Ainol Novo 7 Elf: Φθηνό και με Android 4.0!

Απάντηση

zerv_5800

zerv_5800's Avatar: LG D802 G2
3G Member
Περιοχή: Περιστέρι
Παιδια απο χτες το μεσημερι μετα απο μια μεγαλη καθυστερηση λογο ελειψης stock απο τα κεντρικα της Ainol και παρολλο που ηθελα το Ainol elf ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω οτι κραταω στα χερια μου το Ainol Novo 7 Paladin το πρωτο tablet με Android ICS 4.0.1!!!

Λοιπον οι πρωτες εντυπωσεις μιας και το ξεζουμισα εχτες ειναι πολυ καλες!!!Γεια να ειμαι ειλικρινης για 76 ευρω που κανει ειναι τελειο!!!!
Η οθονη του capasitive εχει πολυ καλη αποκριση με ζωντανα χρωματα με ολα τα widget και φουλ live wallpaper!!!Απο παιχνιδια εχει προεγκατεστιμενα το angry birds, το spiderman το turbo fly 3d το Wow fιsh hd και το Fruit Slice!!!Υπηρχαν βεβαια αρκετες κινεζιες σε εφαρμογες και με ενα απλο delete της εβγαλα γιατι δεν εβγαζες νοημα με την καμια.Απο apps εχει ολα τα βασικα της φωτο και τα βιντεο τα παιζει πολυ καλα με pinc to zoom δοκιμασα και μια ταινια avi και την διαβασε μια χαρα εχει επανω 2 τον Media player και τον Video player και διαλεγεις εσυ αυτο που θες!!!Ο browser του και το wifi ειναι πολυ καλο φορτωνει γρηγορα της σελιδες και συνεργαζεται αψογα με το android market οπου απο εκει μπορεις να κατεβασεις πολλα πραγματα οπως αυτα που κατεβασα εγω π.χ lock screen widget το greek tv guide εορτολογιο κλπ βεβαια δεν παει να πει οτι τα παντα ολα δουλευουν-ταιριαζουν με το tablet αλλα εχεις μεγαλη ποικιλια οπως και να εχει για ολα τα γουστα!!!
Γεια το τελος αφησα να σας πω οτι αυτη η συσκευη δεν εχει ελληνικα στο μενου (το ainol elf νομιζω εχει) αν και αυτο θα φτιαχτει με το επομενω update αλλα αυτο μην σας αγχωνει γιατι και στα αγγλικα εχει πολυ ευκολο μενου και κατεβασα και το greek keyboard για να μπορω να γραφω στο ιντερνετ και να κανω την δουλεια μου και ειμαι κομπλε!!!

Αυτα χονδρικα παντως να ξερετε ειναι μια πολυ καλη συσκευη και θα μεινετε ευχαριστημενοι!!!Οτι θελετε ρωτατε!!!

dimgeo

dimgeo's Avatar: HTC One X
3G Member
Περιοχή: Aσπροβάλτα
Καλοριζικο..δες λιγο πως τα παει σε θεμα εφαρμογων(αν τρεχουν)..το πρωτο μαλλον ειναι το ramos w6hd το οποιο τωρα τρεχει την 4.03
Φιλικά Γιώργος

HOX is power...One is amazing

zerv_5800

3G Member
Παράθεση από dimgeo >
Καλοριζικο..δες λιγο πως τα παει σε θεμα εφαρμογων(αν τρεχουν)..το πρωτο μαλλον ειναι το ramos w6hd το οποιο τωρα τρεχει την 4.03
Με μια πρωτη ματια που δοκιμασα μερικες καποιες παιζουν και καποιες οχι!!!Αλλα οταν κανεις search στο market
απο το tablet αυτες που σου βγαζει οι περισσοτερες παιζουν κανονικα!!!Επισης δεν εγραψα ποιο πανω οτι παιζει
κανονικα ολα τα βιντεο απο το Youtube οπως επισης δοκιμασα και παιζει και τα βιντεο-σειρες απο το Mega tv!!!

kobi

no avatar
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Εγώ, για φθηνά tablets, θα πρότεινα όλα τα μοντέλα με Allwinner A10 μιας και είναι ARM και παίζουν όλες τις εφαρμογές. Μερικά μοντέλα είναι τα:

http://www.pandawill.com/h...ck-p55621.html

http://www.pandawill.com/a...ck-p55272.html

http://www.pandawill.com/t...te-p53904.html

hara75gr

hara75gr's Avatar: Motorola RAZR
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
τσίμπησα κι εγώ μόλις χθες το elf.Το μηχάνημα πετάει για τα λεφτά του, μένει μόνο να βάλω το official market, μιας και δεν υπάρχει, αλλά μόλις σήμερα έβγαλε η ainol official update.(elf update)Αν κάποιος ξέρει να δώσει αναλυτικές οδηγίες για να το κάνω θα του είμαι υπόχρεος

hara75gr

GSM Phase 1 Member
Παράθεση από kobi >
Εγώ, για φθηνά tablets, θα πρότεινα όλα τα μοντέλα με Allwinner A10 μιας και είναι ARM και παίζουν όλες τις εφαρμογές. Μερικά μοντέλα είναι τα:

http://www.pandawill.com/h...ck-p55621.html

http://www.pandawill.com/a...ck-p55272.html

http://www.pandawill.com/t...te-p53904.html
από το παραπάνω site αγόρασα κι εγώ το elf και μάλλον είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που αγοράζω κάτι από εκεί.Αγοράζω συχνά από Κίνα , αλλά την ανευθυνότητα και την προχειρότητα που είδα εκεί(συν την προσωπική ταλαιπωρία για να μιλήσω με κάποιον υπέυθυνο) δεν την συνάντησα ποτέ ξανά.Μακριά από pandawill!!

Jorge_greek

Jorge_greek's Avatar: Nokia N9 00
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από hara75gr >
Αν κάποιος ξέρει να δώσει αναλυτικές οδηγίες για να το κάνω θα του είμαι υπόχρεος
Απ ότι βλέπω κανονικό κείμενο είναι η σελίδα και όχι εικόνα. Πέτα το στο google translate, λογικά θα βγάλεις άκρη για το μοντέλο σου και για τις οδηγίες εγκατάστασης
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9

hara75gr

GSM Phase 1 Member
Παράθεση από Jorge_greek >
Απ ότι βλέπω κανονικό κείμενο είναι η σελίδα και όχι εικόνα. Πέτα το στο google translate, λογικά θα βγάλεις άκρη για το μοντέλο σου και για τις οδηγίες εγκατάστασης
Αυτό έκανα, αλλά το google tranlsate δεν κάνει και την καλύτερη μετάφραση απο κινέζικα(άσε που ο κινέζος δεν είναι και τόσο αναλυτικός).Αν κάποιος το έκανε με επιτυχία, ας πει εδώ πως το έκανε αναλυτικά, please!

zerv_5800

3G Member
Καλησπερα εδω και μια εβδομαδα εχω βαλει στο ainol Novo7 palladin το update ICS 4.0.3.Η διαφορα που ειδα εγω σε σχεση με το προηγουμενο ICS 4.0.1 ειναι οτι παει λιγο ποιο γρηγορα στο scroll ειναι ποιο smooth σε ολα αλλα η διαφορα η μεγαλη αυτο που ειδα εγω τουλαχιστον ειναι οτι παιζει τελικα και το ant1 live tv (ζωντανο προγραμμα tv) τα καναλια ολα γενικα ενω πριν επαιζε μονο youtube αντε και στην καλυτερη κανα επεισοδιο μιας σειρας απο το αντ1 η απο το mega tv!!!Αυτα καταταλλα ολα μια χαρα!!!

Λοιπον hara75gr θα σε βοηθησω στην αναβαθμιση αλλα θελω πρωτα να μου απαντησεις στην ερωτηση αν το μοντελο elf εχει στο language ελληνικα γενικα ανα εχει ελληνικο μενου πραγμα που το palladin δεν εχει χωρις να ειναι απαραιτητο μιας και το μενου του ics sandwich ειναι πολυ ευκολο!!!
Οσο για την pandawill μιας και εγω ταλαιπωρηθηκα λιγο το <<μυστικο>> ειναι αφου σε ενδιαφερει ενα προιον π.χ tablet στηλτε ενα email πρωτα να επιβεβαιωνεται οτι υπαρχει σε στοκ και μετα κανετε παραγγελεια οχι σαν εμενα που εκανα το αναποδο δεν το ειχαν σε στοκ και περιμενα.........@#^&* και το κακο ειναι οτι για κανενα προιον δεν γραφουν στο σαιτ τους αν το εχουν σε διαθεσιμοτιτα ετοιμο για αποστολη κακος βεβαια αλλιως σαν εταιρια καλη ειναι και κανα 2 τηλ που εκανα ειταν πολυ φιλικοι και μου απαντησαν σε ολα τα email αλλα ειπαμε επιβεβαιωση στοκ πρωτα και μετα παραγγελια φοβο δεν εχεις γιατι ειναι μεσω του paypal!!!

Λοιπον γραφω παρακατω την διαδικασια πως εκανα την αναβαθμιση 4.0.3 εγω στο Novo7 palladin αλλα δεινω τα αρχεια για το elf:

1)Κατεβαζουμε το original update μεσα απο το σαιτ που δεινει το μαμα σαιτ www.ainol.com απο εδω: http://115.com/file/dp5xk8u9#
Στην μεση της σελιδας εχει 4 κουτια:πρασινο.μπλε.κοκκινο και ασπρο με ενα βελακι κολλητα.πατας το βελακι και κανεις κλικ στο επομενο κουτι που θα σου βγαλει και κατεβαζεις και αποθηκευεις στον υπολογιστη σου το update απο τη τοποθεσια 113.105.174.3
Θα κανει αρκετη ωρα να στο κατεβασει αλλα εχε υπομονη!!!

2)Αφου το κατεβασεις οπως ειναι σε αρχικη μορφη .zip χωρις να το ξεζιπαρεις δηλαδη να το κανεις extract καντου ενα δεξι κλικ
και καντου μια μετονομασια σε update.zip!!Αυτο τιποτα αλλο αλλαγη ονοματος σε update.zip νομιζω ειναι ευκολο.

3)Μετα αντιγραφεις το αρχειο uddate.zip σε μια micro sd δεξι κλικ αντιγραφη-επικολληση αυτην που θα βαλεις μςσα στο tablet για να κανεις την αναβαθμιση

4)Με το tablet κλειστο και αφου εχεις κανει backup καλου κακου τοποθετεις την memory card και πατας απο το αριστερο κουμπι
της εντασης το up και το κουμπι ενεργοποιησης απο πανω ταυτοχρονα για 3-4 δευτερολεπτα οταν σου ανοιξει η συσκευη θα σου
βγαλει τον android man ενα ανθρωπακι android με ενε γραναζι στην κοιλια τοτε αφηνεις τα κουμπια και κανει την αναβαθμιση μονο του

5)Αφου φορτωσει σωστα την αναβαθμιση θα κανει μονο του ενα restart θα ανοιξει η συσκευη και αν ολα εχουν παει καλα το μονο
που θα πρεπει να κανεις ειναι να ξανα αλλαξεις το κινεζικα σε ελληνικα η αγγλικα και να σβησεις ολες της αχρηστες κινεζιες που εχει!!!

Της οδηγιες μπορεις να της δεις απο εκει που τα ειδα και εγω απο εδω http://115.com/file/dpl0auhk#

Ξεκαθαριζω την θεση μου οτι την ευθυνη της αναβαθμισης την παιρνει αυτος που την κανει με ρισκο δικο του εγω δεν εχω καμια ευθυνη ανα παει κατι στραβα και εγω με λιγο ψαξιμο εντελως μονος μου εβγαλα ακρη και η οδηγιες επανω ειναι για το novo7 palladin οχι για το elf λογικα πρεπει να ειναι η ιδια διαδικασια και για το elf αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος μιας και δεν το εχω στα χερια μου και ουτε εχω τον χρονο να το ψαξω και να το επιβεβαιωσω!!!
Το ξεκαθαριζω να βοηθησω θελω οχι να βρω τον μπελα μου παντα φιλικα!!!

Επισης σου γραφω παρακατω 3-4 σαιτ που ασχολουνται καθαρα με κινεζικα tablet android ainol και θα σε βοηθησουν πολυ!!!

1) http://tabletrepublic.com/forum/novo-7-elf/
2) http://www.pandawillforum....1588#post51588
3) http://tabletrepublic.com/...12-a-1190.html
4) http://www.ainovo.com/support.html

Καλη επιτυχια!!!Πες μας τελικα τι εκανες!!!
Τελευταία τροποποίηση από zerv_5800: 8 Μάρ. 2012, 00:09.

hara75gr

GSM Phase 1 Member
Πρώτα απ' όλα ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να γράψεις τόσο αναλυτικότατες οδηγίες
Για να σου απαντήσω στην ερώτηση, το elf έχει ελληνικά σαν επιλογή στο μενού, απλά δεν έχει στο πληκτρολόγιο, αλλά αυτό το βάζεις μετά αν θες.Όσο για την pandawill, κι εγώ το ίδιο λάθος έκανα και παρήγγειλα βασιζόμενος στο ότι στο site τους το έδιναν ότι υπάρχει.Μόνο που εγώ εκμεταλέυτηκα την πρωτοχρονιάτικη τους προσφορά που είχαν λόγω γιορτινής αργίας, οπότε δεν υπήρχε κανείς για να μου απαντήσει εκείνο το διάστημα.Δεν με πείραξε όμως τόσο αυτό, αλλά το γεγονός ότι έκανα κάτι ώρες για να μιλήσω με το live supportt τους και όταν το κατάφερνα τελικά μιλούσα με κάτι τύπους που με μεταχειρίζονταν σαν 7 χρονών παιδάκι(37 είμαι).Υποσχέσεις ανεύθυνες και δικαιολογίες της πλάκας κάθε μέρα.Μέχρι που πέτυχα έναν admin και του τα στόλισα καλά και από τότε ήτανε ζήτημα διαδικαστικό 24 ωρών να εκτελεστεί η παραγγελία.Εγώ πάντως σοβαρή παραγγελία δεν ξανακάνω από εκεί γιατί βρίσκομαι και σε επικίνδυνη ηλικίαΒλέπεις έχω ξανα-αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα και σε άλλα sites, αλλά ποτέ δεν είχα τέτοια αντιμετώπιση.
Τέσπα, αρκετά με αυτούς...
Βρήκα και αυτέςτις οδηγίες σε ένα άλλο site και τώρα είμαι σε δίλλημα, μιας και οι δικές σου μιλάνε για το παλιότερο novo.Φοβάμαι στο τι να διαλέξω, γιατί διάβασα για περιπτώσεις που το tablet μπρίκαρε και δε θέλω να δω κάτι τέτοιο και σε μέναΘα δω τι θα ακολουθήσω τελικά και εννοείται πως θα ενημερώσω.

hara75gr

GSM Phase 1 Member
οι οδηγίες σου δεν δουλεύουν φίλε μου για το elf.Ακολούθησα αυτές από το δικό μου link και όλα πλέον μια χαράΑαα, βγήκε και καινούργιο update 8-3-2012.Καλά, αυτή η ainol δεν παίζεται!

zerv_5800

3G Member
Παράθεση από hara75gr >
οι οδηγίες σου δεν δουλεύουν φίλε μου για το elf.Ακολούθησα αυτές από το δικό μου link και όλα πλέον μια χαράΑαα, βγήκε και καινούργιο update 8-3-2012.Καλά, αυτή η ainol δεν παίζεται!

Ωραια αφου εβγαλες ακρη παλι καλα με το ταμπλετ γραφω τωρα μακαρι να
βγει και καμια νεα αναβαθμιση και για μενα θα με ενδιαφερε να βρω τροπο
να βαλω ελληνικα που δεν.εχω αν μαθεις κανα τροπο η αν ξερει κανεις πως
να του περασω ας μας πει.

leodata1

no avatar
Mobile Newbie
Παράθεση από zerv_5800 >
Παιδια καλησπερα θελω την βοηθεια σας!!!Εγω παρειγγειλα το ainol paladin που ειναι το ποιο φτηνο απο το ainol elf της παρουσιασης και μου ειπε οτι η pandawill τελικα οτι εχουν ελλειψη και απο βδομαδα θα αρχισουν οι αποστολες!!!Το θεμα ειναι το εξης μιας και εχω χρονο να αλλαξω την παραγγελια πηγα χτες σε ενα μαγαζι στο μαρουσι το οποιο το εχει και το ειδα live και επαθα την πλακα μου ειναι πολυ καλο γρηγορο στο μενου και στης φωτο με ζωντανα χρωματα αλλα και στο ιντερνετ που το δοκιμασαμε με πολυ καλο pinc to zoom κλπ.Το φθηνο aino paladin (83) ευρω απο κινα δεν εχει ελληνικο μενου το ειδα και σε αυτο του αμαρουσιου και ρωτησα και κινα αν και μπορεις να βαλεις το greek keyboard απο το market και να εισαι κομλπε για να γραφεις στο ιντερνετ συν οτι μπορεις να κανεις και update οταν βγει (αν θα βγει) το 4.0.3 μεσω του wifi και η καινουργια θα εχει ελληνικα αυτο μου ειπε και ο πωήτης στο μαρουσι που ρωτησα και ο κινεζος!!!
Το ainol paladin elf οπως δειχνει και στην αρχικη σελιδα ειναι λιγο καλυτερο εχει εξτρα hdmi, υποστηριζει flash player 11.1 εχει επεξεργαστη1.2ghz αντι 1.0ghz εχει αναλυση 1024*600 αντι 800*400 και 1gb ddr3 αντι 512mb συν οτι εχει πολλες γλωσσες συν ελληνικα αλλα εκτος τα ελληνικα θα φενεται η ταχυτητα του πραγμαυικα στο χερι ποιο γρηγορα λογο επεξεργαστη και μνημης ram η οχι???
Το ερωτημα ειναι αξιζει να δωσω τα 35 ευρω παραπανω περιπου που εχει και να παρω αυτο που εχει και ελληνικα και ειναι λιγο καλυτερο η να περιμενω το ποιο απλο και απλα μετα να περιμενω να γινει η αναβαθμιση του για να εχβω και ελληνικα???Τι λετε εχω πελαγωσει....!!!
Ειδά τα χαρακτηριστικά του Elf και μου φαίνεται πολύ καλό για την τιμή του, αν μπορείς πες μου σε ποιό μαγαζί το είδες στο Μαρούσι μήπως περάσω να το δω και live.

Ευχαριστώ

zerv_5800

3G Member
Παράθεση από leodata1 >
Ειδά τα χαρακτηριστικά του Elf και μου φαίνεται πολύ καλό για την τιμή του, αν μπορείς πες μου σε ποιό μαγαζί το είδες στο Μαρούσι μήπως περάσω να το δω και live.

Ευχαριστώ
Καλημερα.Στο μαρουσι ειχε το novo7 paladin οταν πηγα εγω τωρα βλεπω οτι εχει μαλλον και το elf!!!
Το εχει 199 αλλα αμα το παρεις απο κινα θα σου βγει 130!!!
http://www.play247.gr/inde...ducts_id=40153

stelios_rs180

no avatar
GSM Phase 1 Member
Καλησπέρα στο forum.
Ενδιαφέρομαι να παραγγείλω το ainol elf 2.
Μπορούν οι κάτοχοι που το εχουν να μου πουν τυχόν προβλήματα??
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης