Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Blackberry 7290


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

BlackBerry... Ένα όνομα που αποπνέει σε άλλες κατηγορίες χρηστών, που ζητάνε επαγγελματικά στοιχεία από την συσκευή τους, ή πιο απλά, το γραφείο τους στην τσέπη τους. Τι συμβαίνει όμως όταν μια τέτοια συσκευή... χάνει το δρόμο της και πέφτει στα χέρια ενός 16άρη τότε, με άλλα φυσικά σχέδια; Απλά μετατρέπεται σε chatphone περιορισμένων δυνατοτήτων!

 

Παρουσιάστηκε στα τέλη του 2004 και ήταν ουσιαστικά, ένα από τα πρώτα Bussiness Phones της εταιρίας που «πάτησαν» στην Ελλάδα, μαζί με το 7100v που έφερνε η Vodafone τότε. Παρ'όλες τις ελλείψεις του για τα σημερινά δεδομένα(ξεχάστε πολυτέλειες όπως Wi-Fi, κάμερα, mp3, ακόμα και... Ελληνικό μενού!), μπορεί ακόμα να σταθεί απέναντι σε άλλες πιο σύγχρονες, μιας και «γεννήθηκε» για ένα και μόνο λόγο: Την γραπτή επικοινωνία, είτε μιλάμε για ένα απλό SMS, είτε για e-mail, που άλλωστε είναι και το ατού του! Αν και παρωχημένο για σήμερα, μπορεί και κάνει άνετα την δουλειά του, χωρίς να «κολλάει» πουθενά.

 

Ήρθε στα χέρια μου τυχαία το 2009, μιας και είχα άλλα σχέδια. Ήταν η χρονιά που βοηθώντας τον πατέρα μου στη δουλειά του, μάζεψα κάποια χρήματα για να πάρω από μεγάλο κατάστημα ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών ένα HTC με Windows Mobile... Δεν πρόλαβα όμως, μιας και σε μια βδομάδα (τόσο μου πήρε να συγκεντρώσω το ποσό) είχαν τελειώσει όλα τα αποθέματα! Απογοητευμένος λοιπόν, άρχισα να κοιτάω μήπως βρω κάτι αντίστοιχο... Μάταια φυσικά... Τότε, σε ένα στάντ προσφορών, είδα το «βατόμουρο» (BlackBerry=μαύρο μούρο, άρα κολλάει το ψευδώνυμο «βατόμουρο») και σκέφτηκα να το πάρω... Αλλά δίσταζα αρχικά... Τελικά με νίκησε, και ήρθε στα χέρια μου...

 

Η πρώτη απογοήτευση, η οποία ήταν και η μοναδική που μου έδωσε (τα Αγγλικά δεν ήταν θέμα, ας είναι καλά τα... Greeklish!), ήταν το Enterprise Activation που δεν μπορούσα να κάνω, μιας και δεν είχα συμβόλαιο... Ποιος ο λόγος θα μου πείτε τώρα όλου αυτού... Φυσικά ο broswer, που δεν ανοίγει αλλιώς... Κι αν δεν προσπάθησα με άπειρους τρόπους να τον ανοίξω, ακόμα και πριν γραφτώ στο myPhone, ψάχνοντας τους εδώ οδηγούς... Μέχρι σήμερα παραμένει κλειστός, αν και πλέον δεν χρειάζεται... Όλα τα άλλα ήταν απλά υπέροχα μαζί του... Διάρκεια μπαταρίας, πρακτικότητα στο messaging, απόκριση... Στοιχεία που είναι «ψηλά» στις απαιτήσεις μου, καλύφθηκαν από ένα κινητό που δεν περίμενα να το κάνει...

 

http://content.myphone.gr/photo/full/4949/541150-393682067311007-100000076518732-1549648-2088257015-n.jpg

 

Για μένα, είναι η πρώτη συσκευή που αγόρασα μαζεύοντας λεφτά με τρόπο που τα εκτίμησα, αυτό που με «έβαλε» στον «μαγικό» κόσμο του Whats Up, αυτό μου θύμισε πως μια μπαταρία κρατάει μέρες, αλλά και αυτό που κάλυπτε τις επικοινωνιακές μου ανάγκες μέσω SMS με τις -τότε- σχέσεις μου με διάφορες κοπέλες... Άπειρα SMS μαζί τους, ενώ πολλές φορές το «βατόμουρο» έφτανε στο σημείο να κολλάει, μην έχοντας άλλη μνήμη να κρατάει μηνύματα και να δουλεύει ταυτόχρονα! Μάλιστα με μια χωρίσαμε εξαιτίας του (ίσως, ποτέ δεν μου είπε αν ήταν αυτός ο λόγος), μιας και τότε δεν μιλούσα μόνο μαζί της... Αρπάζοντας το μου από τα χέρια λοιπόν, έμαθε την αλήθεια! Ακόμα, ήταν κι αυτό που βοήθησε να «ξεδιπλώσω» ένα ταλέντο που δεν ήξερα που έχω, μιας και ο έρωτας βοηθάει να ανακαλύψεις κι άλλες σου πλευρές. Έτσι λοιπόν «ανακάλυψα» την στιχουργική by plankton69... Όταν αποφάσιζα να γράψω κανένα στιχάκι, το «βατόμουρο» ήταν εκεί για να με βοηθήσει, αλλά και να το κρατήσει στην μνήμη του. Δεν θυμάμαι πως χάθηκαν, λογικά μετά από γκάφα σε σύνδεση με το PC, κάτι που με πείραξε κάπως, αλλά όχι πολύ... Με το 7290 λοιπόν, ίσως έζησα τις πιο ανέμελες, αλλά και απερίσκεπτες (μιας και η ανωριμότητα είναι σίγουρη στα 15-17...) στιγμές της ζωής μου ως τώρα...

 

http://content.myphone.gr/photo/full/4950/543528-393682173977663-100000076518732-1549652-1235861337-n.jpg

 

Ακόμα και σήμερα δουλεύει, μάλιστα το χρησιμοποιώ που και που, αν και έχει αντικατασταθεί από άλλο QWERTY, μικρότερο, σαφώς ελαφρύτερο και πιο σύγχρονο... Είχα μπει στον «πειρασμό» να το ανταλλάξω με κάποιο πιο σύγχρονο BlackBerry, μιας και άρχισα να συμπαθώ τα «βατόμουρα», όχι σαν συσκευές, αλλά λόγω του QWERTY πληκτρολογίου, κάτι που δεν έκανα, μιας και έχει κάποια συναισθηματική αξία για μένα... Μου θυμίζει κυρίως το τρόπο, αλλά και την κούραση που ένιωσα μέσω του τρόπου αυτού μέχρι να το αποκτήσω, αλλά και χρόνια που θα αναπολώ αργότερα στη ζωή μου... Αυτό και μόνο με κάνει να λυπάμαι να το αποχωριστώ από την συλλογή μου... Ίσως και γι'αυτό να το πρόσεξα και να το προσέχω «σαν τα μάτια μου», ακόμα και σήμερα... Για να είναι δίπλα μου στα 50/60/70 μου και να μου θυμίζει τα εφηβικά μου χρόνια...

 

Ποιος από σας το θυμάται, ή το είχε κιόλας;;;

Edited by DJDB

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό κινητό και γενικά θεωρώ τα blackberrys κορυφαία για επικοινωνία με SMS, email και Chat..!!!

 

Το συγκεκριμένο ήθελα να το αποκτήσω όταν το είχε πρωτοφέρει η Vodafone αλλα έπεσα στην κλασική ασχετοσύνη του 99,9% των υπαλλήλων των καταστημάτων κινητής τηλεφωνίας που δεν ήξεραν σε τι προγράμματα βγαίνει και να μου εξηγήσουν λεπτομέρειες και χαρακτηριστικά οπότε απογοητεύτηκα... κρίμα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, ακομα να αλλαζεις keyboard στο νοκια?!:mad: :p

 

Παιδια, το κινητο δεν ειχε κυκλοφορησει πολυ. Μια συναδελφος στη δουλεια, το ειχε μεχρι και περσυ. Πραγματικο σκυλι το κινητο. Το αφησε λογω μπαταριας...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν και ποτέ μου δεν χώνευα την Blackberry γενικώς σαν μάρκα οφείλω να ομολογήσω πως το μοντέλο αυτό το συμπάθησα! Ωραίο άρθρο φίλε :)
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο nostalgia και κριμα που μαλλον η rim και τα μοντελλα της δεν εχουν μεγαλο κοινο στην Ελλαδα..:)
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, στιχουργική σε blackberry! Είδες τι κάνει το qwerty... Βέβαια, με λίγο παραπάνω κόπο η δουλειά γίνεται παντού όπου υπάρχει φυσικό πληκτρολόγιο κι ένα υποτυπωδώς καλό λεξικό
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...