Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα

Απάντηση

ALR

ALR's Avatar: Panasonic X700
HSDPA Member
Περιοχή: Brooklyn

Re: Mετα το Λυκειο

Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kage ( 7 Σεπ. 2004 , 03:29)

θα ηθελα μερικες πληροφοριες για μετα το Λυκειο.
Ειμαι απο τεε πληροφορικης κ εγραψα πανελληνιες Μ.Ο. 12 κ δεν περασα πουθενα.

1)εχει περασει κανεις απο δημοσιο ΙΕΚ ή βραδυνο ΤΕΕ σε ΤΕΙ?
ποτε ξεκινανε κ τι χρειαζεται?
μου ειπαν οτι αν εισαι σε τεε κ συνεχισεις την ειδικοτητα σου κανεις 1 επιπλεον χρονο κ μπορεις να δωσεις πανελληνιες,στο δημοσιο ΙΕΚ σου δινουν 500ερωτησεις κ γραφεις 15-ισως κ προφορικα-
κ στο βραδυνο ΤΕΕ 3 μαθηματα.
Ποσο δυσκολα ειναι τα παραπανω ,εχει δωσει κανεις?

2)ΙΔιωτικα πανεπιστημια/Κολεγια

-deree ,εμαθα οτι ηδη εχουν αρχισει τα μαθηματα αρα απο Φεβρουριο ξανα.
-www.ist.gr δινει πτυχιο απο Hertfordshire της Μεγάλης Βρετανίας .
-www.nyc.gr πτυχιο απο Empire State College
-www.bca.gr αναγνωρισμενο απο Β.Α.C. Βρετανικό Συμβούλιο Πιστοποίησης των οργανισμών που παρέχουν ανώτατη εκπαίδευση στη Μεγάλη Βρετανία αλλά και στην υπόλοιπη Ευρώπη.
-http://www.athensmetropolitancollege.gr πτυχιο απο Κυπριακο Πανεπιστημιο που εχει αναγνωριστει σαν το 21ο ελληνικο πανεπιστημιο.

3)ΙΕΚ δινουν πτυχια ΟΕΕΚ(κρατικά)
www.omiros.gr πτυχιο b.a.c. αν κατλαβα καλα.
www.iek-akmi.gr

Gια τα 2)ιδωτικα πανεπιστημια/κολεγια οι τιμες ειναι περιπου 6.χιλE.
gia to 3)κ 1)?
prepei na ksereis oti sxedon ola idiotika iek dinoun kratika ptixia OEEK.Epeidi epsaksa tha sou pw endiktika, ksini,delta,svie,korelko,pithagoras,omega,kemos,paster
Ola ta sovara dimosia iek dinoune kratiko oeek ptixio kai oi times ksekinane apo 2.500 euro to xrono.

^Deadly_Sin^

^Deadly_Sin^'s Avatar: Sharp SoftBank 302SH
3G Member
Περιοχή: Κατερίνη
meta to lykeio arxizoun ta dyskola (ektos an perases kapou).Egw pou graftika sta iek delta (texnikos diktywn,arxizw apo oktwmvrio) mou eipan oti to ptyxio einai kanonika anagnwrismeno apo to kratos,mporw na vrw douleia sto dhmosio kai an 8elw mporw na kanw kai metaptyxiako sto ekswteriko.Skeftomou na paw American College alla prepei na exeis enan kapoio va8mo...ton opoio egw den plisiasa ka8olou
Σκότωσα κάθε μου ευαισθησία έτσι για να βγάλω το άχτι μου να αναδυθώ ξανά μέσα απ`τη στάχτη μου σαν ξεπεσμένος πρίγκηπας στης τρέλας το παλάτι μου
M17x R3 - ST Nebula Red| 2720QM | HD 6970M | 8GB Ram | 320GB 7200 | WLED 1920x1080 |
My Android Homescreens

KennyDopeGr

KennyDopeGr's Avatar: Siemens SX1
HSCSD Member
Περιοχή: Ξάνθη
μετά το λύκειο,

είτε πέρασες κάπου είτε όχι, καλα θα είναι να βρεις τρόπο να περνάς την ώρα σου. Είτε δουλειά είναι αυτό , είτε hobby.

Το σχολείο, πέρα απο το πόσο σημαντικό είναι, είναι επίσης και ένας τρόπος να περνάει η μέρα σου.

Κακά τα ψέματα, όπου και να βρίσκεσαι Ορεστιάδα-Ξάνθη-Θεσ/νίκη-Λάρισα-Αθήνα-Πάτρα-Ηράκλειο αν δεν έχεις τον τρόπο να περάσει η μέρα σου και ειδικά τα πρωινά, κάθεσαι και αναλώνεσαι σε ασήμαντα πράγματα.

Πλήτεις και τα πάντα πλέον σου δημιουργούνε προβλήματα. Κανείς δε πρόκειται να σου βρει απασχόληση, εκτός απο τον εαυτό σου. Μόνο έτσι θα μπρορέσεις να ευχαριστήσεις τον εαυτό σου και σε δεύτερο χρόνο τους υπόλοιπους.

ίσως κάτι άσχετο, αλλα πιθανόν να βάλω σε σκέψεις αρκετούς που μόλις αποφοίτησαν απο το σχολείο.

.. ότι κάνεις, κάντο δυνατά και με ολη την δύναμη που διαθέτεις.

μόνο έτσι θα δεις οτι μπορείς να κάνεις περισσότερα απ'όσα φαντάζεσαι, δηλαδή να πάρεις εμπειρίες.
πεινάσαμε; fere-fai.gr

kage

kage's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
3G Member
Περιοχή: 'Aγνωστη
σωστα τα παραπανω αλλα δεν μου ειπατε τι αξιζει πιο πολυ..απο τα παραπανω.δηλ απο τα ιδιωτικο πιο πτυχιο απ ολα αξιζει(ποιο πανεπιστημιο δηλ)
κ για τα δημοσια ιεκ κ εξετασεις για εισαγωγη σε τει αν ξερει καποιος..
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Tomorrow

Tomorrow's Avatar: Samsung SGH-Z105
EDGE Member
Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
αν θελεις βοηθεια για ιδιωτικα πανεπιστημια προθυμα μπορω να σου δωσω πληροφοριες.
για τι ειδικοτητα μιλαμε?
γενικως παντως θεωρω το ΕΛΛΗΝΟΒΡΕΤΑΝΙΚΟ πολυ σοβαρο και συνεργαζεται με ενα σχετικα καλο πανεπιστημιο το Πανεπιστημιο της Ουαλιας.
www.bhc.gr
η τιμη ειναι 5580 αν πληρωσεις σε 4 δοσεις.
επισης για bca περιπου 5000-5500 ευρω αναλογως τον τροπο πληρωμης.
κτλ κτλ
χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,
P800
παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

ALR

HSDPA Member
Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tomorrow ( 9 Σεπ. 2004 , 14:22)

αν θελεις βοηθεια για ιδιωτικα πανεπιστημια προθυμα μπορω να σου δωσω πληροφοριες.
για τι ειδικοτητα μιλαμε?
γενικως παντως θεωρω το ΕΛΛΗΝΟΒΡΕΤΑΝΙΚΟ πολυ σοβαρο και συνεργαζεται με ενα σχετικα καλο πανεπιστημιο το Πανεπιστημιο της Ουαλιας.
www.bhc.gr
η τιμη ειναι 5580 αν πληρωσεις σε 4 δοσεις.
επισης για bca περιπου 5000-5500 ευρω αναλογως τον τροπο πληρωμης.
κτλ κτλ
5500 euro to eksamino,ton xrono?

mobilemaster

no avatar
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Έχω ακούσει ότι υπάρχει η δυνατότητα να πάς από ΤΕΕ σε ΤΕΙ, αλλά σεν ξέρω τη διαδικασία...

ALR

HSDPA Member
Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mobilemaster ( 9 Σεπ. 2004 , 18:14)

Έχω ακούσει ότι υπάρχει η δυνατότητα να πάς από ΤΕΕ σε ΤΕΙ, αλλά σεν ξέρω τη διαδικασία...
Einai aplh file mou..apla dineis panellinies apo tin 3h taksh tou TEE kai mporeis na peraseis mono se TEI tis eidikotitas sou.

Tomorrow

EDGE Member
Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR ( 9 Σεπ. 2004 , 15:06)

5500 euro to eksamino,ton xrono?
ethsia didaktra gia neoegrafomeno fititi.an ise sto idio etos kai xrostas mathimata plironis p.x. 200 eyro gia kathe mathima poy exases.
P800

kage

3G Member
ναι αν μπορεις πες μου κ συ την αποψη σου για ιδιωτικα πανεπιστημια...για τομεα πληροφορικης οπως ειπα.
εμαθα κ για indianapolis me sunergasia cisco gia dyktias.
κ αλλο ενα που μου παν οτι το καλυτερο ειναι να σπουδασεις σε uni που ειναι σε ευρωπαικη ενωση που λογικα θα αναγνωρισθουν πρωτα σε αντιθεση με τα αμερικανικα.
καποιος αλλος μου ειπε οτι πρωτα για την ελλαδα πουλαει το deree k meta ola ta alla.
h na paw nyc 2 xronia edw k 2 amerikh gia extra ma8hmata.ktl.

kage

3G Member
k an υπαρχει καπου στατιστικα για τα καλυτερα uni uk k usa...

Tomorrow

EDGE Member
tha soy po tin apopsi moy.
nai to deree exei kalo onoma.omos den problepete na anagnoristi giati ine amerikaniko.
ayta poy tha anagnoristoyn ine ta eyropaika.
apefige indianapolis.
gia pliroforiki protino central lanchashire www.ellanion.gr business information systems.
episis iparxei business information technology apo london metropolitan se sinergasia me to bca www.bca.gr den to exoyn bali stin selida toys alla sigoyra tha litoyrgisi tetoio tmima.
ego protina business information systems toy ellhnobretanikoy alla pleon elikse i prothesmia egrafon.(itan mexri xtes)
gia ayto protino i to bca i to ellanion
an einai na kaneis amerikaniko aksizi to deree.alios i bca i ellanion.
prosopika ime fititis se idiotiko aei se pliroforiki kai ekana kai ego ereyna agoras prosfta giati allaksa panepistimio.
protino na min kaneis computer science giati bgenoyn polloi poy kseroyn mono pliroforiki.an ksereis kai apo dioikhsh an kaneis programma business information systems/technology tha sinektimithi kai tha paris pio kali thesi.
eksaloy kai to university of london den exei computer science alla computing and information.
an thes skefi pliroforiki(computer science) pantos an thes iparxei to ist www.ist.gr

elpizo na boithisa.
P800
Τελευταία τροποποίηση από Tomorrow: 16 Σεπ. 2004, 17:27.

kage

3G Member
gia to site me ta top uni?

Tomorrow

EDGE Member
Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kage (17 Σεπ. 2004 , 05:01)

gia to site me ta top uni?
gia ta bretanika aei isxyei oti aksiologoyntai kai apo to ipoyrgio alla kai apo tis efhmerides.
endiktika des
http://www.timesonline.co....408136,00.html

pantos oi perissoteroi fitites akoma kai aytoi poy spoydazoyn agglia den spoydazoyn sta top universities giati oi proipothesis isagogis sta top ine poli aystiroteres.
episis oso megalitero ine to panepistimio toso pio diskola telionis to panepistimio.
telos orismena panepistimia para thn geniki katataksi se orismenoys tomis ine arketa eos poli kala.
pantos sto deree diskola ginese apodektos...
P800

kage

3G Member
legoντας στο deree δυσκολα γινεσαι αποδεκτος τι εννοεις?
αποδεκτος σε αλλο πανεπιστημιο ή στο deree?
an eννοεις στο deree τοτε λεφτα να χεις να δωσεις καθε χρονο κ σε παιρνουν.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης