Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)

Απάντηση

lefkal

lefkal's Avatar: Nokia N8
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα
Παιδιά αυτή εδώ η βιντεοκάμερα αξίζει καθόλου?, θα βγάζει καλύτερα βίντεο από αυτά που βγάζουν οι ψηφιακές φωτογραφικές ή όχι?

servxris

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: Άγνωστη
Για στο πανελ...
πειτε την γνωμησας και τις εντυπωσεις οποιος την εχει για την canon legria hf200 με 550 ευρουλακια .....ευχαριστω...
Τελευταία τροποποίηση από servxris: 9 Δεκ. 2009, 17:52.

Nagata

Nagata's Avatar: HTC One
a.k.a autopost mod-droid
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Παράθεση από lefkal >
Παιδιά αυτή εδώ η βιντεοκάμερα αξίζει καθόλου?, θα βγάζει καλύτερα βίντεο από αυτά που βγάζουν οι ψηφιακές φωτογραφικές ή όχι?
Yπάρχει διαφορά, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο.

geovass

geovass's Avatar: LG D821 Nexus 5
Moderator
Περιοχή: Disneyland
Παιδια καλημερα, την γνωμη σας για την Sony HDR - XR500E ?

foreverfreak

foreverfreak's Avatar: Nokia Lumia 920
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Λαρισα
Καλημερα παιδια!! Ενδιαφερομαι να αγορασω μια mini HD βιντεοκαμερα, απο αυτες που κυκλοφορουν στην αγορα και κυμαινονται στα 150 με 200 ευρω... Επειδη ομως δεν εχω ξανασχοληθει με το θεμα εχω μερικες αποριες!! Διαβασα στο προηγουμενο ποστ πως η διαφορα του video δε θα ειναι μεγαλη, σε σχεση με αυτο που τραβας απο μια φωτογραφικη μηχανη... Αυτο μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι συμβαινει?? Αφου η καμερα εχει την υψιστη αναλυση (HD) δε θα πρεπε να τραβαει και αναλογα βιντεο?? Ποιοι αλλοι παραγοντες παιζουν ρολο?? Γενικοτερα αξιζει μια τετοια αγορα?? Τελος θα ηθελα αν μπορειτε, να μου προτεινετε μερικες mini βιντεοκαμερες... Παρακαλω οποιον κατεχει το θεμα να μου απαντησει γρηγορα, γιατι θελω να παρω μια για δωρο!!

Ευχαριστω εκ των προτερων,
foreverfreak!!

Nagata

a.k.a autopost mod-droid
To οπτικό τους σύστημα/φακός είναι αρκετά μικρότερο από ότι στις μεγαλύτερες βιντεοκάμερες, για αυτό δεν έχουν ακριβώς την ίδια ποιότητα.Ωστόσο υπάρχουν στην αγορά κάποιες Mini hd κάμερες αρκετά καλές για να τραβάς καθημερινά βιντεάκια σε αρκετά καλή ποιότητα και να τα ανεβάζεις στο youtube.

Ρίξε μια ματιά στις παρακάτω:

Sony MHS-PM1
JVC Picsio GC-FM1
Flip Mino HD

foreverfreak

foreverfreak's Avatar: Nokia Lumia 920
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Λαρισα
Παράθεση από Nagata >
To οπτικό τους σύστημα/φακός είναι αρκετά μικρότερο από ότι στις μεγαλύτερες βιντεοκάμερες, για αυτό δεν έχουν ακριβώς την ίδια ποιότητα.Ωστόσο υπάρχουν στην αγορά κάποιες Mini hd κάμερες αρκετά καλές για να τραβάς καθημερινά βιντεάκια σε αρκετά καλή ποιότητα και να τα ανεβάζεις στο youtube.

Ρίξε μια ματιά στις παρακάτω:

Sony MHS-PM1
JVC Picsio GC-FM1
Flip Mino HD
Σε ευχαριστω παρα πολυ!! Την πρωτη την ειχα δει και εγω και η αληθεια ειναι πως μου κεντρισε αμεσως το ενδιαφερον... Διαβασα ομως πως δεν τραβαει σταθερες φωτογραφιες και πως το βραδυ υπαρχει προβλημα στη ληψη!! Μηπως καποια απο τις αλλες δυο δεν εχει αυτα τα προβληματα?? Εσυ ποια προτεινεις?? Αν και μαλλον στη sony θα καταληξω...

Nagata

a.k.a autopost mod-droid
Δεν έχω δοκιμάσει καμία.Αλλά μην περιμένεις και τρομερή εικόνα σε καμιά τέτοια Mini κάμερα.

geovass

geovass's Avatar: LG D821 Nexus 5
Moderator
Περιοχή: Disneyland
????????? ??????. ??? ??????? ???????. ??? ???????? ??? sony xr500e ??? ???????.
??? ??? ???? ???? ??? ????? ?? ?????? ????? ?? ???????????? ?? flash ???? ??????????? ? ??? ?????? ??????? ????????????????.
????? ?????? ?????

chrispetsas

chrispetsas's Avatar: Samsung SGH-N400
GPRS Member
Ανάμεσα σε αυτές τις δύο φθηνές βίντεοκάμερες, ποια θα προτείνατε;
-Samsung SMX-F34
-Sanyo Xacti VPC-CG10BK

Η Samsung έχει καλύτερη μπαταρία και εσωτερική μνήμη 16 GB, αλλά η sanyo είναι πολύ καλύτερη κατασκευή (πιο στιβαρή) που τις είδα από κοντά και μου φαίνεται ότι τραβάει καλύτερο και πιο σταθερό βίντεο. Επίσης έχει πολύ καλύτερης ποιότητας οθόνη.
Όποιος μπορεί ας βοηθήσει άμεσα.

edit: Θα πάρω την Sanyo τελικά. Με βοήθησε ο Nagata στην επιλογή και τον ευχαριστώ πολύ.
Τελευταία τροποποίηση από chrispetsas: 30 Δεκ. 2009, 12:54. Αιτιολογία: Αποφάσισα τελικά

sparky

sparky's Avatar:  Palm Treo 680
GSM Phase 2 Member
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή την βιντεοκάμερα επειδή μου αρέσει το form factor:

http://www.plaisio.gr/Soun...Flash-Card.htm

Ποιά είναι η γνώμη σας; Αξίζει τα λεφτά της; Όσοι την έχουν είναι ευχαριστημένοι;

ioannidg

ioannidg's Avatar: Sony Ericsson P1i
Mobile Member
γεια στο φορουμ.αγορα καμερασ εχω δει μερικές και σε μια στην sony DCR-SR57E ολα καλα σε αυτην αλλα δεν ειναι hd πεζει μεγαλο ρόλο αυτο αλαζουν πολλα η ειναι μικρη η διαφορα,θα ηθελα να δωσω πανω κατω σε αυτα τα λευτα..εχω ακουση και οτι γινεται αποσηρση απο την sony στισ βιντεοκαμερες ειναι αληθεια ξερει κανεισ για αυτο ευχαρηστω.και αν εχει κανεισ να με προτηνη κατι αλο δεκτο

Nagata

a.k.a autopost mod-droid
@sparky
Πρόκειται ίσως για την πιο κορυφαία βιντεοκάμερα τσέπης.Καλοκατασκευασμένη και ανθεκτική ακόμη και σε μικροχτυπήματα.Ποιότητα εικόνας εξαιρετική,πολύ πάνω από τα στάνταρ για τις μικρές βιντεοκάμερες με τόσο μικρό μέγεθος.Αυτό οφείλειται στο φακό(Exmor CMOS 1/5”). Πάρα πολύ λεπτή και εύκολη στην χρήση της.Το menu της είναι πολύ φιλικό και σίγουρα δεν θα σε παιδέψει καθόλου.Διαθέτει τα πάντα από δυνατότητες και είναι εύκολο να επεξεργαστείς τα βιντεάκια που έχεις τραβήξει.

Poison6

Poison6's Avatar: Apple iPhone 3GS
Mobile Member
Περιοχή: athina
καλησπέρα σκέφτομαι να αγωράσω την sanyo xacti hd2000 την οποια την βρισκω απο το pixmania στα 405 ευρώ.. με ενδιαφέρει να ειναι full hd.. υπαρχει αλλη στα ιδια λεφτά?
//~~ipod touch 2g+iphone 3gs owner~~//---> υπογραφή 2007 nostalgia

dimitriossara

dimitriossara's Avatar: Asus Padfone 2
EDGE Member
Περιοχή: thessaloniki
Παράθεση από Poison6 >
καλησπέρα σκέφτομαι να αγωράσω την sanyo xacti hd2000 την οποια την βρισκω απο το pixmania στα 405 ευρώ.. με ενδιαφέρει να ειναι full hd.. υπαρχει αλλη στα ιδια λεφτά?
Πάρτην φίλε μου με κλειστά τα μάτια και θα πάθεις ζημιά και από τις φώτο και από το βίντεο που τραβάει
Εγώ δεν την αλλάζω με τίποτα
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης