Jump to content

Samsung: The day after


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μητέρα όλων των μαχών γύρω από την βιομηχανία της κινητής τηλεφωνίας μόλις ξεκίνησε. Όπως θα ξέρετε και διαβάσατε από τις σελίδες μας, η πρωτόδικη απόφαση ήταν υπέρ της Apple στο δικαστήριο κατά της Samsung γύρω από θέματα ευρεσιτεχνιών. Η ποινή αρκετά αυστηρή, μιας και το ένα δισεκατομμύριο που επιδικάστηκε πρωτόδικα εις βάρος της Samsung δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, με την εταιρεία να δέχεται πλήγμα και στο χρηματιστήριο, με τις μετοχές της να πέφτουν κατά 7,5 % αμέσως μετά την ανακοίνωση της απόφασης. Πως θα αντιδράσει όμως η Samsung; Πάμε να δούμε τι σκέφτονται στην Σεούλ, τι θα γίνει στο μέλλον, αλλά και πως ένας σύμμαχος μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα.

 

Apple vs Samsung: Παρελθόν και παρόν

 

Με την δική τα γεγονότα είναι λίγο πολύ γνωστά. 21 ώρες μετά την συνεδρία των ενόρκων του δικαστηρίου του Σαν Χοσέ, η απόφαση ήταν καταδικαστική για τους Κορεάτες. Βέβαια, η Αμερικάνικη εταιρεία δεν αρκέστηκε σε αυτό και ζήτησε την απαγόρευση της κυκλοφορίας πολλών μοντέλων της Samsung εντός των ΗΠΑ, με την τελική απόφαση γύρω από τις απαγορεύσεις αυτές να αναμένεται στις 6 Δεκεμβρίου.

 

Η Apple δεν είχε την ιδία τύχη στην Ιαπωνία, όπου το εκεί δικαστήριο απάλλαξε την Samsung από τις κατηγορίες για καταπάτηση πατεντών της, με τις δυο πλευρές να μην σταματούν εκεί και να ανανεώνουν το ραντεβού τους σε δικαστήρια... σε όλο τον κόσμο..

 

Το σοκ στα κεντρικά της Samsung φαίνεται πως ήταν μεγάλο, με τα μεγάλα αφεντικά να σχεδιάζουν ήδη τις επόμενες κινήσεις τους. Έτσι, μόλις λίγες μέρες μετά, έχουμε ήδη τις πρώτες ενδείξεις για το πως θα κινηθεί η Samsung στην «νέα» εποχή που προέκυψε για αυτήν μετά την προαναφερθείσα δίκη. Συγκεκριμένα, η στάση της αναμένεται πως θα επικεντρωθεί σε τρεις άξονες:


  •  
    • Δικαστικά
      Οι δικηγόροι της κατασκευάστριας εταιρείας από την Κορέα ετοιμάζονται για την «αντεπίθεση» τους ξεκινώντας από την έφεση που θα καταθέσουν για την απόφαση της Καλιφόρνια ενώ θα συνεχίσουν με μηνύσεις που θα αφορούν περίπου 50 πατέντες σε 10 διαφορετικές χώρες. Μάλιστα, η μεγαλύτερη προσοχή θα δοθεί στην τεχνολογία LTE, με την Samsung να απειλεί ότι θα καταθέσει άμεσα μήνυση σε οποιαδήποτε συσκευή βγάλει η Apple που θα χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο πρότυπο συνδεσιμότητας (με τις φήμες να λένε ότι το iPhone 5 θα είναι το πρώτο). Η Samsung κατέχει το 12,2% των πατέντων της συγκεκριμένης τεχνολογίας (με την Nokia να έχει το μεγαλύτερο κομμάτι με 18.9%) και σκοπεύει να μην αφήσει την Apple να την εκμεταλλευτεί χωρίς να πληρώσει το αντίστοιχο αντίτιμο.
       
    • Εμπορικά
      Η ζημιά που θα έχει μια τυχόν απόσυρση προϊόντων θα είναι τεραστία ακόμα και για έναν κολοσσό σαν την Samsung. Έτσι οι κορεάτες ξεκίνησαν άμεσα συνομιλίες με τους μεγαλύτερους παρόχους κινητής τηλεφωνίας της Αμερικής (π.χ. Verizon), κλείνοντας συμφωνίες για την τροποποίηση των μοντέλων της έτσι ώστε να παρακάμψουν τους αυστηρούς νομούς του αμερικανικού δικαίου περί πατέντων και να συνεχίσουν να προσφέρουν τα προϊόντα της στην συγκεκριμένη ήπειρο.
       
    • Microsoft
      Η Samsung φαίνεται πως προσπαθεί να βρει, αν όχι διέξοδο, μια καλή εναλλακτική απέναντι στο Android της Google. Έτσι, είναι η μοναδική εταιρία που προσφέρει κινητά με τρία διαφορετικά λειτουργικά συστήματα (Android, Windows Phone, Bada) ενώ εξελίσσει και ένα τέταρτο, το Tizen. Οι δικαστικές διαμάχες όμως σίγουρα αρχίζουν να «κουράζουν» και, σε συνδυασμό με την παρουσίαση των πολλά υποσχόμενων Windows 8, οι κορεάτες καλοβλέπουν το συγκεκριμένο λειτουργικό. Αποτέλεσμα αυτού είναι το ολοκαίνουργιο Samsung Ativ (αλλά και μερικών tablet) με Windows Phone, ένα κινητό που μπορεί κάλλιστα να σταθεί διπλά στα κορυφαία Android κινητά, ενώ με το λειτουργικό της Microsoft ξέρει, για πολλούς λογούς, ότι δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα με τις πατέντες.

 

 

Γύρω όλοι και στην μέση η.. Google

 

H Samsung λοιπόν φαίνεται ότι αρχίζει να το ξανασκέφτεται με το Android, κάτι που δεν έχει περάσει απαρατήρητο από την Google που σίγουρα δεν θέλει να χάσει έναν από τους βασικούς εκπροσώπους αυτής της κατηγορίας συσκευών. Αν και η συμπεριφορά της στην διαμάχη Apple – Samsung ήταν.. παγερά αδιάφορη (η επίσημη ανακοίνωση ανέφερε ότι η συγκεκριμένη διαμάχη δεν την αφορά μιας και δεν έχει να κάνει με μηνύσεις που αφορούν τον βασικό κώδικα του Android) δεν κάθεται με σταυρωμένα χεριά. Έτσι, κυκλοφόρησε η φήμη ότι την προηγούμενη εβδομάδα, οι CEO της Apple και της Google είχαν τηλεφωνική συνομιλία με άγνωστο θέμα. Οι Page και Cook συνομίλησαν λοιπόν, την στιγμή που άλλες συνομιλίες μεταξύ κατωτέρων διοικούντων βρίσκεται σε εξέλιξη.

 

Το θέμα των συνομιλιών είναι άγνωστο, όμως μπορούμε να φανταστούμε για το τι πρόκειται. Αφενός η κόντρα Apple – Samsung όπως γράψαμε πριν βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη, αφετέρου δικαστικές κόντρες έχουμε και μεταξύ των Motorola και Apple πάνω σε θέματα - τι άλλο - πατέντων, με τον πρώτο γύρο να μην έχει.. κανέναν νικητή, μιας και ο δικαστής του Σικάγο «έδιωξε» και τους δυο λόγω ανεπαρκείας στοιχείων.

 

Φαίνεται λοιπόν ότι οι δυο πλευρές προσπαθούν να βρουν μια χρυσή τομή στην μεταξύ τους κόντρα, μιας και είναι μια διαδικασία όπου τελικά και οι δυο θα έχουν κάτι να χάσουν. Η Google κινδυνεύει να χάσει τον κυριότερο αντιπρόσωπο της, η Apple ίσως έχει αρχίσει να καταλαβαίνει ότι οι.. «haters» πολλαπλασιάζονται με ιλιγγιώδη ρυθμό, κάτι που μόνο κακό μπορεί να της κάνει..

 

Το σίγουρο είναι ότι οι συνομιλίες μεταξύ του Cook και του Page δεν θα σταματήσουν εδώ. Οι ίδιες πηγές που αποκάλυψαν την τηλεφωνική συνομιλία της προηγούμενης εβδομάδας, αναφέρουν ότι οι συνομιλίες, τηλεφωνικές και μη, θα συνεχιστούν. Το μόνο που ευελπιστούμε εμείς, σαν καταναλωτές, είναι να βρεθεί μια χρυσή τομή και να σταματήσει αυτός ο ανούσιος αγώνας, που θα έχει σαν χαμένους μόνο τους καταναλωτές.

 

[via]

Edited by doganos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω που θα βγάλει όλη αυτή η ιστορία, αλλά είναι γεγονός πως έχει κουράσει αρκετά. Δυστυχώς στο τέλος βλέπω να την πληρώνουν οι συσκευές και κατ' επέκταση εμείς οι καταναλωτές που ανά έτος περίπου καταθέτουμε τα λεφτά μας...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικό κείμενο,πολύ καλό

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σιχαθεί αυτην την όλη ιστορία των μηνύσεων. Apple η εταιρία των μηνύσεων και των αγωγών.

Εκτός αν κατι είναι οφθαλμοφανης κλοπη, δυστυχως ή ευτυχώς η τεχνολογία προχωράει έτσι. Καποιος ανακαλυπτει κάτι και καποιος άλλος "παταει" πάνω σε αυτό και προχωρά το πράγμα παραπέρα.

Το iPhone έχει δόνηση; Εχει. Ωραία, να πληρώσει αυτόν που την εισήγαγε πρωτη φορά σε κινητό.

Το iPhone έχει φωτογραφική μηχανή; Εχει. Ωραία, να πληρώσει αυτόν που πρώτος σκέφτηκε να βάλει φωτογραφική μηχανή σε κινητό.

Να μην μιλήσω για bluetooth, Wi-Fi και δεν ξέρω τι άλλο.

Και μην μου πειτε ότι οι πατέντες έχουν "σπασει" προ πολλού. Δεν είναι το θέμα μας οι πατέντες; Η Apple δεν έκανε αγωγη στην LG ούτε στην HTC, έκανε αγωγή σε αυτην που "βλέπει την πλάτη της σε όλες τις μετρήσεις". Σε αυτήν που αισθάνεται ότι την απειλεί.

Σιχαινόμαστε πια να μιλάμε για αγωγές.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σιχαθεί αυτην την όλη ιστορία των μηνύσεων. Apple η εταιρία των μηνύσεων και των αγωγών.

Εκτός αν κατι είναι οφθαλμοφανης κλοπη, δυστυχως ή ευτυχώς η τεχνολογία προχωράει έτσι. Καποιος ανακαλυπτει κάτι και καποιος άλλος "παταει" πάνω σε αυτό και προχωρά το πράγμα παραπέρα.

Το iPhone έχει δόνηση; Εχει. Ωραία, να πληρώσει αυτόν που την εισήγαγε πρωτη φορά σε κινητό.

Το iPhone έχει φωτογραφική μηχανή; Εχει. Ωραία, να πληρώσει αυτόν που πρώτος σκέφτηκε να βάλει φωτογραφική μηχανή σε κινητό.

Να μην μιλήσω για bluetooth, Wi-Fi και δεν ξέρω τι άλλο.

Και μην μου πειτε ότι οι πατέντες έχουν "σπασει" προ πολλού. Δεν είναι το θέμα μας οι πατέντες; Η Apple δεν έκανε αγωγη στην LG ούτε στην HTC, έκανε αγωγή σε αυτην που "βλέπει την πλάτη της σε όλες τις μετρήσεις". Σε αυτήν που αισθάνεται ότι την απειλεί.

Σιχαινόμαστε πια να μιλάμε για αγωγές.

 

Με τον ίδιο τρόπο που το λες, και εγώ σιχαίνομαι πια τις αντιγραφές.

Samsung, η εταιρία των αντιγραφών.Καταλαβαίνεις ότι πολύ εύκολα παρακάμπτεις κάποια πράγματα (αντιγραφές)και απλά εστιάζεις σε άλλα. (μηνύσεις).

Ξέρεις εσύ αν η άπλ παραβίασε καμία πατέντα για τη δόνηση ή τη φωτογραφική? ξέρεις εσύ αν πληρώνει για τέτοιες πατέντες? Πώς τα λες έτσι?

Δεν λέω ότι το θέμα δεν έχει καταντήσει κουραστικό (αν και όποιος κουράζεται, απλά ας μην ασχολείται ) αλλά είναι άδικο να βλέπουμε τα πράγματα από τη μια πλευρά μόνο. Η άπλ δεν φωνάζει άδικα. Η σάμσουγκ την έχει αντιγράψει σε πολλά σημεία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο που το λες, και εγώ σιχαίνομαι πια τις αντιγραφές.

Samsung, η εταιρία των αντιγραφών.Καταλαβαίνεις ότι πολύ εύκολα παρακάμπτεις κάποια πράγματα (αντιγραφές)και απλά εστιάζεις σε άλλα. (μηνύσεις).

Ξέρεις εσύ αν η άπλ παραβίασε καμία πατέντα για τη δόνηση ή τη φωτογραφική? ξέρεις εσύ αν πληρώνει για τέτοιες πατέντες? Πώς τα λες έτσι?

Δεν λέω ότι το θέμα δεν έχει καταντήσει κουραστικό (αν και όποιος κουράζεται, απλά ας μην ασχολείται ) αλλά είναι άδικο να βλέπουμε τα πράγματα από τη μια πλευρά μόνο. Η άπλ δεν φωνάζει άδικα. Η σάμσουγκ την έχει αντιγράψει σε πολλά σημεία.

Για την Apple οι αντιγραφές λέγονται βελτιώσεις.:lol:

Για τη Samsung όμως είναι αντιγραφές.:dizzy:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο που το λες, και εγώ σιχαίνομαι πια τις αντιγραφές.

Samsung, η εταιρία των αντιγραφών.Καταλαβαίνεις ότι πολύ εύκολα παρακάμπτεις κάποια πράγματα (αντιγραφές)και απλά εστιάζεις σε άλλα. (μηνύσεις).

Ξέρεις εσύ αν η άπλ παραβίασε καμία πατέντα για τη δόνηση ή τη φωτογραφική? ξέρεις εσύ αν πληρώνει για τέτοιες πατέντες? Πώς τα λες έτσι?

Δεν λέω ότι το θέμα δεν έχει καταντήσει κουραστικό (αν και όποιος κουράζεται, απλά ας μην ασχολείται ) αλλά είναι άδικο να βλέπουμε τα πράγματα από τη μια πλευρά μόνο. Η άπλ δεν φωνάζει άδικα. Η σάμσουγκ την έχει αντιγράψει σε πολλά σημεία.

 

Διαβαζοντας το ποστ σου με εκανες και'μενα apple hater,APPLE= ΥPEΡTIMHMENA JUNKS!

Σε 4-5 περιπτωσεις γνωστων εχω δει με τα ματια μου τον ζηλο και το αισθημα οτι πιαστικαν κοροιδα οι φιλοι-γνωστοι μου που αγορασαν iphone oταν βλεπουν και το συγκρινουν με τα galaxy SII αλλων γνωστων,εδω ζηλευουν το τι μπορει να κανει το δικο μου ταπεινο android τον 170 ευρω,καλα για το SIII ουτε συζητηση,αν σκασει κανα SIII στο τραπεζι οι ιδιοκτητες των iphone και να χτυπαει δεν τολμουν να το βγαλουν απ΄την τσεπη απο την ντροπη!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το ποστ σου με εκανες και'μενα apple hater,APPLE= ΥPEΡTIMHMENA JUNKS!

Σε 4-5 περιπτωσεις γνωστων εχω δει με τα ματια μου τον ζηλο και το αισθημα οτι πιαστικαν κοροιδα οι φιλοι-γνωστοι μου που αγορασαν iphone oταν βλεπουν και το συγκρινουν με τα galaxy SII αλλων γνωστων,εδω ζηλευουν το τι μπορει να κανει το δικο μου ταπεινο android τον 170 ευρω,καλα για το SIII ουτε συζητηση,αν σκασει κανα SIII στο τραπεζι οι ιδιοκτητες των iphone και να χτυπαει δεν τολμουν να το βγαλουν απ΄την τσεπη απο την ντροπη!

 

ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.

Εδώ δεν συζητάμε αν είναι καλύτερο το δικό σου κινητό ή το άιφον. ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

 

Για τις πατέντες λέμε. Και έχω Νέξους, δεν έχω άιφον, αλλά θα πάρω ότι μου γουστάρει, δεν θα σε ρωτήσω κιόλας. Και τα περί ζήλου που λες είναι εντελώς κομπλεξικά. Όποιος έχει άιφον και ζηλεύει, σε 2 ώρες το έχει πουλήσει και έχει πάρει s3 αν θέλει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Apple

 

1. Notifications bar (in iOS 5) ---> Android since v1.0

2. Updates in the background ---> Αλήθεια;

3. In Mail search etc etc ---> Τo GMail τα έχει απο την αρχή

4. PC Free Sync ---> To Αndroid συγχρόνιζε ετσι 3 χρόνια πριν

5. iMessage ---> Google Talk; Πόσα χρόνια πριν; Και η Google δεν είπε σε κανέναν να μην στέλνει sms...

6. Safari improvements ---> H Αpple χρειάστηκε 5 εκδόσεις λειτουργικού για να βάλει tabs στον browser. No comments.

7. Do Not Disturb & Call-Message ---> Αν θυμάμαι καλά το να απορρίπτεις κλήση με τέτοιο τρόπο ήταν πρώτα στο WebOS.

8. Safari Tab Sync ---> Chrome στο Android και Desktop sessions to mobile BAM... iOS 6 Safari με την ίδια λειτουργία...

9. Turn-by-Turn Navigation ---> iOS 6

 

 

Τι θέλω να πω με αυτά; Θεωρώ το iOS κακό/τραγικό/ελλειπες λειτουργικό; ΝΑΙ. Χίλιες φορές ναι. Αλλά δεν πρόκειται ποτέ να κατηγορήσω την Apple για αντιγραφή. Είναι φυσιολογικό για μια εταιρεία όταν είναι πρώτη και βλέπει κάποιον να την περνάει και να την αφήνει δεύτερη, να προσπαθεί με κάθε τρόπο να την περάσει. Ο τρόπος αυτός είναι να πέρνει στοιχεία που της λείπουν και κάνουν τον πρώτο καλύτερο απο αυτή.

 

Η Samsung το έκανε. Ηταν πίσω, έφτιαξε μια καλή συσκευή (το Galaxy S) που ήταν σαφώς κατώτερη απο τον ηγέτη της αγοράς (το iPhone) και δανείστηκε στοιχεία του (όπως δείχνει το έγραφο που κάποιοι φανατισμένοι με την Apple μας εχουν πρήξει) και έφτιαξε μια πολύ καλή συσκευή η οποία στις μετέπειτα εκδόσεις της έγινε πολύ καλύτερη.

 

Η Apple δανείστηκε πολλά στοιχεία απο το Android (οχι οσο και αν θέλουμε κανεις δεν έκλεψε) και έκανε καλύτερη την συσκευή της αλλά τόσο η φύση του λειτουργικού της οσο και τα κολλήματά της σαν εταιρεία δεν της επέτρεψαν να φτιάξει κάτι το πολύ καλύτερο (γι΄αυτό και η Samsung ανέβαινε με γεωμετρικούς ρυθμούς και εν τέλει την ξεπέρασε).

 

Οταν καταλάβετε πως είναι εταιρείες, πως εσείς δεν κερδίζετε απο αυτές χρήματα αλλά μόνο καλές συσκευές θα σταματήσετε τα "AΧΡΗΣΤΗ SAMSUNG ΠΟΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ" και τα "KOMΠΛΕΞΙΚΗ APPLE ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΟΥ ΑΝΟΙΚΕΙ". Ολοι δανείζονται απ΄ολους.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη χωρις καμια παρεξηγηση, συγνωμη αλλά εσύ σαν καταναλωτής πως ακριβώς θίχτηκες με την αντιγραφή που εννοεί η apple και εκανε και μύνηση? Και όλοι εσεις οι θιγμενοι απο τις υποτιθέμενες αντιγραφες κινητων. Την επιλογη σας δεν την κάνατε? Το κινητο της αρεσκειας σας δεν αγορασατε? Μετοχες εχετε και φοβαστε?

Οι περισσοτερες εταιρειες πατανε σε κατι και εξελισουν την τεχνολογια, ευτυχως δηλαδη γιατι βλεπουμε κ νεα προϊοντα, εσεις σαν καταναλωτες τι ζορια τραβατε?

Link to comment
Share on other sites

Apple

 

1. Notifications bar (in iOS 5) ---> Android since v1.0

2. Updates in the background ---> Αλήθεια;

3. In Mail search etc etc ---> Τo GMail τα έχει απο την αρχή

4. PC Free Sync ---> To Αndroid συγχρόνιζε ετσι 3 χρόνια πριν

5. iMessage ---> Google Talk; Πόσα χρόνια πριν; Και η Google δεν είπε σε κανέναν να μην στέλνει sms...

6. Safari improvements ---> H Αpple χρειάστηκε 5 εκδόσεις λειτουργικού για να βάλει tabs στον browser. No comments.

7. Do Not Disturb & Call-Message ---> Αν θυμάμαι καλά το να απορρίπτεις κλήση με τέτοιο τρόπο ήταν πρώτα στο WebOS.

8. Safari Tab Sync ---> Chrome στο Android και Desktop sessions to mobile BAM... iOS 6 Safari με την ίδια λειτουργία...

9. Turn-by-Turn Navigation ---> iOS 6

 

 

Τι θέλω να πω με αυτά; Θεωρώ το iOS κακό/τραγικό/ελλειπες λειτουργικό; ΝΑΙ. Χίλιες φορές ναι. Αλλά δεν πρόκειται ποτέ να κατηγορήσω την Apple για αντιγραφή. Είναι φυσιολογικό για μια εταιρεία όταν είναι πρώτη και βλέπει κάποιον να την περνάει και να την αφήνει δεύτερη, να προσπαθεί με κάθε τρόπο να την περάσει. Ο τρόπος αυτός είναι να πέρνει στοιχεία που της λείπουν και κάνουν τον πρώτο καλύτερο απο αυτή.

 

Η Samsung το έκανε. Ηταν πίσω, έφτιαξε μια καλή συσκευή (το Galaxy S) που ήταν σαφώς κατώτερη απο τον ηγέτη της αγοράς (το iPhone) και δανείστηκε στοιχεία του (όπως δείχνει το έγραφο που κάποιοι φανατισμένοι με την Apple μας εχουν πρήξει) και έφτιαξε μια πολύ καλή συσκευή η οποία στις μετέπειτα εκδόσεις της έγινε πολύ καλύτερη.

 

Η Apple δανείστηκε πολλά στοιχεία απο το Android (οχι οσο και αν θέλουμε κανεις δεν έκλεψε) και έκανε καλύτερη την συσκευή της αλλά τόσο η φύση του λειτουργικού της οσο και τα κολλήματά της σαν εταιρεία δεν της επέτρεψαν να φτιάξει κάτι το πολύ καλύτερο (γι΄αυτό και η Samsung ανέβαινε με γεωμετρικούς ρυθμούς και εν τέλει την ξεπέρασε).

 

Οταν καταλάβετε πως είναι εταιρείες, πως εσείς δεν κερδίζετε απο αυτές χρήματα αλλά μόνο καλές συσκευές θα σταματήσετε τα "AΧΡΗΣΤΗ SAMSUNG ΠΟΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ" και τα "KOMΠΛΕΞΙΚΗ APPLE ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΟΥ ΑΝΟΙΚΕΙ". Ολοι δανείζονται απ΄ολους.

 

Αν αύριο βγεί μια δικαστική απόφαση που θα καταδικάζει την άπλ να πληρώσει αποζημίωση στην Χ εταιρία επειδή την αντέγραψε, τότε θα λέω τα ίδια που λέω και σήμερα, από την αντίθετη όμως πλευρά. Μέχρι τώρα, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ή κάνω λάθος??

 

Φιλε Γιαννη χωρις καμια παρεξηγηση, συγνωμη αλλά εσύ σαν καταναλωτής πως ακριβώς θίχτηκες με την αντιγραφή που εννοεί η apple και εκανε και μύνηση? Και όλοι εσεις οι θιγμενοι απο τις υποτιθέμενες αντιγραφες κινητων. Την επιλογη σας δεν την κάνατε? Το κινητο της αρεσκειας σας δεν αγορασατε? Μετοχες εχετε και φοβαστε?

Οι περισσοτερες εταιρειες πατανε σε κατι και εξελισουν την τεχνολογια, ευτυχως δηλαδη γιατι βλεπουμε κ νεα προϊοντα, εσεις σαν καταναλωτες τι ζορια τραβατε?

Πού έγραψα ότι θίχτηκα?

Επειδή ακριβώς, ούτε μετοχές έχω, ούτε καν άιφον είπα απλά τη γνώμη μου. Αφού τις αντιγραφές τις βλέπω με τα μάτια μου, να μην το πώ? πρέπει να είσαι οπαδός της άπλ για να τις δείς?

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θα εχει πολυ γελιο να παρατησει το android και να στραφει σε wp8...και απ οσο γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια οι κορεατες ειναι κωλοτουμπες!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και φανατικος αντροιντακιας μετα την παρελευση των *** windows mobile ως το 6.5 εχω μετοχες της iphone ..μας εχει κατακλεψει η σαμυ και θα την σκισουμε οπου την βρουμε ..να πληρωσει το δις να παρουμε και κανα μερισμα...go apple go apple.. Edited by DJDB
Προσέχουμε πως εκφραζόμαστε σε ένα δημόσιο forum
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και φανατικος αντροιντακιας μετα την παρελευση των γαμιστερων windows mobile ως το 6.5 εχω μετοχες της iphone ..μας εχει κατακλεψει η σαμυ και θα την σκισουμε οπου την βρουμε ..να πληρωσει το δις να παρουμε και κανα μερισμα...go apple go apple..

:lol::lol: θα την σκίσεις σαν κουνέλι!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θα εχει πολυ γελιο να παρατησει το android και να στραφει σε wp8...και απ οσο γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια οι κορεατες ειναι κωλοτουμπες!!!

 

Αυτά τα θεωρώ υπερβολές.. Έστω πως η Samsung πάει σε WP8 αφήνοντας το αντροιντ Η LG η ΗΤC η MOTO h ΣΟΝΥ δεν περιμένουν στην γωνία για να τσιμπήσουν πελάτες? Όλο το ποσοστό αγοραστών της δεν θα πάει σε WP. Μη δουλευόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σιχαθεί αυτην την όλη ιστορία των μηνύσεων. Apple η εταιρία των μηνύσεων και των αγωγών.

Εκτός αν κατι είναι οφθαλμοφανης κλοπη, δυστυχως ή ευτυχώς η τεχνολογία προχωράει έτσι. Καποιος ανακαλυπτει κάτι και καποιος άλλος "παταει" πάνω σε αυτό και προχωρά το πράγμα παραπέρα.

Το iPhone έχει δόνηση; Εχει. Ωραία, να πληρώσει αυτόν που την εισήγαγε πρωτη φορά σε κινητό.

Το iPhone έχει φωτογραφική μηχανή; Εχει. Ωραία, να πληρώσει αυτόν που πρώτος σκέφτηκε να βάλει φωτογραφική μηχανή σε κινητό.

Να μην μιλήσω για bluetooth, Wi-Fi και δεν ξέρω τι άλλο.

Και μην μου πειτε ότι οι πατέντες έχουν "σπασει" προ πολλού. Δεν είναι το θέμα μας οι πατέντες; Η Apple δεν έκανε αγωγη στην LG ούτε στην HTC, έκανε αγωγή σε αυτην που "βλέπει την πλάτη της σε όλες τις μετρήσεις". Σε αυτήν που αισθάνεται ότι την απειλεί.

Σιχαινόμαστε πια να μιλάμε για αγωγές.

 

καταρχην δεν βλεπει την πλατη της samsung η apple..

μπορει να ειναι πρωτη σε πωλησεις αλλα η apple βγαζει τα περισσοτερα,και εχει βγαλει τοσα πολλα,εχειι κανει τετοια επιτυχια,εχει ανεβει τοσο πολυ η μετοχη της που θα παρακαλουσε η samsung και η καθε samsung να ειναι στη θεση της..

η apple ειναι αυτη που ειναι και σε οποιον αρεσει(το ιδιο και η samsung βεβαια),δεν χρειαζεται να κανεις ετσι ουτε να λες οτι να'ναι για wifi & bleutooth

 

εμενα παντως δεν με εχει κουρασει το ζητημα με τις πατεντες :p

 

φανταστειτε να κανει καμια απο τις μηνυσεις της η samsung ελληνικο δικαστηριο,πολεμος θα γινει εδω, ολο το myphone θα κατεβει!

στρατιες απο samsung & apple fan boys!:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και φανατικος αντροιντακιας μετα την παρελευση των γαμιστερων windows mobile ως το 6.5 εχω μετοχες της iphone ..μας εχει κατακλεψει η σαμυ και θα την σκισουμε οπου την βρουμε ..να πληρωσει το δις να παρουμε και κανα μερισμα...go apple go apple..

 

μακραν το πιο σωστο σχολιο στην κοντρα apple - samsung που εχω δει. Το παλικαρι υποστηριζει την Apple γιατι εχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΕΡΔΟΣ απο την διαμαχη. Οι υπολοιποι που σκοτωνομαστε, μονο να τα ακουμπαμε ξερουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην το λετε αυτο για τα wp8..αν βγαλει κατι σωστο η microsoft και οχι σαν το αστειο των 7 τοτε πολυς κοσμος θα τρεξει εκει...παρα πολυς..εγω καλου κακου πηρα και μετοχες microsoft αφου πουλησα της google...
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

http://www.mofonu.com/2011...ing-on-autumn/

Vs

Πχ http://www.neolaia.gr/tag/iphone-4/

 

Πρέπει να είσαι φανμπόυ για να το δείς αυτό?

Πρέπει να έχεις κέρδος?

Έχει σημασία αν είναι καλύτερα τα σάμσουγκ ή το άιφον? Γι αυτό μιλάμε????

Όποιος δεν μπορεί να ξεχωρίσει 2 βασικά πράγματα στο μυαλό του, καλύτερα να σωπαίνει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μην το λετε αυτο για τα wp8..αν βγαλει κατι σωστο η microsoft και οχι σαν το αστειο των 7 τοτε πολυς κοσμος θα τρεξει εκει...παρα πολυς..εγω καλου κακου πηρα και μετοχες microsoft αφου πουλησα της google...

 

Να σε στηριξουμε τοτε ρε αδερφε..

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Να σε στηριξουμε τοτε ρε αδερφε..

 

Με στηριζετε ουτως η αλλως ειτε παρετε προιοντα apple ειτε microsoft...περιμενω να πεσει λιγο ακομη η μετοχη και της σαμυ και θα παρω και απο εκει..σας εχω πελατες παντου...πελααααααατες μου...

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Μην το λετε αυτο για τα wp8..αν βγαλει κατι σωστο η microsoft και οχι σαν το αστειο των 7 τοτε πολυς κοσμος θα τρεξει εκει...παρα πολυς..εγω καλου κακου πηρα και μετοχες microsoft αφου πουλησα της google...

 

Ίσως και να ναι καλή η ιδέα σού καθώς τώρα πουλάνε φτηνά καθώς έχουν πάει άπατα...

Φυσικά αν αλλάξει το θέμα κάθε άλλο πάρα τυχερός θα πρέπει να αισθάνεσαι;)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να ναι καλή η ιδέα σού καθώς τώρα πουλάνε φτηνά καθώς έχουν πάει άπατα...

Φυσικά αν αλλάξει το θέμα κάθε άλλο πάρα τυχερός θα πρέπει να αισθάνεσαι;)

 

Οταν εχεις επενδυσει μερικα εκατομυρια δραχμες στην αε χαλυβδοφυλλα ολα τα αλλα σου φαινονται απλα παιχνιδακια..

 

.Ενταξει κανουμε και τη πλακιτσα μας αλλα παντως καπως ετσι εχουν τα πραγματα σημερα..οι αποφασεις καταναλωτων οπως του γιαννη του μητσου του τακη επηρεαζουν πολυ περισσοτερο κοσμο απο οτι φανταζομαστε..αυτα τα 500ρικα μας τα εποφθαλμιουν απο απλους εργατες της foxconn που προμηθευει την αππλ μεχρι στελεχη εταιρειων μανατζερς επενδυτες golden boys και πολλοι πολλοι αλλοι..περα απο τη πλακα και το χομπυ μας επηρεαζουμε ζωες χιλιαδων ανθρωπων σε ολο το κοσμο..(συγνωμη αλλα το ipad δεν με βοηθαει να κανω τροποποιηση στο ποστ)

Edited by DJDB
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει κι εγώ μετοχές της Nokia αλλά αν κάποιος πιστέυει οτι το Android θα χάσει λόγω Wp 8 είναι γελασμένος. Τα WP 8 θα πάνε βέβαια καλύτερα απο τα 7. Αν λέει κατι κι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Αν αύριο βγεί μια δικαστική απόφαση που θα καταδικάζει την άπλ να πληρώσει αποζημίωση στην Χ εταιρία επειδή την αντέγραψε, τότε θα λέω τα ίδια που λέω και σήμερα, από την αντίθετη όμως πλευρά. Μέχρι τώρα, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ή κάνω λάθος??

 

 

Πού έγραψα ότι θίχτηκα?

Επειδή ακριβώς, ούτε μετοχές έχω, ούτε καν άιφον είπα απλά τη γνώμη μου. Αφού τις αντιγραφές τις βλέπω με τα μάτια μου, να μην το πώ? πρέπει να είσαι οπαδός της άπλ για να τις δείς?

 

H υπόθεση δεν αφορά μόνο iphone. Και έχεις ipad.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...