Jump to content

Spartacus (Starz)


slash7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου εκανε εντυπωση που δεν βρηκα θεμα για αυτη την σειρα οποτε ειπα να δημιουργησω εγω ενα καθως μου αρεσει αρκετα.

 

"Nέα σειρά με πολλή δράση την οποία οι φανς της ταινίας "300" θα λατρέψουν.

Προδόθηκε από τους Ρωμαίους, έγινε δούλος, αναγεννήθηκε σαν μονομάχος...

 

Οι Ρωμαίοι, στην προσπάθειά τους να υπερασπιστούν τα σύνορα της αυτοκρατορίας τους, συμμαχούν με τους Θράκες για να αντιμετωπίσουν τους Γέτες, που αποτελούν κοινή απειλή. Μετά την απόφαση του Ρωμαίου Λεγάτου να κινηθεί εναντίον του Μιθριδάτη και να μην κυνηγήσει και εξολοθρεύσει τους Γέτες, ο Σπάρτακος και οι Θράκες θα αποστατήσουν και θα γυρίσουν να προστατεύσουν τα χωριά τους. Ο Λεγάτος όμως θα τον αιχμαλωτίσει και θα τον στείλει να θανατωθεί στην αρένα των μονομάχων, η μοίρα όμως είχε άλλα σχέδια για εκείνον...

 

Στην κλασική ιστορία του διαβόητου επαναστάτη Σπάρτακου βασίζεται η νέα σειρά του τηλεοπτικού δικτύου Starz. Το στυλ της σειράς θυμίζει έντονα τους 300 του Λεωνίδα με έντονες σκηνές βιας αλλά και γυμνού."

 

- (Prequel)

"Η μίνι σειρά αφηγείται και εξιστορεί την αιματοβαμμένη διαδρομή του Οίκου Μονομάχων Batiatus στην πόλη Capua πριν την άφιξη του Spartacus. Ο Quintus Lentulus Batiatus διευθύνει και διαχειρίζεται τον Οίκο που του παρέδωσε ο πατέρας του Ludus προσπαθώντας να συνεχίσει την επί γενεών παράδοση της οικογενείας στην παραγωγή μονομάχων για τις ανάγκες της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Η φιλοδοξία είναι να ξεπεράσει τον ίδιο του τον πατέρα στην σκία του οποίου βρισκόταν επί σειρά ετών με σκοπό να ανέβει κοινωνικά όσο ψηλότερα μπορεί. Αρωγός του η σύζυγός του Lucretia μια μάλλον χαμηλής κοινωνικής στάθμης γυναίκα η οποία έχει στο πλευρό της μια φίλη αμφιβόλου ηθικής και προελεύσεως. Την Gaia (Jaime Murray). Με την αμέριστη υποστήριξη αυτών των δύο γυναίκων και με πίστη στις ικανότητές του είναι διατεθειμένος να προχωρήσει στην υλοποίηση του σχεδίου του με κάθε κόστος είτε ατομικό , είτε οικογενειακό , είτε επιχειρηματικό. Ο Batiatus για να τα πετύχει όλα αυτά ποντάρει μέχρι τελικής πτώσεως στις ικανότητες που πιστεύει ότι έχει ο καλύτερος του μονομάχος, ο Κέλτης Gannicus ένας ικανότατος με δύο ξίφη πολεμιστής, που πολεμά στην Αρένα σαν να είναι η τελευταία μέρα της ζωής του.

 

Ωστόσο όμως υπάρχουν πολλοί που δεν επιθυμούν την πρόοδο του Batiatus και την άνοδο του Οίκου για την ανάληψη των σκήπτρων του πρωταθλητή της Capua, και συνομωτούν συστηματικά και με αιματηρό τρόπο εις βάρος του."

 

 

 

Season 3 - Vengeance

 

Ο λογος για τον οποιον η δευτερη μινι σεζον(7 επεισοδια) ειναι prequel ειναι επειδη ο πρωταγωνιστης της σειρας, ο Spartacus ο Andy Whitfield, τοτε ειχε διαγνωστει με καρκινο και ηταν σε θεραπεια οποτε σκεφτηκαν να κανουν το prequel και μετα η 3η να ηταν η κανονικη συνεχεια του 1. Δυστυχως ομως τον Σεπτεμβριο που μας περασε απεβιωσε καθως δεν μπορεσε να αντιμετωπισει τον καρκινο.

Ετσι οι παραγωγοι συνεχισαν κανονικα την 3η season με τον Liam McIntyre στη θεση του Spartacus.

 

Tελος οσο για το cast δεν θα σας απογοητευσει..

Lucy Lawless, John Hannah, Andy Whitfield και αλλοι που παιζουν πολυ καλα τους ρολους τους!

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σήμερα είδα το πρώτο επεισόδιο από την τρίτη σεζόν.

δεν με πολύ έπεισε ο αντικαταστάτης του Andy Whitfield και φαίνεται και αρκετά φτωχότερο σαν παραγωγή.

δεν ξέρω μακάρι να στρώσει στα επόμενα γιατί είναι από τις αγαπημένες μου σειρές

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική σειρά με απίστευτες σκηνές μάχης.

Κρίμα που έφυγε έτσι ο Andy και σίγουρα δεν μπορεί με τίποτα να τον φτάσει ο νέος ήρωας.

Η 1η σεζόν είναι ό,τι καλύτερο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

season 3. 1 επεισόδιο έχει βγει?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

season 3. 1 επεισόδιο έχει βγει?

 

κανονικά 27 του μήνα θα παιχτεί αλλά έχει διαρρεύσει σε webrip!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά απαράδεκτος ο νέος Σπάρτακος. :mad::mad:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην είμαστε υπερβολικοί. Δώστε του 1-2 επεισόδια ακόμα. Δε μπορεί να αντικαταστήσει έτσι εύκολα έναν άνθρωπο που έπειθε τόσο πολύ για Spartacus, αλλά ας μην τον απορρίψουμε κιόλας. Αυτές οι αλλαγές θέλουν λίγο χρόνο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρήκα καλό το επεισόδιο. Ok λείπει ο Whitfield, είναι τραγικό που χάθηκε έτσι ο άνθρωπος και είχε κάνει πολύ καλή δουλειά ως Spartacus.

 

Αλλά η σειρά έδωσε ένα κλασσικό επεισόδιο και ο νέος ηθοποιός τουλάχιστον προσπαθεί (δεν λέω ότι δεν είχε τα προβλήματά του το επεισόδιο). Δεν ήταν από τα κορυφαία επεισόδια, αλλά για εισαγωγή στη νέα season και τοποθέτηση των πιονίων (sic) στη σκακιέρα, έκανε καλή δουλειά και δε με απογοήτευσε.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρήκα καλό το επεισόδιο. Ok λείπει ο Whitfield, είναι τραγικό που χάθηκε έτσι ο άνθρωπος και είχε κάνει πολύ καλή δουλειά ως Spartacus.

 

Αλλά η σειρά έδωσε ένα κλασσικό επεισόδιο και ο νέος ηθοποιός τουλάχιστον προσπαθεί (δεν λέω ότι δεν είχε τα προβλήματά του το επεισόδιο). Δεν ήταν από τα κορυφαία επεισόδια, αλλά για εισαγωγή στη νέα season και τοποθέτηση των πιονίων (sic) στη σκακιέρα, έκανε καλή δουλειά και δε με απογοήτευσε.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε. Το πρώτο επεισόδιο είχε το δύσκολο ρόλο της επανένταξης της σειράς. Θα πρέπει να δούμε τα παρακάτω για να κρίνουμε. Όσον αφορά τον Liam Mcintyre, σίγουρα θα πρέπει να φτύσει αίμα πραγματικά για να μπορεί να κοιτάξει στα ίσα την ερμηνεία του αδικοχαμένου Andy Whitfield.... Να τον ξεπεράσει αποκλείεται. Μόνο να τον φτάσει... Και αν.... Θα δείξει στη συνέχεια... Όντως η απουσία του Βατιάτου είναι κάτι παραπάνω από αισθητή μα το @#$%^ του Δία....

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που λέτε για ηθοποιία κλπ αλλά ακόμα και σωματικά o νέος Σπάρτακος πιο πολύ για εξώφυλλο περιοδικού κάνει παρά για μονομάχος.

Δεν έχει ούτε καν το σώμα που θα έπρεπε να έχει ένας μονομάχος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν εντυπωσιαστηκα αλλα ουτε και απογοητευτηκα απο το επεισοδιο. Αλλωστε οπως αναφερθηκε και πριν ειναι το πρωτο και ηταν μια χαρα. Θα περιμενω να δω λιγα ακομα. Το ιδιο ισχυει και για τον νεο Σπαρτακο. Θα περιμενω λιγα ακομα επεισοδια για να μην βγαλω βιαστικα συμπερασματα.

Αυτο που μου εκανε αρκετη "εντυπωση" ηταν το μειωμενο budget. Ηταν αρκετα εμφανης η μειωση του, ειδικα σε καποια σκηνικα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

μειωμενο μπατζετ ακομα και στα κοριτσια:confused:!!

χαλιαδουρες μου φανηκανε:O

κοψτε τα ολα,αλλα μην μας κοβετε τις ομορφιες ρε παιδιαααα:lol:

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

χαλιαδουρες μου φανηκανε:O

 

Σε ποιες αναφέρεσαι; Δεν έχω παράπονο από τις γυναικείες παρουσίες στη σειρά. Και όσον αφορά την καινούργια προσθήκη (Sepia), μάλλον υποσχόμενη είναι για μένα. Σε καμιά περίπτωση χάλια, εκτός και αν μιλάμε για υπερφυσικά στάνταρντ.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και το 2o.

Μου αρέσει που δείχνει full Οινομενεα.

Σχετικά με τα κορίτσια, η καινούρια ξανθιά φαίνεται καλό τουμπανακι. :-) :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με τη φετινή σεζόν, αλλά το έχουν παρακάνει με την - αλά Zack Snyder - χρήση του slow motion στις σκηνές μάχης.

 

Δεν μπορείς να παρακολουθήσεις τη σκηνή πλέον άνετα γιατί κάθε δύο δευτερόλεπτα πέφτει slow motion και τρελό ζουμ σε κάποιον-κάτι. Και εκεί που ο Snyder στους 300 ή το Sucker Punch το χρησιμοποιούσε όταν ήθελε να τονίσει κάτι ή να κάνει κάτι πιο δραματικό, η τόσο έντονη και συνεχής χρήση του στο Spartacus δε φτιάχνει, αλλά χαλάει την ατμόσφαιρα.

 

Κατά τα άλλα καλούτσικο και το δεύτερο, αλλά περίμενα κάτι καλύτερο. Είχε τουλάχιστον ωραίο φινάλε.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είμαι ο μόνος άνθρωπος που απο λάθος είδε την δεύτερη σεζόν πρώτα και αναρωτιόταν ποιός είναι ο Σπάρτακος και γιατί δεν εμφανίζεται!:lol:

τώρα θα δω την πρώτη.:O

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι μολις δεις την blood and sand θα καταλαβεις τι γινεται. Ετσι κι αλλιως το gods of the arena ειναι prequel.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μετά το 3ο επεισοδιο επιτέλους έχω ξεκινήσει να σκαλώνω ξανά!!

Φυσικά ο ίδιος ο Σπάρτακος είναι αδιάφορος για μένα σαν χαρακτήρας, αλλά οι εξελίξεις και η επιστροφή ενός παλιού μισητού :-) χαρακτήρα δίνουν το ενδιαφέρον που χρειάζεται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξενερωσα με τον καινουργιο ηθοποιο για την θεση του Σπαρτακου. Οντος τεραστια η μειωση στο budget, ειδικα εκει που δειχνει την Ρωμη... Επισης δεν μου αρεσε το σεναριο καθολου. Μου σκοτωσαν τη γυναικα, θελω να παρω εκδικηση για τη γυναικα μου, ειναι ο στοχος ζωης μου, και πηγαινω με αλλη γυναικα, απο το πρωτο επισοδειο, nice...
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξενερωσα με τον καινουργιο ηθοποιο για την θεση του Σπαρτακου. Οντος τεραστια η μειωση στο budget, ειδικα εκει που δειχνει την Ρωμη... Επισης δεν μου αρεσε το σεναριο καθολου. Μου σκοτωσαν τη γυναικα, θελω να παρω εκδικηση για τη γυναικα μου, ειναι ο στοχος ζωης μου, και πηγαινω με αλλη γυναικα, απο το πρωτο επισοδειο, nice...

 

Εντάξει δεν είναι σειρά που θα εμβαθύνει σε ψυχολογικά, τον πόνο της απώλειας κτλ.

Είναι μια σειρά δράσης που είναι καλή γιατί έχει βία, σεξ και αρχαιότητα.

 

Αδιάφορο για εμένα το τρίτο. Γενικά μέχρι στιγμής δε μου λέει κάτι η σεζόν. Δεν έχουν κάποιο στόχο όλα όσα γίνονται και αυτό κάπως με ξενίζει. Τα μοναδικά καλά σημεία είναι η Lucy Lawless (η οποία δε θα γεράσει ΠΟΤΕ) και γενικά ό,τι γίνεται στο τέως οίκο του Batiatus.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξενερωσα με τον καινουργιο ηθοποιο για την θεση του Σπαρτακου. Οντος τεραστια η μειωση στο budget, ειδικα εκει που δειχνει την Ρωμη... Επισης δεν μου αρεσε το σεναριο καθολου. Μου σκοτωσαν τη γυναικα, θελω να παρω εκδικηση για τη γυναικα μου, ειναι ο στοχος ζωης μου, και πηγαινω με αλλη γυναικα, απο το πρωτο επισοδειο, nice...

 

Δεν το θυμάσαι καλά.

Ο Σπάρτακος είχε ξεκινήσει αρκετό καιρό σχέση με αυτή την κοπέλα και στην αρχή μάλιστα δεν έκανε τίποτα μαζί της.Μετά από καιρό ξεπέρασε την γυναίκα του και άρχισε τα πιτσι πιτσι.

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλή η τσόντα, καλή η βία, αλλά αυτό που πάντα κρατούσε ζωντανή την σειρά και της έδινε αυτό το ξεχωριστό 'κάτι' που σε τραβούσε πίσω, ήταν οι ίντριγκες, οι δολοπλοκίες και τα πισώπλατα μαχαιρώματα.

Επίσης, οι δύσκολες αποφάσεις που έπρεπε να πάρει ο Σπάρτακος εξαιτίας του γεγονότος ότι είναι σκλάβος.

Γενικά, το ότι ήταν σκλάβοι και η ζωή που κάνανε προσέφερε πολλές δυνατές σκηνές στην πρώτη σαιζόν.

 

Εδώ δεν έχουμε τίποτα από όλα αυτά.

'Εχουμε ένα μάτσο γυμνασμένους να γυρνάνε δεξιά-αριστερά, να σφάζουν και να καίνε.

Έναν αδιάφορο Σπάρτακο και έναν κλαψιάρη Κρίξο.

 

Λείπει πολύ ο Μπατιάτους και οι δολοπλοκίες του, Ο Ρωμαίος αρχι-κακός είναι πολύ 'λίγος' για

να σου κρατήσει το ενδιαφέρον.

 

Θα συνεχίσω να την βλέπω την σειρά αλλά βλέπω έτσι να συνεχίζει, ως μια φτηνή απομίμηση της πρώτης σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...