Jump to content

BackUp και Restore IMEI


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας

 

Με την επίσημη beta στο Χ5 της Huawei αλλα και με το flashαρισμα καποιον ROM υπάρχει η ατυχής πιθανότητα να γυρίσει το ΙΜΕΙ της συσκευης μας σε 0000000000000. Αν δεν εχουμε κανει το απαραίτητο backup η συσκευή πρεπει να σταλθει στο servise και μπορει να χρειαστει μεχρι και αλλαγη πλακετας.

Παρακάτω θα δούμε τον ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΟ τροπο για να κανουμε BackUp και ReStrore το IMEI.

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ!!!! : ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ROOT!!!

 

1. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στη συσκευή μας την εφαρμογή 5IromToolBox

2.Ανοίγουμε την εφαρμογή και παταμε το Backup. Αποδεχόμαστε το δικαίωμα root στην εφαρμογή.

Μπορει να παρει και πανω απο 5λεπτα.

3.Επιβεβαιώνουμε οτι κράτησε το backup (αχρειαστο να ναι) στον φάκελο 5irom/imeibackup.

 

 

Aν (χτυπα ξυλο) χάσουμε το ΙΜΕΙ σε προσπάθεια αναβάθμισης, τοτε πρέπει να εγκαταστήσουμε εκ νεου την εφαρμογή και να κάνουμε restor.

 

Toσο απλα! :)

 

YΓ: Προς θεού, μην σκεφτεί κάποιος να μοιραστεί τα αρχεία, είναι για προσωπική και μόνο χρήση!!!

 

http://www.multiupload.com/17JGGA8WS8

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

To είχα αναφέρει και εγώ πρόσφατα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3902344#post3902344

αλλά καλύτερα να βρίσκεται σε ξεχωριστό θέμα ώστε να είναι πιο εύκολη η πρόσβαση.

Έχουν αναφερθεί ωστόσο κάποιες περιπτώσεις που ούτε έτσι κατάφεραν να επαναφέρουν το χαμένο ΙΜΕΙ.

Υπάρχει όμως μια ακόμη λύση, η οποία στην ουσία φτιαχνει ένα αντίγραφο ασφαλείας όλων των περιεχομένων της συσκευής(και του ΙΜΕΙ λοιπόν), η οποία καλό είναι να γίνει μιας και σ' αυτή τη συσκευή δημιουργούνται συχνά προβλήματα τα οποία δεν ξεπερνιούνται με τις γνωστές μεθόδους που ισχύουν γενικα για τα android.

Χρειάζεται linux σύστημα και το παραγόμενο αρχείο είναι 4GB.

 

1 - Eκκίνηση σε pink-screen mode πιέζοντας τα power + vol up + vol down ενώ η συσκευή είναι απενεργοποιημένη

 

2 - Σύνδεση της συσκευής με το καλώδιο USB. Προτείνεται να χρησιμοποιηθούν τα USB ports στο πίσω μέρος του PC (ασχέτως του αν πρόκειται για laptop) μιας και μερικά κουτιά PC έχουν ανεπαρκή καλωδίωση στα μπροστινά ports και θα επιτρέπουν μόνο αργή μετάδωση δεδομένων. Καλύτερα είναι να γίνει η διαδικασία με σύνδεση ως root, και χωρίς να εκτελούνται τα X. Αν εκτελούνται τα X και ο HALD (αυτόματη προσάρτηση των CD' και των USB sticks, κλπ), θα πρέπει να αποπροσαρτηθούν όλες οι μονάδες που έχουν αυτόματα προσαρτηθεί όταν συνδέθηκε το U8800. Αν είναι δυνατόν πάντως, αποφύγετε τα X

 

3 - Εκτελέστε το 'dmesg' για να βεβαιωθείτε ότι το U8800 έχει ανιχνευθεί σωστά. Τα τελευταία μηνύματα στην οθόνη θα πρέπει να είναι κάπως έτσι:

 

[ 4444.026295] usb 1-2: New USB device found, idVendor=12d1, idProduct=1035

[ 4444.026300] usb 1-2: New USB device strings: Mfr=3, Product=2, SerialNumber=0

[ 4444.026304] usb 1-2: Product: Qualcomm CDMA Technologies MSM

[ 4444.026308] usb 1-2: Manufacturer: Qualcomm, Incorporated

[ 4444.029209] usb 1-2: selecting invalid altsetting 1

[ 4444.029265] scsi4 : usb-storage 1-2:1.20

[ 4445.031474] scsi 4:0:0:0: Direct-Access Qualcomm MMC Storage 2.31 PQ: 0 ANSI: 2

[ 4445.031755] sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0

[ 4445.034576] sd 4:0:0:0: [sdb] 7733248 512-byte logical blocks: (3.95 GB/3.68 GiB)

[ 4445.035947] sd 4:0:0:0: [sdb] Write Protect is off

[ 4445.035952] sd 4:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 0f 0e 00 00

[ 4445.035956] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through

[ 4445.042568] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through

[ 4445.053569] sdb: sdb1 sdb2 sdb3 sdb4 < sdb5 sdb6 sdb7 sdb8 sdb9 sdb10 sdb11 sdb12 sdb13 sdb14 >

[ 4445.059328] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through

[ 4445.059335] sd 4:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable disk"

 

"sdb" είναι το όνομα συσκευής που έχει παραχωρήσει το σύστημα για το U8800. Μπορεί να είναι "sdc", "sdd", "sde". Εξαρτάται από τον αριθμό των block devices (hard disks, USB sticks, card readers, κλπ) που υπάρχουν ήδη στο σύστημα

 

4 - Αν το U8800 εμφανίζεται στο "dmesg"', είστε έτοιμοι να δημιουργήσετε το αντίγραφο ασφαλείας πληκτρολογόντας την εντολή "dd if=/dev/sdb of=u8800.img bs=512". Υπενθύμιση: στο παράδειγμα αυτό θεωρείται ότι το όνομα συσκευής είναι το "sdb", το δικό σας μπορεί να είναι διαφορετικό. Αν όλα πάνε καλά, θα δημιουργηθεί το αρχείο "u8800.img" στον τρέχοντα κατάλογο. Επειδή πρόκειται για μια μεταφορά 4GB ίσως να χρειαστεί αρκετός χρόνος και δε θα εμφανιστεί κάποιος δείκτης εξέλιξης ή μήνυμα. Το τελικό μήνυμα μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας θα είναι κάπως έτσι:

 

3959420000 bytes (3866621 KB) copied, [ time spent], [KB/s]

 

Αν η διαδικασία αποτύχει, θα εμφανιστεί το πόσα bytes μεταφέρθηκαν μέχρι να εμαφανιστεί το σφάλμα που διέκοψε τη διαδικασία.

Το αρχείο u8800.img που θα παραχθεί μπορεί να συμπιεστεί: ziped, gziped, bziped, rared.

 

5 - Το αρχείο u8800.img, μπορείτε να το επαναφέρετε στο U8800 σας, ακολουθώντας τα βήματα (1), (2) and (3) που περιγράφηκαν παραπάνω. Για να το επαναφέρετε, και θεωρώντας ότι το αρχείο img βρίστεται στον τρέχοντα κατάλογο, πληκτρολογήστε "dd if=u8800.img of=/dev/sdb bs=512". Μην ξεχάσετε να το αποσυμπιέσετε αν το έχετε συμπιέσει. Again, your device name may be other than "sdb".

 

Από τη στιγμή που η εγγραφή στη μνήμη flash είναι πιο αργή από την ανάγνωσή της, αυτή η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει αρκετά. Για παράδειγμα, σε μένα χρειάστηκατ 45 λεπτά για να ολοκληρωθεί, ενώ σε άλλους χρειάστηκαν 25 λεπτά για την ίδια λειτουργία.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ελέγχου του αρχείου img για το αν είναι το σωστό, κατά την επαναφορά του στη συσκευή! Αυτές οι εντολές μπορούν πολύ εύκολα να φλασάρουν ένα βιβλίο εργασίας Excel στη μνήμη της συσκευής σας αν το δώσετε ως παράμετρο στην εντολή "dd"!

 

πηγή:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1374511

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρω εγώ πιθανότατα να αφορά και άλλες συσκευές, δεν το γνωρίζω όμως. Πάντως σε U8800 έχει δοκιμαστεί και λειτουργεί.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα backup με το 5IromToolBox που προτίνει ο Demolition22, αλλά η διαδικασία τέλειωσε σε 10 δεφτερόλεπτα. Να ανησυχώ? Πάντως, το imei μου δεν είναι 0....
Link to comment
Share on other sites

Έκανα backup με το 5IromToolBox που προτίνει ο Demolition22, αλλά η διαδικασία τέλειωσε σε 10 δεφτερόλεπτα. Να ανησυχώ? Πάντως, το imei μου δεν είναι 0....

 

Κι εμένα πολύ λίγο κράτησε.. Είναι πρόβλημα αυτό? Πάντως όλα δουλεύουν ρολόι..

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου ΙΜΕΙ εχει γινει 0 μετα απο flashing της official 2.3 beta.

Κατέβασα το backup που εχει για σκοπους reverse engineering στο xda με τα αρχεια .img (imeibackup.rar ) και τα εκανα restore με το ToolBox5iromV1.0.4.2.apk

 

Δηλαδη εκανα αυτο:

Πηρα backup το δικο μου IMEI(που ειναι 0)

κρατησα σε ασφαλες μερος τα 3 αρχεια που βρισκοταν στον φακελο /sdcard/5irom/imeibackup/

μετεφερα τα 3 αρχεια .img απο το backup του xda στο φακελο /sdcard/5irom/imeibackup/

εκανα το restore μεσω της εφαρμογης.

 

Μετα το reboot το ΙΜΕΙ μου απο 0 έγινε αυτό που γράφει και στο αρχείο .txt, που ειναι και αυτο που αν βρεις μεσα στα αρχεια .img μπορεις να το αλλαξεις σε οτι θες.

Οπότε η εφαρμογή σίγουρα δουλεύει.

 

Για να μην εχω ξενο IMEI που δεν ξερω αν και σε ποιον ανήκει,ξανα εκανα restore το δικο μου ΙΜΕΙ backup που εκανα (το οποιο ειναι 0)

Τωρα πρεπει να βρουμε εναν τροπο να αλλαξουμε το IMEI μεσα στα 3 αυτα αρχεια.

 

Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζεται απαραιτητα αλλαγη της motherboard για να γινει η επαναφορα και οτι τιποτα δεν εχει καταστραφει παρα τα 3 συγκεκριμενα partition table του /dev/block

Edited by _2FAST
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγώ δυστυχώς δε μπόρεσα να πάρω backup το imei.

χρησιμοποίησα το 5irom, μπήκα σε root με το z4root, αλλά παρόλα αυτά μου λέει backup failed, check your root privilege".

 

τί κάνω λάθος;;;;;;;;;;;;

 

EDIT:

τελικά χρησιμοποίησα το superoneclick και όλα οκ.

 

Σημείωση προς zrx: ήθελα να κάνω τροποποίηση απάντησης, αλλά -παρά το γεγονός ότι ήμουν συνδεδεμένος, δεν έβλεπα το κουμπί τροποποίηση. έτσι αναγκάστηκα να δημιουργήσω νέα απάντηση.

Edited by lambrosbouk
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Και το δικο μου ΙΜΕΙ εχει γινει 0 μετα απο flashing της official 2.3 beta.

Κατέβασα το backup που εχει για σκοπους reverse engineering στο xda με τα αρχεια .img (imeibackup.rar ) και τα εκανα restore με το ToolBox5iromV1.0.4.2.apk

 

Δηλαδη εκανα αυτο:

Πηρα backup το δικο μου IMEI(που ειναι 0)

κρατησα σε ασφαλες μερος τα 3 αρχεια που βρισκοταν στον φακελο /sdcard/5irom/imeibackup/

μετεφερα τα 3 αρχεια .img απο το backup του xda στο φακελο /sdcard/5irom/imeibackup/

εκανα το restore μεσω της εφαρμογης.

 

Μετα το reboot το ΙΜΕΙ μου απο 0 έγινε αυτό που γράφει και στο αρχείο .txt, που ειναι και αυτο που αν βρεις μεσα στα αρχεια .img μπορεις να το αλλαξεις σε οτι θες.

Οπότε η εφαρμογή σίγουρα δουλεύει.

 

Για να μην εχω ξενο IMEI που δεν ξερω αν και σε ποιον ανήκει,ξανα εκανα restore το δικο μου ΙΜΕΙ backup που εκανα (το οποιο ειναι 0)

Τωρα πρεπει να βρουμε εναν τροπο να αλλαξουμε το IMEI μεσα στα 3 αυτα αρχεια.

 

Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζεται απαραιτητα αλλαγη της motherboard για να γινει η επαναφορα και οτι τιποτα δεν εχει καταστραφει παρα τα 3 συγκεκριμενα partition table του /dev/block

 

 

 

Mέσα υπάρχει ένα αρχείο imei_string_here.txt . Άνοιξέ το και γράψε το IMEI σου (κάτω απο την μπαταρία βρίσκεται). Το βάζεις στο φάκελο /imeibackup και αφού κάνεις το restore, κάνεις επανεκκίνηση και είσαι οκ!!

Έβαλα την έκδοση ANDROID 2.2.2 διότι με την 2.3.5 μου έβγαλε σφάλμα!

 

Πήρα το backup απο ενός φιλου μου το κινητό το οποίο δεν εχει θεμα με το imei και το έβαλα στην 2.3.5

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

 

Ελήφθη :) Το τροποποίησα

Edited by timx91
Κεφαλάια γράμματα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tελικα πως τα πειραζουμε τα 3 img αρχεια για να βαλουμε το δικο μας imei, δεν κατάλαβα...

 

Μπορει καποιος να το ξανανεβασει?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
To είχα αναφέρει και εγώ πρόσφατα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3902344#post3902344

αλλά καλύτερα να βρίσκεται σε ξεχωριστό θέμα ώστε να είναι πιο εύκολη η πρόσβαση.

Έχουν αναφερθεί ωστόσο κάποιες περιπτώσεις που ούτε έτσι κατάφεραν να επαναφέρουν το χαμένο ΙΜΕΙ.

Υπάρχει όμως μια ακόμη λύση, η οποία στην ουσία φτιαχνει ένα αντίγραφο ασφαλείας όλων των περιεχομένων της συσκευής(και του ΙΜΕΙ λοιπόν), η οποία καλό είναι να γίνει μιας και σ' αυτή τη συσκευή δημιουργούνται συχνά προβλήματα τα οποία δεν ξεπερνιούνται με τις γνωστές μεθόδους που ισχύουν γενικα για τα android.

Χρειάζεται linux σύστημα και το παραγόμενο αρχείο είναι 4GB.

 

1 - Eκκίνηση σε pink-screen mode πιέζοντας τα power + vol up + vol down ενώ η συσκευή είναι απενεργοποιημένη

 

2 - Σύνδεση της συσκευής με το καλώδιο USB. Προτείνεται να χρησιμοποιηθούν τα USB ports στο πίσω μέρος του PC (ασχέτως του αν πρόκειται για laptop) μιας και μερικά κουτιά PC έχουν ανεπαρκή καλωδίωση στα μπροστινά ports και θα επιτρέπουν μόνο αργή μετάδωση δεδομένων. Καλύτερα είναι να γίνει η διαδικασία με σύνδεση ως root, και χωρίς να εκτελούνται τα X. Αν εκτελούνται τα X και ο HALD (αυτόματη προσάρτηση των CD' και των USB sticks, κλπ), θα πρέπει να αποπροσαρτηθούν όλες οι μονάδες που έχουν αυτόματα προσαρτηθεί όταν συνδέθηκε το U8800. Αν είναι δυνατόν πάντως, αποφύγετε τα X

 

3 - Εκτελέστε το 'dmesg' για να βεβαιωθείτε ότι το U8800 έχει ανιχνευθεί σωστά. Τα τελευταία μηνύματα στην οθόνη θα πρέπει να είναι κάπως έτσι:

 

[ 4444.026295] usb 1-2: New USB device found, idVendor=12d1, idProduct=1035

[ 4444.026300] usb 1-2: New USB device strings: Mfr=3, Product=2, SerialNumber=0

[ 4444.026304] usb 1-2: Product: Qualcomm CDMA Technologies MSM

[ 4444.026308] usb 1-2: Manufacturer: Qualcomm, Incorporated

[ 4444.029209] usb 1-2: selecting invalid altsetting 1

[ 4444.029265] scsi4 : usb-storage 1-2:1.20

[ 4445.031474] scsi 4:0:0:0: Direct-Access Qualcomm MMC Storage 2.31 PQ: 0 ANSI: 2

[ 4445.031755] sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0

[ 4445.034576] sd 4:0:0:0: [sdb] 7733248 512-byte logical blocks: (3.95 GB/3.68 GiB)

[ 4445.035947] sd 4:0:0:0: [sdb] Write Protect is off

[ 4445.035952] sd 4:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 0f 0e 00 00

[ 4445.035956] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through

[ 4445.042568] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through

[ 4445.053569] sdb: sdb1 sdb2 sdb3 sdb4 < sdb5 sdb6 sdb7 sdb8 sdb9 sdb10 sdb11 sdb12 sdb13 sdb14 >

[ 4445.059328] sd 4:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through

[ 4445.059335] sd 4:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable disk"

 

"sdb" είναι το όνομα συσκευής που έχει παραχωρήσει το σύστημα για το U8800. Μπορεί να είναι "sdc", "sdd", "sde". Εξαρτάται από τον αριθμό των block devices (hard disks, USB sticks, card readers, κλπ) που υπάρχουν ήδη στο σύστημα

 

4 - Αν το U8800 εμφανίζεται στο "dmesg"', είστε έτοιμοι να δημιουργήσετε το αντίγραφο ασφαλείας πληκτρολογόντας την εντολή "dd if=/dev/sdb of=u8800.img bs=512". Υπενθύμιση: στο παράδειγμα αυτό θεωρείται ότι το όνομα συσκευής είναι το "sdb", το δικό σας μπορεί να είναι διαφορετικό. Αν όλα πάνε καλά, θα δημιουργηθεί το αρχείο "u8800.img" στον τρέχοντα κατάλογο. Επειδή πρόκειται για μια μεταφορά 4GB ίσως να χρειαστεί αρκετός χρόνος και δε θα εμφανιστεί κάποιος δείκτης εξέλιξης ή μήνυμα. Το τελικό μήνυμα μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας θα είναι κάπως έτσι:

 

3959420000 bytes (3866621 KB) copied, [ time spent], [KB/s]

 

Αν η διαδικασία αποτύχει, θα εμφανιστεί το πόσα bytes μεταφέρθηκαν μέχρι να εμαφανιστεί το σφάλμα που διέκοψε τη διαδικασία.

Το αρχείο u8800.img που θα παραχθεί μπορεί να συμπιεστεί: ziped, gziped, bziped, rared.

 

5 - Το αρχείο u8800.img, μπορείτε να το επαναφέρετε στο U8800 σας, ακολουθώντας τα βήματα (1), (2) and (3) που περιγράφηκαν παραπάνω. Για να το επαναφέρετε, και θεωρώντας ότι το αρχείο img βρίστεται στον τρέχοντα κατάλογο, πληκτρολογήστε "dd if=u8800.img of=/dev/sdb bs=512". Μην ξεχάσετε να το αποσυμπιέσετε αν το έχετε συμπιέσει. Again, your device name may be other than "sdb".

 

Από τη στιγμή που η εγγραφή στη μνήμη flash είναι πιο αργή από την ανάγνωσή της, αυτή η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει αρκετά. Για παράδειγμα, σε μένα χρειάστηκατ 45 λεπτά για να ολοκληρωθεί, ενώ σε άλλους χρειάστηκαν 25 λεπτά για την ίδια λειτουργία.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ελέγχου του αρχείου img για το αν είναι το σωστό, κατά την επαναφορά του στη συσκευή! Αυτές οι εντολές μπορούν πολύ εύκολα να φλασάρουν ένα βιβλίο εργασίας Excel στη μνήμη της συσκευής σας αν το δώσετε ως παράμετρο στην εντολή "dd"!

 

πηγή:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1374511

 

 

Ευχαριστώ πολύ. Επιτέλους και ένας οδηγός για λίνουξ. :D

 

Γνωρίζουμε αν κάνει και για άλλες συσκευές;

Είδα ότι έχει ερωτηθεί ξανά απλά λέω μήπως έχουμε κάτι καινούργιο.

Μπορώ να καταλάβω με κάποιο τρόπο; Δηλ αν πχ με το που προσαρτώ το κινητό μου αν μου βγάζει ένα συγκεκριμένο αριθμό διαμερισμάτων θα μπορώ να πάρω εφεδρεία με dd;

 

Ευχαριστώ.

Edited by bill_phone
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...