Jump to content

Αγαπημένες Παλιές Σειρές (Ελληνικές/Ξένες)


just_a_comment
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(φέτος είναι η χρονιά που ανοίγω sci-fi threads - ποιος το περιμενε :p)

 

Firefly (2002): Wikipedia entry

 

Πώς πήγε έτσι άδοξα αυτή η σειρά? Ήταν πάρα πολύ ιδιαίτερη και καλοφτιαγμένη. Τέλεια ατμόσφαιρα (space-western), ξεχωριστή αισθητική, ευφάνταστα σενάρια και πολύ καλοδουλεμένοι χαρακτήρες. Oυσιαστικά τη χαντάκωσε το Fox, αλλά η ιστορία εκδικήθηκε μέσω του πολύ ισχυρού fanbase που έχει δημιουργήσει όλα αυτά τα χρόνια.

 

14 επεισόδια μόνο, αλλα όλα διαμαντάκια. Δίνω το λινκ της wikipedia για να μην την πατήσει κανεις και δει τα επεισόδια με τη σειρά που προβλήθηκαν - μόνο η wikipedia έχει τη σωστή σειρά, με τους κωδικούς παραγωγής στη σελίδα "list of episodes" - το imdb και άλλα παρόμοια σάιτ τα χουν με τη λάθος σειρα. Το οποίο εννοείται ότι δεν το καταλαβαίνω - πως γίνεται να τα προέβαλε το κανάλι ανακατεμένα :wacko:, αλλά τέλος πάντων. Σημασία είναι ότι πρόκειται για μια εξαιρετική σειρά που έγραψε ιστορία, έστω και με τέτοιο άδοξο τέλος (που τουλάχιστον "μπαλώθηκε" κάπως με την ταινία που ακολούθησε, το Serenity)

 

Είμαι (λίγο) ρετρό που ανοίγω τώρα αυτό το θρεντ (ελπίζω να μην πειραζει), αλλά εγώ τώρα την είδα τη σειρά και ήθελα να δω αν έχει πολλούς φαν εδω γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει κάποια στιγμή να κάτσω να τη δω αυτή τη σειρά.

Όποιος και να την έχει δει λέει τα καλύτερα - δε μπορεί να πέφτουν όλοι τόσο έξω :p.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένας fan εδώ.

Νομίζω ότι είδα πρώτα το Firefly και μετά το BSG, αλλά υπάρχουν σαφείς ομοιότητες στην σκηνοθεσία (όχι τόσο στην υπόθεση ωστόσο).

Δεν ξέρω αν αυτό έπαιξε ρόλο στο τσεκούρωμα. Το ότι δηλαδή δεν ήταν αρκετά ανταγωνιστική προς το BSG (?)...

 

Από την αρχή στο FOX ήταν αβέβαιοι για το πώς θα την χρησιμοποιούσαν, και η πρώτη μετάδοση των επεισοδίων έγινε με άλλ'αντ'αλλων σειρά -υποτίθεται γιατί πίστευαν ότι η αρχή δεν ήταν αρκετά "εκρηκτική".

 

Ωραίο το Serenity σε μεγάλο βαθμό, αλλά

α) ο Whedon κάνει τις περίφημες "τυπικές του κινήσεις" στο φινάλε -σκοτώνοντας στην ψύχρα σημαντικό χαρακτήρα- και β) ακόμα θυμάμαι το μεγάλο f*** y** της ιστορίας με τον παπά

.

 

H Summer Glau παίζει σε έναν από τους καλύτερους ρόλους/παρουσίες της ως River Tam. (Μετά είναι ως Terminator).:love:

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

H Summer Glau παίζει σε έναν από τους καλύτερους ρόλους/παρουσίες της ως River Tam. (Μετά είναι ως Terminator).:love:

 

Kαι τότε ξεκίνησε και η περιβόητη "κατάρα της Summer Glau" η οποία θέλει όποια σειρά εμφανίζεται να κόβεται.

 

Και όχι άδικα: Firefly, Dollhouse, The 4400, Terminator: The Sarah Connor Chronicles, The Cape...

 

ΟΛΕΣ τις έχει ξεκάνει!! :X

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Lol. Όμως δύο από αυτές είναι στην κατάρα του Whedon με FOX (πολύ κακός συνδυασμός)

Και στο Sarah Connor Chronicles ήταν το καλύτερο μέρος της σειράς -άλλα πράγματα πήγαν στραβά, συμπεριλαμβανομένου ότι το FOX έκοψε το SCC μετά την δεύτερή του season, για να κρατήσει το Dollhouse (το όποίο έκοψε επίσης μετά τη 2η season).

To The 4400 δε μου άρεσε (σχεδόν) καθόλου, οπότε no comments, και το The Cape μυρίζει φόλα (δεν το έχω αγγίξει καν).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Serenity ήταν λίγο meeeh :blink:...καλή ταινία, αλλά όχι όσο ιδιαίτερη και ξεχωριστή όσο ήταν η σειρά. Ικανοποιούσε βασικές ανάγκες (να εντάξει την ιστορία σε ένα πιο σαφές πλαίσιο/story-arc, να εξελίξει και να ολοκληρώσει όσο γίνεται τους χαρακτήρες) αλλά εκτός από κάποιες σκόρπιες πολύ καλές στιγμές, της έλλειπε αυτό "το κάτι" που είχε η σειρά. Ας πούμε, εμένα μου λειψε ακόμα και το western υφος (που το κέρδιζε η σειρά από τους τίτλους κιόλας - τι ωραίο τραγούδι!)

 

Όσο για τα κοψιματα, κάτι πρέπει να κάνει κι αυτός ο Whedon - έχει ρεκόρ από σερί αδικοκομμένων σειρών: και ο Angel κόπηκε αναπάντεχα και το Firefly και το Dollhouse, και τουλάχιστον για τα 2 πρώτα είμαι σίγουρη ότι στηρίζονταν από τρελό fanbase, δεν είναι να πεις ότι δεν ήταν δημοφιλή. Πρέπει να απολύσει αυτό το ζόμπι που βγαίνει στο τέλος και λέει "grrr...arrg!", του φέρνει γκαντεμια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου εκανε να πω την αληθεια λιγη εντυπωση που δεν βρηκα θεμα για την σειρα αυτη, αλλα οκ το ανοιγω εγω λοιπον. :p

 

Ξεκινησα πριν απο καμποσο καιρο και παρακολουθησα τα πρωτα επισοδια του πρωτου κυκλου απο σποντα και η αληθεια ειναι οτι κολλησα. Εχω φτασει στην πεμπτη σεζον και πραγματικα δεν εχω εντοπισει φθορα στο σεναριο ουτε τιποτα κουραστικο. Το καστ ανανεωνεται πολυ προσεχτικα και εξυπνα κατι το οποιο δεν σε κουραζει αι ουτε σε ξενερωνει καθως κανενας κεντρικος χαρακτηρας στην πραγματικοτητα δεν αλλαζει αλλα μονο οι "δευτεροι".

 

Πολυ καλες ερμηνειες ειδiκα του πρωταγωνιστη Alan Shore που τον υποδυεται ο εκπληκτικος για εμενα James Spader, καθως και ο απιστευτος Denny Crane που τον υποδυεται ο William Shatner που σιγουρα οι πιο παλιοι αλλα και φανατικοι με επιστημονικη φαντασια θα τον γνωριζουν ως "Captain Kirk"!!

 

Σαν σειρα ειναι δραμα/κομωδια. Τα κωμικα στοιχεια ειναι σε καθε επεισοδια εκει και προκαλωντας πολυ γελιο, σας το εγγυομαι. Βεβαια δεν θα μπορουσαν να λειπουν οι πολλες δικηγορικες μαχες αφου αυτο ειναι το βασικο στοιχειο της σειρας.

 

Σας υποσχομαι οτι θα "ερωτευθειτε" τον Alan Shore ο οποιος προκειται για εναν δικηγορο λιγο σεξιστη, αλλα πολυ ηθικο, ικανο ανθρωπο που πιστευει πολυ στη φιλια, στις αξιες και στη χαρα της ζωης αλλα και στο σεξ. Ο καλυτερος του φιλος? Ο Denny Crane ο οποιος οντας πρωην μεγαλος δικηγορος της Βοστωνης απλως περναει την ωρα του στην εταιρια του. Βλεποντας οτι η αγαπη για τις γυναικες ειναι το ιδιο δυνατη και για τους δυο δενουν μεταξυ τους και πραγματικα γινοντε αχωριστοι.

 

Εαν ποτε θελετε να δειτε κατι δαφορετικο σας την προτεινω.

 

 

http://www.pollsb.com/photos/o/47071-boston_legal.jpg

Boston Legal

Εχει πεντε σαιζον. Ξεκινησε το 2004 στο δικτυο ABC, καθε επισοδια ειναι κοντα στα 45 λεπτα. Εχει κερδισει 12 βραβεια καθως εχει και 52 υποψιφιοτητες.

Edited by VeCo

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σε χαιρετώ με μεγάλη χαρά!! αυτή η σειρά νομίζω ότι ως συνολικό πακέτο ανήκει στο τοπ (από τις σειρές που έχω παρακολουθήσει βέβαια)..

 

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν σοβαρή, μετά μου φάνηκε έξυπνη κωμωδία και στο τέλος έβγαλα το καπέλο στη συναισθηματική ευφυία που έκρυβε από κάτω... εξαιρετική σειρά!

 

Δεν έχω βαρεθεί ούτε στιγμή! Ούτε κωμικά ούτε δραματικά ουτε καν δικηγορίστικα δεν έχω βαρεθεί... πάντα περίμενα με ενδιαφέρον κάθε επιχείρημα και κάθε ατάκα. Και όλοι οι χαρακτήρες είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον με πρωτο και καλύτερο φυσικά τον Άλαν, τον οποίο σε καμία περίπτωση δε θα χαρακτήριζα ηθικό με την γνωστή έννοια του όρου βέβαια, αλλά έναν βαθύτατα αληθινό και έντιμο άνθρωπο, γεμάτον ελαττώματα και αδυναμίες, αλλά με πίστη σε αξίες και με ουσιαστική αίσθηση δικαιοσύνης, όχι τυπική δικαιοσύνη, ουσιαστική... και φυσικά ευφυέστατο!

 

Λυπήθηκα πάρα πολύ που τελείωσε έτσι αυτή η σειρά όμως από ό,τι γνωρίζω έχει 5 σεζόν και όχι 6. συμβαίνει κάτι που δεν ξέρω;;; αν ναι ενημέρωσέ με σε παρακαλώ!!

 

Denny Crane! :up:

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σε χαιρετώ με μεγάλη χαρά!! αυτή η σειρά νομίζω ότι ως συνολικό πακέτο ανήκει στο τοπ (από τις σειρές που έχω παρακολουθήσει βέβαια)..

 

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν σοβαρή, μετά μου φάνηκε έξυπνη κωμωδία και στο τέλος έβγαλα το καπέλο στη συναισθηματική ευφυία που έκρυβε από κάτω... εξαιρετική σειρά!

 

Δεν έχω βαρεθεί ούτε στιγμή! Ούτε κωμικά ούτε δραματικά ουτε καν δικηγορίστικα δεν έχω βαρεθεί... πάντα περίμενα με ενδιαφέρον κάθε επιχείρημα και κάθε ατάκα. Και όλοι οι χαρακτήρες είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον με πρωτο και καλύτερο φυσικά τον Άλαν, τον οποίο σε καμία περίπτωση δε θα χαρακτήριζα ηθικό με την γνωστή έννοια του όρου βέβαια, αλλά έναν βαθύτατα αληθινό και έντιμο άνθρωπο, γεμάτον ελαττώματα και αδυναμίες, αλλά με πίστη σε αξίες και με ουσιαστική αίσθηση δικαιοσύνης, όχι τυπική δικαιοσύνη, ουσιαστική... και φυσικά ευφυέστατο!

 

Λυπήθηκα πάρα πολύ που τελείωσε έτσι αυτή η σειρά όμως από ό,τι γνωρίζω έχει 5 σεζόν και όχι 6. συμβαίνει κάτι που δεν ξέρω;;; αν ναι ενημέρωσέ με σε παρακαλώ!!

 

Denny Crane! :up:

Εχεις απολυτο δικιο εγω καταλαθος ειπα 6. Βλακεια μου ενω ειμαι στη 5η και τελευταια και το ηξερα αλλα καταλαθος εβαλα 6, το διορθωσα μολις τωρα.

Τα closings του Αλαν ειναι ο,τι καλυτερο στη σειρα. Εχω συγκινηθει σε αρκετα απο αυτα καθως εχει το απιστευτο ατου να σε ευαισθητοποιει. Ειναι απιστευτος και πραγματικα ενω ποτε μου δεν ημουν υπερ της δικηγοριας πραγματικα πλεον το βλεπω με αλλο ματι. Θα μου πειτε καλα απο μια σειρα? Θα σας απαντησω οτι εαν ποτε μου χρειαστω δικηγορο πραγματικα θα ηθελα εναν σαν αυτον παρολο που το συστημα δικαιοσυνης εδω ειναι τελειως διαφορετικο απο το Αμερικανικο.

Ανυπομονω να την τελειωσω για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη. Ειμαι στο 7ο τωρα επεισοδιο και απ οτι το κοβω με βλεπω σημερα να το παιρνω σερι. :rolleyes:

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Top 5 σειρά, εννοείται πως έχω ήδη τα DVD της... Denny Crane!

 

Υ.Γ.

Και για να ζηλέψετε, ορίστε και μία φωτογραφία από το κτήριο που χρησιμοποιήθηκε στη σειρά ως έδρα της Crane, Poole & Schmidt.

 

http://i196.photobucket.com/albums/aa59/VeCo85/181719_1768397842421_1013448053_32032207_3258696_n.jpg

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μου έκανε εντύπωση στη σειρά αυτή ήταν ότι επεισόδιο το επεισόδιο έβλεπες αδιόρατα τους χαρακτήρες να εξελίσσονται. δεν έμεναν στο επιφανειακό και πάντα έβλεπε ςότι υπήρχαν τόσα από κάτω... αν και η 5η σεζόν οφείλω να ομολογήσω πως ήταν αρκετά ιδιαίτερη.. από ό,τι κατάλαβα πρέπει να έιχαν πολλά προβλήματα με το δίκτυο λόγω αυτών που έλεγαν και είναι αρκετά εμφανές πως την έκοψαν χωρίς πολλά πολλά.. μάλλον ενοχλούσ εκάποιους. σε κάποια από τα τελευταία επεισόδια φαίνεται καθαρά..

 

δε θα ξεχάσω ποτέ την Κάθριν από τους δεύτερους ρόλους... ούτε τη Μελίσα που δε τα κατάφερε με τον Άλαν ούτε τον χοντρούλη μαύρο και δεν αναφέρομαι καν στον Τζέρυ γιατί τον θεωρώ πρωταγωνιστή. Ο Πώλ μου την έσπαγε λίγο και η Ντενίς αλλά οκ υποφέρονταν κι αυτοί... μέσα στην κωμωδία της πάντως είχε μια ανθρώπινη μελαγχολία... εξαιρετική σειρά...

 

επίσης δε θα ξεχάσω το επεισόδιο που ο Αλαν αντιμετώπισε έναν που έβγαζε ανίκανα τα γεροντάκια και τους έτρωγε την περιουσία... χρησιμοποίησε τη δική του ηθική με εξαιρετικό τρόπο.. από τις αγαπημένες μου σκηνές... γενικά ο τρόπος του Αλαν ήταν πάντα ιδιαίτερος... είχ επλήρη αντίληψη της κατάστασης... και φοβερό στυλ.. τι μου θύμισες.. θα πάω να τα ξαναδώ.. αλλά νομίζω αν βγουν σε νέα ανεβασμένη έκδοση θα τα πάωρ σε DVD, πραγματικά αξίζει!!!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Τραβηγμενη απο εσενα?

 

Φυσικά, για να ζηλέψετε είπαμε. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, για να ζηλέψετε είπαμε. :)

 

Veco οφειλω να πω οτι τις περισσοτερες φορες που ποσταρεις κατι σε συγκεκριμενα θεματα ζηλευω. Πχ. Supercars που εχετε δει στο δρομο.. Τωρα και αυτο.. :(:mad::p:lol:

 

@ Lisa

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες οτι οι χαρακτηρες δεν εμεναν στασιμοι. Οντως εξελισσοταν μπροστα στα ματια σου και αυτο το εκανε και τοσο "ανθρωπινη" σειρα. Εννοειται οτι σε αυτο βοηθησαν και οι υποθεσεις τους. Ηταν απιστευτο το οτι αμα ο Αλαν ελεγε κατι πχ για τα οπλα, κατι κατα, ηξερες πριν καν μιλησει οτι ο Denny θα τσαντιζοταν.

 

Ο Τζερυ συμφωνω και σε αυτο, οτι οντως ηταν σαν πρωταγωνιστης. Απιστευτη φυσιογνωμια, απιστευτη καλοσυνη και καλος δικηγορος ειναι τα στοιχεια που με εκαναν να τον συμπαθησω παρα πολυ.

Ο Πωλ πιστευω οτι ηταν "φτιαγμενος" για να τη σπαει. Αλλωστε ο ρολος του στην εταιρια ηταν εν μερει αυτος. ;)

Απο τα αγαπημενα μου επεισοδια ηταν που ο Αλαν εχει αναλαβει μια υποθεση μαζι με τον Denny με τα διδυμα που αν θυμαμαι καλα ειναι ενοχα με φονο. Κι εκει στηνουν ενα σκηνικο μαζι για να δημιουργησουν το λεγομενο reasonable doubt. Απιστευτο οποιος σεναριογραφος το σκεφτηκε, ψαρωσα τρελα και οντως εαν ημουν ενορκος θα ειχα πειστει 100%

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να με προσθέσετε και εμένα στο "I love Denny & Alan club" !!! Είναι από τα καλύτερα δίδυμα που έχω δει ποτέ μου !!! Η Σμιντ ξεπέρασε κάθε προσδοκία που είχα για το υπόβαθρο του χαρακτήρα της, φοβερή ερμηνεία και οι ατάκες της !!!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

ναι το θυμάμαι το επεισόδιο που λες... ήταν πολύ καλό... όπως επίσης πολύ καλό ήταν κι ένα σε συνέχειες, με τη μητέρα μιας κοπέλας που πήγε στον Αλάν να ζητήσει εκπροσώπηση και βοήθεια πριν καν διαπράξει το φόνο του αρραβωνιαστικού της κοπέλας, που την ειχε σκοτώσει. απ'τα πολύ έντονα επεισόδια... όπως κι εκείνο που ήρθε σε αντιπαράθεση με το Τζέρι και τα κανε σκ*** ο Άλαν... και μετά ένιωθε σκ*** και ο ίδιος... δεν ξέρω αν σας λένε κάτι....

 

Καλά η σχέση με τη Σίρλευ μοναδική και για τους δύο. Γελούσα πάντα που ο Ντένυ του παραχωρούσε τα πάντα εκτός από τη Σίρλευ... αλλά τον καημένο τον Αλαν τον λυπόμουν. οι γυναίκες που του βάζανε ήταν όλες χάλια, κρίμα...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

τα θυμαμαι τα επεισοδια που λες. Απιστευτα. Ακομα θυμαμι που απει ο Ντενι και ρωταει τον Αλαν εαν την κατεδωσε και του απανταει οχι και του λεει ο Ντενι κριμα γιατι το εκανε. Καπως ετσι νομιζω πηγε η κουβεντα.

 

Δεν θα ελεγα οτι ολες οι γυνακες που εδιναν στον Αλαν ηταν χαλια, απο εμφανιση εννοω.

 

Η Σμιντ για εμενα ηταν απο τους πιο εξυπνους εκει μεσα.

 

Ακομη ηταν ωραια η αισθηση που σου εδιναν οταν σου ελεγαν για τον παλιο Ντενι, τον μεγαλο δικηγορο κι ολα αυτα. Καταλαβαινα τι μεγεθος ηταν τοτε.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν εννοώ από εμφάνιση, από εμφάνιση μια χαρά ήτανε.. άλλα έμοιαζε να διψά για αγάπη και δεν μπορούσε να τη βρει... αυτό ήταν κρίμα...

 

αλλά είχε πάντα τον Ντένι -που του έκανε και τρελές ζήλιες με τον Τζέρι θυμάμαι.. φοβερά!!

 

και φυσικα΄εκεί που όλοι πιστεύουεμ ότι ο Ντένι έχει ξεμωραθεί τελείως.. τσουπ πετάει την ιδέα και επιβεβαιώνει για μια ακόμη φορά ότι:

 

Denny Crane!!

 

πέθαινα στο γέλιο όταν η βασική του ανησυχία για να συμετάσχει σε κάποια από τις δίκες ήταν αν υπάρχει κίνδυνος να χάσει... :lol: είχε και δίκιο όμως ο άνθρωπος.. τέτοιο σερί και να την πάθει στην ουρά...

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μολις τελειωσα τη συγκεκριμενη σειρα και θελω να την προτινω σε ολους να την δειτε, ειδικα αν σας αρεσουν οι αστυνομικες σειρες.

Ειναι με διαφορα η καλυτερη σειρα που εχω δει, με σπουδαιες ερμηνιες, καλογυρισμενες σκηνες και φοβερη υποθεση. Η σειρα αυτη εχει να κανει με ενα αστυνομικο τμημα στο Φαρμινκτον και τα διαφορα συμβαντα που γινονται στην περιοχη. Στο τμημα αυτο πρωταγωνιστει η ομαδα κρουσης που ασχολειται με συμοριες, ναρκωτικα και ειδικες περιπτωσεις. Βλεπουμε ομως οτι δεν ειναι και τοσο καθαρα τα μελη της ομαδας αυτης αφου εχουν συναναστροφες με εμπορους ναρκωτικων κλπ. Σε καθε επεισοδιο εχουμε καποιες καινουριες υποθεσεις που βγαινουν στο φως, αλλα και την κεντρικη ιστορια που εξελισσεται σιγα σιγα και αφορα την ομαδα κρουσης και τις περιπετειες της. Η ιστορια μπλεκεται τοσο που θες να δεις το ενα επεισοδιο αμεσως μετα το αλλο.

 

Eχει χαρακτηριστει απο πολλους ως η σειρα με το καλυτερο φιναλε.

 

http://www.imdb.com/title/tt0286486/

http://www.tv.com/shows/the-shield/

 

http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20080410163358/theshield/images/1/10/Shield_cast.jpg

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

 

Είδος Ταινίας: Αστυνομικό, Δράμα

Σκηνοθέτης:Guy Ferland

Ηθοποιοί: Michael Chiklis, Walton Goggins, CCH Pounder, Jay Karnes, David Rees Snell, Kenny Johnson, Michael Jace, Catherine Dent

Διάρκεια: 50' Λεπτά κάθε επεισόδιο

 

ΥΠΟΘΕΣΗ

To The Shield εστιάζει σε μια ομάδα 4 διεφθαρμένων αλλά πολύ αποτελεσματικών αστυνομικών και στον διοικητή του τμήματος του Φάρμινγκτον, τον Ντέϊβιντ Ασεβέντα, ο οποιος θα προσπαθήσει να τους διώξει απο το τμήμα του και να αποκαλύψει της παρανομίες που εχουν κανει με σκοπο την πολιτική του άνοδο.Η "Strike Team" , με αρχηγό τους τον Ντ. Βικ Μάκεϊ, επιβαλλει τον νόμο με τον δικό της μοναδικό τρόπο και τους δικούς της κανόνες, ισσοροπεί μεταξύ νόμου και παρανομίας καθε φορά που θα αναλάβει μια υπόθεση.

Η σειρά έχει περάσει στην ιστορία καθώς ήταν η πρώτη καλωδιακή σειρά που προτάθηκε το 2003 και κέρδισε την Χρυσή Σφαίρα για Καλύτερη Δράμα Σειρά και ο Μαικλ Τσίκλις τον Α' Ανδρικό Ρόλο. Επίσης ο δημιουργός και σεναριογράφος του "The Shield" Shawn Ryan το 2003 κέρδισε το Emmy για το καλύτερο σενάριο και ο σκηνοθέτης Clark Johnson για καλύτερη σκηνοθεσία.Συνολικά εχει κερδίσει 2 Χρυσές Σφαίρες, άλλα 9 βραβεία και 35 υποψηφιότητες.Η σειρά ολοκληρώθηκε το 2008 σε 7 κύκλους.

Edited by SagoniasSlutRose
Link to comment
Share on other sites

Την τελείωσα πριν κανά 2 χρόνια και πραγματικά την θεωρώ την καλύτερη αστυνομική σειρά (καμία σχέση με CSI κλπ) καθώς έχει full βία, δραματικό ύφος και μοναδικούς χαρακτήρες.Να φανταστείτε, ότι μέχρι τέλους δεν μπορείς να πεις ξεκάθαρα αν συμπαθείς ή αντιπαθείς ξεκάθαρα τον βασικό πρωταγωνιστή! :O :O

Αρκετά ρεαλιστική και με 7 σεζόν και κάποια ΕΜΜΥ σίγουρα αξίζει τον χρόνο κάποιου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στη Νέα Υόρκη, τα σεξουαλικά εγκλήματα, όπως ο βιασμός, η παιδοφιλία, η κακοποίηση παιδιών, ερευνώνται από μια ειδική ομάδα του αστυνομικού τμήματος Νέας Υόρκης, που είναι γνωστή ως Ομάδα Ειδικών Θυμάτων. Μέλη αυτής της ομάδας είναι η ντετέκτιβ Olivia Benson, παιδί βιασμού και η ίδια, ο ντετέκτιβ Elliot Stabler, ένας οικογενειάρχης που προσπαθεί να προστατεύσει την οικογένειά του από τη φρίκη που αντιμετωπίζει στη δουλειά του, ο κυνικός ντετέκτιβ John Munch, ο δυναμικός και μεγαλωμένος στα γκέτο της Νέας Υόρκης, ντετέκτιβ Fin Tutuola, και το αφεντικό τους, αρχηγός Donald Cragen. Οι υποθέσεις με τις οποίες ασχολούνται είναι επίπονες και συχνά φρικιαστικές και πολλές φορές επηρεάζουν καταλυτικά την προσωπική ζωή των ντετέκτιβ.

 

Μια από τις πολύ καλές αστυνομικές σειρές για την οποία δεν υπάρχει θέμα! Άρχισα να την βλέπω πρόσφατα μέσα από τις μεταμεσονύχτιες επαναλήψεις του alpha. Ξέρουμε περίπου σε ποιά σεζόν/αριθμό επεισοδίων βρίσκεται? Στο site δεν το αναφέρουν. Για να βοηθήσω αν κάποιος ξέρει, προχθες Πέμπτη έπαιξε ένα επεισόδιο με ένα ανήλικο παιδί που είχε γράψει ότι θα σκότωνε την αδελφή του σε μια σελίδα στο ίντερνετ, όπου μετά το έστειλαν σε ψυχίατρο και εκεί ομολόγησε ότι παλιότερα είχε κακοποιηθεί σεξουαλικά από κάποιον. Πάντως πολύ ενδιαφέρουσα σειρά!

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Ένα νέο θέμα - απαραίτητο όπως φαίνεται - όπως μπορούμε να συζητάμε σειρές που έχουν ολοκληρωθεί, είτε αυτές είναι ελληνικές, είτε ξένες.

 

Υπενθυμίζω ότι για να δείτε ποιές σειρές έχουν ξεχωριστό θέμα, μπορείτε να επισκεφθείτε τα Περιεχόμενα.

 

Υ.Γ.

Μεταφέρθηκαν εδώ θέματα αναφορικά με παλαιότερες σειρές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν λίγο καιρό ξεκίνησα να βλέπω Scrubs και έχω κολλήσει. Τι τέλεια σειρά που είναι. Απίστευτη.

:respect:

Edited by unagi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...