Jump to content

Eνεργοποίηση κλήσεων στο Galaxy tab 10.1 (P7500) (και εγκατάσταση ICS)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι devs στο XDA τα κατάφεραν πάλι, και τώρα πια όσοι έχουν Ice cream sandwich στο tab τους μπορούν να το χρησιμοποιήσουν και σαν τηλέφωνο. Ακολουθούν αναλυτικές οδηγίες.

 

(Προσοχή, οι οδηγίες αφορούν αυτούς που έχουν stock samsung roms. Όσοι έχετε deodexed ή custom, προφανώς ξέρετε τι κάνετε, οπότε τα αντίστοιχα αρχεία και οδηγίες για εσάς βρίσκονταί εδώ.)

 

1) Το tab πρέπει να φοράει ice cream sandwich rom. Δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελλάδα ακόμα, αλλά μπορούμε εύκολα και χωρίς καμία παρενέργεια να τη βάλουμε μόνοι μας, μέχρι να θυμηθούν από τη Samsung να στείλουν το update. Τη βάζουμε με το Odin, είναι η επίσημη rom που δόθηκε στη Σλοβενία, και κάνει και για το ελληνικό tab (εννοείται ότι έχει Ελληνικά).

  • Kατεβάστε αυτό το αρχείο, που περιέχει όλα τα απαραίτητα, και αποσυμπιέστε το σε κάποιο φάκελο στον υπολογιστή σας, που πρέπει να τρέχει Windows.
  • Kατεβάστε τo επίσημο ICS που αναφέρω παραπάνω από εδώ και αποσυμπιέστε το στο ίδιο φάκελο με παραπάνω. Το συγκεκριμένο αρχείο έχει τροποποιηθεί από μένα για καλύτερη μπαταρία, αλλά δεν έχει καμία διαφορά επιφανειακά με την αυθεντική Σλοβένικη rom, και το Kies το αναγνωρίζει κανονικά ως αυθεντικό.
  • Εγκαταστήστε το Samsung Kies, αν δεν το έχετε ήδη κάνει, το οποίο θα βάλει τους σωστούς και τελευταίους drivers στον υπολογιστή σας αυτόματα.
  • Τρέξτε το Odin3_v.1.85.exe, επιλέξτε το πεδίο PDA, διαλέξτε το αρχείο P7500XWMPJ_P7500XXLQ8_P7500OXXMQ1_ds.tar.md5 που αποσυμπιέσατε παραπάνω.
  • Βάλτε το tab σε download mode. Αυτό γίνεται με κλειστό το tab, και κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα το volume down (που χαμηλώνει την ένταση, προς τα αριστερά) και το power on. Μόλις βγουν τα 2 εικονίδια, αφήστε τα αμέσως. Το αριστερό εικονίδιο (το κουτί) είναι το recovery menu, και το δεξί (το ρομπότ του Android) είναι το Download menu. Πατήστε το volume up (το δεξί κουμπί έντασης του ήχου) για να διαλέξετε το ρομπότ. Θα μπείτε έτσι στο download menu (θα βγάλει μία προείδοποίηση για custom roms, αγνοήστε την, δε βάζουμε custom rom εδώ). Η οθόνη download έχει ένα ρομπότ android στο κέντρο.
  • Όπως είναι το tab σε download mode και δείχνει το ρομπότ, συνδέστε το tab με το καλώδιό του σε μία usb θύρα του υπολογιστή, το κουτάκι στο Odin θα κιτρινίσει.
  • Πατήστε το start, και θα περάσει το ice cream sandwich στο tab. H διαδικασία θα πάρει καναδυό λεπτά. Μόλις τελειώσει, το tab θα κάνει reboot και το odin θα γράψει PASS, σε πράσινο φόντο. Όταν βγει η αρχική οθόνη, κλείστε το Odin.
  • Αλλάξτε το csc σε EUR με αυτό εδώ το app: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector . Από τη λίστα που θα βγάλει επιλέξτε το EUR και πατήστε install. Μετά την αλλαγή θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και μετά μπορείτε να απεγκαταστήσετε το app).
  • Aυτό ήταν, έχετε ice cream sandwich τώρα.

 

2) Το tab πρέπει να έχει clockworkmod recovery, το οποίο αντίθετα με το stock android recovery που έχει από τη μαμά Samsung, επιτρέπει το πέρασμα "ανυπόγραφών" update.zip αρχείων, που χρειάζεται.

 

  • Βάλτε πάλι το tab σε download mode (οδηγίες πιο πάνω).
  • Ανοίξτε το Odin, και με το κουμπί PDA διαλέξτε αυτή τη φορά το αρχείο Recovery_v5.5.0.4_P7500.tar
  • Συνδέστε το tab στον υπολογιστή, και πατήστε το Start. H διαδικασία θα πάρει λίγα δευτερόλεπτα, και μετά το tab θα κάνει reboot.
     
  • Κλείστε το Odin. Σ'αυτό το σημείο πρέπει να γίνετε και root, με αυτή τη διαδικασία, βήματα 7-10.

 

3) Πρέπει τώρα να αλλάξουμε το modem, που είναι το κομμάτι του firmware που έχει να κάνει με την κινητή τηλεφωνία, καθώς και να εγκαταστήσουμε το hack που επιτρέπει τις κλήσεις. Αυτά γίνονται μέσω cwm recovery.

  • Κατεβάστε αυτό (1) και αυτό (2) το αρχείο, και αντιγράψτε τα όπως είναι στον έξω-έξω φάκελο του tab. (χύμα δηλαδή, όχι σε κάποιον download φάκελο).
  • Μπείτε στο clockworkmod recovery menu. Αυτό γίνεται με κλειστό το tab όπως και προηγουμένως, και κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα το volume down (που χαμηλώνει την ένταση, προς τα αριστερά) και το power on. Μόλις βγουν τα 2 εικονίδια, αφήστε τα αμέσως. Πατήστε πρώτα το αριστερό κουμπί της έντασης (volume down), για να μετακινηθείτε στο αριστερό εικονίδιο με το κουτί, και μετά με το δεξί κουμπί (volume up), το διαλέγετε. Θα μπείτε έτσι στο clockworkmod recovery menu. Mε τα κουμπιά έντασης εκεί μέσα πάτε πάνω-κάτω, με το power επιλέγετε.
  • Κάντε ένα backup για ασφάλεια, διαλέγοντας backup από το backup & restore menu. (Θα αποθηκευτεί στην κάρτα του tab στο φάκελο clockworkmod, από κει μπορείτε αργότερα να το μεταφέρετε στον υπολογιστή για παν ενδεχόμενο).
  • Πηγαίνετε στο πρώτο μενού του recovery, και διαλέξτε το "Install zip from sdcard" -> "choose zip", και διαλέξτε το CWM_I9103XXLQ3_Modem.zip . Πατήστε yes.
  • Με τον ίδιο τρόπο (install zip from sdcard), εγκαταστήστε και το Voice_Call_Enable__Stock__ICS_4.0.4_ROM_Build_1.zip αρχείο.
  • Από το menu του CWM, διαλέξτε wipe cache (yes), και μετά από το advanced, wipe dalvik cache (yes).
  • Eπιστρέψτε στο έξω-έξω μενού του CWM, και επιλέξτε το reboot now. To tab θα κάνει επανεκκίνηση, με ενεργοποιημένο το τηλέφωνο.

 

Αυτό ηταν. Μια παράκληση, χρησιμοποιήστε ακουστικά για να μη σας κοροϊδεύουν (εγώ πάντως θα το κάνω).

[ATTACH]26995[/ATTACH]

 

Πρόβληματα που αναφέρθηκαν εως τώρα:

 

- Δε δουλεύει σωστά το bluetooth.

Λύση: Χρησιμοποιήστε ακουστικά με καλώδιο. Η λύση αναζητείται.

 

- Η οθόνη μπορεί να σβήσει αν δεν είναι συνδεμένα τα ακουστικά και δεν ανάβει ξανά.

Λύση: Κρατήστε την αναμένη για όσο μιλάτε στο τηλέφωνο. Aυτό μπορεί να γίνει και με την εφαρμογή του "δικού μας" Κ. Πολυχρόνη, Screen on, ενεργοποιώντας την οθόνη για τα "an active call" και "PhoneUtil". Eναλλακτικά, πατήστε μόνοι σας το power μόλις συνδεθείτε για να σβήσει η οθόνη, αφού σιγουρέψετε ότι στις ρυθμίσεις δεν έχετε τικάρει το 'Power button ends call'.

 

- Το σήμα χάνεται.

Λύση: Ενεργοποιήστε μόνο το 2G μέχρι να σταθεροποιηθεί το σήμα, μετά ξαναβάλτε το στο auto και κάντε επανεκκίνηση.

 

 

[ATTACH]26992[/ATTACH] [ATTACH]26994[/ATTACH] [ATTACH]26993[/ATTACH]

 

 

Credits: Almaqdad & Tomula, XDA developers.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον αναλυτικότατο οδηγό !!!!!

Εχω περάσει την Ιταλική ics, οπότε το 1 το παρακάμπτω εντελώς, σωστά ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον αναλυτικότατο οδηγό !!!!!

Εχω περάσει την Ιταλική ics, οπότε το 1 το παρακάμπτω εντελώς, σωστά ?

 

Σωστά. Αν και για Ελλάδα θα συνιστούσα την παραπάνω ICS που περιέχει τα ελληνικά APN (και είναι και πιο καινούρια).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ο παραπανω οδηγος του Αlex παρα πολυ σωστος και ευκολος τελικα, ενα μεγαλο ευχαριστω και για τον οδηγο και για την βοηθεια του:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ακολούθησα τα βήματα ακριβώς όπως αναφέρει ο φίλος Alex αλλά κάνοντας κλήση σε κάποιον αριθμό κλείνει αμέσως η γραμμή. Γυρνάει στην κατακόρυφη οθόνη πατώντας κλήση και αμέσως γράφει τέλος κλήσης. Εχω κάνει κάτι λάθος?

Τι μπορώ να κοιτάξω? Το δίκτυο το εχω γυρίσει σε 2G κανονικά.

Δοκίμασα να καλέσω και το τάμπλετ από το κινητό μου αλλά δεν κάνει κάτι και απλά κλείνει η γραμμή.

Επίσης πρέπει να γυρνάει η οθόνη κατακόρυφα κάνοντας την κλήση?

Είχα την επίσημη ρομ την Ιταλική και έβαλα την Πολωνική όπως αναφέρεται στο ποστ του alex.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ακολούθησα τα βήματα ακριβώς όπως αναφέρει ο φίλος Alex αλλά κάνοντας κλήση σε κάποιον αριθμό κλείνει αμέσως η γραμμή. Γυρνάει στην κατακόρυφη οθόνη πατώντας κλήση και αμέσως γράφει τέλος κλήσης. Εχω κάνει κάτι λάθος?

Τι μπορώ να κοιτάξω? Το δίκτυο το εχω γυρίσει σε 2G κανονικά.

Δοκίμασα να καλέσω και το τάμπλετ από το κινητό μου αλλά δεν κάνει κάτι και απλά κλείνει η γραμμή.

Επίσης πρέπει να γυρνάει η οθόνη κατακόρυφα κάνοντας την κλήση?

Είχα την επίσημη ρομ την Ιταλική και έβαλα την Πολωνική όπως αναφέρεται στο ποστ του alex.

Ευχαριστώ.

 

Με άλλη SIM δοκίμασες;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με άλλη SIM δοκίμασες;

Cosmote έχω μέσα τώρα. Θα δοκιμάσω με μια vodafone και ενημερώνω κατάλληλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Cosmote έχω μέσα τώρα. Θα δοκιμάσω με μια vodafone και ενημερώνω κατάλληλα.

ελπίζω να μην χρησιμοποιείς sim που είναι μόνο για data,γιατί εγώ έτσι την έπαθα στην αρχή :lol:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Και έχω μια ερώτηση τώρα εγώ... Γιατί με την vodafone δούλεψε? Ποιος ο λόγος? Δοκίμασα να κάνω κλήση και έκανε κανονικά. Επίσης κάλεσα το τάμπλετ και δέχτηκε την κλήση κανονικά. Γιατί αυτό?

Όπως και να 'χει alex σε ευχαριστώ πολύ.

Επίσης μπορείς να βάλεις αυτό το θεματάκι που δημιουργήθηκε στο Προβλήματα που αναφέρθηκαν εως τώρα: που γράφεις παραπάνω.

Να ξαναβάλω την cosmote λες πάλι ή δεν θα δουλέψει πάλι? Μια δοκιμή θα με πείσει ;)

 

Φίλε taliban internet on the go είναι η cosmote που έχω μέσα αλλά παλιότερα την είχα δοκιμάσει στο κινητό μου και δούλευε κανονικότατα και για τηλεφωνική χρήση.

 

Οψόμεθα ;)

 

edit: Δεν δουλεύει τελικά με την σιμ που είναι για data. Περίεργο πάντως θυμάμαι ότι δούλευε σε κινητό. Θα το δω κάποια στιγμή.

Edited by xrhstos1974
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και έχω μια ερώτηση τώρα εγώ... Γιατί με την vodafone δούλεψε? Ποιος ο λόγος? Δοκίμασα να κάνω κλήση και έκανε κανονικά. Επίσης κάλεσα το τάμπλετ και δέχτηκε την κλήση κανονικά. Γιατί αυτό?

Όπως και να 'χει alex σε ευχαριστώ πολύ.

Επίσης μπορείς να βάλεις αυτό το θεματάκι που δημιουργήθηκε στο Προβλήματα που αναφέρθηκαν εως τώρα: που γράφεις παραπάνω.

Να ξαναβάλω την cosmote λες πάλι ή δεν θα δουλέψει πάλι? Μια δοκιμή θα με πείσει ;)

 

Φίλε taliban internet on the go είναι η cosmote που έχω μέσα αλλά παλιότερα την είχα δοκιμάσει στο κινητό μου και δούλευε κανονικότατα και για τηλεφωνική χρήση.

 

Οψόμεθα ;)

 

edit: Δεν δουλεύει τελικά με την σιμ που είναι για data. Περίεργο πάντως θυμάμαι ότι δούλευε σε κινητό. Θα το δω κάποια στιγμή.

Δεν είναι δυνατό να δούλευε η sim για τηλ. κλήσις αφού είναι μόνο για data, κάτι λάθος θυμάσαι μάλλον :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καλή ποιότητα κλήσης?

Εμένα μου φαίνεται κατώτερη από ένα κανονικό τηλέφωνο. Επίσης παλιότερα με πήρε τηλέφωνο ένας ξάδερφος που έχει το tab2 και δεν τον άκουγα καλά. Δεν καταλάβαινα τι λέει κάποιες φορές και του έλεγα να επαναλάβει. Τον ρώτησα γιατί ακούγεσαι έτσι και μου απάντησε ότι με παίρνει από το τάμπλετ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως υπάρχει δυνατότητα να παίζει και στον μικρό αδερφό, εννοώ στο P7300;

Φιλικά

Μανώλης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...