Jump to content

Xperia X10 mini pro : Ελληνικό πληκτρολόγιο


kissmyarch
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλές φορές όταν βάζουμε μία νέα rom ή επαναφέρουμε το κινητό μέσω seus, το qwerty πληκτρολόγιο δε δουλεύει όπως θα θέλαμε. Οι χαρακτήρες είναι mapped σύμφωνα με άλλα πληκτρολόγια και όταν θέλουμε πχ. να εμφανιστεί το @, βγαίνει το '. Το μόνο που πρέπει να κάνουμε για να παίξει κανονικά, είναι να αλλάξουμε τα περιεχόμενα ενός αρχείου. Ακολουθήστε όποιον τρόπο σας φαίνεται πιο εύκολος.

 

********************************************************

Τρόπος 1: Αλλαγή του αρχείου χειροκίνητα

********************************************************

 

Προϋποθέσεις: root

 

  • Ανοίγουμε τον root explorer πηγαίνουμε στο /system/usr/keyboard-config και πατάμε το κουμπί Mount R/W πάνω δεξιά.
  • Πιέζουμε παρατεταμένα το keyprint.xml και επιλέγουμε Open in Text Editor.
  • Αλλάζουμε την εξής γραμμή
    Από
    <script name="latin" keylayout="[b]qwerty-en[/b]"/>


    σε

    <script name="latin" keylayout="[b]latin-on-greek[/b]"/>


  • Πατάμε το πλήκτρο back μας ρωτάει αν θέλουμε να αποθηκευτούν οι αλλαγές και επιλέγουμε ναι.
  • Κάνουμε επανεκκίνηση για να εφαρμοστούν οι αλλαγές.

 

Εναλλακτικά κατεβάζουμε το συνημμένο keyprint.zip, κάνουμε αποσυμπίεση το αρχείο keyprint.xml στην SD, το μεταφέρουμε στο /system/usr/keyboard-config και προσέχουμε να έχει permissions rw-r--r--

[ATTACH]22052[/ATTACH]

Κάνουμε επανεκκίνηση για να εφαρμοστούν οι αλλαγές.

 

 

********************************************************

Τρόπος 2: φλασάρισμα μέσω cwm/xrecovery

********************************************************

 

Προϋποθέσεις: root, cwm ή xrecovery

 

  • Κατεβάζουμε το greek-keyboard.zip από τα συνημμένα και το βάζουμε στην SD.
  • Μπαίνουμε στο clockwordmod ή στο xrecovery.
  • Επιλέγουμε install zip from sd card
  • Βρίσκουμε το greek-keyboard.zip και το φλασάρουμε.
  • Κάνουμε επανεκκίνηση για να εφαρμοστούν οι αλλαγές.

 

Υ.Γ.

Γενικά το αρχείο keyprint.xml πρέπει να έχει οπωσδήποτε τα παρακάτω. Πολλές φορές θα δείτε και άλλες γλώσσες όπως η cyrillic. Αυτές δε χρειάζονται και μπορείτε να τις σβήσετε.

 

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<keyprint>
 <script name="greek" keylayout="greek"/>
 <script name="latin" keylayout="latin-on-greek"/>
</keyprint>

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο οδηγος.

Μεχρι χτες ειχα froyo mod firmware στο x10 mini pro και του ειχα βαλει το ελληνικο πληκτρολογιο,δηλαδη το μπλε κουμπι δουλευε κανονικα και το sym επισης(ελληνικα και αγγλικα μαζι).Χτες εβαλα την ginger14.Τα αγγλικα γραμματα μου δουλευουν σωστα ,δεν εχω ομως τα ελληνικα στο hardware keyboard.

Πως το κανω αυτό?

Edited by ReDBouL
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τον οδηγό θα έχεις το αποτέλεσμα που ζητάς ;)

Ελληνικά και αγγλικά κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

με default keyboard μονο ενεργοποιημενο ,μονο τα αγγλικα μου παιζουν.

Δεν εχω ελληνικα στο hardware keyboard.

Εννοειται το εχω αλλάξει στο latin-on-greek.

Ποιες αλλες γραμμες εχεις εκτος απο αυτην?

 

μπορεις να μου φτιαξεις ισως ενα zip αρχειο απο απο keyboard-config,keychars,keylayout?

Edited by ReDBouL
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάσεις το keyprint.zip έχω έτοιμο μέσα το αρχείο όπως πρέπει να είναι.

 

Αυτες τις 2 γραμμες εχω

<script name="greek" keylayout="greek"/>

<script name="latin" keylayout="latin-on-greek"/>

αλλά ελληνικά δεν μου δίνει.

Θυμισε μου η αλλαγή γλωσσας καθως γραφεις πως γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Έκανες επανεκκίνηση μετά την αλλαγή;

Αλλαγή γλώσσας απλά πατάς πάνω εκεί που θες να γράψεις και σου εμφανίζεται να επιλέξεις.

Ποια ρομ έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες επανεκκίνηση μετά την αλλαγή;

Αλλαγή γλώσσας απλά πατάς πάνω εκεί που θες να γράψεις και σου εμφανίζεται να επιλέξεις.

Ποια ρομ έχεις;

 

Εννοειται.Εχω κανονικα το αγγλικο πληκτρολογιο πανω στο ελληνικο hardware keyboard αλλα ελληνικα τπτ.

Δεν ξερω αν σε αυτην την ρομ λειπει κανα αρχειο για τα ελληνικα για το default sony input.

χρησιμοποιω ginferdx 14 re up με stock kernel.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε ένα ένα.

1) Στις ρυθμίσεις language and keyboard έχεις τσεκαρισμένο το default input και ξετσεκαρισμένο το android input.

2) Το αρχείο keyprint.xml είναι όπως αυτό που έχω ποστάρει εδώ.

3) Στο φάκελο /system/usr/keyboard-config/layouts υπάρχουν τα greek.xml, latin-on-greek.xml

 

Ανέβασα ένα zip με ό,τι έχω εγώ στο φάκελο /system/usr και σχετίζεται με το keyboard (keyboard-config, keychars, keylayout).

Και μερικές εικόνες πως φαίνεται η γλώσσα όταν γράφω κάποιο μήνυμα με το φυσικό πληκτρολόγιο.

 

[ATTACH]22059[/ATTACH] [ATTACH]22060[/ATTACH] [ATTACH]22061[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για τον χρονο σου.Εσβησα τους 3 φακελους και εβαλα τους δικους σου.επανεκιννηση.Μονο το default επιλεγμενο..Δεν αλλαξε κατι..

Εχω αρχισει να πιστευω οτι σε αυτην την rom δεν εμφανιζεται καθολου η language bar.

Γιαυτο και ο λογος που δεν μπορω να επιλεξω και να γραψω ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την GinTonic. Τώρα που το λες είχα ένα θέμα και δε μου εμφάνιζε τη language bar για να αλλάξω γλώσσα ή στην miniCM7 pro ή στην Gingerdx...

Γράψτο στο thread της ROM για να το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις αντικατάσταση αυτά στο /system/app. Μην ξεχάσεις να δώσεις δικαιώματα (644) και επίσης πάρε τα original ένα backup.

 

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/LatinIME.apk

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/SuquashiInputMethod.apk

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις αντικατάσταση αυτά στο /system/app. Μην ξεχάσεις να δώσεις δικαιώματα (644) και επίσης πάρε τα original ένα backup.

 

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/LatinIME.apk

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/SuquashiInputMethod.apk

 

Σε ευχαριστώ για όλα.Ηταν το firmware.Μετα που επεμενα το ξαναεβαλαν και εβαλα επιλεκτικα οποιος θελει να βαλει ενα apk που εξαφανιζει την μπαρα.

Τωρα εχω την v17 με zompiepanic 1.63 και ειναι φοβερα γρηγορο!

 

Να σε ρωτισω κατι αλλο?

Στο xml αρχειο αφησα μονο greek και latin.Παρολα αυτα αριστερα τις μπαρας μου εμφανιζονται ολες οι γλωσσες.Γινεται να κρατισω μονο αυτες που θελω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για όλα.Ηταν το firmware.Μετα που επεμενα το ξαναεβαλαν και εβαλα επιλεκτικα οποιος θελει να βαλει ενα apk που εξαφανιζει την μπαρα.

Τωρα εχω την v17 με zompiepanic 1.63 και ειναι φοβερα γρηγορο!

 

Να σε ρωτισω κατι αλλο?

Στο xml αρχειο αφησα μονο greek και latin.Παρολα αυτα αριστερα τις μπαρας μου εμφανιζονται ολες οι γλωσσες.Γινεται να κρατισω μονο αυτες που θελω?

 

Ναι, το διάβσα που το πόσταρες :p

Προσπάθησα και γω να κρατήσω μόνο τα ελληνικά/αγγλικά σβήνοντας κάθε άλλο άσχετο αρχείο αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Μάλλον θα είναι precompiled σε κάποιο binary μη μπορώντας να αλλαχθεί τόσο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Με τα χίλια ζόρια (...είμαι λίγο άσχετος) κατάφερα και έβαλα το rom CyanogenMod-7.1.0-X10MiniPro και android version:2.3.7 και θέλω να ρωτήσω..

 

 

το hardware πληκτρολόγιο δεν κατάφερα να το κάνω ακόμα να δουλέψει σωστά αν και έκανα (πιστεύω σωστά) αυτά που αναγράφετε με το xml, δεν βλέπω καθόλου το default input, βλέπω μόνο ο android input το οποίο και αν το ξετσεκάρω μετά από λίγο πετάει σφάλμα. Ούτε φως (..έκανα την ρύθμιση) ούτε ελληνικά ούτε σωστά σύμβολα και αριθμούς πατώντας το μπλε πλήκτρο (τέρμα κάτω αριστερά). Δεν ξέρω αν φταίει το ότι δεν μου βγάζει καθόλου αυτή την μπάρα που γράφει την γλώσσα στο κάτω μέρος της οθόνης ή αν και αυτό είναι ένα σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

εν τω μεταξύ παίζει κανένα mod που να κάνει την κάμερα να λειτουργεί όπως πριν η καλύτερα? δηλαδή με τα αυτόματα flash, zoom κλπ (και χωρίς τον εκνευριστικό ήχο)?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει την έκδοση που λες για να ξέρω τι παίζει με το πληκτρολόγιο. Σε κάποιες custom roms οι devs εξαφάνιζαν τη μπάρα της γλώσσας οπότε μάλλον αυτό θα έχεις και εσύ. Με το μπλε πλήκτρο του πληκτρολογίου δεν αλλάζεις γλώσσα. Λειτουργεί σαν το πλήκτρο Fn στα laptops.

 

Για τον ήχο της κάμερας, πήγαινε με κάποιον file explorer που να υποστηρίζει root στο /system/media/audio/ui και σβήσε το camera_click.ogg. Δοκίμασε να βάλεις και κάποια άλλη ρομ btw. Η κάμερα παίζει κανονικά όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...