[Επίσημο] Sony Ericsson "Live with Walkman"

Απάντηση

ManGelasakis

ManGelasakis's Avatar: Sony Ericsson Live with Walkman
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Άγνωστη
Όπως φαίνεται εδώ http://developer.sonymobil...-4-0-2-a-0-84/ ψήνεται νέα αναβάθμιση για το gingerbread(android 2.3) από την sony. Επίσης με βάση αυτό εδώ http://ptcrb.com/vendor/co...?modelid=19869 θα έχουμε και 2 νέες αναβαθμίσης στο ICS.
sony ericsson live with walkman(wt19i)/unlock bootloader/android =παντα την τελευταία επίσημη έκδοση cyanogenmod coconut

Chryssostomos

Chryssostomos's Avatar: Samsung GT-I9305 Galaxy S3 LTE
3G Member
Περιοχή: Κορυδαλλος
Λοιπόν,σήμερα κατά τύχη,συνδεσα το κινητό με το pc companion και μου έβγαλε αναβάθμιση σε ics.Να αναφέρω ότι από τότε που ξεκλείδωσα το booloader δεν μου έβγαζε αναβάθμιση.Τώρα όμως που το γύρισα από cm9 σε στοκ με custom kernel τσουν,να την και η αναβάθμιση...θα με τρελάνει το κινητό μου.
SIII Running Omega Rom+Boeffla Kernel.
CWM για Lenovo A850
Οδηγός SP Flashtool Lenovo A850

ManGelasakis

GSM Phase 2 Member
Παράθεση από Chryssostomos >
Λοιπόν,σήμερα κατά τύχη,συνδεσα το κινητό με το pc companion και μου έβγαλε αναβάθμιση σε ics.Να αναφέρω ότι από τότε που ξεκλείδωσα το booloader δεν μου έβγαζε αναβάθμιση.Τώρα όμως που το γύρισα από cm9 σε στοκ με custom kernel τσουν,να την και η αναβάθμιση ...θα με τρελάνει το κινητό μου.
Μα αυτό ηταν αναμενόμενο. Πρέπει να εχεις την stock rom για να ελεγξει το pc companion ποια εκδοση εχεις εγκατεστημένη. Σήμερα βγηκε και η πρωτη επισημη πλεον εκδοση cm10. Μολις την κατεβασα και την κανω αναβάθμιση. Λογικά θα γινει αναβαθμιση και σε cm10.1
sony ericsson live with walkman(wt19i)/unlock bootloader/android =παντα την τελευταία επίσημη έκδοση cyanogenmod coconut

Chryssostomos

3G Member
Παράθεση από ManGelasakis >
Μα αυτό ηταν αναμενόμενο. Πρέπει να εχεις την stock rom για να ελεγξει το pc companion ποια εκδοση εχεις εγκατεστημένη. Σήμερα βγηκε και η πρωτη επισημη πλεον εκδοση cm10. Μολις την κατεβασα και την κανω αναβάθμιση. Λογικά θα γινει αναβαθμιση και σε cm10.1
Μάλλον δε με κατάλαβες.Και πριν βάλω ανεπίσημη έκδοση δεν έβγαζε αναβάθμιση απο τη στιγμη που είχα ξεκλειδώσει τον bootloader.
**έτσι και αλλιώς δε τη κάνει και να ήθελα,λόγω kernel.
CWM για Lenovo A850
Τελευταία τροποποίηση από Chryssostomos: 19 Δεκ. 2012, 13:20.

ManGelasakis

GSM Phase 2 Member
Μάλλον δε με κατάλαβες.Και πριν βάλω ανεπίσημη έκδοση δεν έβγαζε αναβάθμιση απο τη στιγμη που είχα ξεκλειδώσει τον bootloader.
**έτσι και αλλιώς δε τη κάνει και να ήθελα,λόγω kernel.
Μήπως είχε πρόβλημα το pc companion και τώρα διορθωθηκε με κάποια αναβάθμιση? 'Η μήπως δεν υπήρχε διαθέσιμη αναβάθμιση? Τι να πω δεν ξέρω.

Chryssostomos

3G Member
Μήπως είχε πρόβλημα το pc companion και τώρα διορθωθηκε με κάποια αναβάθμιση? 'Η μήπως δεν υπήρχε διαθέσιμη αναβάθμιση? Τι να πω δεν ξέρω.
Όλα μια χαρά ήταν.Αφού στην αρχή είχα περάσει και απο ics.
CWM για Lenovo A850

ManGelasakis

GSM Phase 2 Member
Όπως είπα χθες βγήκε η πρώτη επίσημη cm10 για το LWW και μόλις σήμερα έχουμε και την πρώτη αναβάθμιση. Με ελάχιστη χρήση , το δίκτυο σε 2G και ενεργοποιημένο συνεχώς το wifi μετά 15 ώρες η μπαταρία έπεσε από το 100% στο 82%. Οπότε με κανονική χρήση πιστεύω θα βγάζει 2 μέρες χωρίς φόρτιση που για μένα είναι μια χαρά. Πλέον υπάρχει και ραδιόφωνο στο cm10 προεγκατεστημένο.

Άρα το μόνο πρόβλημα που απομένει είναι η κάμερα στην οποία δεν δουλεύουν το πανόραμα και η μπροστινή κάμερα στις εφαρμογές skype , google talk κλπ. Γενικά η camera χρειάζεται βελτίωση αλλά σε αυτό φέρει μεγάλη ευθύνη η sony που δεν έχει δώσει τον κώδικα για την καμερα. Ελπίζω να βρεθεί λύση σύντομα...

Κατά τα άλλα το cm10 (cyanogenmod με android 4.1 jelly bean) πετάει στην κυριολεξία. Είναι καλύτερο και από το gingerbread. Όποιος θέλει να ξεκλειδώσει bootloader ας το δοκιμάσει αξίζει. Είναι η καλύτερη και πιο ενημερωμένη rom για το κινητό μας αυτή την στιγμή.

Edit: Όπως φαίνεται εδώ http://forum.xda-developer...2050117&page=2 πολύ σύντομα θα έχουμε και διόρθωση για την κάμερα. Ίσως και στην επόμενη nightly.
Τελευταία τροποποίηση από ManGelasakis: 20 Δεκ. 2012, 12:26.

RAVER

RAVER's Avatar: Apple iPhone 5
4G Member
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
καλησπερα και χρονια πολλα!.
σημερα το κινητο επαθε μπλακαουτ.στα καλα καθουμενα η οθονη μαυρισε και επρεπε να βγαλω την μπαταρια για να το επαναφερω σε αρχικη κατασταση και μετα απο αυτο παρατηρησα οτι δεν λειτουργει το πληκτρο αφης (πισω). το εχω αγορασει απο vodafone πριν 1 χρονο και κατι μερες.εγγυηση εχω...θα βγαλω ακρη..η να το παρω αποφαση και να αγορασω καποιο αλλο.

konstantinoslp

konstantinoslp's Avatar: Panasonic GD75
Mobile Guides Editor
Περιοχή: Linkin Park
Παράθεση από RAVER >
καλησπερα και χρονια πολλα!.
σημερα το κινητο επαθε μπλακαουτ.στα καλα καθουμενα η οθονη μαυρισε και επρεπε να βγαλω την μπαταρια για να το επαναφερω σε αρχικη κατασταση και μετα απο αυτο παρατηρησα οτι δεν λειτουργει το πληκτρο αφης (πισω). το εχω αγορασει απο vodafone πριν 1 χρονο και κατι μερες.εγγυηση εχω...θα βγαλω ακρη..η να το παρω αποφαση και να αγορασω καποιο αλλο.
Εγγυηση.

RAVER

4G Member
Παράθεση από konstantinoslp >
Εγγυηση.
καταλαβα...και αντε να περιμενω κανα μηνα χωρις κινητο.μαλλον θα το "σκοτωσω" αν βεβαια βρω και κανεναν.

Chryssostomos

3G Member
Παράθεση από RAVER >
καταλαβα...και αντε να περιμενω κανα μηνα χωρις κινητο.μαλλον θα το "σκοτωσω" αν βεβαια βρω και κανεναν.
Να το σκοτώσεις για αυτό το λόγο κρίμα δεν είναι; αφού έχεις εγγύηση μη το σκέφτεσαι.
CWM για Lenovo A850

ManGelasakis

GSM Phase 2 Member
δεν του ξανακάνεις μία επαναφορά ρυθμίσεων η εγκατάσταση από την αρχή την rom μήπως και φτιάξει? Μου φαίνεται παράξενο στα καλά καθούμενα να χάλασε το κουμπί με απλή χρήση εκτός και αν σου έπεσε ή αν πήρε υγρασία κλπ.

RAVER

4G Member
Να το σκοτώσεις για αυτό το λόγο κρίμα δεν είναι; αφού έχεις εγγύηση μη το σκέφτεσαι.
κριμα ειναι αλλα αμα το παω στο καταστημα που το πηρα,θα το στειλουν στα κεντρικα.θελω τουλαχιστον 20 μερες για να το φτιαξουν.(και αν φτιαχτει).χρειαζομαι αμεσα κινητο.τουλαχιστον δουλευει.

δεν του ξανακάνεις μία επαναφορά ρυθμίσεων η εγκατάσταση από την αρχή την rom μήπως και φτιάξει? Μου φαίνεται παράξενο στα καλά καθούμενα να χάλασε το κουμπί με απλή χρήση εκτός και αν σου έπεσε ή αν πήρε υγρασία κλπ.
το εκανα επαναφορα.την πρωτη κινηση που εκανα ηταν αυτη.αλλωστε η οθονη και τα αλλα πληκτρα αφης δουλευουν μια χαρα.

Chryssostomos

3G Member
Παράθεση από RAVER >
κριμα ειναι αλλα αμα το παω στο καταστημα που το πηρα,θα το στειλουν στα κεντρικα.θελω τουλαχιστον 20 μερες για να το φτιαξουν.(και αν φτιαχτει).χρειαζομαι αμεσα κινητο.τουλαχιστον δουλευει.

το εκανα επαναφορα.την πρωτη κινηση που εκανα ηταν αυτη.αλλωστε η οθονη και τα αλλα πληκτρα αφης δουλευουν μια χαρα.
και δεν έστρωσε;
CWM για Lenovo A850

ManGelasakis

GSM Phase 2 Member
Παράθεση από RAVER >

μην του κάνεις απλή επαναφορά. Κάντου εγκατάσταση από την αρχή την rom με το seus.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης