Jump to content

[iOS 5] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3GS/4/4S, iPad


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας ξεκινήσουμε εδώ την ενημέρωση για Activate / Jailbreak / Unlock σε συσκευές iPhone 4 και 3G.

 

Το εργαλείο Absinthe 2.0 είναι πλέον διαθέσιμο.

Οι συσκευές που μπορούν να γίνουν untethered JB ειναι οι παρακάτω.

 

iPhone 4S

iPhone 4

iPhone 3GS

iPad (3rd gen)

iPad 2

iPad 1

iPod touch 3G

iPod touch 4G

Apple TV 2G

 

Download links απο εδώ

-----------------------------------------------------------------------------------------

iPhone 4S/iPad 2 Jailbreak

###Update### 25.05.12

Υπάρχει νέο thread εδώ για συζητήσεις και προβλήματα του νέου Absinthe Jailbreak.

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας ξεκινήσουμε εδώ την ενημέρωση για Activate / Jailbreak / Unlock σε συσκευές με επεξεργαστή Α5 (iPhone 4S και iPad 2).

 

Το εργαλείο Absinthe 2.0 είναι πλέον διαθέσιμο.

Οι συσκευές που μπορούν να γίνουν untethered JB ειναι οι παρακάτω.

 

iPhone 4S

iPhone 4

iPhone 3GS

iPad (3rd gen)

iPad 2

iPad 1

iPod touch 3G

iPod touch 4G

Apple TV 2G

 

Download links απο εδώ

 

Πληροφορίες

Absinthe 2: Διαθέσιμο το Untethered Jailbreak για το iOS 5.1.1

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Στο 3gs ποιο ακριβώς εννοούμε παλιό bootrom? Σε πείπτωση που έχω το νέο bootrom, αν κάνω jailbreak tethered, όταν βγεί το untethered θα μπορέσω να το περάσω?
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις την έκδοση 359.3.2 (bootrom version), δεν παίζει το untethered JB. Εχεις την καινούρια bootrom.

Ναι, όταν βγει το untethered JB θα μπορέσεις να το περάσεις.

 

Εδώ μπορείς να βρεις πληροφορίες για το πως θα καταλάβεις εάν έχεις παλιό bootrom ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πεδιά...Οπως σας ανάφερα χτες περασα κανονικά την 5.0 gm αλλα έχω αλλού πρόβλημα τώρα. Το cydia όταν το επιλέξω κρασάρει και με βγάζι έξω απεφθίας το ίδιο και το safari.....Έχει κάποιος ίδέα γιατί?
www.online-emall.com
Link to comment
Share on other sites

Επειδη γενικα βλεπω κατι set as new κλπ....αυτοι που δεν εχουν κανεθι jb θα κανουμε κανονικα την αναβαθμιση ή κατι αλλο ?

 

Παρόμοια απορία έχω κι εγώ. Γενικά, από αρκετούς συνιστάται να κάνουμε "set as new device" (για να μην έχει, λέει, "σκουπίδια" το τηλέφωνο από παλιά λειτουργικά), αλλά αυτό σημαίνει ότι θα γίνει "μαμά", δηλαδή κενό από apps. Και εντάξει, τα apps τα ξαναβάζουμε, αλλά τα app data θα έχουν χαθεί. Δηλαδή, για παράδειγμα, θα πας να παίξεις Angry Birds και θα είσαι στο επίπεδο 1, έχοντας χάσει όλη την πρόοδο που έχεις κάνει μέχρι τώρα. Έτσι δεν είναι;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια απορία έχω κι εγώ. Γενικά, από αρκετούς συνιστάται να κάνουμε "set as new device" (για να μην έχει, λέει, "σκουπίδια" το τηλέφωνο από παλιά λειτουργικά), αλλά αυτό σημαίνει ότι θα γίνει "μαμά", δηλαδή κενό από apps. Και εντάξει, τα apps τα ξαναβάζουμε, αλλά τα app data θα έχουν χαθεί. Δηλαδή, για παράδειγμα, θα πας να παίξεις Angry Birds και θα είσαι στο επίπεδο 1, έχοντας χάσει όλη την πρόοδο που έχεις κάνει μέχρι τώρα. Έτσι δεν είναι;

 

Έτσι είναι αν δεν επαναφέρεις το backup φτου και πάλι από την αρχή, εκτός και αν έχεις κάνει jb υπάρχει λύση μέσω του cydia να πάρεις τα save των παιχνιδιών και να τα ξανά επαναφέρεις πάλι μόλις ξανα κάνεις jb…

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Άπαξ και έχεις "πειράξει" την συσκευή σου με JB, κλπ, ο σωστός τρόπος για να περάσεις ενο update είναι το Setup As new. Δεν υπάρχει τρόπος να σώσεις App Data (εκτός όπως προείπε ο @avid έχεις πρόγραμμα από Cydia που κρατάει backup.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πεδιά. πια είναι η διαδικασία τώρα? Γίνετε jailbreak η ios5?? Κανουμε κανονικά upadate απο το itunes και μετά jailbreak απο το redsnow ή πρέπει να την κατεβάσουμε και να κάνουμε shift + restore και μετά jailbreak?? Thanx!!!
www.online-emall.com
Link to comment
Share on other sites

Κατα την διάρκια του jailbreak με το redsnow μου εμφανίζει error : Mounting rootfs as read-only... και μένει εκεί και δεν μπορώ να προχωρήσω στο jailbreak. Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό??? Ευχαριστω!!!

 

Και κάτι ακόμη..Έχω το iphone 3gs με περασμένη την ιοσ 5GM. Όταν κλέίσω το τηλέφωνο και μετά το αν'ιξω πάλι εμφανίζετε το μηλαράκι και κολλά εκεί. Για να ξαναλειτουργήση το τηλέφωνο πρέπει να το βάλω σε dfu mode και να το τρέξω στο redsnow με την επιλογή Just boot. Έτσι γινετέ κανονικά η κάτι κάνω λάθος εγώ???

Edited by d_r_a_k_o_s
www.online-emall.com
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκει να εχεις "κρατησει" το baseband σου. Διαβασε εδω

 

Βγήκε νέα έκδοση redsn0w 0.9.9b5 for Mac που νομίζω υποστηρίζει τη δυνατότητα να κρατήσεις το baseband σου καθώς και την υποστήριξη της iOS 5 Final που κυκλοφόρησε χθες.

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκει να εχεις "κρατησει" το baseband σου. Διαβασε εδω

 

Βγήκε νέα έκδοση redsn0w 0.9.9b5 for Mac που νομίζω υποστηρίζει τη δυνατότητα να κρατήσεις το baseband σου καθώς και την υποστήριξη της iOS 5 Final που κυκλοφόρησε χθες.

 

Πάντα όταν κλείνω το τηλέφωνο θα χριάζετε να το ξανακάνω just boot με το redsnow?? Δοκίμασα και το 09.9b5 αλλα πάλι χριάζετε να το κάνω just boot για να δουλέψει το cydia.

www.online-emall.com
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δεδομένο (στην παρούσα φάση). Απλά περιμένεις μέχρι να βγει το untethered.
Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρείτε πληροφορίες για το πως θα ξεκλειδώσετε (Gevey SIM) το iPhone 4 με iOS 5.

Προσοχη στις οδηγίες!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?αν καταλαβα καλα μπορω να κανω jaibrake την επισημη εκδοση του ios5 oxi την beta σαν tethered?αν ναι εγω εχω την baseband 4:10 το κανω κανονικα jaibrake tethered απλα θα ακολουθησω οδηγιες του link poy δινετε εδω πιο πανω για την gevey sim?
Link to comment
Share on other sites

Εαν διαβάσεις τις οδηγίες και θέλεις να το δοκιμάσεις κανε το. Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω εαν θα σου δουλέψει 100%. Η απόφαση είναι δική σου.
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα. Αναρωτιεμαι αν κανεις εχει δοκιμασει τις εφαρμογες που πλασαρονται εμπορικα για ξεκλειδωμα iphone ακομα και σε iOS και bb που δεν έχει βγει ελευθερο λογισμικο ξεκλειδωματος και χρειαζεται gevey sim. Παραδειγμα:

http://www.fastunlockiphone.com/

http://www.serviceok.net/english/index.php

http://www.unlock-the-iphone.com/

http://www.quickiphoneunlocking.com/

http://iphone-unlocker-pro.com/?gcli...FYGJDgodxF7NLg

Εχει κανεις δοκιμασει κατι απο αυτα; Ειναι αξιοπιστα για iphone 4 με iOS 4.3.3 και bb 04.10.01;

Επιπλεον, εκτος απο Gevey sim υπαρχει δυνατοτητα ασφαλους donwngrade σε iOS και bb για να κανει κανεις soft-unock?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ

[url]http://greenpois0n-gt.blogspot.com/2011/07/new-greenpoison-rc7-version-beta-update.html[/url]

παιζει να ειναι αληθινο?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάποιο νέο για jailbreak unlock έχουμε;ή πρέπει να κάνουμε τον οδηγό πιο πάνω και να φτιάξουμε μια custom ipsw και μετα να χρησιμοποιήσουμε την gevey sim?
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάποιο νέο για jailbreak unlock έχουμε;ή πρέπει να κάνουμε τον οδηγό πιο πάνω και να φτιάξουμε μια custom ipsw και μετα να χρησιμοποιήσουμε την gevey sim?
\

 

Με redsnow b4 win, ολα μια χαρά για το jailbreak σε iphone4. Γιά unlock δεν γνωρίζω.

Animula vagula blandula hospes comesque corporis quae nunc abibis in loca pallidula rigida nudula...

 

Tάκης

Ping!, Messi.im> tak1s

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι παραπλανητικό. Το Redsnow κάνει tethered JB και οχι untethred. Χρειάζεται κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση στη συσκευή να την εχεις συνδεδεμενη με το PC σου...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι παραπλανητικό. Το Redsnow κάνει tethered JB και οχι untethred. Χρειάζεται κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση στη συσκευή να την εχεις συνδεδεμενη με το PC σου...

 

Εντάξει μπορώ να ζήσω με αυτό ;) απλά θα πρέπει να φτιάξουμε custom ipsw για να μπορέσει λειτουργήσει με την gevey sim?

Υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει να μας πει αν είναι οκ;

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...