[Επίσημο] Nokia Lumia 800

Απάντηση

Programmer

no avatar
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Καλησπέρα σε ολους! Σκεφτομαι το συγκεκριμενο κινητο σαν δευτερη συσκευη και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα
πριν ξεκινησω καποια ερευνα αγορας.
1.- Απο την προσωπικη σας χρηση, υπαρχει καποιο lag στο κινητο λογω του single-core processor και της 512MB RAM.
2.- Nομιζω οτι καπου ειδα (μεσα στο forum) οτι δεν ειναι δυνατη η αποστολη επαφων απο αλλο κινητο, καθως και οποιουδηποτε
αρχείου μεσω bluetooth.
3.- Υποστηριζει λογαριασμους POP,IMAP,GMAIL κ.τ.λ.
4.- O συγχρονισμος με το PC για την μεταφορα αρχειων,φωτογραφειων,μουσικης ειναι "αξιοπιστος", δηλαδη
αντιμετωπιζει καποιο προβλημα με το αντιστοιχο software του (bugs, limited Transfer Protocol).
5.- Το κινητο μπορει να λειτουργησει σαν HUB-Tethering (ShareAccessPoint).
6. - Γενικοτερα ποια ειναι η γνωμη σας για τις υπαρχουσες εφαρμογες στο αντιστοιχο market.

Εχω ηδη διαβασει αρκετα σε διαφορα site, ωστοσο η γνωμη σας ειναι αρκετα σημαντικη γιατι χρησημοποιειτε το
συγκεκριμενο κινητο σε ημερησια βαση και κατα την προσωπικη μου γνωμη, αυτο αποτελει το καλυτερο feedback.

Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα.

Te_salat

Te_salat's Avatar: HTC One M8
4G Member
Παράθεση από Programmer >
Καλησπέρα σε ολους! Σκεφτομαι το συγκεκριμενο κινητο σαν δευτερη συσκευη και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα
πριν ξεκινησω καποια ερευνα αγορας.
1.- Απο την προσωπικη σας χρηση, υπαρχει καποιο lag στο κινητο λογω του single-core processor και της 512MB RAM.
2.- Nομιζω οτι καπου ειδα (μεσα στο forum) οτι δεν ειναι δυνατη η αποστολη επαφων απο αλλο κινητο, καθως και οποιουδηποτε
αρχείου μεσω bluetooth.
3.- Υποστηριζει λογαριασμους POP,IMAP,GMAIL κ.τ.λ.
4.- O συγχρονισμος με το PC για την μεταφορα αρχειων,φωτογραφειων,μουσικης ειναι "αξιοπιστος", δηλαδη
αντιμετωπιζει καποιο προβλημα με το αντιστοιχο software του (bugs, limited Transfer Protocol).
5.- Το κινητο μπορει να λειτουργησει σαν HUB-Tethering (ShareAccessPoint).
6. - Γενικοτερα ποια ειναι η γνωμη σας για τις υπαρχουσες εφαρμογες στο αντιστοιχο market.

Εχω ηδη διαβασει αρκετα σε διαφορα site, ωστοσο η γνωμη σας ειναι αρκετα σημαντικη γιατι χρησημοποιειτε το
συγκεκριμενο κινητο σε ημερησια βαση και κατα την προσωπικη μου γνωμη, αυτο αποτελει το καλυτερο feedback.

Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα.
1. Πουθενα lag
2. BT μονο για συνδεση με ακουστικά και car stereo. Υπαρχει πιθανοτητα να δοθει αυτη η δυνατοτητα με την 7.8
3. Ναι κανονικά
4. Συχρονιζει απροβληματιστα αλλα χρειαζεται στο pc να εχεις το zune. Σε mac αρκει η εφαρμογη της MS για συγχρονισμο με itunes.
5. Ναι
6. Υπαρχουν οι βασικες τουλαχιστον.

Εν κατακλείδι για δευτερη συσκευη ουτε να το συζητάς ειναι οτι καλυτερο αν σκεφτεις το μικρό μεγεθος, την καλή καμερα και την σταθερή λειτουργία.
Φιλικά, Κώστας [HTC One M8, iPad Air, Galaxy S4 Zoom, Note 8.0 , Galaxy S4 Octa, Nexus 4, iPad2.

chris10patsias

chris10patsias's Avatar: Nokia Lumia 1520
Mobile Member
Περιοχή: trikala
Παιδια σκέφτομαι να αγορασω το κινητο και θέλω να μαθω μερικα πραγματα για αυτο. Το κινητο ειναι παραεισαγωγης και θελω να ξερω αν υπαρχει καποιο προβλημα με τη γλωσσα, δηλαδη αν χανονται τα ελληνικα μετα απο καποια αναβαθμιση

Programmer

no avatar
GSM Phase 2 Member
Παράθεση από Te_salat >
1. Πουθενα lag
2. BT μονο για συνδεση με ακουστικά και car stereo. Υπαρχει πιθανοτητα να δοθει αυτη η δυνατοτητα με την 7.8
3. Ναι κανονικά
4. Συχρονιζει απροβληματιστα αλλα χρειαζεται στο pc να εχεις το zune. Σε mac αρκει η εφαρμογη της MS για συγχρονισμο με itunes.
5. Ναι
6. Υπαρχουν οι βασικες τουλαχιστον.

Εν κατακλείδι για δευτερη συσκευη ουτε να το συζητάς ειναι οτι καλυτερο αν σκεφτεις το μικρό μεγεθος, την καλή καμερα και την σταθερή λειτουργία.
Ευχαριστω πολυ, για την απαντηση! θα παω να το δω και καπου "display" για να παρω μια ιδεα. thanks again

Zubei

Zubei's Avatar: Nokia Lumia 800
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Χαλάνδρι
Παράθεση από evi310884 >
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.....ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΚΙΑ LUMIA 800
ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΜS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ?
Μπορείς - να το αποδεχθείς.
Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?

touristas13

no avatar
GSM Phase 2 Member
Καλησπερα σε ολους...Πηρα και εγω το κινητο και εχω καποιες ερωτησεις-προβληματα:

1. Υπαρχει προβλημα να βαλω το Marketplace σαν τοποθεσια UK αντι για Ελλαδα για να ειναι ολα στα αγγλικα που θελω?
2. Γιατι οταν συγχρονιζω τις επαφες μου απο το Gmail, πολλες μου τις φερνει χωρις τους αριθμους ενω οι αριθμοι υπαρχουν κανονικα στο gmail
3. Στο whatsapp δεν υπαρχει τροπος να βλεπω ποιες απο τις επαφες μου εχουν whatsapp οπως γινεται στο android??
4. Θεωρειται απαραιιτητο να παρω screenprotector?

Ευχαριστω

maze77

no avatar
Mobile Member
Καλησπέρα παιδιά.το πήρα και γω το κινητό και έχω ξενερωσει λιγάκι σε σχέση με το HD2 που είχα πριν.υπαρχει κάποιος browser που να παλευεται? να ειναι customizable και να μπορώ να επιλέξω το μέγεθος των γραμμάτων?
Τελευταία τροποποίηση από maze77: 22 Νοέ. 2012, 10:05.

Te_salat

4G Member
Παράθεση από maze77 >
Καλησπέρα παιδιά.το πήρα και γω το κινητό και έχω ξεπεράσει λιγάκι σε σχέση με το HD2 που είχα πριν.υπαρχει κάποιος browser που να παλευεται? να ειναι customizable και να μπορώ να επιλέξω το μέγεθος των γραμμάτων?
Όχι. Μοναδική λύση να κάνεις browsing σε Landscape.
Φιλικά, Κώστας [HTC One M8, iPad Air, Galaxy S4 Zoom, Note 8.0 , Galaxy S4 Octa, Nexus 4, iPad2.

tyrochia

tyrochia's Avatar: Nokia Lumia 800
Mobile Newbie
Παράθεση από maze77 >
Καλησπέρα παιδιά.το πήρα και γω το κινητό και έχω ξενερωσει λιγάκι σε σχέση με το HD2 που είχα πριν.υπαρχει κάποιος browser που να παλευεται? να ειναι customizable και να μπορώ να επιλέξω το μέγεθος των γραμμάτων?
Ενας καλος browser ειναι ο "UC Browser"
http://www.windowsphone.co...1-91dbc188f873

maze77

no avatar
Mobile Member
Παράθεση από tyrochia >
Ενας καλος browser ειναι ο "UC Browser"
http://www.windowsphone.co...1-91dbc188f873
Το προβλημα ειναι οτι εκτός απο τον ΙΕ οι υπόλοιποι μου βγάζουν μικρά τα φοντς

TanasiousR

TanasiousR's Avatar: Nokia Lumia 920
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Αθήνα
Σύμφωνα με το WPCentral τα χαρακτηριστικά των WP 7.8 θα είναι:

Από την Microsoft:

Νέο λογότυπο κατά την εκκίνηση του τηλεφώνου, ίδιο με των WP8.
Νέα Start screen με τα 3 μεγέθη των Live Tles.
Επανασχεδιασμός των Xbox Games, Office και Store με νέα λόγοτυπα.
20 διαφορετικά χρώματα για τα Live Tiles.
Ζωντανή οθόνη κλειδώματος (live lock screen) όπως το Bing Wallpaper δεν είναι σίγουρο ότι θα ανανεώνεται και από εφαρμογές τρίτων όπως πχ το Facebook.

Μόνο για τη σειρά Nokia Lumia:

Ρυθμίσεις δικτύου όπως προώθηση κλήσεων, αναμονή κλήσεων και επιλογές SMS.
Διαμοιρασμός αρχείων χωρίς πνευματικά δικαιώματα μέσω bluetooth.
Δυνατότητα επεξεργασίας ringtone.
Μεταφορά επαφών

Μάλλον η HTC ετοιμάζει και αυτή ένα δωράκι:

Keep WiFi Alive...

Te_salat

4G Member
Παράθεση από TanasiousR >

Από την Microsoft:

Ζωντανή οθόνη κλειδώματος (live lock screen) όπως το Bing Wallpaper δεν είναι σίγουρο ότι θα ανανεώνεται και από εφαρμογές τρίτων όπως πχ το Facebook.

Μεταφορά επαφών

Keep WiFi Alive...
Δεν είναι κι άσχημα.

Frogus

Frogus's Avatar: Nokia Lumia 925
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Παράθεση από TanasiousR >

Από την Microsoft:

Μεταφορά επαφών

Keep WiFi Alive...
Συγνώμη αλλά ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι για 2ο τηλέφωνο: δηλαδή τώρα δεν έχει επιλογή ρυθμίσεων δικτύου Π.χ για αναμονή ή προώθηση κλήσεων??

TanasiousR

TanasiousR's Avatar: Nokia Lumia 920
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από Frogus >
Συγνώμη αλλά ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι για 2ο τηλέφωνο: δηλαδή τώρα δεν έχει επιλογή ρυθμίσεων δικτύου Π.χ για αναμονή ή προώθηση κλήσεων??
Έχει προώθηση, δεν ξέρω τι θέλουν να πουν...

touristas13

no avatar
GSM Phase 2 Member
ρε παιδια τι κακο αυτο με την μπαταρια! Το εχω 3 ημερες και εχω μεγαλο προβλημα! Χθες το βραδυ πριν κοιμιθω ειχε 57% και το πρωι ειχε κλεισει! Κοιταξα για updates αλλα τιποτα.Το εχετε παρατηρησει και εσεις καμια ιδεα?
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης