Jump to content

Newman N1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά χθες μου ήρθε το Newman N1 από etotalk.

 

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Δεν έχει κολλήσει καθόλου, η ποιότητα κατασκευής φαίνεται πολύ καλή, είναι γρήγορο και γενικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Είναι βέβαια οι πρώτες μέρες...

 

Για όποιον δεν ξέρει, πρόκειται για διπύρηνο MT6577 στα 1 GHz με 1 GB RAM και τον SGX531 για γραφικά σε 4.3 ίντσες οθόνη. Διαθέτει 4 GB εσωτερική μνήμη, παίρνει SD, έχει 8 Mpixel κάμερα πίσω, μπροστινή κάμερα, GPS, gorilla glass (αν και λένε ότι γρατζουνιέται), 1700 mAh μπαταρία, notification LED, πυξίδα, και είναι φυσικά δίκαρτο. Οπτικά μοιάζει με το HTC One S.

 

Όποιος θέλει κάτι να ρωτήσει εδώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όποιος θέλει κάτι να ρωτήσει εδώ είμαι.

 

επειδη βλεπω οτι καποιοι γνωριζετε για κινεζικα θα ηθελα μια συμβουλη και μια προταση.

Ενδιαφερομαι να παρω ενα κινεζικο αλλα δεν διαθετω πανω απο 100-120€ για κινητο τετοιου τυπου.Δεν εχω τεραστιες απαιτησεις ,απλα αυτα που θεωρω στανταρ για μενα που πρεπει να εχει ειναι :

-wifi

-οθονη απο 3,5" εως 4"

-μεγαλη αυτονομια

-dual sim standby

-να χτυπαει το ξυπνητηρη οταν ειναι κλειστο

-να ακουγετε ο ηχος κλησης με handsfree συνδεμενο

-να εχει Τ9

-ραδιο

-καμερα οχι λιγοτερο απο 4mp

δεν παιζω και πολλα παιχνιδια με το κινητο , μονο internet .

και μια σημειωση: εχω τωρα το Β5722 εδω και 2 χρονια ,ειμαι υπερευχαριστημενος .

σχεδιαστικα εχω δει ακτι κλονους του i9300 ειναι πολυ ομορφοι , απλα η οθονη ειναι τεραστια

Edited by npil
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες μου ήρθε το Newman N1 από etotalk.

 

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Δεν έχει κολλήσει καθόλου, η ποιότητα κατασκευής φαίνεται πολύ καλή, είναι γρήγορο και γενικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Είναι βέβαια οι πρώτες μέρες...

 

Για όποιον δεν ξέρει, πρόκειται για διπύρηνο MT6577 στα 1 GHz με 1 GB RAM και τον SGX531 για γραφικά σε 4.3 ίντσες οθόνη. Διαθέτει 4 GB εσωτερική μνήμη, παίρνει SD, έχει 8 Mpixel κάμερα πίσω, μπροστινή κάμερα, GPS, gorilla glass (αν και λένε ότι γρατζουνιέται), 1700 mAh μπαταρία, notification LED, πυξίδα, και είναι φυσικά δίκαρτο. Οπτικά μοιάζει με το HTC One S.

 

Όποιος θέλει κάτι να ρωτήσει εδώ είμαι.

 

 

To Gps δουλεύει καλα?

Εχει ενσωματωμένο google play?

To wifi του έχει καλή ευαισθησία?

Ποιότητα κατασκευής καλή?Η είναι πολύ πλαστικούρα?

Γενικά γρήγορο σε εφαρμογές?

 

Και τέλος: Μπορείς να κόψεις καρπούζι και να σπάσεις καρύδια με την οθόνη του κινητού χωρίς να πάθει τίποτα?

:lol::dash:

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

To Gps δουλεύει καλα?

Εχει ενσωματωμένο google play?

To wifi του έχει καλή ευαισθησία?

Ποιότητα κατασκευής καλή?Η είναι πολύ πλαστικούρα?

Γενικά γρήγορο σε εφαρμογές?

 

Και τέλος: Μπορείς να κόψεις καρπούζι και να σπάσεις καρύδια με την οθόνη του κινητού χωρίς να πάθει τίποτα?

:lol::dash:

 

εχω ακριβως τις ιιδες αποριες

Link to comment
Share on other sites

To Gps δουλεύει καλα?

Εχει ενσωματωμένο google play?

To wifi του έχει καλή ευαισθησία?

Ποιότητα κατασκευής καλή?Η είναι πολύ πλαστικούρα?

Γενικά γρήγορο σε εφαρμογές?

 

Και τέλος: Μπορείς να κόψεις καρπούζι και να σπάσεις καρύδια με την οθόνη του κινητού χωρίς να πάθει τίποτα?

:lol::dash:

1) Δεν πέρασα ακόμα πρόγραμμα για πλοήγηση, αλλά με το google maps βρήκε στίγμα σε 10". Έχει EPO και A-GPS - δεν ξέρω αν υποστηρίζει Glonass.

2) Το αγόρασα από το etotalk και διάλεξα την επιλογή etotalk MOD rom. Το κινητό ήρθε rooted, multilingual και google play κανονικά.

1) Στις τρεις μέρες που το έχω δεν έχω παρατηρήσει να υστερεί το Wi-Fi κάπου. Πιάνει εκεί που έπιανε και το E52 μου κανονικά.

4) Αν και είναι υποκειμενικά αυτά, το πίσω καπάκι εφαρμόζει πολύ καλά με κλιπσάκια και σου δίνει αίσθηση στιβαρότητας (δεν τρίζει). Αυτό που δεν μου πολυαρέσει είναι η αίσθηση της δόνησης. Αλλά ίσως είναι και παραξενιά μου.

5) Στις εφαρμογές είναι σφαίρα. Το Antutu βγάζει 5573! Δεν μου έχει κολλήσει πουθενά. Ούτε glitch.

6) Καρπούζι και καρύδια δεν έχω δοκιμάσει :lol: αλλά άλλοι λένε ότι το gorilla glass δεν είναι τόσο γερό όσο σε άλλα. Σε μένα πάντως δεν έχει ούτε γρατζουνιά ακόμα.

 

Ξαναλέω ότι δεν το έχω παρά τρεις μέρες, αλλά προς το παρόν έχω πολύ θετικές εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σαφής!!!

 

Και μια παρουσίαση όταν βρεις χρόνο και είσαι κομπλε!

Το κινητό φαίνεται αστέρι πραγματικό.

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει στο μάτι αυτό το κινητό εδώ και λίγο καιρό..

1) Η ποιότητα συνομιλίας πως είναι?

2) Σήμα δικτύου σε σχέση με άλλα κινητά?

3) Το ηχείο είναι καλό για μουσική?

4) Θα ήθελα αν μπορείς να δεις την ποιότητα και την ένταση ήχου για mp3 από ακουστικά. Να το συγκρίνεις πχ με το παλιό σου κινητό ή με κάποιο mp3 player αν έχεις. Με ενδιαφέρει αρκετά το συγκεκριμένο θέμα, αν και ξέρω ότι τα περισσότερα κινέζικα δεν τα πάνε και πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Αν και τα περισσότερα που ρωτάς είναι πολύ υποκειμενικά, θα σου πω την εντύπωση που αποκόμισα.

1) Ποιότητα συνομιλίας όχι όπως το E52 στο οποίο ήταν άριστη, αλλά και πάλι πολύ καλή. Υπάρχει επιλογή για noise cancellation η οποία δεν ξέρω αν δουλεύει ή όχι.

2) Καλύτερο από τα προηγούμενα 2-3 μου κινητά που μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης. Δεν έχω κινηθεί ακόμα σε "δύσκολες" περιοχές όπως το χωριό μου για να σου πω σίγουρα.

3) Είναι πολύ δυνατό. Αλλά είναι μονοφωνικό.

4) Θα το συγκρίνω και θα επανέλθω. Με το FM ράδιο τα πάει καλά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι ? το δικαρτο πως λειτουργει ακριβως?

Πριν κάθε κλήση ή αποστολή SMS σε ρωτάει ποιά κάρτα θες να χρησιμοποιήσεις. Όταν έχεις εισερχόμενη κλήση ή SMS φαίνεται από ποιά κάρτα είναι με διαφορετικό χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το ψωνισα απο εδω στα 145 ευρω με ενα κωδικο εκπτωσης weserve λεγεται και μηδεν εξοδα αποστολης.

http://www.merimobiles.com/Newman_N1_3G_WCDMA_Dual_Sim_Android4_0_CPU_MT6577_p/meri5691.htm

εχει καμια δεκαρια μερες που το παραγγειλα και τωρα περιμενω να ερθει

απο τα πιο αξιοπιστα ιντερνετικα καταστηματα κατα την γνωμη μου(εχω ψωνισει μεχρι τωρα τρια tablet απο εκει και παω για το τεταρτο..):lol::lol:

το etotalk δεν το ηξερα να πω την αληθεια και ετσι δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω και γω για παρομοιο κινητο και η τιμη ειναι τουυλαχιστον δελεαστικη!

το θεμα μου ειναι το σερβις. εναι αρκετα πιθανο, αν οχι στο 2μηνο, στο 6μηνο ή στο χρονο να παθει κατι. υπαρχει στην ελλαδα κατι σε αντιπροσωπεια;

η πρεπει να το στερηθω κανα μηνα να παει κινα κ να ξαναρθει;

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν υπαρχει τιποτα απο οσο ξερω,και ο λογος ειναι απλος.απο την στιγμη που δεν εισαγονται επισημα στην ελλαδα δεν μπορουμε να εχουμε και απαιτησεις απο κανεναν.αρα σε προβλημα πρεπει να σταλει πισω στο εργοστασιο.εγω παντως εχω φερει απο κινα παρα πολλες συσκευες κινητα και ταμπλετ και δεν εχουν παθει το παραμικρο..αλλα πιστευω ειναι και λιγο θεμα τυχης.ελπιζω να σε καλυψα.
Link to comment
Share on other sites

Μερικά πραγματάκια που με εκνευρίζουν στη μέχρι τώρα ενασχόληση:

 

1) Δυστυχώς δεν κάνει καλή ταυτοποίηση του τηλεφωνικού αριθμού με τα ονόματα. Συγκεκριμένα προσπαθεί να κάνει ταυτοποίηση ολόκληρου του αριθμού και όχι των 7 τελευταίων ψηφίων του όπως έκαναν τα Nokia. Έτσι το 6931234567 και το +306931234567 τα θεωρεί διαφορετικά τηλέφωνα...

 

2) Ο μετρητής της μπαταρίας δεν είναι καλά calibraρισμένος. Εϊναι πολύ απαισιόδοξος και σου δείχνει πχ 10% αλλά στην πραγματικότητα έχεις τουλάχιστον 25%. Αν κάνω επανεκκίνηση ο μετρητής ανεβαίνει!

 

3) Πολλές εφαρμογές (πχ το ebanking της Eurobank και το Google Goggles) εμφανίζονται ως ασύμβατες και δεν έχω εντοπίσει ακόμα το γιατί.

 

Όποιος έχει κάποια λύση ας την προτείνει...

Link to comment
Share on other sites

ωχ αδερφέ μη μου λες τέτοια....

Αυτός είναι ένας απο τους κύριους λόγους που αλλαξα το προηγούμενο μου κινητό...

Διότι ενώ είχα τον αριθμό στον τηλεφωνικό κατάλογο ως 69......... όταν με καλούσε εμφανιζόταν +3069....... και δε μου έδειχνε ποιος με καλεί και έπρεπε να τον ξανααποθηκεύσω.

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

3) Πολλές εφαρμογές (πχ το ebanking της Eurobank και το Google Goggles) εμφανίζονται ως ασύμβατες και δεν έχω εντοπίσει ακόμα το γιατί.

 

Όποιος έχει κάποια λύση ας την προτείνει...

 

Ειναι συχνο φενομενο σε πολλα κινεζικα με custom rom.Eγω λυνω αυτο το προβλημα με flash official rom.Γνωμη μου ειναι οτι φταιει ο πειραγμενος κερνερ πχ N8000 I9220 zTE960 ktlp

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτισω κατι ?

ειμαι αναμεσα στο ZTE v970 και στο Newman N1

ποιο ειναι καλητερο? ποιο να προτιμησω?

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συχνο φενομενο σε πολλα κινεζικα με custom rom.Eγω λυνω αυτο το προβλημα με flash official rom.Γνωμη μου ειναι οτι φταιει ο πειραγμενος κερνερ πχ N8000 I9220 zTE960 ktlp

Τι είναι ο κερνερ; Και τι εννοείς official rom; Την κινέζικη;

Link to comment
Share on other sites

@stargreek

Πόσο καιρό κάνει τό minideal για να στείλει τά δέματα? Τό πλήρωσα κυριακή και ακόμα να ξεκινήσει η αποστολή. Ακόμα processing λεει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σκεφτούμε κι εγώ για το Newman N1 αν και από ότι είδα είναι στα σκαριά και το Newman N2 http://www.gizchina.com/2012/10/16/quad-core-newman-n2-images-and-specification-leaked/ με τούμπανα sprecs αλλά και ανεβασμένη τιμή.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω:

1. υπάρχουν οδηγοί για root custom roms και τα σχετικά; η το παίρνουμε με την Etotalk MOD ROM και στα @@ μας;(δεν έχω εμπειρία από android)

2. Το θέμα με το e-banking της Eurobank το έλυσες; (γιατί είναι ένας από τους κύριους λόγους που το θέλω)

3. Καμιά θηκούλα της προκοπής παίζει;

4. Σε σχέση με το ερώτημα του φίλου pngwts από πάνω έχεις καμία γνώμη (η κυρίως διαφορές από ότι βλέπω είναι το γοριλάκι και λίγο η μπαταρία) αλλά μήπως με το ZTE μπορούμε να έχουμε και service στην Ελλάδα αν χρειαστεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σκεφτούμε κι εγώ για το Newman N1 αν και από ότι είδα είναι στα σκαριά και το Newman N2 http://www.gizchina.com/2012/10/16/quad-core-newman-n2-images-and-specification-leaked/ με τούμπανα sprecs αλλά και ανεβασμένη τιμή.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω:

1. υπάρχουν οδηγοί για root custom roms και τα σχετικά; η το παίρνουμε με την Etotalk MOD ROM και στα @@ μας;(δεν έχω εμπειρία από android)

2. Το θέμα με το e-banking της Eurobank το έλυσες; (γιατί είναι ένας από τους κύριους λόγους που το θέλω)

3. Καμιά θηκούλα της προκοπής παίζει;

4. Σε σχέση με το ερώτημα του φίλου pngwts από πάνω έχεις καμία γνώμη (η κυρίως διαφορές από ότι βλέπω είναι το γοριλάκι και λίγο η μπαταρία) αλλά μήπως με το ZTE μπορούμε να έχουμε και service στην Ελλάδα αν χρειαστεί;

1. Στο αντίστοιχο θέμα στο xda-developers υπάρχει αρκετή κίνηση και διάφορες ROM. Προς το παρόν με την Etotalk είμαι καλυμμένος.

2. Όχι δεν το έλυσα. Είναι πρόβλημα του Android που δεν ξέρω πως λύνεται μιας και είμαι καινούριος και εγώ. Πάντως ούτε το .apk μπορεί να γίνει install.

3. Θήκη πουλάει το etotalk τώρα αν είναι της προκοπής δεν ξέρω. Παράγγειλε μία ένας φίλος και όταν έρθει θα σου πω. Σιλικονάτη είναι.

4. Αν θες μπροστινή κάμερα πας στο Newman. Αλλιώς πας στο ZTE. Εγγύηση και service ΔΕΝ θα έχει από την εδώ ZTE γιατί προορίζεται μόνο για κίνα. Αλλά ίσως έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής λόγω ονόματος ( ; ).

Link to comment
Share on other sites

2. Όχι δεν το έλυσα. Είναι πρόβλημα του Android που δεν ξέρω πως λύνεται μιας και είμαι καινούριος και εγώ. Πάντως ούτε το .apk μπορεί να γίνει install.

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και τα υπόλοιπα Κινέζικα tablets & κινητά. Οι εφαρμογές αυτές απαιτούν συγκεκριμένα fingerprints συσκευών για να εγκατασταθούν.

Π.χ στο Ainol Novo Fire, με την stock ROM η εφαρμογή της Eurobank δεν εγκαθίσταται. Περνώντας όμως την Flambe ROM στο tablet, αυτό μετά αναγνωρίζεται από το Google Play ως Nexus 7 και η εφαρμογή εγκαθίσταται και λειτουργεί κανονικά.

 

Συνεπώς, χρειάζεσαι custom ROM με fingerprint κάποιας γνωστής συμβατής συσκευής - με τα specs του N1 - για να παίξει (π.χ Galaxy nexus κ.λπ).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και τα υπόλοιπα Κινέζικα tablets & κινητά. Οι εφαρμογές αυτές απαιτούν συγκεκριμένα fingerprints συσκευών για να εγκατασταθούν.

Π.χ στο Ainol Novo Fire, με την stock ROM η εφαρμογή της Eurobank δεν εγκαθίσταται. Περνώντας όμως την Flambe ROM στο tablet, αυτό μετά αναγνωρίζεται από το Google Play ως Nexus 7 και η εφαρμογή εγκαθίσταται και λειτουργεί κανονικά.

 

Συνεπώς, χρειάζεσαι custom ROM με fingerprint κάποιας γνωστής συμβατής συσκευής - με τα specs του N1 - για να παίξει (π.χ Galaxy nexus κ.λπ).

Όταν λέμε fingerprint τι εννοούμε; Από πού το διαβάζει αυτό η εφαρμογή; Και πώς μπορεί να τροποποιηθεί η εφαρμογή ή ο apk installer έτσι ώστε να παρακάμπτεται αυτό το fingerprint;

 

edit: Το fingerprint βρίσκεται στο build.prop -> http://chall32.blogspot.gr/2010/06/android-market-fingerprints-demystified.html

Θα το αλλάξω και θα σας πω. Στο μεταξύ, πώς μπορεί να δει κάποιος τι ακριβώς "τσεκάρει" κάποια εφαρμογή πριν εγκατασταθεί;

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...