Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 7650


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλοκαίρι του 2002. Σε ένα από τα meetings που διοργάνωνε το myphone.gr (τότε βέβαια ως unwired.gr) έπεσε το μάτι μου σε κάτι που δεν είχα ξαναδεί. Ζήτησα από τον κάτοχό του να το περιεργαστώ. Το πήρα στα χέρια μου. Βαρύ. Από μέσα μου λέω «μα καλά, πως κυκλοφορεί με αυτό το τούβλο;». Ήταν βλέπετε η εποχή του “the smaller – the better”. Εγώ στην τσέπη μου είχα το 6510. Από τα 84 γραμμάρια στα 154 βέβαια ήταν τεράστια η διαφορά. Άρχισα να το σκαλίζω. Όσο έπαιζα μαζί του, τόσο με κέρδιζε. Ο συρόμενος μηχανισμός, η έγχρωμη οθόνη, το joystick... Καθετί που ανακάλυπτα με εξέπληττε!

 

Αυτό όμως που μου έκανε το «κλικ» και με έκανε να θέλω να το αποκτήσω ήταν το λογισμικό του. Τηλέφωνο ή υπολογιστής; Και τα δύο! Αν ένα φυσιολογικό τηλέφωνο της εποχής είχε πέντε-δέκα λειτουργίες ενσωματωμένες, αυτό είχε εκατό και ακόμα μπορούσες να βάλεις ότι ήθελες! Αυτό ήταν. Ευχαρίστησα τον ιδιοκτήτη του και ρώτησα την τιμή του. Δεν είχε έρθει ακόμα στην Ελλάδα, αλλά θα κόστιζε πολλά περισσότερα από τα χρήματα που είχα στη διάθεσή μου ως φοιτητής για να περάσω το μήνα. Άρχισα λοιπόν την αποταμίευση...

 

Χριστούγεννα του 2002. Ένας φίλος από το forum μου τηλεφώνησε. Κάποιος στη Σαλαμίνα πουλούσε το 7650 του. Η τιμή καλή, ακριβό μεν αλλά ήταν όσα είχα. Ειδοποίησα να μου το κρατήσει και ένα μεσημέρι στο McDonalds στο Σύνταγμα έγινε η αγοραπωλησία. Η μνήμη μου γενικά δεν είναι πολύ δυνατή, αυτό όμως το περίμενα τόσους μήνες που το θυμάμαι ακόμα.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=a-NIpYhx0V8]Nokia 7650 Commercial - YouTube[/ame]

 

Πήρα το τηλέφωνο στο σπίτι ενθουσιασμένος και άρχισα η μύηση στον κόσμο του Symbian. Ούτε κι εγώ ξέρω πόσες εφαρμογές δοκίμασα, πόσες ώρες έφαγα στο forum ψάχνοντας κόλπα, ringtones, παιχνίδια, λογότυπα. Ξέρω όμως πως από το τηλέφωνο αυτό πήρα πραγματικά όσα είχε να μου δώσει.

 

Ορισμένα πράγματα που μου έμειναν είναι τα εξής:

 

  • Το πρόγραμμα irremote. Άλλαζα κανάλια σε όσες τηλεοράσεις έβρισκα στο δρόμο. Οι γύρω νόμιζαν ότι είμαι εξωγήινος.
  • Το 2003 χρειάστηκε να μπω στο νοσοκομείο για μια βδομάδα. Όταν όλοι γύρω έλυναν σταυρόλεξα, εγώ έμπαινα στο internet από το κινητό! Τότε μάλιστα ήταν δωρεάν το GPRS για τα συμβόλαια. Ευχαριστώ το Dromeas που τότε μου είχε δώσει την SIM του.
  • Ο εξομοιωτής Game Boy. Θυμήθηκα τα παλιά...
  • Το Stacker. Η μνήμη του τηλεφώνου ήταν 4 MB μη επεκτάσιμη! Το Stacker συμπίεζε τα προγράμματα για να χωρέσουν περισσότερα! Αυτό ήταν στρίμωγμα.
  • Η κάμερα. Τότε ελάχιστα κινητά είχαν κάμερα. Αυτό από μόνο του ήταν αρκετό για να τραβάω πάνω μου τα βλέμματα όταν το έδειχνα στις παρέες. Αργότερα άρχισε το Mpixel race και τα camera phones πλημμύρησαν την αγορά, κανένα όμως δεν ήταν smartphone…

 

Φυσικά, όπως όλα τα προϊόντα-πιλότοι, έτσι και αυτό είχε τα αδύναμα σημεία του. Ο μηχανισμός slide του χάλασε μετά από λίγο καιρό και δεν είχε την ωραία αίσθηση που είχε στην αρχή. Το joystick παρέδωσε πνεύμα και με δυσκολία μπορούσε να δώσει την εντολή «πάνω». Θήκες προστασίας δεν υπήρχαν (ελέω slide) και έτσι δεν απέφυγα πτώσεις και επακόλουθα σπασίματα. Τέλος, η μπαταρία πέθανε και το τηλέφωνο πλέον δεν ανοίγει καν. Όλα αυτά όμως δεν αναιρούν τα γεγονότα: Η Nokia τάραξε τα νερά φτιάχνοντας ένα τηλέφωνο που θα άλλαζε εντελώς τα high-end τηλέφωνα και που άνοιξε το δρόμο σε μια κατηγορία που τα επόμενα χρόνια κυριάρχησε στην προτίμηση τόσο των business χρηστών, όσο και των computer ή mobile geeks όπως εγώ.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GXNbU1vU8F8]Nokia 7650 | Sheep - YouTube[/ame]

 

Μερικές φωτογραφίες που δείχνουν το πώς είναι τώρα:

 

 

http://img207.imageshack.us/img207/700/7650foto1.jpg

Εδώ φαίνεται καθαρά το σπάσιμο στο κάτω αριστερό μέρος. Είχα δοκιμάσει μερεμέτι με κόλλα αλλά... τζίφος!

 

 

http://img32.imageshack.us/img32/2408/7650foto2.jpg

Το λογότυπο ξέμεινε από τότε!

 

 

http://img846.imageshack.us/img846/149/7650foto3.jpg

Απίστευτη σχεδίαση... Ακόμα το θαυμάζω.

 

 

http://img543.imageshack.us/img543/1537/7650foto5.jpg

 

Δυο πράγματα νοσταλγεί κανείς σε αυτήν τη φωτογραφία: Τα μεγάλα κουτιά και το Made in Finland. Αποχαιρετήστε τα και τα δύο...

 

[imgalign]http://content-mcdn.feed.gr/filesystem/images/20020924/high/e-go_o_nokia_difimisi.jpg[/imgalign]Τέλος, για την ιστορία, το επόμενο τηλέφωνό μου ήταν ο διάδοχός του, το 3650 και έκτοτε όλα μου τα τηλέφωνα μέχρι και το E52 που έχω σήμερα ήταν από την ίδια σειρά. Το Nokia 7650 είναι ίσως το πιο αγαπημένο τηλέφωνο από αυτά που πέρασαν από τα χέρια μου όλα αυτά τα χρόνια. Από το 2002 περιμένω εναγωνίως να ανακοινωθεί ένα καινούριο μοντέλο που θα με κάνει να νιώσω όπως τότε. Κανένα όμως δεν το έχει καταφέρει...

Edited by doganos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

"" Από το 2002 περιμένω εναγωνίως να ανακοινωθεί ένα καινούριο μοντέλο που θα με κάνει να νιώσω όπως τότε. Κανένα όμως δεν το έχει καταφέρει..."" Μια απο τα ιδια ακριβως.....Τηλεφωναρα.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει να κάνει promo της συσκευής η τότε telestet, η συσκευή παρουσιάζετε στην παρακάτω διαφήμιση.

 

 

:offtopic:ΥΓ: Πώς κάνουμε embed video για youtube?? ευχαριστώ:offtopic:

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Aπίστευτο κινητό,ακόμα το λατρεύω:love: Θυμάμε πιτσιρικάς τότε μάζευα τα χατζιλίκια με πολύ κόπο και υπομονή:lol: δωρεές απο γιαγιάδες θείες,τελικά ήρθε στα χέρια μου!

Το irRemote τι γέλιο..σε προβολές στο σχολείο ξαφνικά άλλαζε το κανάλι και η καθηγήτρια προσπαθούσε να καταλάβει τι γίνεται:shifty:

Λιωσιμο καζά να βρώ εφαρμογές..

Ολοι το κοιτούζανε σαν εξωγίηνη τεχνολογία!

Το έχω ακόμα..αντικατασταθηκε με ένα p900..

100years alfa romeo
Link to comment
Share on other sites

Η αρχη της smartphone εποχης για τον πολυ κοσμο!!! Δεν θα ξεχασω που την συσκευη την ειχε φιλος και ειχαμε βγαλει φωτογραφια και την στειλαμε με την τοτε πρωτοποριακη λειτουργια mms σε κατι κοπελες (ψηφιακο καμακι) και επισης η διαφημιση με την Θρασκια που υπηρχε παντου...
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Πω, πω, τι όμορφες αναμνήσεις! :)

Όταν διάβασα το άρθρο έσπαζα το κεφάλι μου να θυμηθώ με ποιό Nokia το αντικατέστησα όταν το μοσχοπούλησα (τότε ήμουν φανατικός νοκιάκιας), και θυμήθηκα το θρυλικό Panasonic X700. Symbian συσκευή σε μίνι διαστάσεις. Τέλειος συνδυασμός για το γούστο μου τότε.

Μετά ακολούθησε ακόμη ένα Nokia, το Ν80ie, μέχρι που ήρθε η εποχή του iPhone... :D

http://d2ffutrenqvap3.cloudfront.net/items/0H2C0G0e1g3S2M3s2C3Z/iphones9web3.gif
Link to comment
Share on other sites

Έρωτας με την πρώτη ματιά.

Το καλύτερο κινητό της εποχής του.

7110 και 7650. Τότε κεντούσε η ΝΟΚΙΑ χρόνια μπροστά από τον ανταγωνισμό.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εκαψε καρδιες η Nokia τοτε. Ηταν η εποχη που το t68 της ericsson (ο πρωτος καρπος με τη sony) μας εβαζε στον εγχρωμο κοσμο και δεν μπορουσα να πιστεψω οτι η nokia δεν ειχε μια απαντηση. Ενσωματωμενη καμερα; Εγρωμη οθονη με πανω απο 265 χρωματα; Το εκανε το θαυμα της. Μου επεσε το σαγονι οταν το εβγαλε απο την τσεπη του ενας φιλος.

Μαλιστα αν θυμαμαι καλα δεν τραβουσε Video απο τη μαμα, αλλα με extra εφαρμογη(αυτο ηταν smartphone). Λειτουργια που μπηκε στο λειτουργικο με το 3650.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Τρομερη κινηταρα και σημειο αναφορας για την απαρχη των smartphones...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Aναπολώ όσο δεν πάει την εποχή αυτού του κινητού !

 

Απίστευτο σε όλα του. Ζηλεύω ακόμα και σήμερα που δεν το είχα τότε. Τόσο μπροστά ήταν.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πωπω θυμαμε με το remote άλλαζα κανάλια στο πλοίο και ο καμαρότος κοίταζε να δει τη τρέχει με την τηλεόραση,και μετά πέρασε από τα χεριά μου όλη η σειρά τον symbian 60 :P
Link to comment
Share on other sites

550 ευρώ το είχα πλήρωσει.Μεγάλη συγκίνηση όταν το έπιασα στα χέρια μου.Το κακό ήταν οτι αν γέμιζες την μνήμη του (3 φόρες το έκανα) μπρίκαρε και δεν άνοιγε :P
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου smartphone. Ακόμα το έχω, από τα πιο αγαπημένα μου κινητά, του είχα περάσει και την εφαρμογή για το βίντεο, τι κι αν το βίντεο που τραβούσε ήταν μερικών δευτερολέπτων με κάκιστο ήχο και εικόνα, για μένα ήταν τότε ήταν κάτι το ασύλληπτο, ακόμα είναι απόλυτα λειτουργικό σαν τηλέφωνο. Προ ημερών με είχε πιάσει μία νοσταλγική διάθεση και το φόρτισα, κάθε φορά που το αγγίζω αισθάνομαι την ίδια συγκίνηση με την πρώτη μέρα που το αγόρασα, φυσικά δεν σκέφτηκα ποτέ να το δώσω και ούτε πρόκειται, κάποια τηλέφωνα αξίζει να τα κρατάς όταν περάσει ο καιρός τους και σαν συλλεκτικά πλέον. Από τότε πέρασαν κι άλλα smartphone από τα χέρια μου.Αλλά το μόνο τηλέφωνο που με έκανε να αισθανθώ το ίδιο με το 7650 μου, είναι το Ν8 μου :) Edited by badwolf
Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Kαταφερα να το αποκτησω μετα απο πολλααααα χρονια, και λειτουργει σχεδον αψογα!

Τουλαχιστον το slide ειναι καλο, και δεν εχει πουθενα σπασιματα.

 

Ηδη εχω παρει καινουρια μπροστινη προσοψη και λαστιχο για το joystick. Μενει μια πλατη και ενα καπακι μπαταριας για να ξαναδειξει καινουριο.

 

All time favourite, thank you nokia :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι, γυμνάσιο ακόμα, που το είχε ένας φίλος μου και τον ζήλευα.. :p Το σχέδιό του δε μου άρεσε και τόσο πολύ ( δεν είμαι fan των slide ), αλλά οι λειτουργίες του ήταν αυτές που με κέρδισαν.. Άρχισα να μαζεύω απ' όπου μπορούσα, αλλά όταν συγκέντρωσα ένα καλό ποσό, είχε βγει το 6600.. Και ήταν έρωτας με την 1η ματιά.. :lol:

 

Πού ήταν η Nokia και πού είναι.. :(

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Απλα θα ανφερω φρασεις που μου ερχονται στο νου οταν βλεπω το 7650:

 

"Show what you mean"

"Everybody runs"

"Bluetoothing"

"Eπιστημονικη φαντασια"

 

 

* Ευτυχως ο πηχης δεν επεσε ποτε και ειδαμε προσφατα συσκευες σαν το Ν900 , το Ν8 και το Ν9.

Αξιοι συνεχιστες της smartphone κληρονομιας του πιο "out of space" τηλεφωνου της Νokia, του 7650.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό ever! Το λάτρεψα! Κάμερα, ανθεκτικότατος σχεδιασμός, πολλά παιχνίδια....'Ημουν πολύ τυχερός που το είχα, αλλά πλέον έχει μπλοκάρει το power on button...
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι και ανατριχίαζω...ακομα θυμαμαι την αντιδραση μοθ ατα ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ μαθημα ΜΑθηματικα Ι που το ειδα απο τον διπλανό μοθ και με την μια εφυγα απο το μαθημα και έκανα την πρώτη συνδεση μου...ΤΙ να πρωτοπεις για αυτοι το κινητο....Αλλα ξεχασα..Η apple πρςτοπορει στα παντα.. :P :P :P
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το πρώτο μου Symbian κινητό. Φοβερό για την εποχή του αλλά "έφυγε" από κατεστραμένο ηλεκτρονικό κύκλωμα (Έκανε συνεχόμενα Reboot και είχε κολλήσει στο "Nokia"). :( Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα... Αυτά τα κινητά έκαναν το Symbian... και κάτι άλλα το κατέστρεψαν αργότερα. Anyway...!! Δεν το είχα ποτέ. Εκείνη την εποχή πήρα το 7210 και το μετάνιωσα γιατί μετά κατάλαβα οτι για 50 ευρώ επιπλέον θα είχα smartphone... 524 έδωσα τότε για το 7210 κι αυτό είχε γύρω στα 570... Τις προάλλες έπιασα ένα στα χέρια μου και μου θύμησε ωραίες εποχές προν μια δεκαετία... Μπράβο για το άρθρο... Καλά αυτό με τις υπέρυθρες ήταν όλα τα λεφτά. Το είχα πολύ αργότερα στο Ν95 8GB και είχε πολύ γέλιο...!!
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό.

 

Το είχα αγοράσει 320 Ευρώ περίπου με σύνδεση στο πακέτο Panafon 60 (πάγιο 20,54 Ευρώ το μήνα + 1,47 Ευρώ για την αναγνώριση κλήσεων και δωρεάν ίντερνετ dial-up με PanafoNet).

 

Πολύ ανθεκτικό, ήταν κινητό μου για επτά χρόνια περίπου και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Από το πολύ μικρό 8310 στο τεράστιο 7650.. Πήγα να αγοράσω το 7210, η πωλήτρια μου επισήμανε πως το κόστος για την αγορά κάμερας θα ήταν ίδιο με τη διαφορά που θα πλήρωνα για το 7650 και θά'ταν και ενσωματωμένη μόνιμα πάνω του. Το είχα ήδη ερωτευτεί αλλά κολλούσα στην τιμή του. Με την επισήμανση αυτή, οι όποιοι ενδοιασμοί μου εξαφανίστηκαν!!! Ευχαριστώ την πωλήτρια που μου το έδωσε (και τη μαμά που το πλήρωσε)!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πραγματικό smartphone (υπό την έννοιά δυνατότητας προσθήκης εφαρμογών) που είχα. Το γελιο με το remote control που ρίχναμε δεν υπήρχε! Το symbian επαιζε χωρις ατιπαλο τοτε. Μου πέθανε ξαφνικά στα χέρια το 2007... :cry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...