Jump to content

ΜLS iQTalk


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η MLS ανακοίνωσε οτι ερχερται το MLS iQTalk. Smartphone με Αndroid ελληνικής κατασκευής. Και απο ότι φαίνεται θα ενσωματωνει φωνητικη αναγνωριση στα ελληνικα (το δουλευει εδω και πολυ καιρο η MLS για τα GPS της). Για να δουμε τι θα δουμε

 

Περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εύχομαι να πάει καλά και στο μέλλον να δούμε να γίνεται και ο σχεδιασμός και το R&D των τηλεφώνων στην Ελλάδα. Από ότι κατάλαβα με το hardware δεν είχαν κάποια επαφή, όπως πχ τον σχεδιασμό του, μόνο το software.

 

Αν είναι στα λεφτά που ακούγεται πάντως το ψήνω.

MS βγάλε νέο lumia!
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάει καλά και στο μέλλον να δούμε να γίνεται και ο σχεδιασμός και το R&D των τηλεφώνων στην Ελλάδα. Από ότι κατάλαβα με το hardware δεν είχαν κάποια επαφή, όπως πχ τον σχεδιασμό του, μόνο το software.

 

Αν είναι στα λεφτά που ακούγεται πάντως το ψήνω.

 

Παρα πολλοι το κανουν αυτο, αν το HW τελικα αποδειχθει νορμαλ και το software δενει καλα μαζι του, τοτε γιατι οχι; Αν παει καλα το κινητο ισως καποια στιγμη να δουμε και συμμετοχη στο HW. Τα GPS της MLS ειναι δικης της σχεδιασης;

Link to comment
Share on other sites

μοιαζει πολυ με κινεζικο smartphone. Αν χρησιμοποιει και ΜΤΚ τσιπακι θα μπορει να δεχθει 2 σιμ. Τοτε ειναι που θα το αγορασω κι ας κανει 300 ευρω!
Link to comment
Share on other sites

Ειδα διαφημηση σημερα cosnote/Γερμανου

 

 

Παρα πολυ καλη τιμη

 

249 ευρω

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=60293&selectedCategoryId=93&fb_source=message

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει ουτε για αστειο... ειναι το γνωστο κινεζικο hd7 με λογοτυπο και λογισμικο της mls .

 

κυκλοφορει με περιπου 120-140€ στα γνωστα κινεζικα sites Και υποστηριζει 2 σιμ

Link to comment
Share on other sites

MLS IQTalk

Λειτουργικό σύστημα: Android 2.3.5

Επεξεργαστής: Mediatek ΜΤ6573 650MHz μονοπύρηνος

Μνήμη RAM: 512ΜΒ

3G/ HSPA

Οθόνη: 4.3 ίντσες, LCD, 800×480 pixels

Κάμερα: 5 Megapixel, διπλό LED flash, video VGA

Δεύτερη κάμερα: VGA

Ενσωματωμένη μνήμη: 4GB micro SD στο κουτί

Κάρτα μνήμης: micro SD

Wi-Fi, GPS, Bluetooth, micro USB, Ραδιόφωνο FM

Μπαταρία: 1500 mAh

Διαστάσεις: 151x94x58 χλστ.

Βάρος: 145 γρ.

http://www.enternity.gr/files/Image/News/Gadgets/MLS_iQTalk_News_Image_01.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=xnFttLQjCOY

Η MLS Πληροφορική ανακοινώνει την κυκλοφορία του MLS iQTalk, του πρώτου ελληνικού κινητού τηλεφώνου. Αξιοποιώντας την πολυετή εμπειρία της σε τεχνολογίες αναγνώρισης φωνής και τεχνητής νοημοσύνη, η MLS μπαίνει στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας με τη δημιουργία του MLS iQTalk, του Android smartphone που μιλάει και καταλαβαίνει Ελληνικά!

 

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της εταιρίας, το MLS iQTalk διαθέτει λειτουργικό σύστημα Android Gingerbread 2.3.5, οθόνη υψηλής ευκρίνειας 4,3” με εξαιρετικές γωνίες θέασης και ανάλυση 800Χ480, επεξεργαστή 650 MHz, κάμερα 5 MP με φλας και auto-focus, μπροστινή κάμερα για βιντεοκλήσεις, μνήμη 512 ΜΒ και κάρτα μνήμης MicroSD 4GB.

 

Η συνδεσιμότητα του MLS iQTalk επιτυγχάνεται μέσω 3G, WiFi, Bluetooth 2.1 και microUSB, ώστε να υπάρχει ανά πάσα στιγμή πρόσβαση στο internet, στα e-mails, στα social media (Facebook, Twitter κλπ) αλλά και στο Play Store (Android Market) με τις παραπάνω από 500.000 εφαρμογές.

 

Το MLS iQTalk ζυγίζει 140 γρ. μαζί με την αποσπώμενη μπαταρία των 1.500 mAh. Συνοδεύεται από βάση αυτοκινήτου και φορτιστή αυτοκινήτου, ώστε να καλύπτει τις ανάγκες για επικοινωνία και ψυχαγωγία, στη δουλειά, στο σπίτι και στο αυτοκίνητο.

 

Το MLS iQTalk διατίθεται από την Τετάρτη 4 Ιουλίου σε όλα τα καταστήματα COSMOTE, ΓΕΡΜΑΝΟΣ, ΟΤΕ, καθώς και στο εκτεταμένο εμπορικό δίκτυο αντιπροσώπων της COSMOTE. Η προτεινόμενη λιανική τιμή πώλησης του MLS iQTalk είναι 249,90 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ και μπορεί να το αποκτήσει κανείς φθηνότερα στα προγράμματα COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ.

 

Όπως τονίζει στην ανακοίνωση της η εισηγμένη «το MLS iQTalk δεν είναι απλά έξυπνο, είναι ευφυές. Ήρθε για να αλλάξει, μια για πάντα, τον τρόπο που τηλεφωνούμε. Εμείς του λέμε το όνομα, με όποιον τρόπο και αν το έχουμε καταχωρήσει στις επαφές μας (Ελληνικά, Greeklish, με aνάμεικτους συνδυασμούς γλωσσών ή και ανάποδα) και το MLS iQTalk μας καταλαβαίνει και πραγματοποιεί την κλήση για εμάς.

 

Αν έχουμε πάνω από ένα τηλέφωνο στο ίδιο όνομα, μπορούμε να του πούμε σε ποιο τηλέφωνο να καλέσει, π.χ. «Δημητριάδης κινητό»! Αν όχι, τότε το ίδιο το MLS iQTalk μας ρωτάει αν θα πρέπει να καλέσει στο κινητό ή στο σταθερό. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μπορούμε να πούμε σε ποιον θέλουμε να στείλουμε μήνυμα ή e-mail και το MLS iQTalk θα τον βρει και θα συμπληρώσει αυτόματα το νούμερο ή τη διεύθυνση του παραλήπτη για μας.

 

Και βέβαια είναι ενσωματωμένος ο πλοηγός MLS Destinator Talk&Drive, ώστε να μιλάμε στο MLS iQTalk και αυτό να μας πηγαίνει στον προορισμό μας».

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει ουτε για αστειο... ειναι το γνωστο κινεζικο hd7 με λογοτυπο και λογισμικο της mls .

 

κυκλοφορει με περιπου 120-140€ στα γνωστα κινεζικα sites Και υποστηριζει 2 σιμ

 

Ναι ξερω κλασσικος ελληναρας αλλα θα σου πω κατι. Το κινητο σκετο απο κινα κανει 140 ευρω (χωρια το τελωνιο που δινει η MLS) το desinator talk and drive κανει 80 ευρω, η βαση που σου δινει μαζι κανει 30+ ευρω. (35 εχει του S II μου και ειναι αντιστοιχης ποιοτητας) αν κανεις την σουμα βγαινει πολυ πανω απο την τιμη του. Α ξεχασα εχουμε και 23% ΦΠΑ.

Κοιτα να δεις για καποιον που ετοιμαζεται να σκασει 180 για συσκευη GPS μια χαρα αξιζει. Με 70 ευρω παραπανω περνεις και την βαση και το κινητο και τους χαρτες και φωνητικη κληση. μια χαρα ειναι το κινητακι για αυτη τη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω κλασσικος ελληναρας αλλα θα σου πω κατι. Το κινητο σκετο απο κινα κανει 140 ευρω (χωρια το τελωνιο που δινει η MLS) το desinator talk and drive κανει 80 ευρω, η βαση που σου δινει μαζι κανει 30+ ευρω. (35 εχει του S II μου και ειναι αντιστοιχης ποιοτητας) αν κανεις την σουμα βγαινει πολυ πανω απο την τιμη του. Α ξεχασα εχουμε και 23% ΦΠΑ.

Κοιτα να δεις για καποιον που ετοιμαζεται να σκασει 180 για συσκευη GPS μια χαρα αξιζει. Με 70 ευρω παραπανω περνεις και την βαση και το κινητο και τους χαρτες και φωνητικη κληση. μια χαρα ειναι το κινητακι για αυτη τη χρηση.

 

δεχομαι την εγγυηση και το τελωνειο. Τα 80€ για την αναγνωριση ομιλιας (θυμησου t28 , nokia s60) και gps αμα θελω τα δεχομαι. 35€ για βαση αυτοκινητου ειναι για μενα κλεψιμο. Η ποι0τικοτερη βαση που θα βρεις παραγεται στην κινα, αρα θα τη βρεις στο ebay ή καποιο κινεζικο καταστημα, και δε θα σου κοστισει πανω απο 5-7€ .

 

Ομως, για να το δουμε αναλυτικοτερα. Εχει επεξεργαστη μτκ 6573 στα 650mhz , αλλα εκοψαν τη δευτερη σιμ. Κοινως, τσαμπα κοπος. Ας εβαζαν καποιον πιο γρηγορο επεξεργαστη αφου δεν εκμεταλευονται τη δυνατοττηα 2ης σιμ. με 200€ παιρνεις ποιοτικο επωνυμο κινητο και με αλλα 30-50€ το προγραμμα για το gps. Η φωνητικη αναγνωριση σαν τεχνολογια υπαρχει πολλα χρονια και απλα δεν την εχουν μεταφερει στο android. Δε θυμαμαι ποτε την πρωτο ειχα σε καποιο nokia symbian.

 

 

Για καποιον που δεν ξερει και δεν ασχολειται με android το κινητο ειναι εξαιρετικη επιλογη. Φυκια και μεταξωτες κορδελες

 

 

ελληναρας δεν ειαμι εγω που το παιζω τσιγγουνης και κοιταω να γλυτωσω τος ενδιαμεσους μεταπωλητες. Ελληναρας ειανι ο μεταπωλητης που παιζει με χονδρεμπορικο κερδος και εφαρμοζει επιθετικο μαρκετινκ σε μενα

Link to comment
Share on other sites

Πηραχθες την MLS Θεσσαλονικη που εειναι τα κεντρικα να μου πουν που μπορω να δω το κινητο σε επιδειξη σε καταστημα στην Αθηνα.

 

Μου ειπαν μονο συο υποκαταστημα τους στην Αργυρουπολη μετα απο...συνενοηση !!!!!!

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ !!!!!!!!!

Γουρουνι στο σακι ποτε δεν αγορασα

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω κλασσικος ελληναρας αλλα θα σου πω κατι. Το κινητο σκετο απο κινα κανει 140 ευρω (χωρια το τελωνιο που δινει η MLS) το desinator talk and drive κανει 80 ευρω, η βαση που σου δινει μαζι κανει 30+ ευρω. (35 εχει του S II μου και ειναι αντιστοιχης ποιοτητας) αν κανεις την σουμα βγαινει πολυ πανω απο την τιμη του. Α ξεχασα εχουμε και 23% ΦΠΑ.

Κοιτα να δεις για καποιον που ετοιμαζεται να σκασει 180 για συσκευη GPS μια χαρα αξιζει. Με 70 ευρω παραπανω περνεις και την βαση και το κινητο και τους χαρτες και φωνητικη κληση. μια χαρα ειναι το κινητακι για αυτη τη χρηση.

Κάτι ξεχνάς εδώ. Οι τιμές που αναφέρονται αφορούν λιανική. Σίγουρα στην MLS η κάθε συσκευή κοστίζει πολύ λιγότερο από 140 ευρώ. Το ίδιο ισχύει και για τις βάσεις, και για τις κάρτες μνήμης. Επίσης και το λογισμικό της κοστίζει λιγότερο για τις άλλες συσκευές της. Αν δεν κάνω λάθος, μιας και δεν παρακολουθώ την MLS, έχει συσκευές με talk&drive με λιανική τιμή γύρω στα 90ευρώ. Άρα και το λογισμικό της κοστίζει πολύ λιγότερο όταν έρχεται με συσκευή της.

Κάνει λοιπόν τη λαμογιά να πασάρει μια κινεζιά ως "ελληνική συσκευή" και να την κοστολογήσει 100 ευρώ πάνω τουλάχιστον, από την αντίστοιχη τιμή που έχει ως προϊόν κίνας.

Και απ' ότι φαίνεται με το μάρκετινγ καταφέρνει να πείσει αρκετούς ότι την παίρνουν και φτηνά. Τρέξτε να προλάβετε..

Link to comment
Share on other sites

η ευχάριστη είδηση είναι ότι το mls destinator t&d είναι συμβατό πλέον με android.

όλα καλά στο τηλέφωνο αλλά ο επεξεργαστής στα 650, δύσκολα θα το κάνει να ξεχωρίσει

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον το κινητό κάνει 140 ευρώ αν πάρεις ένα τεμάχιο, για μεγάλη παραγγελία η τιμή πέφτει σίγουρα στο μισό. Δεύτερον o δασμος είναι μηδενικός. Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

1. Η συσκευή live demo έχει αρχίσει και φτάνει σε όλα τα καταστήματα. Το ότι δεν υπήρχε, ήταν πρόβλημα με τα κανάλια διανομής από την Cosmote και το ΓΕΡΜΑΝΟ.

 

2. Το κινητό έχει 650άρι επεξεργαστή, 400άρι PowerGraphics μόνο για γραφικά, 4 γίγα κάρτα μνήμης, και το talk & drive, αξίας 79 ευρώ. Οπότε 130 ευρώ για το κινεζάκι, και 5 ευρώ για την 4άρα μνήμη, και 79 ευρώ για την πλοήγηση (με δωρεάν αναβαθμίσεις για το T&D εφ όρου ζωής μέσω android Market, και για τους χάρτες μέσω MLS), και λέω τώρα... και 5 ευρώ για το φορτιστή αυτοκινήτου, και 5 ευρώ για τη βάση αυτοκινήτου, βάσει ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ πάντα οι τιμές, φτάνουμε αισίως στα 224 ευρώ.

 

Η συσκευασία πωλείται 249.90 ευρώ. Δηλαδή 26 ευρώ υπερτιμολογημένη. Και το Talk & Call, και το SMS ΤΟ, στο οποίο αναπτύσσεται και η φωνητική πληκτρολόγηση SMS (θα το έχουμε σύντομα κι αυτό περασμένο στο κινητό), η ανάπτυξη από το R&D που δουλεύει στην Ελλάδα, αυτά δεν πρέπει να πληρωθούν; Και να το θέσω και με αριθμούς. Θα πουληθούν στο σύνολο 1000 τέτοια κινητά. Αυτό σημαίνει 26 ευρώ υπερτιμολογημένο, επί 1000 κομμάτια = 26.000 ευρώ κέρδος. Ενας προγραμματιστής που κάθεται και ξεσκίζεται για να αναπτύξει έναν κώδικα, δεν πρέπει να πληρωθεί; Και εδώ δε μιλάμε για ΕΝΑΝ, αλλά για μια ομάδα προγραμματιστών που δούλεψαν και δουλεύουν επάνω στο τηλέφωνο.

 

Το iPhone 4s δηλαδή, που στο breakdown δεν κοστίζει πάνω από 400 ευρώ και το πληρώνουμε 669 ευρώ, γιατί δε μιλάμε; Που και αυτό κινέζικο είναι! Επειδή η Apple είναι αμερικάνικη, ή επειδή δεν είναι glamour το λογισμικό να φτιάχνεται στη Θεσσαλονίκη, και είναι glamour να φτιάχνεται στην Καλιφόρνια;;;

 

Και επειδή κάποιος θα την πετάξει τη σπόντα, η MLS δεν έφτιαξε το Android Gingerbread, αλλά τα χαρακτηριστικά που έχει προσαρμόσει (talk & call, sms to, mail to, Talk & Drive). Και για μένα καλύτερα να τα πάρει ένας έλληνας, παρά ένας ξένος..

 

Κι όσο για τις sim; 2 παίρνει. Οποιος το πάρει στα χέρια του, ας βγάλει την καπότα στην υποδοχή της 2ης sim, και καλή διασκέδαση.

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από specs είναι πολύ κάτω. Μόνο το λογισμικό αξίζει, διότι το hardware είναι 2 χρόνια πίσω.
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

να βγαλει φιλε μου η ΜLS δεν ειπε κανεις οχι. Ομως παει να βγαλει απο παντου και φαινεται. Επιθετικο μαρκετινκ για κοινο χαμηλης γνωσης στον τομεα και υψηλο κερδος. Πως αλλιως θα δωσει κανεις 250€ για κινητo με mtk6573?

 

Επισης το παραμυθι με την αναπτυξη λογισμικου αναγνωσιης φωνης πρεπει να σταματησει.... Η τεχνογνωσια υπαρχει 10 χρονια τωρα!! Απλα η mls αποκταει δικαιωματα στην πατεντα χρησιμοποιωντας καποιον ηδη υπαρχον κωδικα! Και απλα τον προσαρμοζει στο android ! Αυτο κανουν οι προγραμματιστες της και σιγουρα δεν κοστιζει οσο πολυ φανταζεστε. Σιγα μην αναπτυσει η mls κωδικα για αναγνωριση φωνης απο το μηδεν....

 

Στα 200 το κινητο εχει νοημα. Στα 250 μου φαινεται ακριβο. Ο επεξεργαστης του το ριχνει πολυ. Θετικο γεγονος οτι αφησαν το socket της 2ης σιμ λευθερο ωστε να χρησιμοποιηθει σαν dual sim Κινητο. Ελπιζω βεβαια να μην πειραξαν το μενου του dual sim Καθως εχουν περασει σιγουρα δικη τους τροποποιημενη ρομ

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ακομα και τζαμπα να σας το εδινε, καποιοι θα εβρισκαν κουσουρια, ειναι το DNA μας.

Να το παρουμε αλλιως: ειναι μια προταση "διαφορετικη" δεν θα πω Ελληνικη αφου σε καποιους δεν αρεσει (με την ιδια λογικη ομως οσοι εχετε δαγκωμενο μηλο, ... εχετε κινεζακια) ειναι λοιπον διαφορετικη, δλδ ειναι μια τιμια αγορα για δευτερο τηλεφωνο για εμας εδω μεσα (ειδικα αν θελουμε ενα καλο navi) αλλα και μια αγορα (που θα εχει και συναισθηματικο υποβαθρο) για καποιους που δεν ξερουν πολλα πολλα ή που δεν θελουν τα τερατακια μας. ενα αλλο σημειο ειναι οτι ειναι μια αρχη, ενα ξεκινημα πιο δυνατο απο οτι μεχρι τωρα, μιας Ελληνικης εταιριας σε "χωραφια" που μεχρι τωρα δεν πατουσε κανεις.

εχει ενα software εξελληνισμενο που σιγουρα πολλοι το θελουμε (ακουστε μονο τις γκρινιες για το SIRI).

απο την αλλη θα μου πειτε για παλιο hardware, ναι, αλλα και το πρωτο Iphone ηταν παρα πολυ πισω (αν εξαιρεσουμε την οθονη αφης) εδω το καλο για μας ειναι η σωστη υποστηριξη των Ελληνικων.

Αποψη μου λοιπον ειναι οτι αξιζει μια ωθηση ωστε να παει η εταιρια ενα βημα παραπερα, ωστε η επομενη συσκευη να ειναι πιο ανταγωνιστικη... καπως ετσι ξεκινησαν πολλες που σημερα ειναι κολοσσοι,... μονο που αυτες ηταν σε χωρες με πολιτες σκεπτομενους και με "φρονημα " σωστο ωστε να υποστηριζουν τετοιες προσπαθειες.

 

εμενα προσωπικα μου αρκει η προσπαθεια και ελπιζω να βγει κατι καλο (για ολους), μονο που δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος γιατι εχουμε ξενομανια και υποτιμαμε καθε προσπαθεια που γινετε στον τοπο μας.

 

 

ΥΓ δεν ειμαι υπαλληλος ή συνεργατης της εταιριας (γιατι μαλλον θα ακουσω πολλα)

 

ΥΓ. Αφου ειδα ενα hands on πριν απο λιγα λεπτα εχω να πω οτι ολα οσα εγραψα παραπανω τα πιστευω πλεον ακομα περισσοτερο. ειναι πραγματι μια "τιμια" συσκευη και μαλιστα λειτουργει ομαλα παρα τον παλιο επεξεργαστη (κατι που ηταν και η μονο μου αντιρηση)

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δουλεύει κανονικά και 2η sim?

Μπορεί κάποιος να δώσει σαφή απάντηση;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερα θα ηταν να αγοραζες τις εφαρμογες και να τις ειχες στο τηλεφωνο που θελεις.Αλλα ειναι ολοφάνερο οτι για λογους πειρατείας μονο και μονο το κανουν ετσι και ειναι μια καλη δικαιολογια.Μου θυμιζει τη νοβα που σου δινει μια μπαχατελα δεκτη που ειναι ολα κλειδωμενα

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ακομα και τζαμπα να σας το εδινε, καποιοι θα εβρισκαν κουσουρια, ειναι το DNA μας.

Να το παρουμε αλλιως: ειναι μια προταση "διαφορετικη" δεν θα πω Ελληνικη αφου σε καποιους δεν αρεσει (με την ιδια λογικη ομως οσοι εχετε δαγκωμενο μηλο, ... εχετε κινεζακια) ειναι λοιπον διαφορετικη, δλδ ειναι μια τιμια αγορα για δευτερο τηλεφωνο για εμας εδω μεσα (ειδικα αν θελουμε ενα καλο navi) αλλα και μια αγορα (που θα εχει και συναισθηματικο υποβαθρο) για καποιους που δεν ξερουν πολλα πολλα ή που δεν θελουν τα τερατακια μας. ενα αλλο σημειο ειναι οτι ειναι μια αρχη, ενα ξεκινημα πιο δυνατο απο οτι μεχρι τωρα, μιας Ελληνικης εταιριας σε "χωραφια" που μεχρι τωρα δεν πατουσε κανεις.

εχει ενα software εξελληνισμενο που σιγουρα πολλοι το θελουμε (ακουστε μονο τις γκρινιες για το SIRI).

απο την αλλη θα μου πειτε για παλιο hardware, ναι, αλλα και το πρωτο Iphone ηταν παρα πολυ πισω (αν εξαιρεσουμε την οθονη αφης) εδω το καλο για μας ειναι η σωστη υποστηριξη των Ελληνικων.

Αποψη μου λοιπον ειναι οτι αξιζει μια ωθηση ωστε να παει η εταιρια ενα βημα παραπερα, ωστε η επομενη συσκευη να ειναι πιο ανταγωνιστικη... καπως ετσι ξεκινησαν πολλες που σημερα ειναι κολοσσοι,... μονο που αυτες ηταν σε χωρες με πολιτες σκεπτομενους και με "φρονημα " σωστο ωστε να υποστηριζουν τετοιες προσπαθειες.

 

εμενα προσωπικα μου αρκει η προσπαθεια και ελπιζω να βγει κατι καλο (για ολους), μονο που δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος γιατι εχουμε ξενομανια και υποτιμαμε καθε προσπαθεια που γινετε στον τοπο μας.

 

 

ΥΓ δεν ειμαι υπαλληλος ή συνεργατης της εταιριας (γιατι μαλλον θα ακουσω πολλα)

 

ΥΓ. Αφου ειδα ενα hands on πριν απο λιγα λεπτα εχω να πω οτι ολα οσα εγραψα παραπανω τα πιστευω πλεον ακομα περισσοτερο. ειναι πραγματι μια "τιμια" συσκευη και μαλιστα λειτουργει ομαλα παρα τον παλιο επεξεργαστη (κατι που ηταν και η μονο μου αντιρηση)

Συμφωνώ σε αυτά που λες.Πιστεύω όμως ότι αν η συσκευή αυτή είχε την τιμή που έχει τώρα και τα χαρακτηριστικά ενός galaxy s ή nexus s ή έστω nexus one/desire/hd2 που ειναι συσκευές 2.5/3ετιας πολλοί θα το προτιμούσαν το κινητάκι

Και στα περισσότερα αν όχι όλα review που είδα,επικεντρώνονται στην λειτουργία του mls talk και γενικά δουλεύουν το κινητό "άδειο".γιαυτό άλλωστε το βλέπεις και πάει ομαλά με αυτά τα χαρακτηριστικά που έχει.Δηλαδή "ξεχνάνε" οι reviewers ότι δε μιλάμε για ένα κλειδωμένο pna gps που ο χρήστης θα το έχει μόνο για gps χρήση αλλά για ένα android κινητό που ειναι και gps και έχεις ένα play store με 500.000 εφαρμογές και που προφανώς θα μπεις στον πειρασμό να το χρησιμοποιήσεις.Και τότε θα καταλάβεις γιατί με arm v6 cpu και 64mb εσωτερικής μνήμης εν έτει 2012 δεν πας πουθενά...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

δεν σας καταλαβαινω... το τηλεφωνο εχει οτι χρειαζεται ο μεσος χρηστης και πολλα παραπανω, για εμας εδω (που ειμαστε ενα μικρο ποσοστο) δεν κανει για κυριο τηλεφωνο, μονο για δευτερο (και οχι για ολους) οποτε δεν βλεπω τον λογο να υπαρχει τετοια συμπεριφορα και απαξιωση, απο την αλλη, αν ειχατε εσεις μια εταιρια και ειχατε σκοπο να βγαλετε στην κυκλοφορια 2-3 συσκευες, τι θα κανατε? θα βγαζατε πρωτα μια που απευθυνεται σε 1000 ατομα που εχουν αρρωστια με την τεχνολογια ? ή θα βγαζατε μια για τους πολλους?
Link to comment
Share on other sites

προς τον φιλο απο πανω πυο ειπε οτι δεν υποστηριζουμε την εταιρεια.

 

Ας βγαλει το software στο google play να το τιμησω. Εχω αγοραει πολελς εφαρμογες νομιμα και πιστευω πως η καλη προσπαθεια πρεπει να ανταμοιβεται. Οπως και η μετρια προσπαθεια δεν πρεπει να προωθειται. Υγιης ανταγωνισμος λεγεται αυτο. Οταν το μετριο προιον ανεβαινει σε πωλησεις ειναι καθαρα θεμα μαρκετινκ, ή αλλιως φυσκια και μεταξωτες κορδελες.

 

Πρεπει λοιπον να βγει σε τιμη ανταγωνιστικη για αυτο που προσφερει, δηλαδη εναν κωδικα αναγνωρισης ελληνικης ομιλιας προσαρμοσμενο στο android. Δεν εχουν παραξει κωδικα απ την αρχη ωστε να το πληρωσουμε ακριβα οπως υποστηριζετε μερικοι. Γιατι αν η google βαλει το χερακι της θα μας ερθει τσαμπα η αναγνωριση ελληνικης ομιλιας σε καποια νεοτερη εκδοση. Σκεφτειτε οτι σε αλλες γλωσσες ειναι ηδη τσαμπα...

 

Πειτε μου λοιπον ποσο πιστευετε οτι θα ηταν λογικη τιμη για να αγορασετε το software που κανει αναγνωριση ομιλιας στα ελληνικα και εκτελει 5 συγκεκριμενες εντολες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το αγόραζα τέτοιο software σε μια τιμή 10-15€.

αν ειχατε εσεις μια εταιρια και ειχατε σκοπο να βγαλετε στην κυκλοφορια 2-3 συσκευες, τι θα κανατε? θα βγαζατε πρωτα μια που απευθυνεται σε 1000 ατομα που εχουν αρρωστια με την τεχνολογια ? ή θα βγαζατε μια για τους πολλους?

θα έβγαζα μια συσκευή για τους πολλούς που όμως θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν το κινητό και ως πρώτη συσκευή.Που δε θα έβλεπε ο κατοχός του πως πάει το "αρχαίο" galaxy s ή το desire και πως πάει το δικό του.Που θα μπορούσε να εκμεταλευτεί το γεγονός ότι το κινητό του δεν ειναι μια απλή συσκευή gps αλλά μια συσκευή android με gps.Aυτή ειναι η ένστασή μου και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...