Jump to content

Ideos X5 : Επαναφορά της «ροζ» οθόνης στην Official 2.3


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους βρέθηκε τρόπος για επαναφορά της "ροζ" οθόνης μετά την αναβάθμιση στην 2.3.5. Η Huawei είχε απενεργοποιήσει την συγκεκριμένη λειτουργία με αποτέλεσμα να υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να μείνει τούβλο το κινητό μας σε κάποια αλλαγή partition για παράδειγμα (και όχι μόνο).

 

>>>Με λίγα λόγια, κάνοντας τα παρακάτω με δική σας ευθύνη πάντα και όχι δική μου ή του myPhone θα έχετε πρόσβαση στην διαχείριση αρχειών image του κινητού που σημαίνει λιγότερες πιθανότητες να μείνει τούβλο.

 

Πριν ξεκινήσετε διαβάστε τα εξής :

1) Κάντε τα παρακάτω μόνο αν έχετε αναβαθμιστεί στην επίσημη ROM, για άλλες Custom Roms δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα μιας και το συγκεκριμένο patch (πείτε το όπως θέλετε) βασίζεται στην 2.3 (Official).

2) Ο παρακάτω οδηγός δεν ισχυεί για το U8800 Pro.

3) Τα Credits πάνε το XDA και στον Blefish http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1457490 .

 

>>>Ξεκινάμε:

 

Αυτόματη μέθοδος

 

Υπάρχουν λίγες πιθανότητες να αποτύχει η διαδικασία με την αυτόματη μέθοδος, παρ΄όλα αυτά είναι η προτεινόμενη

 

1)Κατεβάστε το αρχείο update-B518-bootloader.zip από εδώ http://www.mediafire.com/?l5ja3ficb39bnud .

2) Αντιγράψτε το στην SD του κινητού σας (όχι σε κάποιο φάκελο).

3) Ξεκινήστε το τηλέφωνο σας με το CWM (προτείνεται η έκδοση v5.5.0.4) πατώντας το πλήκτρο αύξησης έντασης και το πλήκτρο ενεργοποίησης ταυτόχρονα.

4) Επιλέξτε "Install ZIP From Card" και "Choose ZIP From Card".

5) Επιλέξτε το αρχείο update-B518-bootloader.zip που αντιγράψατε προηγουμένως στην κάρτα SD και αμέσως μετά την επιλογή "Yes".

6) Περιμένετε να ολοκληρωθεί η διαδικασία...

7) ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ!!! .

 

>>>Την χειροκίνητη μέθοδο δεν θα την γράψω διότι ο οδηγός αυτός απευθύνεται κυρίως στους αρχάριους χρήστες και η χειροκίνητη μέθοδος είναι αρκετά δύσκολη, με ένα λάθος μπορεί να καταστρέψετε το κινητό σας, για τη χειροκίνητη μέθοδος ακολουθήστε τον οδηγό στο XDA.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πως θα χρησιμοποιησουμε μετα την αναβαθμιση την CWM αφου για να περασει η CWM χρειαζεται να μπει το τηλ στην ροζ οθονη? Μετα απο την αναβαθμιση σε 2.3.5 η CWM που προφανως ειχες περασει πριν χανεται και γυριζει στην μαμα recovery
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πως θα χρησιμοποιησουμε μετα την αναβαθμιση την CWM αφου για να περασει η CWM χρειαζεται να μπει το τηλ στην ροζ οθονη? Μετα απο την αναβαθμιση σε 2.3.5 η CWM που προφανως ειχες περασει πριν χανεται και γυριζει στην μαμα recovery

 

Η διαδικασία γίνεται και μέσα από το κινητό την ώρα που τρέχει το Android. Ακολούθησε τα βήματα για root του κινητού και κατόπιν αφού γίνει root την εγκατάσταση του CWM. Η διαδικασία υπάρχει στο XDA Developers Forum

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420728

http://www.lordoftherings.net/media/aim_icons/lotr_aim_aragorn.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια προσπαθησα να κανω το χ5 απο 2.2 σε 2.3 αλλα μου βγαζει ροζ οθονη.εκανα τα βηματα σβησιμο ολων μετα απενεργοποιηση περασα στην καρτα μηνμης το 2.3 απο τον κατασκευαστη και πατωντας φωνη + φωνη- και power καθε φορα μου βγαζει ροζ οθονη τι κανψ λαθος
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έκανα την αναβάθμιση στην επίσιμη "U8800 V100R001C00B522G001 (Normal) (Gingerbread)" και χωρίς να κάνω τίποτα, έχω την ροζ οθόνη.... Αλλά με τίποτα δεν μπορώ να κάνω το κινητό να δει τα διαμερίσματα... Μου τα βγάζει με θαυμαστικό, δηλαδή όπως όταν λοίπουν οι drivers... Ή αυτό συμβαίνει σε όλους και με την παραπάνω διαδικασία, βλέπει πλέον το κινητό μας ενώ βρίσκεται στην "ροζ οθόνη"? Απαντήστε σας παρακαλώ, για ναξέρω αν θα πρέπει να κάνω την διαδικασία ή όχι... Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

SOS. μην δοκιμασει κανεις να να ακνει την διαδικασια αν δεν εχει το cmw v5.5.0.4. καποιος mod ας το προσθεσει ως απαραιτητη προυποθεση στον οδηγο.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ξέρει, ας απαντήσει βρε παιδιά... Αυτήν η διαδικασία, είναι για να δει το pc το κινητό ενώ βρίσκετε στην ροζ οθόνη, ή σου δίνει την ροζ οθόνη? Γιατί ξαναλέω, απλά την αναβάθμιση σε 2.3 έκανα και έχω ροζ οθόνη, απλά δεν βλέπει το pc το κινητό...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν κάποιος ξέρει, ας απαντήσει βρε παιδιά... Αυτήν η διαδικασία, είναι για να δει το pc το κινητό ενώ βρίσκετε στην ροζ οθόνη, ή σου δίνει την ροζ οθόνη? Γιατί ξαναλέω, απλά την αναβάθμιση σε 2.3 έκανα και έχω ροζ οθόνη, απλά δεν βλέπει το pc το κινητό...

 

Aυτη η μέθοδος σου δινει την δυνατότητα να δεις στην "ροζ οθόνη", μεσω του pc σου, την εσωτερική μνημη σαν usb stick ετσι ώστε να μπορείς πχ να βάλεις ClockWork Recovery.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...