Jump to content

N9 : Οδηγός φλασαρίσματος


Dark_ds
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://imageshack.us/a/img856/3521/003gdfgdfgdfgdgdfgdf1.jpg

 

Σε αυτόν τον οδηγό θα δούμε πως μπορούμε να "φλασάρουμε" την συσκευή μας.

Το φλασάρισμα είναι μια διαδικασία με την οποία μπορούμε να λύσουμε τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχουμε αλλά και να κάνουμε αναβάθμιση,επαναφορά στην εργοστασιακή κατάσταση η ακόμα και να αναστήσουμε μια νεκρή συσκευή.

 

Υπάρχουν δυο πράγματα που μπορούμε να κάνουμε:1. να φλασάρουμε μόνο το λογισμικό ή 2. να φλασάρουμε το λογισμικό άλλα και την μνήμη του κινητού.

Με τον πρώτο τρόπο χάνουμε ρυθμίσεις, μηνύματα, εφαρμογές, επαφές ενώ με τον δεύτερο τρόπο χάνονται εκτός από τα προηγούμενα και οι φωτογραφίες ,οι μουσική και οτιδήποτε άλλο έχουμε στην συσκευή,οπότε καλό είναι να κρατήσουμε ένα backup από ότι χρειαζόμαστε.

Το λογισμικό λέγεται firmware image(η fiasco) ενώ η μνήμη του κινητού eMMC

 

ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΓΙΝΕΙ.ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ

 

 

Ξεκινάμε κατεβάζοντας τα απαραίτητα αρχεία.θα χρειαστούμε τα εξής:

Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε τον flasher από εδώ και συγκεκριμένα τον Maemo Flasher-3.12.1 Tool for Harmattan για το λειτουργικό του υπολογιστή που χρησιμοποιούμε.

Μέτα κατεβάζουμε το Navifirm και από εκεί θα κατεβάσουμε την fiasco image αλλα και την emmc

 

:!:δεν επιτρέπεται το downgrade.δηλαδή αν έχουμε την pr1.2 δεν μπορούμε να περάσουμε την 1.1.

 

Για να βρείτε ακριβώς πια είναι για το κινητό σας θα βγάλετε την sim και πάνω στο Sim Tray γραφεί τον κωδικό με τον όποιο θα αναζητήσουμε ακριβώς το image για το κινητό σας. (π.χ. 059J1W1 το δικό μου,balkan) η fiasco image που θα κατεβάσουμε από το navifirm θα μοιάζει κάπως έτσι DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin και η emmc κάπως έτσι DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1.EURASIA_EMMC_EURASIA.bin

 

Αφού κατεβούν αυτά που χρειαζόμαστε τα βάζουμε στον φάκελο του flasher που εγκαταστήσαμε πιο πριν

 

Μετά ανοίγουμε command line στα windows(cmd) και ανοίγουμε τον flasher μέσα από τη cmd

γραφούμε δηλαδή cd c:/program files/nokia/flasher

 

και αναλόγως την περίπτωση μας δίνουμε την αντίστοιχη εντολή:

 

1.Φλασάρισμα λειτουργικού

flasher -F FIRMWAREIMAGE.bin -f

 

2.Φλασάρισμα λειτουργικού και μνήμης

flasher -f -F FIRMWAREIMAGE.bin -F EMMC.bin -R

 

Ο flasher θα μας βγάλει suitable USB interface not found,waiting..

 

Συνδέουμε το κινητό κλειστό. Η μπαταριά της συσκευής πρέπει να είναι πλήρως φορτισμένη

Περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία και αφού τελειώσει αποσυνδέουμε και ανάβουμε τη συσκευή.

 

Tip!

επειδή το fiasco image έχει μεγάλο όνομα μπορούμε να το μετονομάσουμε για όταν γράψουμε την εντολή στην cmd να μην γραφούμε όλο αυτό το πράγμα.. π.χ. DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1_PR_LEGACY_001-OEM1-958_ARM.bin --> myphone.bin

DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1.EURASIA_EMMC_EURASIA.bin --> emmc.bin

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κερδίζουμε κάτι με το φλασάρισμα? Κάτι αντίστοιχο με το symbian?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
φιλε καλησπερα καταρχην πολυ καλος οδηγος, εχω μια ερωτηση , εχω ενα N9 ξεκλειδωμενο απο Orange αλλα δεν μου εμφανιζει αναβαθμιση σε pr1.3 , εχεις ιδεα τι μπορω να κανω? σε ρωταω γιατι στην 1.3 δεν μου εμφανιζει την συσκευη μου προφανως γιατι η 1.3 δεν εχει βγει για orange. Τι μου προτεινεις?
nokia n9 - samsung galaxy note 2 - ipad 2 3g
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα mesia και σε ευχαριστω!

αυτο που σου προτεινω..απο το navifirm να κατεβασεις την 1.3 απο εναν αλλο κωδικο και να το περασεις στο κινητο σου...

δεν ξερω τι θα γινει..αν θα πετυχει η αν θα παθει τιποτα το κινητο... δες και αυτον τον οδηγο στο maemo.org ειναι πιο λεπτομερης,μηπως και σε βοηθησει περισσοτερο..

 

μηπως μπορουν να σου βαλουν την 1.3 σε nokia care? δεν ρωτας καλου κακου..

Link to comment
Share on other sites

εφαγα τον κοσμο στο maemo.org για απαντηση αλλα τιποτα , λογικα αφου ειναι sim unlocked αν βαλω ενα global firm λες να εχω προβλημα? ποια η γνωμη σου?
nokia n9 - samsung galaxy note 2 - ipad 2 3g
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχεις προβλημα..απλα να βαλεις το ιδιο καλυτερα firmware..(χρωμα,χωριτικοτητα)

αλλα σου λεω δεν ξερω καθολου! δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου..

αν θελεις δοκιμασε παντως.. δεν πιστευω οτι θα γινει κατι..

ρωτα και στο θεμα του n9 μηπως και ειχε κανεις το ιδιο προβλημα και ξερει τι να κανεις!

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και μου ειπαν οτι γινετε αλλα εχω προβλημα με τον flasher μου βγαζει αυτο

 

Found device RM-696, hardware revision 1603

NOLO version 2.3.6

Version of 'sw-release': DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1.341.1_PR_341

X-Loader image is too big

nokia n9 - samsung galaxy note 2 - ipad 2 3g
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και μου ειπαν οτι γινετε αλλα εχω προβλημα με τον flasher μου βγαζει αυτο

 

Found device RM-696, hardware revision 1603

NOLO version 2.3.6

Version of 'sw-release': DFL61_HARMATTAN_30.2012.07-1.341.1_PR_341

X-Loader image is too big

 

για δοκιμασε να αλλαξεις το ονομα του firmware σε κατι πιο μικρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mesias το ίδιο έχουμε, μην ψάχνεις άδικα (το έψαξα και εγω στο maemo.org), δοκίμασα ενα σωρό fw μάταια. Μπορεί να μην είναι sim locked το τηλέφωνο (απο οσο ξέρω κανένα ευρωπαικό δεν ήταν) αλλα είναι CV country variant.

 

Το μόνο που μου είπε ο thedead1440 και δεν δοκίμασα είναι να φλασάρω fw και emmc μαζί. Δεν το έκανα γιατί δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το κινητό. Λογικά θα μας έρθει και εμάς καποια στιγμή όπως έγινε και με το Ελβετικό CV

 

Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309324&page=186 απο το ποστ #2783

Edited by gianpithio

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Νοκ νοκ!!! Έχει κανένα μέσα να με βοηθήσει σχετικά με φλασαρισμα

Τι θυμάμαι και γω τώρα

From N9
Link to comment
Share on other sites

Νοκ νοκ!!! Έχει κανένα μέσα να με βοηθήσει σχετικά με φλασαρισμα

Τι θυμάμαι και γω τώρα

Ελα τι εγινε;

Γιατι βασανιζεσαι ακομα; :p

Link to comment
Share on other sites

Ελα τι εγινε;

Γιατι βασανιζεσαι ακομα; :p

Ελα Καλημέρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χάθηκαν αυτά που έγραψα. Σε συντόμευση ομως να μην τα πολυλογώ. Υπάρχουν κάπου οδηγοί επειδή αυτοί στην αρχή δεν μπόρεσα να κατεβάσω. Το κινητό δεν ανάβει. Δονητε και ανάβει το λαμπάκι κάτω αριστερά αλλα δεν δείχνει τίποτα άλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα Ν9 παλιά και το πούλησα ( το μετάνιωσα λίγο) και το βρήκε η αδελφή μου το δικό της στο συρτάρι και έτσι ήθελα να το πειράξω λίγο

 

Ειδικά όταν είδα ότι μπορώ να βάλω sailfish ... Ίσως αν θυμάμαι καλά είχα πρόβλημα με την οθόνη της δεν ειμαι σίγουρος αλλα απο το ebay με 20 ευρώ παίρνω καινούργια και την αλλάζω μόνος απλα τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να δοκιμάσω καινούργια οθόνη ή να φλασαρω emmc ?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
From N9
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...