Jump to content

VOIP Fring Vs Viber Vs Skype


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιό να βάλω (έχω το skype αλλά στην 2,2 με το blade είναι απαράδεκτο-ποιότητα-κατανάλωση μπαταρίας)

 

Οπότε είμαι ανάμεσα στα υπόλοιπα δύο ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να είναι καλύτερο και να μην αναμένεται να γίνει Paid:mad:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:)

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν θες απλά επικοινωνία από κινητό σε κινητό μέσω ίντερνετ, τότε αυτά τα 3 είναι τα ίδια για μένα.

Αν θες να καλείς και σταθερά πολύ φτηνά, τότε πας σε άλλα Voip.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Viber και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δουλεύει μια χαρά με καλό ήχο και χωρίς προβλήματα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω και το skype και το viber....Με Αγγλία μια χαρά μίλησα με skype και με viber όταν ο άλλος δεν είχε καλό σήμα στο wifi δεν τον άκουγα καλά...Αλλιώς μια χαρά είναι....Πόσο μάλλον για τσάμπα...
Link to comment
Share on other sites

τι λέει το viber/Fring με τη διάρκεια της μπαταρίας...

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ικανοποιημενος ειμαι με το viber. Δεν εχω παρατηρησει καμια δραματικη διαφορα σε καταναλωση.
Link to comment
Share on other sites

Viber κι από μένα από τότε που πηρα android και ειμαι υπερευχαριστημενος, αναφορά στα μηνυματα για το οποιο κυρίως το χρησιμοποιώ αλλά και σε ομιλία μεσω wifi αλλά και wifi εγω 3G ο άλλος σχεδόν άψογη η επικοινωνία! Άψογη εφαρμογή και πιστεύω να μη γίνει paid και απο μπαταρία δε βλέπω κατι το ιδιαιτερο αν εξαιρέσεις ότι αναγκαστικά έχω πλεον ολη μερα σχεδον wifi η ανοιχτο το 3G οποτε απο κει φευγει νεράκι η μπαταρία

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια με το Viber κανεις τηλεφωνα μεσω wifi -3G δωρεαν οπως απο pc με το skype και δεν χρεωνεσαι αποτον παροχο?? δηλαδει εαν καλεσω μεσω του Viber αριθμο απο τις επαφες μου δεν θα χρεωθω οση ωρα μιλησω?? εχω συμβολαιο με δωρεαν χρονο ομιλιας πως δουλευει αυτο?? ευχαριστω και περιμενω τα φωτα σας ..:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι το skype ειναι και το viber μονο που αντι για mail εχεις το τηλεφωνικο σου νουμερο. Οταν καλεις μεσω του viber δεν εχεις να κανεις με τον παροχο εκτος αν εισαι σε 3g. Συνεπως δεν καταναλωνει τον χρονο ομιλιας σου.Εννοειται οτι πρεπει και ο αλλος να το εχει ανοιχτο το viber.
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι το skype ειναι και το viber μονο που αντι για mail εχεις το τηλεφωνικο σου νουμερο. Οταν καλεις μεσω του viber δεν εχεις να κανεις με τον παροχο εκτος αν εισαι σε 3g. Συνεπως δεν καταναλωνει τον χρονο ομιλιας σου.Εννοειται οτι πρεπει και ο αλλος να το εχει ανοιχτο το viber.

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου :)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
υπάρχει κάπου τιμοκατάλογος για το voip και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις χρεώσεις που έχει ? σκέφτομαι να αγοράσω χρόνο ώστε σε συνδυασμό με wifi και 3g να ρίξω το κόστος του λογαριασμού μου .
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάπου τιμοκατάλογος για το voip και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις χρεώσεις που έχει ? σκέφτομαι να αγοράσω χρόνο ώστε σε συνδυασμό με wifi και 3g να ρίξω το κόστος του λογαριασμού μου .

 

Η καθε εταιρεια εχει τα δικα της.

Δες πχ την 12voip που χρησιμοποιω εγω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάπου τιμοκατάλογος για το voip και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις χρεώσεις που έχει ? σκέφτομαι να αγοράσω χρόνο ώστε σε συνδυασμό με wifi και 3g να ρίξω το κόστος του λογαριασμού μου .

 

Για Ελλάδα

http://www.voipyo.com

http://www.freevoipdeal.com

http://www.rebvoice.com για μηνύματα....τελευταία ανακάλυψη φίλου συμφορουμιτη.

Ιδανική λύση. Εχω γλυτώσει χιλιάδες ευρώ τα τελευταία χρονια.

Συγκριτικό στο voipratetracker.com

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

για κλήσεις προς κινητά ποια εταιρία και πιο πακέτο προτείνετε ? όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι με τις χρεώσεις
Link to comment
Share on other sites

για κλήσεις προς κινητά ποια εταιρία και πιο πακέτο προτείνετε ? όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι με τις χρεώσεις

 

Αυτά που έχω γράψει στο ποστ από πάνω....που μπερδεύεσαι?

Εχεις σμαρτφον η υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες υπάρχουν πολλές.

Το θέμα είναι όμως η ποιότητα της κλήσεις και δυστυχώς μετά από τόσα χρόνια χρήσης και μετά από 2 διαφορετικά κινητά (Desire HD και Nexus 4) τίποτα δεν δείχνει ότι βελτιώνεται.

Μου έχει τύχει σε κλήσεις, είτε με 3G είτε με wifi, να χάνονται, να κλείνει η γραμμή και άλλα κουλά, παρόλο που το software που χρησιμοποιώ έδειχνει άριστο σήμα κλήσης.

Άρα ακόμα δεν μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί το VOIP 100% για το σύνολο των κλήσεων.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη σύνδεση σε αρκετά οικονομικό πακέτο που δεν θέλω να μεταβάλλω .Σκεφτόμουν λοιπόν πως με την υπάρχουσα σύνδεση για κλήσεις gsm και με μια δεύτερη κάρτα η οποία να είναι κυρίως για data (f2go για παράδειγμα ) να μπορέσω να εξασφαλίσω πολύ περισσότερο χρόνο ομιλίας χωρίς να αυξήσω υπερβολικά το κόστος μου . Αξίζει ?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη σύνδεση σε αρκετά οικονομικό πακέτο που δεν θέλω να μεταβάλλω .Σκεφτόμουν λοιπόν πως με την υπάρχουσα σύνδεση για κλήσεις gsm και με μια δεύτερη κάρτα η οποία να είναι κυρίως για data (f2go για παράδειγμα ) να μπορέσω να εξασφαλίσω πολύ περισσότερο χρόνο ομιλίας χωρίς να αυξήσω υπερβολικά το κόστος μου . Αξίζει ?

θα γλυτώσεις πολλά χρηματα αν μιλάς με τις ώρες...αλλά αν τελικά η ακτινοβολία προκαλεί καρκίνο....την έβαψες....:D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι ακριβώς είναι το Call Back και το Local Access στο Voipyo?

 

http://www.voip-info.org/wiki/view/CallBack

 

2) Local acces numbers can be used on the go when your internet connection isn’t good enough. It’s still cheap, but don’t forget your phone provider charges you for connecting the access numbers.

 

3) Callback Service If you don’t have a good internet connection and there’s no access number available in your region, you can use our Callback service. You and the number you would like to reach are being called by our service. It’s a bit more expensive because both calls need to be connected, but the quality is excellent.

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα αυτά αλλά δεν πολύκατάλαβα τι ακριβώς είναι και ποιες οι χρεώσεις για το καθένα. Το call back το χρησιμοποιώ και χωρίς ίντερνετ; Το local access τι ακριβώς χρεώνει; Κλήση σε κινητό με 0,005 ή από τον πάροχο μου σε σταθερό;
Link to comment
Share on other sites

Τα είδα αυτά αλλά δεν πολύκατάλαβα τι ακριβώς είναι και ποιες οι χρεώσεις για το καθένα. Το call back το χρησιμοποιώ και χωρίς ίντερνετ; Το local access τι ακριβώς χρεώνει; Κλήση σε κινητό με 0,005 ή από τον πάροχο μου σε σταθερό;

 

local access το ξεχνας....εχει αξία μόνο αν εισαι εξωτερικό.

το callback, οπως όλα, θέλει ιντερνετ, αλλα ακόμα κι αν η ταχύτητα είναι GPRS η σύνδεση επιτυγχάνεται και η συνομιλία γίνεται σαν κατεθείαν κλήση.

χρέωση 0,5+0,5ct/1' + 5ct τέλος σύνδεσης.....+φπα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...