Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)

Απάντηση

kinezos69

kinezos69's Avatar: Motorola Moto G
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Ενας φίλος έχει αυτό το τάμπλετ(Turbo-X Tablet Hive III):
http://www.plaisio.gr/lapt...-BLUETOOTH.htm

Μπορεί να βάλει google play?

timkos40

no avatar
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Καλησπέρα άλλαξα καναλι και ομολογουμένως εχω μεγάλη διαφορα στο wifi μου.Δεν βρήκα την επιλογή high που μου εγραψες για να το βάλω και αυτό.Αν γνωρίζεις σε Thomson 585 v7 που ειναι αυτή η επιλογή να την αλλάξω θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.Σε ευχαριστω πάντως παρά πολύ για την σημαντικότατη βοήθεια που μου έδωσες.

gpap66

no avatar
Mobile Newbie
Καλησπέρα
Ξέρει κανείς αν το UNLOCK ROOT κάνει για τα TURBOX tablets???? (ίσως και έτσι με λίγη δουλειά να γίνονται root??)

kountoura

kountoura's Avatar: Samsung Galaxy S5
GPRS Member
Περιοχή: Ptolemaida
Καλημέρα παίδες. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να βάλω το play store σε tablet turbo x breeze 2 . οποίος θέλει το κατεβάζει και το κάνει εγκατάσταση από εδώ και λειτουργεί κανονικά. http://hellasandroid.blogs...eze-2.html?m=1

super_f

super_f's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
GPRS Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και πάλι, υπάρχει κανείς με Turbo-X Spice IV να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα?

1. Στο δικό μου, δεν μπορεί να δεχτεί αρχεία μέσω bluetooth. Το bluetooth δουλεύει κανονικά, ανιχνεύει και κάνει ζεύγη με τις συσκευές κανονικά, μπορεί ακόμα και να στείλει αρχεία κανονικά αλλά δεν λαμβάνει. Όταν προσπαθώ να στείλω κάτι από το κινητό μου ας πούμε (Samsung Galaxy SII) δεν εμφανίζει κανένα μήνυμα λήψης στο tablet και γενικά δεν κάνει τίποτα.
2. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένας τρόπος να συνδέσεις το κινητό με το tablet και να το χρησιμοποιήσεις ως modem όπως γίνεται πχ στα laptop?
3. Στις ρυθμίσεις, η επιλογή Ethernet τι ακριβώς κάνει και που χρησιμεύει? Είναι απλώς κάτι που δεν ισχύει για τις συσκευές μας και απλώς έχει ξεμείνει από την αρχική έκδοση Android?

Αυτά!! Ευχαριστώ!

bthebest

bthebest's Avatar: Samsung GT-I9000 Galaxy S
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος Αττικής
Παράθεση από super_f >
Καλησπέρα και πάλι, υπάρχει κανείς με Turbo-X Spice IV να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα?

1. Στο δικό μου, δεν μπορεί να δεχτεί αρχεία μέσω bluetooth. Το bluetooth δουλεύει κανονικά, ανιχνεύει και κάνει ζεύγη με τις συσκευές κανονικά, μπορεί ακόμα και να στείλει αρχεία κανονικά αλλά δεν λαμβάνει. Όταν προσπαθώ να στείλω κάτι από το κινητό μου ας πούμε (Samsung Galaxy SII) δεν εμφανίζει κανένα μήνυμα λήψης στο tablet και γενικά δεν κάνει τίποτα.
2. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένας τρόπος να συνδέσεις το κινητό με το tablet και να το χρησιμοποιήσεις ως modem όπως γίνεται πχ στα laptop?
3. Στις ρυθμίσεις, η επιλογή Ethernet τι ακριβώς κάνει και που χρησιμεύει? Είναι απλώς κάτι που δεν ισχύει για τις συσκευές μας και απλώς έχει ξεμείνει από την αρχική έκδοση Android?

Αυτά!! Ευχαριστώ!
Γεια σου φίλε,
Το έχω και εγώ το tablet (δεν ξέρω να σου απαντήσω σε όλα, θα σου πω αυτά που ξέρω)
1. Το είχα και εγώ αυτό το θεματάκι, εμένα ήταν και χειρότερα δεν μπορούσα καν να κάνω ζεύγη... Το δοκίμασα με 3-4 συσκευές( android smartphone, android tablet, ipad ακόμα και με κινητό παλιότερης τεχνολογίας). Αυτό που παρατήρησα ήταν πως για κάποιο λόγο δεν αναγνωριζόταν η συσκευή, αλλά δούλεψε με το παλιότερο κινητό
Του έκανα restart έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις του bluetooth και δούλεψε
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά δοκίμασέ το...
2. Εννοείς κάτι σαν την λειτουργία tethering;; Αν εννοείς αυτό ναι γίνεται...Ρυθμίσεις ->(Κατηγορία) Ασύρματο και Δίκτυα->Περισσότερα->Φορητό Σημείο Πρόσβασης και τικάρεις το κουτάκι...
Αυτό πρακτικά σου επιτρέπει (αν είσαι συνδεδεμένος με wifi από το tablet) να "δώσεις" internet σε κάποια άλλη συσκευή. Η 2η επιλογή σου επιτρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις της σύνδεσης (όπως π.χ. το WPA...). Όταν λοιπόν ανοίξεις το wifi της άλλης συσκευής θα δεις ένα δίκτυο( με όνομα αυτό που είχε στις ρυθμίσεις που σου είπα παραπάνω) και μπορείς κανονικά να συνδεθείς (σαν hotspot)
3.Αυτό δεν το ξέρω...Απλά από τις ρυθμίσεις που είδα για το Ethernet φαντάζομαι ότι ίσως μπορείς με κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο(δεν ξέρω αν υπάρχει και πως λέγεται) να συνδέσεις το tablet με το router ενσύρματα...

Ελπίζω να βοήθησα
Samsung GT-I9000 Galaxy S
Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s
Slimbean version 3.1.0
~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

nkostaki

no avatar
Mobile Newbie
Παράθεση από super_f >
Λοιπόν για όσους έχουν Turbo-X Spice IV.
Χωρίς να έχω κάνει καμία διαδικασία Root έκανα τα εξής:
1. Κατέβασα το Market και το GMail από εδώ http://www.mediafire.com/?cj4yi2o9392522i
2. Εγκατέστησα πρώτα το GMail και στη συνέχεια το Market (τα υπόλοιπα αρχεία που είναι στο zip δε μας ενδιαφέρουν) χωρίς να τα ανοίξω.
3. Έκανα Reboot και στη συνέχεια άνοιξα το GMail, συνδέθηκα στο λογαριασμό μου και μετά άνοιξα το Market το οποίο δούλευε κανονικά.
4. Κατέβασα τον Apex Launcher ο οποίος στο συρτάρι εφαρμογών εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που έχει το tablet σε αντίθεση με τον μανίσιο launcher. Όλως παραδόξως εμφανίστηκε και η εφαρμογή Superuser. Την άνοιξα και επέλεξα την αυτόματη αποδοχή δικαιωμάτων superuser για όσες εφαρμογές το ζητήσουν.
5. Κατέβασα τον ES File Expert και δοκίμασα να απεγκαταστήσω εφαρμογές του συστήματος και να εγκαταστήσω καινούριες που δεν άφηνε πριν. Όλα δούλεψαν ρολόι.

PS. Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά το superuser ήταν ήδη μέσα στο tablet και όπως φαίνεται ήταν ήδη ρουταρισμένο. Αν έχει κι άλλος πρόβλημα με το ρουτάρισμα στο συγκεκριμένο tablet ας κάνει τα παραπάνω για να δούμε αν ήταν περίπτωση το δικό μου ή όχι. Ξαναλέω ότι δεν έκανα καμία προσπάθεια για root με κανένα τρόπο. Το tablet το πήρα χθες ολοκαίνουριο και δεν το συνέδεσα καν στο PC, απλώς προσπαθούσα να βάλω για αρχή το Google Market. Όλα τα υπόλοιπα μου βγήκαν τυχαία.
Χθες αγόρασα ένα Spice IV 8". Το πρώτο πράγμα που έκανα μετά την αρχική φόρτιση ήταν να ακολουθήσω τις πιο πάνω οδηγίες σου. Μου δούλεψε εκτός από ένα μικρό πρόβλημα(παρακάτω). Τώρα έχω Gmail, Market, Apex Launcher *και* εικονίδιο Superuser! Το οποίο άνοιξα και έδωσα να παίρνουν αυτόματα δικαιώματα οι εφαρμογές. Αυτό σημαίνει ότι είμαι rooted;

Το πρόβλημα: Στο market δεν βλέπω όλες τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει με το Google λογαριασμό μου. Ανάμεσα σ' αυτές που δεν βλέπω και κάποιες για τις οποίες έχω πληρώσει. Και τις οποίες, πριν 2 μέρες που ξανάστησα από την αρχή ένα Galaxy S II, τις είδα κανονικά διαθέσιμες.
Τελευταία τροποποίηση από nkostaki: 5 Ιούλ. 2013, 09:04.

super_f

GPRS Member
Παράθεση από bthebest >
Γεια σου φίλε,
Το έχω και εγώ το tablet (δεν ξέρω να σου απαντήσω σε όλα, θα σου πω αυτά που ξέρω)
1. Το είχα και εγώ αυτό το θεματάκι, εμένα ήταν και χειρότερα δεν μπορούσα καν να κάνω ζεύγη... Το δοκίμασα με 3-4 συσκευές( android smartphone, android tablet, ipad ακόμα και με κινητό παλιότερης τεχνολογίας). Αυτό που παρατήρησα ήταν πως για κάποιο λόγο δεν αναγνωριζόταν η συσκευή, αλλά δούλεψε με το παλιότερο κινητό
Του έκανα restart έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις του bluetooth και δούλεψε
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά δοκίμασέ το...
2. Εννοείς κάτι σαν την λειτουργία tethering;; Αν εννοείς αυτό ναι γίνεται...Ρυθμίσεις ->(Κατηγορία) Ασύρματο και Δίκτυα->Περισσότερα->Φορητό Σημείο Πρόσβασης και τικάρεις το κουτάκι...
Αυτό πρακτικά σου επιτρέπει (αν είσαι συνδεδεμένος με wifi από το tablet) να "δώσεις" internet σε κάποια άλλη συσκευή. Η 2η επιλογή σου επιτρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις της σύνδεσης (όπως π.χ. το WPA...). Όταν λοιπόν ανοίξεις το wifi της άλλης συσκευής θα δεις ένα δίκτυο( με όνομα αυτό που είχε στις ρυθμίσεις που σου είπα παραπάνω) και μπορείς κανονικά να συνδεθείς (σαν hotspot)
3.Αυτό δεν το ξέρω...Απλά από τις ρυθμίσεις που είδα για το Ethernet φαντάζομαι ότι ίσως μπορείς με κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο(δεν ξέρω αν υπάρχει και πως λέγεται) να συνδέσεις το tablet με το router ενσύρματα...

Ελπίζω να βοήθησα
1. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρέπει να το κάνεις restart με το bluetooth αναμμένο για να παίξει? Όταν λες έπαιξες με τις ρυθμίσεις τι ακριβώς εννοείς?

2. Βασικά αυτό που εννοώ είναι να πάρει το tablet ιντερνετ από το κινητό μέσω usb χρησιμοποιώντας το 3G του κινητού. Δεν εμπλέκεται καθόλου το Wi-Fi σ' αυτό που λέω δηλαδή.

3. Καλά όχι ότι με νοιάζει και μένα αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται!

Παράθεση από nkostaki >
Χθες αγόρασα ένα Spice IV 8". Το πρώτο πράγμα που έκανα μετά την αρχική φόρτιση ήταν να ακολουθήσω τις πιο πάνω οδηγίες σου. Μου δούλεψε εκτός από ένα μικρό πρόβλημα(παρακάτω). Τώρα έχω Gmail, Market, Apex Launcher *και* εικονίδιο Superuser! Το οποίο άνοιξα και έδωσα να παίρνουν αυτόματα δικαιώματα οι εφαρμογές. Αυτό σημαίνει ότι είμαι rooted;

Το πρόβλημα: Στο market δεν βλέπω όλες τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει με το Google λογαριασμό μου. Ανάμεσα σ' αυτές που δεν βλέπω και κάποιες για τις οποίες έχω πληρώσει. Και τις οποίες, πριν 2 μέρες που ξανάστησα από την αρχή ένα Galaxy S II, τις είδα κανονικά διαθέσιμες.
Γεια σου φίλε.

Rooted ήσουν έτσι κι αλλιώς. Την κάνουν root από το Πλαίσιο τη συσκευή απ' ότι φαίνεται για να βάλουν κάποιες δικές τους εφαρμογές. Απλώς με τον προεγκατεστημένο launcher δεν μπορείς να το καταλάβεις. Τώρα για το market που λες, Αυτές που δε βλέπεις τις έκανες εγκατάσταση από στο tablet μέσω του Google Play ή τις είχες βάλει στο τηλέφωνο σου? Αν τις είχες βάλει αλλού τότε λογικό να μην στις δείχνει αφού η κάθε συσκευή δείχνει τις εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί σε αυτή τη συσκευή συγκεκριμένα και όχι όλες τις εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί με το mail του λογαριασμού. Πάντως για αυτές που έχεις πληρώσει μην σε αγχώνει διότι η πληρωμή έγινε από το mail σου οπότε αν πας να τις εγκαταστήσεις και στο tablet δεν θα σου ζητήσει χρήματα.

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.
Τελευταία τροποποίηση από navi55: 5 Ιούλ. 2013, 14:24.

bthebest

GSM Phase 1 Member
Παράθεση από super_f >
1. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρέπει να το κάνεις restart με το bluetooth αναμμένο για να παίξει? Όταν λες έπαιξες με τις ρυθμίσεις τι ακριβώς εννοείς?

2. Βασικά αυτό που εννοώ είναι να πάρει το tablet ιντερνετ από το κινητό μέσω usb χρησιμοποιώντας το 3G του κινητού. Δεν εμπλέκεται καθόλου το Wi-Fi σ' αυτό που λέω δηλαδή.

3. Καλά όχι ότι με νοιάζει και μένα αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται!
[/COLOR][/SIZE]
1. Ναι το έκανα κι αυτό, για τις ρυθμίσεις αναφέρομαι π.χ. το έκανα ορατό για πολύ ώρα, μετά για λιγότερη κ.ο.κ.
2.Μέσω usb? Νομίζω αυτό που λες δεν είναι εφικτό εκτός αν το έχεις ακούσει σίγουρα και ίσως και κάπως αλλιώς...Γιατί τα βίσματα σε κινητό και tablet αντίστοιχα είναι σαν "usb out". Είναι σαν να έχεις 2 Η/Υ και συνδέσεις με ένα καλώδιο μια θύρα usb ενός με μια αντίστοιχη του άλλου...Πάντως αν σε καταλαβαίνω...Αν κάνεις τα βήματα που σου είπα παραπάνω στο κινητό αντίστοιχα (ενεργοποιείς κανονικά το 3g και κάνεις τα βήματα που σου είπα και το κινητό λειτουργεί σαν hotspot και πας αντίστοιχα στο wifi του tablet και μπαίνεις στο internet!!!

I hope I helped
Slimbean version 3.1.0
~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

super_f

GPRS Member
Παράθεση από bthebest >
1. Ναι το έκανα κι αυτό, για τις ρυθμίσεις αναφέρομαι π.χ. το έκανα ορατό για πολύ ώρα, μετά για λιγότερη κ.ο.κ.
2.Μέσω usb? Νομίζω αυτό που λες δεν είναι εφικτό εκτός αν το έχεις ακούσει σίγουρα και ίσως και κάπως αλλιώς...Γιατί τα βίσματα σε κινητό και tablet αντίστοιχα είναι σαν "usb out". Είναι σαν να έχεις 2 Η/Υ και συνδέσεις με ένα καλώδιο μια θύρα usb ενός με μια αντίστοιχη του άλλου...Πάντως αν σε καταλαβαίνω...Αν κάνεις τα βήματα που σου είπα παραπάνω στο κινητό αντίστοιχα (ενεργοποιείς κανονικά το 3g και κάνεις τα βήματα που σου είπα και το κινητό λειτουργεί σαν hotspot και πας αντίστοιχα στο wifi του tablet και μπαίνεις στο internet!!!

I hope I helped
Εγώ είχα στο μυαλό μου να συνδέσω το usb host που σου δίνουν στη συσκευασία για να συνδέεις φλασάκια και έτσι να συνδέσω το κινητό. Οπότε το tablet θα είχε το usb host ως είσοδο και το κινητό θα συνδεόταν κανονικά με το καλώδιο usb ως έξοδος (σα να το συνδέεις στον υπολογιστή δηλαδή). Αλλά δεν ήξερα ότι μπορείς να κάνεις hotspot από το κινητό χρησιμοποιώντας το 3G. Νόμιζα ότι μόνο σήμα Wi-Fi μπορεί να αναμεταδώσει. Οπότε problem solved!! Να σαι καλά φίλε!

P.S. Απ' όσο βλέπω είμαστε 2-3 στο thread που έχουμε το Spice IV οπότε ότι μικρές ανακαλύψεις κάνουμε για τη συσκευή καλό είναι να τις μοιραζόμαστε! Καλή συνέχεια!

bthebest

GSM Phase 1 Member
Παράθεση από super_f >
Εγώ είχα στο μυαλό μου να συνδέσω το usb host που σου δίνουν στη συσκευασία για να συνδέεις φλασάκια και έτσι να συνδέσω το κινητό. Οπότε το tablet θα είχε το usb host ως είσοδο και το κινητό θα συνδεόταν κανονικά με το καλώδιο usb ως έξοδος (σα να το συνδέεις στον υπολογιστή δηλαδή). Αλλά δεν ήξερα ότι μπορείς να κάνεις hotspot από το κινητό χρησιμοποιώντας το 3G. Νόμιζα ότι μόνο σήμα Wi-Fi μπορεί να αναμεταδώσει. Οπότε problem solved!! Να σαι καλά φίλε!

P.S. Απ' όσο βλέπω είμαστε 2-3 στο thread που έχουμε το Spice IV οπότε ότι μικρές ανακαλύψεις κάνουμε για τη συσκευή καλό είναι να τις μοιραζόμαστε! Καλή συνέχεια!
Τώρα το κατάλαβα...ψάξτο μπορεί και να γίνεται αλλά αυτό που σου είπα γίνεται σίγουρα, δοκιμασμένο

Ναι ισχύει, παρεπιπτόντως εμένα μου σκαλώνει και κλείνει μόνο του μερικές φορές...Από διάφορες συγκυρίες κατέληξα ότι μπορεί να οφείλεται η "λανθασμένη" φόρτιση της μπαταρίας...Όσες φορές το έχω αφήσει να φορτίσει και φτάνει 100% αλλά εγώ δεν το βγάζω από την φόρτιση μετά μέσα στην μέρα κλείνει...Τέλοσπαντων είναι υποκειμενικό αυτό που λέω αν έχει τύχει και σε άλλον και έχει βρει κάποια λύση ας το πει...
Slimbean version 3.1.0
~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

timkos40

no avatar
GSM Phase 2 Member
Καλησπερα
υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να κανω unroot το ταμπλετ μου (turbo-x spice III) χωρις να χαθουν δεδομενα και εφαρμογες?
ευχαριστω

sak83

sak83's Avatar: Nokia Lumia 610
Mobile Newbie
καλησπερα παιδια! σκεφτομαι να αγορασω το Turbo-X Tablet Hive III 10,1''.. το εχει παρει κανεις? να μας πει πανω κατω αν ειναι ευχαριστημενος..επισης θελω να ρωτησω αν εχει gps..μιλαω για την εκδοση χωρις 3g στα 199 ευρω...για το google play αν και δεν ειναι εγκατεστημενο εμαθα οτι μπορεις να το εγκαταστησεις..μια κριτικη γενικα θελω του ταμπλετ για να ειμαι σιγουρος πριν το αγορασω..

ευχαριστω εκ των προτερων

timkos40

no avatar
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από timkos40 >
Καλησπερα
υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να κανω unroot το ταμπλετ μου (turbo-x spice III) χωρις να χαθουν δεδομενα και εφαρμογες?
ευχαριστω
καποιος καμια ιδεα?

super_f

GPRS Member
Παράθεση από bthebest >
Τώρα το κατάλαβα...ψάξτο μπορεί και να γίνεται αλλά αυτό που σου είπα γίνεται σίγουρα, δοκιμασμένο

Ναι ισχύει, παρεπιπτόντως εμένα μου σκαλώνει και κλείνει μόνο του μερικές φορές...Από διάφορες συγκυρίες κατέληξα ότι μπορεί να οφείλεται η "λανθασμένη" φόρτιση της μπαταρίας...Όσες φορές το έχω αφήσει να φορτίσει και φτάνει 100% αλλά εγώ δεν το βγάζω από την φόρτιση μετά μέσα στην μέρα κλείνει...Τέλοσπαντων είναι υποκειμενικό αυτό που λέω αν έχει τύχει και σε άλλον και έχει βρει κάποια λύση ας το πει...
Αυτό με την προβληματική εκκίνηση το χουν αναφέρει διάφοροι. Εμένα μέχρι στιγμής δε μου χει κάνει κάτι περίεργο όσο αναφορά την εκκίνηση. Παρόλα αυτά, την τελευταία βδομάδα, εμφανίζει ένα παχύ κόκκινο πλαίσιο γύρω γύρω στην οθόνη το οποίο αναβοσβήνει μερικές φορές κυρίως αμέσως μετά την εκκίνηση (εκεί δηλαδή που αρχίζουν να φορτώνουν οι διάφορες εφαρμογές). Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον αλλά αν δε σταματήσει το χω πάει σούμπιτο στο service τώρα που ναι ακόμα και στην εγγύηση.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης