειαζομουν κατι τετοιο αλλα χωρις να πρεπει να ξοδεψω χρηματα για κινητο+tablet. Με το note εχω και τα 2...

Ανεκτιμητο λοιπον...απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτό wifi και συγχρονισμό πόση ώρα κάνει να φορτίσει(χωρίς να είσαι στον browser και με την οθόνη κλειστή)?

edit: στο note 2

Edited by nikos_lentas
Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτό wifi και συγχρονισμό πόση ώρα κάνει να φορτίσει(χωρίς να είσαι στον browser και με την οθόνη κλειστή)?

edit: στο note 2

 

2μιση ώρες περίπου

 

Πάντως επειδή εντοπίζουμε τα καλά του, να πω κι ένα αρνητικό? 3100mah μπαταρία και να ιδρώνω για τις 24 ώρες? Οκ, είπαμε μεγάλη οθόνη, τετραπύρηνος κλπ, αλλά ερχόμενος από blackberry μου κακοφαίνεται το ομολογώ.

Ισως να είναι λογικό αλλά δεν παύει να είναι ενοχλητικό.

 

Φαντάζομαι έχεις τουλάχιστον 7 ώρες προβολής και συγχρονισμούς/3g πάντα ανοιχτά.

Δεν μπορείς να κάνεις την ίδια χρήση στο bb για να δεις τη διαφορά.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η φωτο μου τα στατιστηκα της μπαταριας και καθως και οι πληροφοριες σχετικα με την ρομ και τον κερνελ οπως ζητηται....αν ειναι καλα η οχι τα συμπερασματα δικα σας...να αναφερω οτι εχουν γινει μονο 2 φωρτισεις στην συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Εχω το note1 και εχω τα παρακατω προβληματα

1) αργει να φορτισει πληρως η μπαταρια(ανοικτο)

2) το βαζω να φορτισει κλειστο οταν πεφτω το βράδυ για ύπνο και το πρωί λέει 100%,όταν το βγάζω από την πρίζα και το ανοίξω λέει 70%

 

τιμπορεί να φταίει;

 

ο φορτιστης είνα ο αρχικός

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,είναι γεγονός ότι τις τελευταίες δυό μέρες έκανα μόνο τα βασικά.Λίγα τηλέφωνα,λίγο browsing και κάποιες σημειώσεις.Όμως το αποτέλεσμα δεν υπάρχει.Μήπως είναι χαλασμένο;:shifty: Edited by thakost
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,είναι γεγονός ότι τις τελευταίες δυό μέρες έκανα μόνο τα βασικά.Λίγα τηλέφωνα,λίγο browsing και κάποιες σημειώσεις.Όμως το αποτέλεσμα δεν υπάρχει.Μήπως είναι χαλασμένο;:shifty:

Υπάρχουν και χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα.

Και το δικό σου χαλασμένο είναι.Άκου εκεί, smartphone να μην θέλει κάθε μέρα φόρτιση! Το μόνο μου άγχος πλέον είναι, να μην μείνω καμιά μέρα από μπαταρία ,λόγω ακριβώς του γεγονότος ότι ξεχνάω να το φορτίσω.:lol:

Link to comment
Share on other sites

1-1,5 μερα κραταει , αλλα το λιωνω προς το παρον (πολυ browsing , λιγο gaming , λιγες φωτο , λιγο youtube , wifi always on , λιγο 3g , bluetooth on , 1ωρα ομιλια , μιση ωρα videoκληση skype κτλ ) αν χαλαρωσω λιγο το 2ημερο θα το βγαζει ααανετα :lol
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...