Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός εγκατάστασης CyanogenMod 10.1 / 10.2

 

 

Εγκατάσταση από Stock ROM Gingerbread:

 

 

  1. Κατέβασε την τελευταία έκδοση της CM10.1 (cm-10.1-xxxxxxxx-NIGHTLY-galaxysmtd.zip) ή της CM10.2 (cm-10.2-xxxxxxxx-NIGHTLY-galaxysmtd.zip) καθώς και τα Google Apps (gapps-jb-xxxxxxxx-signed.zip) και βάλε τα αρχεία στην εσωτερική SDCard.
  2. Πέρασε CF-Root ή Semaphore ώστε να αποκτήσεις CWM Recovery.
  3. Κάνε Backup τον φάκελο efs. H CM10.1/CM10.2 κάνει αυτόματα backup τον φάκελο efs κατά την εγκατάσταση αλλά συνιστώ να κάνεις και εσύ ένα backup.
  4. Μπες στο CWM Recovery με τα τρία κουμπιά (Home - Volume Up - Power).
  5. Κάνε ένα Nandroid Backup (προαιρετικό αλλά συνιστάται).
  6. Κάνε Wipe (data/factory reset + cache partition + dalvik cache).
  7. Κάνε εγκατάσταση της CM10.1/CM10.2 (install zip from sdcard> choose zip from sdcard) από το αντίστοιχο αρχείο που κατέβασες. Το κινητό θα επανεκκινήσει.
    Αν η εγκατάσταση κρατήσει λιγότερο από πέντε δευτερόλεπτα και το κινητό επανεκκινήσει στο νέο CWM Recovery τότε εγκατέστησε και πάλι την CM10.1/CM10.2.
  8. Εγκατέστησε τα Google Apps με τον ίδιο τρόπο όπως στο βήμα 7 (προαιρετικό).
  9. Κάνε πάλι Wipe (data/factory reset + cache partition + dalvik cache).
  10. Κάνε επανεκκίνηση του κινητού σου.

 

 

Αναβάθμιση CyanogenMod 10.1 / 10.2:

 

 

  1. Κατέβασε την τελευταία έκδοση της CM10.1 (cm-10.1-xxxxxxxx-NIGHTLY-galaxysmtd.zip) ή της CM10.2 (cm-10.2-xxxxxxxx-NIGHTLY-galaxysmtd.zip) καθώς και τα Google Apps (gapps-jb-xxxxxxxx-signed.zip) και βάλε τα αρχεία στην εσωτερική SDCard.
  2. Μπες στο CWM Recovery με τα τρία κουμπιά (Home - Volume Up - Power).
  3. Κάνε ένα Nandroid Backup (προαιρετικό αλλά συνιστάται).
  4. Κάνε Wipe (cache partition + dalvik cache). Αν αναβαθμίζεις από CM7/CM9 τότε κάνε και data/factory reset.
  5. Κάνε εγκατάσταση της CM10.1/CM10.2 (install zip from sdcard> choose zip from sdcard) από το αντίστοιχο αρχείο που κατέβασες.
  6. Εγκατέστησε τα Google Apps με τον ίδιο τρόπο όπως στο βήμα 5 (προαιρετικό).
  7. Κάνε πάλι Wipe (cache partition + dalvik cache).
  8. Κάνε επανεκκίνηση του κινητού σου.

 

 

CyanogenMod 10.1 Changelog.

CyanogenMod 10.2 Changelog.

 

 

Σημείωση: Αν μετά το τέλος της εγκατάστασης ή της αναβάθμισης το κινητό σου κάνει bootloops ακολούθησε τα παρακάτω βήματα:

  1. Αφαίρεσε την μπαταρία.
  2. Βγάλε την κάρτα SIM και την εξωτερική SDCard.
  3. Τοποθέτησε την μπαταρία.
  4. Μπες στο CWM Recovery με τα τρία κουμπιά (Home - Volume Up - Power).
  5. Ακολούθησε πάλι την διαδικασία εγκατάστασης από το βήμα 7 ή αναβάθμισης από το βήμα 5.

 

 

Αν θέλεις να αλλάξεις kernel τότε κατεβάζεις τον συμβατό kernel που επιθυμείς και τον περνάς από το CWM Recovery (install zip from sdcard> choose zip from sdcard).

Μία πρόταση είναι ο Semaphore JB του δικού μας Στράτου (stratosk) τον οποίο και ευχαριστούμε ιδιαίτερα.

 

 

Προσοχή: Για να επιστρέψεις σε επίσημη Gingerbread πρέπει να την περάσεις με Odin χρησιμοποιώντας re-partition, pit και μία rom με τρία αρχεία.

Αναλυτικός οδηγός υπάρχει εδώ.

 

 

Tips και mods για την CyanogenMod 10.1 / 10.2

 

  • Swype για την CM10.1/CM10.2.
     
     
  • Τροποποιημένη stock εφαρμογή SMS για αποστολή μηνυμάτων με 160 Ελληνικούς χαρακτήρες.
    Ευχαριστούμε τον Κώστα (kostis132) για την εφαρμογή.
     
     
  • Nova Launcher: μία πολύ καλή εναλλακτική λύση Launcher για την CM10.1/CM10.2.
     
     
  • Τροποποιημένες εφαρμογές με μαύρο background.
     
     
  • Modems για την CM10.1/CM10.2.
     
     
  • Οδηγίες ώστε να λειτουργεί σωστά το Google Now.
    Ευχαριστούμε τον Κώστα (mindfield) για τις οδηγίες.
     
     
  • Flash Player
    Ευχαριστούμε τον Κώστα (mindfield).
     
     
  • Αν μετά το πέρασμα της CM10.1/CM10.2 οι εφαρμογές σου δεν μπορούν να διαβάσουν τα αρχεία πολυμέσων τότε ρίξε μια ματιά εδώ για τη λύση.
    Ευχαριστούμε τον Ηρακλή (hraklhs57) που βρήκε τη λύση.

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δε φέρω καμία ευθύνη αν συμβεί κάτι στη συσκευή σας για τον οποιοδήποτε λόγο κατά την εγκατάσταση της RΟΜ ή του Kernel.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με γεια ο οδηγός :)

 

Ενα tip για όσους χρησιμοποιούν την CM10 αλλά δεν μπορούν να κάνουν το google now να δουλέψει όπως στα βίντεο που βλέπαμε όταν πρωτοπαρουσιάστηκε (δλδ να βγάζει ωραίες καρτέλες, να μας διαβάζει την απάντηση και τέτοια) παρα μόνο παίρνουν τα αποτελέσματα του google search κάθε φορά. Θα πρέπει να ορίσετε την γλώσσα του συστήματος στα αγγλικά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο λέω να ξεκινήσω με το φλασάρισμα. Έχω ακούσει πολλά θετικά για την CM10 (και γενικά για την JB) και θέλω να δω αν ισχύουν!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο λέω να ξεκινήσω με το φλασάρισμα. Έχω ακούσει πολλά θετικά για την CM10 (και γενικά για την JB) και θέλω να δω αν ισχύουν!

 

Νίκο δεν πρόκειται να μείνεις με το στόμα ανοιχτό όπως είχαμε μείνει πηγαίνοντας απο στοκ σε ICS, αλλά έναν αέρα ανανέωσης θα τον αισθανθείς :lol:

 

Την χρησιμοποιώ σχεδόν 20 μέρες και δεν μου έχει κάνει ιδιαίτερες ματσακονιές (με εξαίρεση κάτι κουλά με το IMEI που λύθηκαν με τον τρόπο που αναφέρω στο γενικό νήμα της Jelly Bean) Μόνο παράπονο που είχα ήταν τα παγώματα που πάθαινε το κινητό τα οποία όμως απο εχθές το μεσημέρι που έβαλα την 20120817 δεν τα έχω ξαναδει.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν πρόκειται να μείνεις με το στόμα ανοιχτό όπως είχαμε μείνει πηγαίνοντας απο στοκ σε ICS, αλλά έναν αέρα ανανέωσης θα τον αισθανθείς :lol:

 

Την χρησιμοποιώ σχεδόν 20 μέρες και δεν μου έχει κάνει ιδιαίτερες ματσακονιές (με εξαίρεση κάτι κουλά με το IMEI που λύθηκαν με τον τρόπο που αναφέρω στο γενικό νήμα της Jelly Bean) Μόνο παράπονο που είχα ήταν τα παγώματα που πάθαινε το κινητό τα οποία όμως απο εχθές το μεσημέρι που έβαλα την 20120817 δεν τα έχω ξαναδει.

 

Αν έχουνε διορθωθεί αυτά τα μικρά lag που είχε με την ICS τότε δε χρειάζεται τίποτα άλλο. Το κινητό θα τρέχει απροβλημάτιστα και θα είναι ότι πρέπει για καθημερινή χρήση.

Μόλις την περάσω και την τεστάρω θα σου πω πως μου φαίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχει memory leaks όπως σε άλλες συσκευές ή παλεύεται η κατάσταση από τώρα παίδες?

 

Νίκο περιέγραψε αν μπορείς το bug για να σου πω αν το έχω παρατηρήσει.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Νίκο περιέγραψε αν μπορείς το bug για να σου πω αν το έχω παρατηρήσει.

 

Μεγάλη και άσκοπη κατανάλωση της ram που δεν προσφέρει πουθενά (όχι για pre-caching και swap δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαινουμε απο cm9 σε cm10 ειναι ο δευτερος τροπος? Επειδη δε διευκρινιζεται, λες μονο : Αναβάθμιση CyanogenMod 10

 

Την εβαλα συμφωνα με τα βηματα μπηκαν ολα κανονικα και η ρομ και τα gapps αλλα στο πρωτο boot μου εβγαλε το animation του εξωγηινου οταν ανοιγε και εγραφε cyanogen mod 9, και παγωνε καθε τοσο για 4-5 δευτερολεπτα τη φορα.. Αλλα οταν ανοιξε ειχε cm10.. Παραξενο αυτο..

 

Τωρα παταω και μπαινω play store αλλα οταν παω να κατεβασω κατι μου λεει πως δεν μπορει να κατεβει ( error retrieving information from server [RPC:AEC:O] )

 

Εκανα και clear data στο play store αλλα τιποτα παλι..

 

Edit : Λαθος, το error απο πανω μου το βγαζει οταν παω να κανω update το gmail, οταν παω να κατεβασω καινουργια εφαρμογη μου βγαζει : Error processing purchase. [ DF-BPA-13]

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα πριν λίγο και δεν μου βγάζει κανένα σφάλμα. Αναβάθμισε το Gmail κανονικά και προς το παρόν όλα λειτουργούν υποδειγματικά. Κάνε πάλι ένα factory reset.

Αυτό με το Bootanimation είναι φυσιολογικό και δεν έχουν βγάλει ακόμα καινούργιο για την CM10.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη και άσκοπη κατανάλωση της ram που δεν προσφέρει πουθενά (όχι για pre-caching και swap δηλαδή)

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι Νίκο. Η μνήμη συνήθως κυμαίνεται στα 100-140 ΜΒ.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό !

Υπάρχει περίπτωση να φτιάξετε ενα βίντεο οδηγό με όλη τη διαδικασία αναβάθμισης ? Θα ήταν και το τελειωτικό μου χτύπημα για να αφήσω την στοκ..... :D

 

Δυστυχώς έχω ακόμα πολλές άγνωστες λέξεις και διστάζω .... παράδειγμα (cache partition + dalvik cache)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με όλη την διαδικασία αναβάθμισης; Δε νομίζω ότι είναι δύσκολη η διαδικασία για να χρειάζεται και βίντεο.

Τα cache partition και dalvik cache τα βρίσκεις στο CWM Recovery όπως λέει ο οδηγός. Δεν έχει και πολύ σημασία τι κάνουν αλλά χρειάζεται να τα κάνουμε wipe ώστε να γίνει σωστά η εγκατάσταση.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι ζητω συγγνωμη, στο δευτερο μηνυμα για edit πηγαινα, οπως ειδες εγραψα και edit απλα μπερδευτηκα φαινεται και πατησα παραθεση αντι για τροποποιηση.. Απλα ξερεις επειδη ειμαι στην τσιτα τωρα με την καινουργια ρομ, συνανταω ενα προβλημα το ποσταρω, και μετα επειδη βιαζομαι το πιλατευω μονος μου και το βρισκω και ξαναποσταρω για να πω τι εκανα..

 

Ας πουμε για το μαρκετ εκανα wipe cache/dalvik cache, χωρις factory reset και εφτιαξε..

 

Για το boot animation ωραια αρα ειναι ολα οκ.. Εσενα σου κολλαγε καθε λιγο το κινουμενο φοντο γυρω απ τον εξωγηινο για 4-5 δευτερολεπτα και συνεχιζε η οχι?

 

Ξερω διυλιζω τον κονωπα αλλα απλα μ αρεσει να ασχολουμαι.. Εχω ενθουσιαστει..

 

Ειχα το ideos x5 πριν που ειναι φοβερο και με την aurora ics πηγαινε σφαιρα, αλλα ακομα κι απ αυτο το galaxy ειναι πολυ καλυτερο, τη βλεπω τη διαφορα, και μη μιλησω για την οθονη..

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους κολλάει για λίγο, μετά συνεχίζει και ξανά το ίδιο. Στην CM9 δεν κόλλαγε πουθενά αλλά όταν θα βγάλουν νέο Bootanimation για την CM10 φαντάζομαι ότι θα λυθεί το πρόβλημα.

 

Γενικά όπως βλέπεις ο πρώτος Γαλαξίας πάει να μείνει αθάνατος. Όση υποστήριξη δεν πήρε από την Samsung την πήρε από το xda.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ειναι απιστευτο τηλεφωνο.. Ειναι ό,τι ηταν το hd2 για την htc.. αφου εχει απιστευτες δυνατοτητες, φοβερο επεξεργαστη και κυριως καρτα γραφικων, η οποια παρεμπιπτοντως ειναι ιδια με αυτη που φοραει το ascend P1 που βγηκε μολις τωρα και ειναι 400 ευρω τηλεφωνο..

 

Πιστευω οτι εκδοση και να βγει για πολυ καιρο ακομα θα την παιζει για πλακα και θα το υποστηριζουν..

 

Εγω χτες το πηρα απο αγγελια και θυμηθηκα τον ενθουσιασμο που ειχα οταν το ειχα για συντομο χρονικο διαστημα οταν ειχε πρωτοβγει.. Αλλα τοτε ειχε 450+ ευρω δεν ηθελα να εχω τοσο ακριβο κινητο, αλλα τωρα με 160 ευρω εχω το αγαπημενο μου μονοπυρηνο και θα το κρατησω για πολυυυυυ καιρο ακομα..

 

Βγηκαμε off topic, σορρυ..

 

Ηθελα να ρωτησω, ο semaphore kernel τι παραπανω μας προσφερει απο τον ενσωματωμενο της cm10?

Link to comment
Share on other sites

Με τον Semaphore, κατά την άποψη μου πάντα, το κινητό γίνεται ένα κλικ (μην πω και παραπάνω) πιο γρήγορα. Είναι κάποιες τροποποιήσεις που έχει κάνει ο Στράτος που δίνουν το κάτι παραπάνω σε αυτόν τον kernel. Επίσης μέσα από την εφαρμογή Semaphore που συνοδεύει τον kernel μπορείς να βρεις διάφορα tweaks τα οποία ενεργοποιείς και απενεργοποιείς πολύ εύκολα. Επίσης μπορείς να επιλέξεις μέσα από την εφαρμογή μεταξύ της κανονικής έκδοσης του Semaphore με τα 378MB μνήμης ή της Bigmem έκδοσης με τα 390MB μνήμης (δεν γίνεται εγγραφή βίντεο σε 720p). Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εγω ειχα βαλει χτες cm9, και σημερα εβαλα cm10 με τον δευτερο τροπο που περιγραφει ο superuser..

 

Μονο με wipe cache και dalvik cache.. Χωρις wipe data.. Εμενα μπηκε μια χαρα παντως..

Link to comment
Share on other sites

Μολις φλάσαρα την ρόμ.Όλα δουλεύουν τέλεια εκτός απο το

τηλέφωνο!!!!

δεν μου ζηταει pin κατα την εκκίνηση της συσκευής και με λίγα λόγια δεν μπορω να κάνω κλήσεις!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επίσης την περάσαν με wipe catch ,dalvic ..

Στην αρχή κολλάει στο bootanimation,δείχνει cyanogenmod9 και τελικά μου έκανε μονό του wipe data!

Είναι φυσιολογικό?

Ευτυχώς περάσαν μέσω titanium όλες τις εφαρμογές και δουλεύει τέλεια και γρήγορα..

Το μονό ότι κολλάει λίγο στο bootanimation και δείχνει cuanogenmod 9..

Link to comment
Share on other sites

Για το boot animation διαβασε το πρωτο ποστ της σελιδας αυτο που ειπε ο superuser.. Δεν πειραζει που κολλαει , απλα δεν το χουν φτιαξει ακομα..

 

Κατα τα αλλα εμενα μου εκανε το πρωτο reboot και με πεταει στη homescreen καποιες φορες απο το μαρκετ..

 

Ας ξημερωσει να δουμε τι θα μας πουν και τα παιδια που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια με cm10..

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατενθουσιασμένος,όλα δουλεύουν ρόλοι,απίστευτη rom!

 

Επιβεβαιώνω ότι με όσες εφαρμογές έπαιξα όλες λειτουργούν χωρίς FC.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...