Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ συζητάμε αποκλειστικά με ότι έχει να κάνει με τη μπαταρία του Galaxy S III. Παρακαλώ να δίνονται και στοιχεία (firmware, kernel, εφαρμογές, γραφήματα κτλ) για να γίνονται συγκρίσεις μεταξύ των χρηστών. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και μια εικόνα της μπαταρίας μετά από 2 κύκλους ( δεν εχω και καλό σήμα μέσα στο σπίτι..)

 

http://img42.imageshack.us/img42/724/screenshot2012060917380.png

 

http://img543.imageshack.us/img543/7628/screenshot2012060917375.png

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα απο μπαταρια πως πατε? Εγω το εβγαλα απο το φορτιστη εχτες στις 9 το βραδυ και σημερα ειχε φτασει στο 45% χωρις να το εχω πειραξει δεν ειναι μεγαλη η καταναλωση? Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα απο μπαταρια πως πατε? Εγω το εβγαλα απο το φορτιστη εχτες στις 9 το βραδυ και σημερα ειχε φτασει στο 45% χωρις να το εχω πειραξει δεν ειναι μεγαλη η καταναλωση?

 

Υπερβολικη θα έλεγα. Για κοιτα μηπως εχεις αφησει ανοικτα wifi-data και σου συγχρονιζουν τιποτα εφαρμογες,διαφορετικα καποια εφαρμογη τρεχει και σου τρωει τη μπαταρια

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να δω τι τρεχει?

 

Αρχικα πηγαινε στην διαχειριση εργασιων και δες αν σου εχει καποια εφαρμογη ανοικτη.Δευτερο βημα πας στις ρυθμισεις-εφαρμογες-υπηρεσιες που εκτελουνται να δεις τι τρεχει.Αν δεν δεις κι εκει καποια περιεργη που δεν θα επρεπε να τρεχει κανονικα,και για να μην σε μπλεξω με τριτες εφαρμογες που θα χρειαστουν,κανε μια επανεκινηση την συσκευη,πολυ πιθανο και συνηθισμενο να εχει κολησει καποια και να σου δημιουργει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 γύρους φόρτισης, μπορώ να πω ότι υπάρχει θέμα με την μπαταρία.μετά από 1 ώρα και 45 λεπτά χωρίς να κάνω τίποτα η μπαταρία έπεσε στο 95% .wifi ανοικτό και full συγχρονισμους.Μην μου πει κανείς να τα απενεργοποιήσω γιατί δεν πήρα τέτοιο κινητό για να το έχω απλώς ως τηλέφωνο.

 

Υ.Γ. Όση ώρα γράφω αυτό το μήνυμα έπεσε άλλο 1%

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη φόρτιση δείχνει 100% όταν το βγάλω πάει 98% ίσως είναι θέμα λειτουργικοί άλλα σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλύτερο σε διάρκεια από νοτε και το gs2.
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε πολλά πράγματα από μπαταρία. Με τέτοιο επεξεργαστή είναι λογικό να τελειώνει γρήγορα. Το ίδιο συμβαίνει και στο τελευταίο μοντέλο της Motorolla. Για να αντέχει το τηλέφωνο 2-3 μέρες θα έπρεπε να είχε μεγαλύτερο όγκο. Και τότε θα γκρινιάζαμε για τον όγκο. Ας ελπίσουμε ότι η τεχνολογία θα εξελιχθεί τόσο ώστε να έχουμε μικρό όγκο με μεγάλο χρόνο ομιλίας :):):):)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα πηγαινε στην διαχειριση εργασιων και δες αν σου εχει καποια εφαρμογη ανοικτη.Δευτερο βημα πας στις ρυθμισεις-εφαρμογες-υπηρεσιες που εκτελουνται να δεις τι τρεχει.Αν δεν δεις κι εκει καποια περιεργη που δεν θα επρεπε να τρεχει κανονικα,και για να μην σε μπλεξω με τριτες εφαρμογες που θα χρειαστουν,κανε μια επανεκινηση την συσκευη,πολυ πιθανο και συνηθισμενο να εχει κολησει καποια και να σου δημιουργει θεμα.

 

Πάρη δεν κλείνουμε τα data το βράδυ για οικονομία. Η συσκευή πρέπει να μένει όπως είναι. Η μοναδική αλλαγή ρυθμίσεων που μπορώ να δεχθώ είναι να το γυρίσεις σε gsm αν δεν έχεις καλό σήμα και εφόσον έχεις WiFi για να λαμβάνεις κανονικά.

Και το Sii είχε υψηλή κατανάλωση όταν η συσκευή βρισκονταν σε sleep mode με τα πάντα ανοικτά όπως πρέπει.

Στο status φαίνονταν καθαρά η απασχόληση της CPU σε πολύ συχνά διαστήματα.

Στο one x με τα παντα ανοικτά, έχω σε 7,5 ώρες ύπνου 1% απωλειες. Αν κλείσω data και WiFi δεν καταναλωνει τίποτα.

Γι αυτό είχα πει παλιότερα όταν συζητάγαμε για το συγκριτικό του gsmarena ότι θα πρέπει να λαμβάνουν υπ όψη την κατανάλωση και σε sleep mode αφού η συσκευή μένει πολλές ώρες έτσι στην διάρκεια του 24ωρου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα μετα απο 3 κυκλους φορτισεις το μονο που παρατηρω ειναι οτι αν το βγαλω απο το φορτιστη μου μεταβαινει στο 99% απο 100% με τον φορτιστη στο ρευμα αυτοματα.

Απο αυτονομια τα πηγαινει πολυ καλα στο τομεα αυτο η καλυτερη συσκευη που περασε απο τα χερια μου εως τωρα.

Με τα παντα κλειστα σε αναμονη βεβαια χωρις να το πειραξω καθολου μετα απο 4 ωρες ειναι στο 97% και μετα απο 7 ωρες ειναι στο 95%

Τα νουμερα ειναι ικανοποιητικα κατα την αποψη μου,ολο και κατι θα τρεχει στο παρασκηνιο αλλα δεν ασχολουμε να ψαξω τι ακριβως.

Εγω ειμαι ικανοποιημενος παντως:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα μετα απο 3 κυκλους φορτισεις το μονο που παρατηρω ειναι οτι αν το βγαλω απο το φορτιστη μου μεταβαινει στο 99% απο 100% με τον φορτιστη στο ρευμα αυτοματα.

Απο αυτονομια τα πηγαινει πολυ καλα στο τομεα αυτο η καλυτερη συσκευη που περασε απο τα χερια μου εως τωρα.

Με τα παντα κλειστα σε αναμονη βεβαια χωρις να το πειραξω καθολου μετα απο 4 ωρες ειναι στο 97% και μετα απο 7 ωρες ειναι στο 95%

Τα νουμερα ειναι ικανοποιητικα κατα την αποψη μου,ολο και κατι θα τρεχει στο παρασκηνιο αλλα δεν ασχολουμε να ψαξω τι ακριβως.

Εγω ειμαι ικανοποιημενος παντως:)

Αυτο έλειπε με τα πάντα κλειστά να είχες παραπάνω κατανάλωση.:) το μοναδικο που καταναλώνει σ αυτη την περίπτωση είναι η αναμονή κλήσεων.

Ένα τεστ που μπορείτε να κάνετε είναι να το βάλετε σε fly mode και να δείτε μετα απο μερικές ώρες τι έχει κάνει. Κανονικα πρέπει να έχει μηδενική κατανάλωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνατε καιτα widget που τρεχει ο καθε ενας και τι καταναλωση εχουν.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο έλειπε με τα πάντα κλειστά να είχες παραπάνω κατανάλωση.:) το μοναδικο που καταναλώνει σ αυτη την περίπτωση είναι η αναμονή κλήσεων.

Ένα τεστ που μπορείτε να κάνετε είναι να το βάλετε σε fly mode και να δείτε μετα απο μερικές ώρες τι έχει κάνει. Κανονικα πρέπει να έχει μηδενική κατανάλωση.

 

Το εβαλα σε fly mode και στο 98% τα παντα κλειστα σε gsm/φωτεινοτητα στο ελαχιστο δυνατο θα το αφησω μεχρι τις 18 χωρις να το πειραξω καθολου να δω που θα παει:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι το πιο battery friendly smartphone που είχα πότε. Την Παρασκευή, με περίπου 5 ώρες ποδηλασίας (freedayer βλέπετε) και το sports tracker να καταγράφει κοντά 40 χλμ διαδρομής, η μπαταρία ήταν ακόμη στο 85% με το power saving ενεργοποιημένο! Πράγμα το οποίο με άφησε με ανοικτό το στόμα, δεδομένου ότι το ideos X5 απλά έμενε από μπαταρία κάνοντας την ίδια χρήση. Edited by Arbiter

[Past Android phones]: HTC Wildfire, Huawei Ideos X5, Samsung Galaxy SIII (White), Sony XPERIA Z2 (D6503) 16GB

[Current Phone]: Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο 6 ωρες σε fly mode χωρις καν να αγγιξω τη συσκευη πηγε στο 97% απο τις 12 που αρχισε να τρεχει το τεστακι που ηταν στο 98% :)

Τα σχολια ειναι περιττα.....:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται με το S3 γενικότερα αλλα ειδικά στην αυτονομια πραγματικά δεν έχει προηγούμενο...

Είμαι στην δεύτερη φόρτιση με 55 ωρες λειτουργίας και εχω μιλησει 4h.30min οθόνη ανοιχτη 4h.10min με σερφάρισμα+tapatalk+facebook+twiter+email τουλάχιστον 1h+30min πολλές φωτογραφίες(καμια 80αρια) οι μισες με φλάς τραβηγμένες +ενα video 5 λεπτών και ακόμα δεν λέει να τελειωσει....Εχει αλλα 8%...

Τι να πω...Ενα μεγάλο μπράβο στην samsung...

edit

Παιδιά εσείς που είστε με ομέγα πως τα πάει απο εργονομία το τηλ???

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται με το S3 γενικότερα αλλα ειδικά στην εργονομία πραγματικά δεν έχει προηγούμενο...

Είμαι στην δεύτερη φόρτιση με 55 ωρες λειτουργίας και εχω μιλησει 4h.30min οθόνη ανοιχτη 4h.10min με σερφάρισμα+tapatalk+facebook+twiter+email τουλάχιστον 1h+30min πολλές φωτογραφίες(καμια 80αρια) οι μισες με φλάς τραβηγμένες +ενα video 5 λεπτών και ακόμα δεν λέει να τελειωσει....Εχει αλλα 8%...

Τι να πω...Ενα μεγάλο μπράβο στην samsung...

edit

Παιδιά εσείς που είστε με ομέγα πως τα πάει απο εργονομία το τηλ???

Μήπως μπέρδεψες την αυτονομία με την εργονομία;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπέρδεψες την αυτονομία με την εργονομία;

 

Σωστός...Αλλα ας μείνουμε στην ουσία!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λειτουργικό προστατεύει την μπαταρία με το να μην την αφήνει να φορτιστεί μέχρι το 100%. Έτσι παρατείνεται η διάρκεια ζωής της.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιός είναι ο πιό σωστός τρόπος φόρτισης του κινητού τις πρώτες φορές?

 

Οι Μπαταρίες λιθίου έχουν διαφορετική συμπεριφορά από τις "παλιές" επαναφορτιζόμενες.

Αυτό που έχει επικρατήσει είναι: Ανοίγουμε το κινητό και το χρησιμοποιούμε μέχρι να πέσει κάπου 10-20%, το φορτίζουμε πλήρως (Αντε και μισή μία ώρα παραπάνω για να είναι πλήρης η φόρτιση πραγματικά) και κάνουμε 2-3 φορές τον ίδιο κύκλο.

ΠΡΟΣΟΧΗ, προσπαθούμε να αποφύγουμε την πλήρη και βαθειά εκφόρτιση της μπαταρίας, μόνο κακό μπορεί να κάνει. Υπάρχει περίπτωση να καταστραφεί μπαταρία και να μην φορτίζει! (μου συνέβη σε μπαταρία φορητού Η/Υ)

 

Αν θέλουμε να αποθηκεύσουμε μια μπαταρία για μεγάλο διάστημα, το ιδανικό είναι να την έχουμε στο 50%. Για αυτό και όλες οι μπαταρίες έρχονται έτσι φορτισμένες από το εργοστάσιο!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...