Jump to content

Galaxy Nexus (i9250) : Root & Custom ROM


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως κάνουμε Root - Unlock Bootloader

 

1. Κατεβάζουμε το zip εδώ, το κάνουμε extract και αφού μετονομάσουμε τoν φάκελο σε root τον πετάμε χύμα στον τοπικό μας δίσκο C εκεί που είναι τα program files/windows/temp κτλ.

2. Πηγαίνουμε στο super duper κινητό μας και τικάρουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων: Settings -> Developer Options -> USB Debugging

3. Kατεβάζουμε από εδώ τους Samsung Drivers και τους κάνουμε install στον υπολογιστή μας.

4. Κλείνουμε το κινητό και το συνδέουμε στον υπολογιστή.

5. Μπαίνουμε σε Fastboot Mode πατώντας ταυτόχρονα: volume up+volume down+power button.

6. Στο PC μας κάνουμε τα εξής: έναρξη -> στην μπάρα αναζήτησης γράφουμε cmd-> πατάμε enter -> εμφανίζεται ένα μαύρο παράθυρο.

7. Στο μαύρο παράθυρο δίνουμε τις παρακάτω εντολές μία προς μία:

 

cd C:/ -> πατάμε enter

cd root -> πατάμε enter

fastboot-windows oem unlock -> πατάμε enter

 

8. Πηγαίνουμε αμέσως στο κινητό μας και προφανώς επιλέγουμε "Yes Unlock Bootloader'' (η περιήγηση/επιλογή γίνεται με Volume Up-Down/Power button)

9. Μόλις ολοκληρωθεί η παραπάνω διαδικασία στα καπάκια ανοίγουμε τον root φάκελο (που έχουμε βάλει στον τοπικό δίσκο) και κάνουμε διπλό αριστερό κλικ στο αρχείο install-superboot-windows.bat το οποίο θα ρουτάρει την κινητάρα μας.

10. Reboot και είμαστε έτοιμοι.

 

Υ.Γ. Η παραπάνω διαδικασία διαγράφει τις ρυθμίσεις/εφαρμογές που έχετε κάνει install.

 

 

Πώς να εγκαταστήσουμε την Custom Recovery

 

1. Eγκαθιστούμαι από το android market την εφαρμογή Rom Manager

2. Τρέχουμε την εφαρμογή και επιλέγουμε Flash ClockworkMod Recovery -> Confirm Phone Model -> περιμένουμε μέχρι να την κατεβάσει και να την κάνει install -> Allow στο Super User request -> Successfully installed.

3. Για να μπούμε σε custom recovery υπάρχουν 2 τρόποι:

 

Α τρόπος: Mε την επιλογή Reboot into recovery -> Yes (μέσω της εφαρμογής Rom Manager)

Β τρόπος: Mε κλειστό το κινητό μπαίνουμε σε Fastboot Mode όπως περιγράφεται πιο πάνω (3 button Combo). Eκεί με Volume up ή Volume down αναζητούμε την επιλογή Recovery Mode και την επιλέγουμε με το Power Button.

 

 

Φλασάρισμα Custom Rom

 

H Custom Recovery έχει έξτρα επιλογές (σε σχέση με την stock Recovery του κινητού μας) που απλοστεύουν την διαδικασία φλασαρίσματος μιας Custom Rom. Αφου κάναμε Root και περάσαμε την Custom Recovery ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα για να περάσουμε μια Custom Rom της αρεσκείας μας.

 

Για παράδειγμα κατεβάστε από εδώ τα 1o zip που έχει στα Downloads.

 

1. Kατεβάζουμε τo zip της Custom Rom και xωρίς να τα κάνουμε extract τo περνάμε ''χύμα'' στην sd card.

2. Κλείνουμε το κινητό και πατάμε ταυτόχρονα Volume Up+Volume Down+Power Button.Τα αφήνουμε μόλις εμφανιστεί το Android Logo (fastboot mode)

3. H περιήγηση στο menu γίνεται με Volume Up/Down και η επιλογή με το Power button.

4. Eπιλέγουμε Recovery Mode και μετά απο λίγο εμφανίζεται η CWM Recovery.

5. Eπιλέγουμε install zip from sd card->choose zip from sd card->προφανώς επιλέγουμε το zip (Ir3 core) που βάλαμε στην sd card,πατάμε yes install και περιμένουμε μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασία (μας πετάει πίσω στo menu της CWM).

6. Eπιλέγουμε Reboot system now και περιμένουμε περίπου 5 λεπτά μέχρι να ανοίξει η συσκευή μας. Μόλις bootarei η συσκευή την κλείνουμε αμέσως και ξαναμπαίνουμε σε Custom Recovery.

7. Πάντα αφού φλασάρουμε μια Custom Rom κάνουμε τα εξης: wipe data/factory reset + wipe cache partition -> Yes και wipe dalvik cache που βρίσκεται μέσα στην επιλογή advanced -> Yes και εδώ. Ενώ αν φλασάρουμε μόνο Kernel κάνουμε τα 2 τελευταία wipe.

8. Eπιλέγουμε Reboot system now και είμαστε έτοιμοι.

 

 

Εντολές για φλασάρισμα Radio / CWM / Bootloader / Push Zip στην sdcard

 

Αφού είμαι σε Fastboot Mode με το κινητό συνδεδεμένο στο PC ανοίγουμε το cmd και γράφουμε τα παρακάτω:

 

cd C:/ -> πατάμε enter

cd root -> πατάμε enter

 

Eντολή για Radio: fastboot-windows flash radio radio-maguro-i9250xxkk6.img -> πατάμε enter (το img αρχείο του radio το πετάμε στον φάκελο root / ομοίως και τα παρακάτω)

Εντολή για Bootloader: fastboot-windows flash bootloader bootloader-maguro-primekl01.img -> πατάμε enter

Εντολή για push zip: abd push c:/onoma.zip /data/media/onoma.zip (στο menu του CWM-> mounts and storage θα πρέπει να κάνουμε mount data)

 

 

- Eναλλακτικός τρόπος Root

 

- Οδηγίες για επαναφορά του Galaxy Nexus σε Stock κατάσταση

 

 

- Το Product Codename το βλέπουμε με την εφαρμογή Root Exolorer: αφού την ανοίξουμε πηγαίνουμε system->build.prop->ro.product.name= "....."

- Toν Bootloader τον βλέπουμε μπαίνωντας σε Bootloader Menu δλδ ενώ έχουμε κλειστό το κινητό πατάμε Volume Up+Down+Power Button

- To Radio (baseband version) το βλέπουμε μέσα από τα Settings->About Phone

- Αν είστε με stock ROM και έχετε Rootarei το κινητό θα λάβετε κανονικά τα OTA update απλώς μετά θέλει ξανά Root.

 

 

* Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού. Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θα μπορούσε μήπως κάποιος να ανεβάσει κάπου το Ελληνικό stock keyboard για 4.04 γιατί όλα τα links είναι dead. Ευχαριστώ :D

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Θα μπορούσε μήπως κάποιος να ανεβάσει κάπου το Ελληνικό stock keyboard για 4.04 γιατί όλα τα links είναι dead. Ευχαριστώ :D

 

Δοκίμασε αυτό και πες μου αν είναι εντάξει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό και πες μου αν είναι εντάξει.

 

Ολα καλά, ευχαριστώ.:)

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπαίνω σε fastboot mode και όταν δίνω "fastboot-windows oem unlock" στο cmd μου λέει <waiting for device> και το κινητό δε κάνει τίποτα.. δεν με ρωτάει όπως θα πρεπε για τον bootloader... τι κάνω λάθος? είμαι με την 4.0.2 (ICL53F)
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω σε fastboot mode και όταν δίνω "fastboot-windows oem unlock" στο cmd μου λέει <waiting for device> και το κινητό δε κάνει τίποτα.. δεν με ρωτάει όπως θα πρεπε για τον bootloader... τι κάνω λάθος? είμαι με την 4.0.2 (ICL53F)

 

Αν δώσεις:

fastboot devices

 

σου βγάζει τίποτα;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρειάζεται καμιά αγγέιλη ή τίποτα άλλο το fastboot devices? γιατί έτσι λέει ότι δεν υπάρχει σαν εντολή.

 

Έχω την εντύπωση οτι κάτι παίζει με τους drivers. είχα βάλει τους κανονικούς αλλά τους έβγαλα τώρα για να βάλω αυτούς που λέει ένας στο xda ( http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20058157&postcount=1 ) Καλά έκανα?

Edited by Dimitris_GS
Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρειάζεται καμιά αγγέιλη ή τίποτα άλλο το fastboot devices? γιατί έτσι λέει ότι δεν υπάρχει σαν εντολή.

 

Έχω την εντύπωση οτι κάτι παίζει με τους drivers. είχα βάλει τους κανονικούς αλλά τους έβγαλα τώρα για να βάλω αυτούς που λέει ένας στο xda ( http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20058157&postcount=1 ) Καλά έκανα?

 

Κι εγώ αυτούς έχω βάλει σε Windows 7 x64 και μου δουλεύουν μια χαρά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω 7 64-bit εχω.. δοκιμασα κ με κατι αλλους οδηγους απο xda που βρηκα που εγκαθιστουν απο μονοι τους τους drivers. ειδε τη συσκευη αλλα οταν τη βαζει σε fastboot δε με ρωταει για τον bootloader! εκει κολλαω...

 

edit: ok!το ελυσα.. τωρα ειναι root με 5.5.0.2 cwm και unlocked bootloader. θελω να το κανω yakju. Κατεβασα απο εδω ( http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20843237&postcount=1 ) το IMM76D from ICL53F (που ειμαι τωρα)

 

εχω παει να το περασω και με τη μεθοδο 1 και με τη 2 που εχει στο site. Και στις δυο οταν παει να το φλασαρει μου λεει aborted. Καμια ιδεα???

thnx για τη βοηθεια!!!

Edited by Dimitris_GS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
για οσους δουλευουν σε windows, αυτο εδω ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο

 

Και για οσους δουλευουν Mac, τι μπορει να γινει? Μπορω να κανω την διαδικασια κανονικα ή πρεπει να βρω pc με windows? :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις με virtual machine μαλλον ή με τον κλασσικο τροπο του τερματικου (unix γαρ) αλλα αν δε ψαχνεσαι και πολυ μαλλον θα σου φανει λιγο περιεργο το δευτερο
Link to comment
Share on other sites

Τι επιλογές έχουμε ως προς το τι ROM θα βάλουμε..;

 

Είμαι λίγο άσχετος και θέλω μία μικρή κατατόπισει.

 

Το rooting το έκανα.

Τώρα τι ROM να βάλω;

When the enemy comes welcome him,

when he goes send him on his way.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει στανταρ απαντηση, εξαρταται τι ψαχνεις. εμενα πχ μου αρεσει η SlimICS. κοιτα στο xda ποια σου κανει και διαλεγεις
Link to comment
Share on other sites

Τι επιλογές έχουμε ως προς το τι ROM θα βάλουμε..;

 

Είμαι λίγο άσχετος και θέλω μία μικρή κατατόπισει.

 

Το rooting το έκανα.

Τώρα τι ROM να βάλω;

 

Όπως σου είπε και από πάνω δεν υπάρχει απάντηση. Ο καθένας είναι με τα γούστα του. Δοκιμάζεις μερικές και καταλήγεις σε αυτή που εξυπηρετεί περισσότερο εσένα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..

 

Ξεκίνησα να βάλω τη πρώτη ROM.

 

Όλα καλά με το rooting, όταν έφτασα στο Reboot μετά την αλλαγή της ROM κόλησε στο logo APEX. Δε προχωρούσε με τίποτα.. Έβαλα τη ROM που έλεγε το guide Maguro-APEX.

 

Έκανα Recover σε stock όπως το link που δίνει παραπάνω για να ξεκινήσω πάλι απ' την αρχή.

Έκανα root και όταν δίνω "Flash ClockworkMod Recovery" μου κολλάει και ή μετά από λίγο μου βγάζει μήνυμα "An error occuerd while attempting to run privileged commands!"

 

Καμία ιδέα..;

When the enemy comes welcome him,

when he goes send him on his way.

Link to comment
Share on other sites

για να το λεει αυτο μαλλον δεν εισαι root. αν δουλευεις με windows δοκιμασε να rootαριστεις και να περασεις το custom recovery με το galaxy nexus toolkit
Link to comment
Share on other sites

για να το λεει αυτο μαλλον δεν εισαι root. αν δουλευεις με windows δοκιμασε να rootαριστεις και να περασεις το custom recovery με το galaxy nexus toolkit

 

Το δοκίμασα..

Όλα ok αλλά το κινητό δεν ξεκινάει με καμία καινούρια ROM. Κολλάει στο logo εκκίνησης. Παίζει κανονικά το animation αλλά δε προχωράει παρακάτω.. :(

When the enemy comes welcome him,

when he goes send him on his way.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να το κανεις παλι στοκ και ξαναπερνα το ρεκοβερυ και δοκιμασε παλι να περασεις την ρομ που θες
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. μολις πηρα το κινητο και προσπαθω να του κανω ροοτ με τον οδηγο εδω...

εχω δοκιμασει να κανv ινσταλλ τους drivers αρκετες φορες σε 2 διαφορετικα pc και οταν το συνδεω κλειστο

μου βγαζει σφαλμα στην εγκατασταση τoυ οδηγου.. ενω οταν το συνδεω ενω ειναι ανοιχτη η συσκευη μου εβγαλε

το τικ και στα 3 που βγαζει πως κανει εγκατασταση..

 

δοκιμασα να κανω τα βηματα στο command line αλλα κολλαει στο σημειο που λεει "waiting for device"

ξερει κανεις τι πρεπει να κανω ωστε να δει τι συσκευη ενω βρισκεται σε fastboot mode και να συνεχισει

με την διαδικασια του ροοτ??

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=20311264 σε windows και εισαι ετοιμος

 

ΥΠΑΡΧΕΙ κανενας οδηγος για να βαζεις επισημες ρομ με το toolkit?

Samsung Galaxy Nexus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Μπορεί να μου πει κάποιος τι θα κερδίσω αν αλλάξω kernel στη συσκευή μου;

Έχω βάλει την τελευταία έκδοση της SlimICS ROM και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Αξίζει να πάω σε άλλο kernel και αν ναι σε ποιόν;

When the enemy comes welcome him,

when he goes send him on his way.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σκεφτομαι να κανω root το κινητο μου, απλα διαβασα οτι θα χαθουν ολα τα δεδομενα. Υπαρχει τροπος μετα το root να επαναφερω το κινητω ακριβως ετσι οπως ειναι χωρις να χρειαστω μια εβδομαδα για να το στησω ξανα? :P
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , πιστευα οτι μετα το ξεκλειδωμα του hox και το ροοταρισματα του , το ροοτ του Nexus 8α ηταν παιχνιδακι... ε λοιπον μου εχει σπασει τα νευρα... εχω δοκιμασει οτι τροπο βρηκα στο ιντερνετ και δεν μπορς να ξεκλειδωσω bootloaders .... καποια βοη8εια? καποιον δοκιμασμενο τροπο??? οτιδηποτε ξερετε ισως με βοη8ισει... ευχαριστω προκαταβολικα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...