Jump to content

Xperia Neo V : Φλασάρισμα της 4.0.2.A.0.42 (2.3.4)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός για Φλασάρισμα της 4.0.2.A.0.42 (2.3.4)

 

 

Προαπαιτούμενο: Εγκατεστημένο το PC Companion

 

1. Κατεβάζουμε το Flashtool από εδώ (συγκεκριμένα εκεί που λέει: Installation -> Flashtool 0.6.7 Full Widnows Edition)

2. Κάνουμε install το exe.

3. Στο 3ο Post εδώ (Firmwares) θα κατεβάσετε το 0.42 :

 

4.0.2.A.0.42
→ file type: Raw generic firmware 
→ notes:thanks to thedr0idboy

 

 

4. Κάνετε extract το zip του firmware και το μεταφέρετε στον Τοπικό Δίσκο (PC) -> Flashtool φάκελο -> Firmwares φάκελο.

5. Μέσα στον Flashtool φάκελο υπάρχει το Flashtool και το Flashtool64... ανάλογα τα Windows που έχουμε τρέχουμε το πρόγραμμα.

6. Aφου έχουμε ενεργοποιήσει το USB Debugging και το Mass Storage (ρυθμίσεις->SE->Connectivity), συνδέουμε το κινητό με το PC.

7. Αφού εμφανιστεί στο Flashtool, το μήνυμα Device Connected θα αποσυνδέσουμε το κινητό και θα το κλείσουμε.

8. Επιλέγουμε το εικονίδιο με την μαύρη αστραπή (στο Flashtool -> ok με το Flashmode τικαρισμένο -> ok

9. Καθώς έχουμε κλειστό το Neo V πατάμε συνεχόμενα το back button και το ξανασυνδέουμε στο PC. Αφήνουμε το back button και το φλασάρισμα ξεκινά αυτόματα.

10. Ακόμα και αν φτάσει στο 100% δεν θα αποσυνδέσετε το κινητό έως ότου μπουτάρει στην οθόνη του Pin. Η διαδικασία μπορεί να κρατήσει μέχρι και δέκα λεπτά.

 

μπορείτε να δείτε Video Tutorial με λίγο διαφορετική κατάληξη όταν η μπάρα φτάσει στο 100%. Σε εμάς το πρόγραμμα στην version που είναι φλασάρει και μπουτάρει μόνο του ενώ στο Video το κάνουμε manually.

 

 

*Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού. Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη*

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Να φανταστώ πως θα μπορούσα να κάνω την ίδια διαδικασία σε ένα Xperia Play με μόνη διαφορά το Firmware ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...
θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης θεμα. ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να επιλεξω να εμφανιζονται μονο οι επαφες που εχω περασμενες στην sim. δεν βλεπω να εχει τετοια επιλογη παραμονο για το τηλ. και το google.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

άρα και εγώ που είμαι κάτοχος 2.3.4 με έκδοση Kernel 4.0.2.Α.0.62 και θέλω να γίνω root, θα πρέπει πρώτα να φλασάρω με την παραπάνω διαδικασία σε 4.0.2.Α.0.42; (ρωτάω γιατί γνωρίζω πολύ λίγα από root & flash)

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...